Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (121)

Tajemná moc (2000) (S04E09)

Vynikající "Janina" je v modrých číslech, zatímco tahle blbost má 77 %? "Tajemná moc" je pro mě jedním z nejhorších dílů seriálu (respektive staré Kobry 11, s novými sériemi nemohu srovnávat). Ani v dětství jsem ho neměl rád, a to je co říct. Omlouvám se "Tulipánům z Amsterdamu", ty jsou v porovnání s touto epizodou majstrštyk. Tohle je neskutečná debilita. To je sice i "Maniak na dálnici", ale to je tak krásně ujetý díl, který se nebere vážně, takže se v konečném součtu jedná o vynikající zábavu. "Tajemná moc" se naopak tváří strašně vážně a to tomuto dílu škodí. Už jen ta zápletka je neskutečně blbá - policejní technička je těžký gambler, a tak za pomoci fantasmagorické EMP zbraně přepadává auta mafiánských kurýrů s penězi. Já v Kobře snesu kdejakou stupiditu, vím, že u toho seriálu musím mít vypnutý mozek, ale tohle už je za hranou. V německém seriálu z roku 2000 působí EMP puška neuvěřitelně směšně. Když už se tvůrci pustili do vod sci-fi, tak radši měli udělat díl, v němž unáší auta z dálnice mimozemšťané, to by bylo alespoň zábavné...dobrá, teď trochu přeháním. Nemyslete si, že ten sci-fi aspekt je tím jediným, co mi na epizodě vadí. Kdepak. To je jen špička ledovce. Špatně je tu úplně všechno. Záporačka je necharismatická a její zázračné počítačové schopnosti, které strčí do kapsy i techniky ze seriálu CSI, jsou rovněž k smíchu. Je to celé prostě neuvěřitelné. Jasně, v Kobře 11 lítají běžně auta vzduchem a hlavní hrdinové jsou nesmrtelní supermani, ale přeci jen by tu měla být určitá realistická mez, která by neměla být překročena. V tomhle dílu nebyla překročena, ale totálně rozmetána. Vlastně mi to celkem připomíná novější epizody Kobry 11, které jsou podobně přehnané (teroristé, atomovky, superhackeři apod.). Obrovská míra přehnanosti je jedním z důvodů, proč nemám rád pozdější série. Ale ani toto není všechno, co je na tomto dílu špatně. Děj, už takhle blbý, je strašně překombinovaný. Když se Laura pokusí falešně obvinit Semira a Toma z korupce, je to celkem zajímavý zvrat, ale přichází moc pozdě, téměř na samotném konci epizody, takže to k ničemu nevede. Většinu špatných epizod Kobry zachraňuje alespoň dobrá akce. Ta tu ale není. Finálová honička postrádá grády a ten úplný konec s Laurou a Semirem v jednom autě už to nevytrhne. Za mě je to prostě příšerný díl. Při sledování se nebavím a cítím, jak mi umírají mozkové buňky. Kobra 11 může být pitomá, ale musí být zábavná. Tomuto dílu zábavnost chybí. A to pak nezbude vůbec nic... Jednu hvězdičku dávám za pár světlých momentů a za to, že je to zapamatovatelný díl. Sice kvůli tomu, jak je špatný, ale aspoň je zapamatovatelný. Nejhorší je blbá šeď. ()

Chata u jezera (2000) (S04E10)

Klasický díl a jeden z vrcholů 4. série. Příběh není moc originální, ale tato nejjednodušší témata sedí staré Kobře nejlépe. Je to hodně napínavé a šéf bandy zločinců v podání Rolfa Kaniese, který si zahrál už ve 2. sérii v epizodě "Stop volej", kde byl jeho potenciál žalostně nevyužitý, je charismatický a výborný. ()

Nebezpečná hra (2000) (S04E11)

Hodně špatný díl. Tématem i zpracováním mi to dost připomíná ty nejhorší epizody 2. série. Příběh není nijak strhující a epizodní postavy jsou nezajímavé. A hlavně je to neskutečná nuda. Akce průměrná, záporák mizerný. No prostě úplně zbytečný díl. Přeskakovat. ()

Ztracené vzpomínky (2000) (S04E12)

Podprůměrná kriminálka a podprůměrný díl Kobry 11. Amnézie je neskutečné klišé, které já osobně nemám rád. Navíc každému musí být jasné, že vrahem je sestřička Stefanie. To není spoiler, to vám dojde hned po její první scéně. Příběh totiž není moc chytře napsaný. A mě jakožto diváka nedokáže pohltit tak, abych se dobře bavil. Honička uprostřed dílu je solidní, navíc s "vypůjčenou" hudbou Reinharda Scheureggera (objevuje se tu nejen klasická honičková verze znělky, ale i jeho další akční motivy ze 3. série). U mě Scheureggerova hudba zvyšuje epičnost každé akční scény o 50 %. Závěrečná honička je naopak taková nijaká. Záchranu z jedoucího vozidla za pomoci vrtulníku jsme už v seriálu několikrát měli. Celkově prostě za 3. Nepatří to mezi nejhorší díly, ale za povedený ho také označit nemůžu. ()

Černá růže (2000) (S04E13)

Napínavý díl s nádechem béčkového akčňáku (včetně všech žánrových klišé, jako je například přestřihávání drátů bomby). Děj je sice plný nesmyslů (skupinu teroristů tvoří jen 3 osoby, Semir sestavuje portrét pachatele poté, co ho viděl vteřinu v jedoucím autě, na stadionu plném lidí policisté zahlédnou přesně toho muže, kterého hledají apod.), ale jelikož se dobře bavím, tak to neřeším. Celé je to přehnané, ale ještě v pro mě přijatelné míře. Akce dobrá. Prostě zábavné béčko. A to i v rámci samotného seriálu, pětihvězdičkový nářez to přeci jen není. ()

Mat (2000) (S04E14)

Rozporuplný díl. Akce slušná, interakce mezi Tomem a Semirem super a některé momenty výborné, ale na druhou stranu je tu nudný děj, neexistující záporák (brýlatý šéf bandy je nevýrazný a prakticky neviditelný) a nezajímavé vedlejší postavy. Člověk by čekal, že to bude větší bomba, když se na scénáři podílel sám Erdogan Atalay. Ale on si tam možná jen připsal tu muchlovačku s Andreou :-) Nedá se říci, že by to byl špatný díl, ale je to neustálé přeskakování mezi zábavností a neskutečnou nudou. Takže za 3. ()

Schumannova velká šance (2000) (S04E15)

Zase jeden takový "nekobrácký" díl. Nebýt úvodní bouračky, výborného akčního finále v kontejnerových docích a pochopitelně Semira s Tomem, tak by člověk možná ani nepoznal, že jde o tento seriál. Je to pomalejší a těžiště příběhu stojí na hlavních postavách epizody (Schumann a jeho dcera). To však neznamená, že by to bylo špatné. Zápletka je jedna z těch realističtějších a pracuje s morální otázkou, jak se má zachovat slušný člověk, když před něj osud postaví kufr se špinavými penězi. Postava Schumanna je sympatická a není černobílá, takže se s ní divák dokáže ztotožnit. Ruku na srdce - většina z nás by asi šla v jeho stopách. Já oceňuji, že se tato epizoda vymyká ze zajetých kolejí. P.S. Stopáž epizody je tady na CSFD úplně blbě. Tohle není žádný film, je to klasická pětačtyřicetiminutovka. ()

Krtek (2000) (S04E16)

Výborný díl. Hodně dobrá akce, kvalitní děj a osobní rovina případu dotýkající se Engelhardtové, to vše spolu krásně ladí dohromady a po delší době tu tak máme zase pětihvězdičkovou epizodu. Je ovšem pravdou, že záporák je opět takový nijaký. Prostě éra výrazných padouchů staré Kobry 11 pomalu ale jistě končí. A finále s tankem už jsme v seriálu taky viděli (a lepší). No ale to jsou jen drobnosti, které na celkové vyznění epizody nemají vliv. ()

Série 5 (2001) (S05)

Průměr na základě hodnocení jednotlivých epizod páté série mi vychází na 4 hvězdičky, ale já musím dát absolutní hodnocení. Po třetí sérii je pátá řada druhou nejlepší sezónou staré Kobry 11. Neduhy, které jsem vyčítal 4. řadě, jsou pryč. Kvalita epizod je vyrovnanější, legendárních pětihvězdičkových dílů je tu hodně a ty zbylé taky nejsou vůbec špatné. Je tu sice několik průměrných či podprůměrných epizod, které jsou nudnější a pomalejší, ale o žádném dílu 5. řady nemohu říct, že by byl příšerný nebo nekoukatelný. Tady i ta nejhorší epizoda má něco do sebe (třeba solidní akci). Tom Kranich mi přišel v předcházející sérii trochu mdlý, tady ale více budovali jeho charakter a věnovali mu hned několik epizod, jejichž děj se točil přímo kolem něj. Takže v této sérii s Tomem žádný problém nemám, ba naopak. 5. řada je Tomova nejlepší sezóna. Akce je tu vymazlená a příběhy epizod vcelku zajímavé, průměrné detektivky tu najdeme jen minimálně. Tohle je ještě ta zábavná Kobra, která je správně přehnaná a místy krásně stupidní. Při kompletním zhlédnutí v roce 2020 jsem byl kvalitou této série mile překvapen. Je lepší, než jsem si pamatoval z mládí. Když to člověk bere s nadhledem, skvěle se pobaví. Nejlepší epizody 5. série: Jízda smrti linky 834; Horečnaté sny; Zlý sen; Smrt z motoru; Rychlost; Věc cti Nejhorší epizody 5. série: Znepřátelení bratři, Obchod se smrtí (jsou nejhorší v tom smyslu, že jsou slabší než zbytek této série, nejedná se o nejhorší díly seriálu) ()

Jízda smrti linky 834 (2001) (S05E01)

Nalijme si čistého vína - originalita tohoto pilotního filmu je 0. Tvůrci vzali díl z první série "Konečná stanice pro všechny", promíchali ho s filmem "Nebezpečná rychlost", přihodili zbytky z "Pekelné jízdy na A4" a okořenili hromadou klišé z příběhů o únoscích a rukojmích. Je to sice značně neoriginální, ale to v žádném případě neznamená, že je to špatné. Jedná se o povedený mix akce a napětí, který mě vždycky bavil. Pravda, značnou roli hraje nostalgie. Tento pilot jsem měl v dětství nahraný na VHS a pouštěl jsem si ho pořád dokola. Ale královsky jsem se bavil i při aktuálním zhlédnutí. Na absenci originality kašlu, když je to taková zábavná jízda. A to je to, čím by měla Kobra 11 být především - zábavou. Radši takováhle akční vykrádačka než laciná a nudná - byť původní - detektivka (těch bylo ve 4. řadě celkem dost). Logické nesmysly u "Jízdy smrti linky 834" netřeba řešit, je jich tu plno, ale forma vítězí nad obsahem. Záporák (šéf zločinců) je celkem slušný, rozhodně výrazný a zapamatovatelný. Shrnutí jednou větou: S vypnutým mozkem je tento pilot luxusní akční zábavou. ()

Černá vdova (2001) (S05E02)

Tom má vážně smůlu na ženský. Epizoda je povedená, ale pro mě do absolutního TOP nepatří. Celou dobu jsem se totiž nemohl přenést přes to, že ji scenárista vystavěl úplně blbě. Mnohem působivější by bylo, kdybychom se až na konci dozvěděli, že je agentka Interpolu ve skutečnosti chladnokrevná nájemná vražedkyně. To by byl parádní twist a byl by to o dost silnější zážitek. Prostě bychom ji neviděli zabíjet a až v samotném závěru by pravda vyšla najevo. Mně osobně by se to líbilo mnohem víc, než když jsou karty odhaleny v půlce epizody (a kdo si přečte oficiální text z Novy, tak to má vyspoilerovaný rovnou). Za mě je to nevyužitá šance, měli nad tím trochu víc popřemýšlet. Díl režíroval Raoul W. Heimrich, expert na ty největší akční pecky (dělal například piloty ke 4. a 5. řadě), zde je ovšem akce taková průměrná, nevýrazná. Třeba honička v prostředku epizody je zbytečně moc dlouhá a postrádá koule. Navíc pronásledování motorky v ocelárně jsme už v seriálu viděli - díl "Ztracená v mlze". A tam to bylo lepší. ()

Rychlost (2001) (S05E03)

Prase na dálnici. Jedna z těch nejvíce zapamatovatelných epizod 5. série. Již podruhé se nám v seriálu objevuje budoucí komisař z týmu 2 Hendrik Duryn a tentokrát už mě tak neirituje, jako tomu bylo ve 2. řadě v dílu "Mezi dvěma kameny". Tady je vlastně celkem sympatický. A o to víc vám je líto jeho rodiny, když si uvědomíte, že obligátní happyend se v tomto dílu nekoná. Klaus půjde sedět a bude splácet dluhy do konce života, zatímco jeho snoubenka s novorozencem nebude mít kde složit hlavu. Celkem drsné. Už v dětství jsem se ale pozastavoval nad tím, jak málo stačí, aby se z obyčejné novinářky a bankovního úředníka stali bezskrupulózní zločinci, kteří se nezastaví před ničím. Lusknutím prstu jsou z nich profesionální gangsteři, což je trochu úsměvné. Navíc...mají sice Klause v hrsti a ví, že umí dobře řídit, ale co jim dává záruku, že bude schopným bankovním lupičem? No ale takové věci nemá cenu řešit, hlavně že je epizoda zábavná. Reportérka je naprosto odporná postava, a proto je dobrým záporákem, vryje se vám do paměti. Akci netřeba zmiňovat, ta je tu hodně dobrá. Trochu mě jen mrzí, že nedokázali vymyslet nějaký originálnější konec. Tady jen okopírovali závěr epizody "Jed". Ale to je drobnost, jako celek musím dát 5 hvězdiček. Skvělá zábava. ()

Závodní stáj (2002) (S05E04)

Nudná zápletka, nezajímavé postavy, generický mafián s poskokem...bla bla bla. Tento díl je jedním z těch nezáživných a šablonovitých. Zachraňuje ho pouze výborné finále na přehradě, které si pamatuji už z dětství. Jen jsem si myslel, že pochází z lepšího dílu. ()

Těžká volba (2001) (S05E05)

Tento díl mi v mnohých ohledech připomíná novější série Kobry, které nemám rád - zbytečně přepálený úvod (ozbrojené komando s bazukami a bombami připomínající malou armádu, které má za úkol sejmout auto z dálnice), mizerný mafiánský záporák, hlavním hrdinům je unesena blízká osoba, a tak jsou nuceni pracovat v utajení na vlastní pěst proti všem...Od 9. série dál jsem viděl jen několik desítek epizod, ale ve většině z nich se něco z tohoto (nebo dokonce úplně všechno) opakovalo. A vlastně už se to objevovalo i v sériích 6 - 8. V 5. řadě to ale ještě nemůžeme brát za otravné klišé a hlavně to není vyvedeno do extrémní stupidity, takže by mi to nemělo vadit. Je však pravdou, že na tu zápletku zachraňování blízké osoby ze spárů generického mafiána mám alergii. Nová Kobra mi takhle zpětně znechutila tu starou. Vím, to je můj problém, ta epizoda za to nemůže. Z hlediska příběhu, vedlejších postav či akce by pro mě tento díl byl sám o sobě spíše průměrnou a zapomenutelnou záležitostí, naštěstí jsou tu určité drobnosti, které ho v mých očích vyšvihnou na hezké čtyři hvězdičky. Jednak je to drsný Tom (jeho charakter se neustále vyvíjí k lepšímu). Dále napínavé finále v pískovně. Výborní jsou tu Bonrath s Herzbergerem (nejsou jen vtipnou vložkou, ale pro jednou i kompetentními policajty). Tím nejlepším na této epizodě je ale interakce týmu z dálniční strážnice, který se semkne jako rodina a pomůže jednomu ze svých členů v potížích. To je moc fajn. Plusové body dávám i za Tomovu sestru, která není jen dámou v nesnázích, ale dokáže únoscům pěkně zatopit, než ji chytí. ()

Horečnaté sny (2001) (S05E06)

Pro mě jeden z nejlepších dílů seriálu. Najdeme tu vše, co má kvalitní epizoda staré Kobry 11 obsahovat. Děj je velmi napínavý. Semir v roli rukojmího sice není v rámci seriálu zrovna originální zápletka (ostatně to tu bylo relativně nedávno - v pilotu k této řadě), ale tady se do hry dostává ještě nebezpečná nákaza, čímž jsou sázky hodně vysoko. Akce je v této epizodě velké množství a je naprosto luxusní. Scéna, kdy Tom přeskakuje z jednoho jedoucího kamionu na druhý a do toho hraje La Grange od ZZ Top, je pro mě jednou z ikonických scén staré Kobry. Přesně takovéhle nezapomenutelné akční spektákly jsem postrádal u většiny epizod 4. série. Dále tomuto dílu nechybí humor, především výborné hlášky. Kvalitní jsou i epizodní postavy. Záporák není vůbec špatný a dialogy mezi ním a Semirem jsou vypilované. Navíc oceňuji, že se ho snažili alespoň trochu charakterizovat (belgický voják, který se dal na dráhu zločinu poté, co ho zradila a opustila jeho vlast), v této fázi seriálu tu máme většinou již jen generické padouchy bez vlastní osobnosti, takže toto je milý detail. Zemský předseda vlády je v podstatě stejný typ postavy jako jeho předchůdce z "Pekelné jízdy na A4". Tam však politik škodil zcela bezdůvodně (respektive proto, že scénář potřeboval nějakého záporáka), zatímco zde jsou jeho důvody pochopitelné a jen to přispívá k budování napětí. Epizoda je prostě dobře napsaná. Není divu, když ji dělal stejný scenárista jako "Slepou lásku" ze 4. série, která byla jedním z jejích vrcholů. Budu se opakovat, ale takhle by měla Kobra 11 vypadat - neměla by to být laciná německá detektivka se třemi vloženými akčními scénami (úvod-prostředek-začátek), ale super jízda od začátku do konce. ()

Obchod se smrtí (2001) (S05E07)

Zas jeden nemastný díl. Zápletka není špatná (v podstatě jde o točení bouračkových snuff filmů), ale epizodu sráží k zemi mizerný záporák a nezajímavé postavy. Byť cítím, že bych měl jako divák s postavou Dannyho sympatizovat, je mi tak nějak ukradený. Po většinu dílu jen někde chodí a tváří se jako hromádka neštěstí. Navíc je to postava podle stejné šablony jako kaskadér ze 3. série z dílu "Poslední šance" (ten byl ale zajímavější charakter a dalo se mu fandit). Příběh je takový utahaný. Semir s Tomem se tu chovají jako perverzáci. Akce dobrá. Prostě za 3. ()

Láska až za hrob (2001) (S05E08)

Stará Kobra tyto díly s psychopaty prostě umí. Obzvláště musím ocenit dvě věci - vraždíci stalker Patrick je výrazný a zapamatovatelný záporák a finále příběhu nemá podobu obligátní automobilové honičky, což je pokaždé příjemná změna. Epizoda je trochu přitroublá, ale neskutečně zábavná. Tak to mám rád. ()

Tina a Aysim (2001) (S05E09)

Není to tak špatné, jak by se z hodnocení na CSFD mohlo zdát. Je to trochu netradičně vystavěná epizoda, jedná se vlastně o road movie dvou holek v telecích letech, které mají v patách nejen Kobru, ale i zabijáka. Odklonění od klasické kobrácké formule je možná důvodem pro její nízké hodnocení. Mně osobně to nevadí, já jsem naopak rád, když seriál nejede podle jedné šablony. Akce ujde a navíc tu Kobra 11 zavítá k moři. Největším problémem epizody jsou paradoxně titulní postavy - Tina a Aysim. Nemůžu říct, že by mi byly dvakrát sympatické. To ten mafiánský poskok, co po nich šel a neustále nadával na svého šéfa "Dědka", mě bavil mnohem víc. 4 hvězdičky. Legendární díl to není, ale vyložený průšvih také ne. ()

Věc cti (2002) (S05E10)

Vynikající díl se zajímavým příběhem z atraktivního prostředí armády. Nejede to podle klasické kobrácké šablony, která se již v této sérii pomalu ale jistě formuje, což je jen dobře. Částečná absence Semira nevadí, Tom to sám utáhne. Akce je klasicky dobrá, ale v této epizodě mě víc baví děj a postavy. ()

Smrt z motoru (2001) (S05E11)

Zase jeden díl, který objektivně asi není na 5 hvězdiček, ale já to tak cítím, protože ho mám rád. Mé hodnocení jednotlivých dílů nereflektuje ani tak vlastní kvalitu epizod jako spíš to, jak moc se u nich bavím. A u "Smrti z motoru" se bavím královsky. Příběh je jednoduchý a celých 50 minut by sám o sobě neutáhl, a tak se skládá ze tří podzápletek (zločinná autodílna, pomsta zblázněného ženicha a komická linie Semira s bolavými zády). Tyto jednotlivé mikropříběhy jsou spolu více či méně provázány a děj mezi nimi neustále přeskakuje. Proto se jedná o díl, který je zase v něčem trochu jiný než ostatní epizody. Zatím ještě seriál nejede podle jedné šablony a to se mi na něm líbí. Netradiční je to také v tom, že je tu Semir odsunut do pozadí, má jen několik scén, které slouží jako humorná vložka. Takže se jedná o sólo pro Toma Kranicha, jehož charakter se neustále vyvíjí a mění k lepšímu. V komentáři ke 4. řadě jsem si trochu postěžoval, že je Tom jako postava takový mdlý. V 5. sérii už to neplatí a mohou za to díly, jako je tento. Tady je Tom vážně super. Je zajímavé, že do role ženicha, který se po tragické ztrátě snoubenky zblázní, obsadili Uwe Bohma, jenž si ve 3. řadě v epizodě "Na mušce" zahrál Semirovu nemesis Wiegalskiho. To je jeden z nejlepších psychopatů seriálu a natolik výrazná postava, že v něm vidím Wiegalskiho v každé jeho roli. Proto je pro mě trochu těžké ho v tomto dílu litovat a cítit k němu nějaké sympatie. Ale když se jeho postava zblázní, je to opět radost sledovat. Magory umí dobře. Škoda že jeho dějová linie postrádá výraznější pointu, konec je takový odfláknutý. Jedna otázka k zamyšlení: může za Atalayovu absenci v tomto dílu právě obsazení Bohma? Mohlo to být záměrné, že tvůrci nechtěli, aby se na obrazovce tito dva herci po relativně krátké době znovu potkali, jelikož fanoušci seriálu mají Wiegalskiho v dobré paměti? No, to se asi nikdy nedozvíme... Epizoda má také výborný humor a solidní akční scény. Největší její slabinou je hlavní záporák (šéf autodílny). Mohl to být jen šejdíř a fušař, který se snaží ututlat svou chybu, nemuseli z něj hned udělat dalšího malého mafiána, co se neštítí ničeho. To je přesně ten typ padouchů, kteří mě v Kobře 11 nebaví. Ale to je jen drobnost, jak jsem říkal, tento díl mám hodně rád. ()