Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
Z natáčení  - Erdogan Atalay, Carina Wiese, Vinzenz Kiefer, Niels Kurvin
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (121)

Zmrtvýchvstání (2013) (S18E01) odpad!

Tenhle pilotní film je obrovský zdvižený prostředníček všem fanouškům staré Kobry 11. V dětství byla Kobra 11 mým oblíbeným seriálem a - nebudu lhát - jednou za čas si i dnes pustím z nostalgie nějaký ten starší díl. Na německé poměry to prostě nebyl špatný projekt, když to srovnáme s těmi Doktory z hor, Stefaniemi, Wolffovými revíry, Big Beny a podobnými "skvosty", co v 90. letech proudily na naše televizní obrazovky. Bouračky a honičky byly v Kobře kvalitně natočené a jako buddy cop seriál to fungovalo a dokázalo to pobavit. Zlatou érou seriálu pro mě odjakživa byla 2. a 3. série, kdy měl Semir za parťáka Andrého Fuxe. Pamatuji si, jak pro mě a pro mé spolužáky ze základní školy byl André ikonickým hrdinou. Byl to neskutečný frajer. Všichni jsme chtěli být jako on. Dodnes si pamatuji, jak sedím na koberci v obýváku našeho bytu, sleduji konec epizody Osamělé vítězství a brečím. Smrt Andrého byla pro mě jednou ze zásadních televizních událostí. Nepamatuji si, že bych kdy jindy u nějakého filmu nebo seriálu brečel. Někdy jsem byl třeba naměkko, ale že bych brečel, to už se nestalo. Na Kobru jsem koukal dál i po Andrého smrti. 4. - 6. série s Tomem nebyly jako celek špatné, ale už to nebylo ono. A s každou další sérií se kvalita seriálu snižovala. 7. a 8. sérii s Janem Richterem jsem sledoval vysloveně s odporem. Už to nebyla ta klasická Kobra 11, akce byla stále přehnanější, zápletky absurdnější a vlastně to bylo všechno na jedno brdo. Návrat Toma v 9. sérii mi na chvíli vrátil naději, ale někdy v polovině této série jsem to s Kobrou nadobro zabalil a přestal ji sledovat. Už mě to nebavilo. Když jsem se někdy v roce 2013 dozvěděl, že se má André do Kobry na jeden díl vrátit, vzbudilo to můj zájem. A také obavy. Jak se může André vrátit? Jeho smrt jsem už od dětství považoval za něco pevného, neměnného. A najednou se to všechno mělo zbourat. Tohle není marvelovský komiks, kde někdo umře a za 20 čísel ho zas oživí. No ale i když už Kobru nesleduji, díl s návratem Andrého jsem prostě musel vidět. Ó, jak jsem byl nasrán! Hloupé vysvětlení Andrého přežití ("Zachránil mě rybář.") bych ještě vzal. Jo, rybář ho zachránil s harpunou v břiše, odtáhl ho na břeh a zajistil mu lékařskou péči, aniž by o tom kdokoliv věděl, fajn. Je to debilní a nerealistický, ale Kobra 11 nebyla nikdy odrazem reality. Ale co opravdu neskousnu je to, že z Andrého udělali záporáka, který se neštítí ničeho - dokonce se pokusí Semira zabít. To je prostě totálně proti jeho charakteru. Chápu, že se mohl změnit vzhledem k tomu, co prožil, ale k Semirovi by se náš starý André takhle nikdy nezachoval, ani kvůli osobní pomstě za rodinu. To je prostě jen důkazem, že tuhle novou Kobru dělají lidé, kteří vůbec nemají vztah k těm starým epizodám, za cenu jednorázového šokujícího zvratu zničí něco, co má dlouholetou tradici. Proč tedy toho Andrého oživovali? Kvůli tomuhle? To tu samou roli nemohl vyplnit nějaký jeho dosud neviděný kamarád? Už mi není 10 a Kobra je mi už léta ukradená, když nepočítám ten nostalgický faktor, ale tohle mě opravdu vytočilo. Proto tomuto dílu dávám odpad. Tohle si fanoušci nezasloužili. I když...tenhle díl je evidentně pro fanoušky Bena, kteří ke staré Kobře žádný vztah nemají. Proto si tvůrci mohli dovolit takovou prasárnu. Pro mě André zemřel na mořském dně někde u Mallorky. /// Ale upřímně, nechme celou tu záležitost s Andrém stranou: Tahle nová Kobra 11 je celkově špatná. A soudím to i podle jiných nových dílů, které občas zahlédnu v televizi. Mé hodnocení je 100% subjektivní. Pro "nezaujatého" diváka tato epizoda pochopitelně odpad není. Je to jako každý druhý díl z této etapy seriálu...Takže slátanina, pro někoho jistě zábavná (nebo minimálně koukatelná). Pro mě bohužel nikoliv. () (méně) (více)