Reklama

Reklama

Jasné nebezpečí

  • USA Clear and Present Danger (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americká pobřežní hlídka najde na lodi zavražděného amerického podnikatele i s rodinou. Zavražděný muž je dlouholetým přítelem prezidenta Spojených států Bennetta. Ukáže se, že muž byl zapleten do obchodů s kolumbijskou drogovou mafií a měl jim vyprat 650 miliónů dolarů, které se později najdou na jeho účtech. Prezident ty peníze chce, a tak společně se svým poradcem pro národní bezpečnost Jamesem Cutterem usoudí, že se v tomto případě jedná o jasné nebezpečí, a tím mu dává neoficiální povolení k tajnému vojenskému zásahu s krycím jménem Reciprocita, jehož cílem je likvidace muže, který nechal zabít jeho přítele. Jedná se o muže jménem Ernesto Escobedo. Mezitím je do funkce zástupce ředitele CIA jmenován Jack Ryan, protože admirálu Jimu Greerovi byla diagnostikována rakovina slinivky a on umírá. Jack Ryan žádá kongres o navýšení financování akcí CIA v Kolumbii a dává senátorce své slovo, že se nejedná o vojenskou akci. To pro Cuttera znamená, že musí vojenskou akci v Kolumbii před Reacherem utajit a spojí se s Bobem Ritterem ze CIA. Ritter na akci najímá Johna Clarka, jehož úkolem je vybrat vhodné vojáky, a kapitán Ricardo Ramirez bude celou akci v Kolumbii řídit. Ernesto Escobedo o akci neví a je vzteky celý bez sebe, že se ke svým 650 miliónům dolarů nemůže dostat. Najímá si agenta Felixe Corteze, který zjišťuje, že do Kolumbie přijede ředitel FBI Jacobs, aby o těchto penězích vyjednával s kolumbijským generálním prokurátorem. Jenže Cortez hraje proti Escobedovi právě s Cutterem a nechá Jacobse zavraždit tak, aby podezření padlo na Escobeda. Dohoda je taková, že Cortez Escobeda zabije, převezme vedení nad kartelem a pak sníží dodávky drog do USA. V USA pak zavřou nějaké drogové bossy a bude to vypadat, jakože se daří vyhrávat válku s drogovou mafií. Cutter na oplátku zradí vojenskou operaci v Kolumbii a nechá je napospas Cortezovi. Ritterovi přikazuje, aby se zbavil veškerých důkazů o operaci Reciprocita. Jack Ryan se však o schůzce Cuttera a Corteze dozvídá a nabourá se do Ritterova počítače, kde se mu podaří získat pár důkazů o spiknutí v Kolumbii. Má obavy o životy vojáků a okamžitě letí jako civilní osoba do Kolumbie, aby se zde setkal s Clarkem, a společně se vydají na záchrannou misi... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (164)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Harrison Ford má oproti převážné většině představitelů akčních rolí výhodu v tom, že je kvalitní charakterní herec. Režisér Phillip Noyce sice nikdy nebude sbírat vavříny na filmových festivalech, ale je to slušný řemeslník, který je sem tam schopen spáchat i lahůdkovou scénu, jako je přepadení amerického konvoje uprostřed latinoamerického velkoměsta. Scénárista se ve své fantazii přiměřeně krotil, takže příběh má hlavu a patu bez krkolomných konstrukcí. Nakonec je z toho průměrný akční film s typicky neprůstřelným hlavním hrdinou. Špičky žánru stojí jinde, ale na jedno zhlédnutí je Jasné nebezpečí volbou bez rizika. Celkový dojem: 55 %. ()

Yardie 

všechny recenze uživatele

Lepších 70%. Mám velice rád špionážní a konspirační filmy. Napínavé v podstatě od začátku do konce. Pořád se něco děje, ať už politické intriky nebo akce v džungli. Obé je výborně skloubeno a doplňuje se na výbornou. Také je to podáno celkem reálně a věrohodně a ne akce alá jeden vystřílí celý drogový kartel. Zde se musím pozastavit a vytknout jednu věc - ta část filmu, kde se Ryan vydal osobně za drogovým bossem a potom tam pobíhal a sám bojoval - tak to mělo být vynecháno. mělo to zůstat u toho, že je to úředník. Todle tam dle mého nepasovalo a nehodilo se to do obsahu a atmosféry zbytku filmu. Ale jinak spokojenost, film se mi líbil. Teda až na ten skličující stav mysli, když si člověk uvědomí, jak to v té politice chodí. Ale to je na jinou debatu... Spokojenost! Howgh! ()

Reklama

Nix 

všechny recenze uživatele

No film není jen založen na akci a ta se tu nevyskytuje tak často jak by u postavy Jack Ryan člověk myslel. Nejsem její znalec a Clancyho znám minimálně, ale jako celek to špatný není. Pravda, někoho ty rozsáhlé dialogy, politikaření a patrioctví může štvát a pokud hledáte neustálou akci musíte se porozhlédnout jinde. Tady se mluví a hodně, ale na tu rozsáhlou stopáž to není tak nudný, jak jsem očekával. A odměnou se pak stává ta akce která je natočená naprosto perfektně. K tomu ostatně jak to bývá zvykem budiž skvělý Dafoe a zbytek osazenstva se taky snaží. Takže ve výsledku mne tenhle Ryan zabavil, ale netvrdím jaký velkolepý akčňák to byl. Přece jen i Ford to umí rozhodně lépe. Jo a ještě mne potěšila zastaralá technologie, ach zase ta nostalgie, ale tady ničemu nevadila a neměla vliv na dění. ()

cab 

všechny recenze uživatele

Uhlazeny thriller se znamym literarnim americkym patriotickym hrdinou ve sluzbach CIA Jackem Ryanem (presne padnouci do role Harrison Ford). V tomto druhem pokracovani se podivame na zoubky kolumbijskym pasarakum drog a nekalym praktikam, ktere se deji v bezprostredni blizkosti samotneho prezidenta USA, jez by rad zustal ve funkci i v druhem volebnim obdobi. 65% ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Druha Fordova Ryanovka dopadla podstatne lepsie vdaka kvalitnemu scenaru. Jednotka bola osobnym pribehom v ktorom prakticky uplne absentovali politicke linie. V dvojke je vsetko tak ako ma byt a sledujeme kosate politicke čachre. Do toho sa tvorcom podarilo dobre napasovat aj par akcnych scen, ktore su tentokrat kvalitne prevedene. Noyce si pri prestrelkach celkom slusne a stylovo poradil aj s obmedzujucim PG-13 ratingom. Ford sa tiez snazi drzat viac pri zemi ako klasicka uradnicka krysa a za klasickeho neohrozeneho hrdinu je len v zavere. Linia medzi nim a Jamesom Earl Jonesom, ktora bola v prvom Fordovom diely tak hnusne odbita ma tentoraz dostatok priestoru. Vysledkom je spickovy politicky thriller, ktory napriek stedrej stopazi ani na chvilku nenudi. Teda pokial neocakavate od filmu s Fordom nonstop akciu. To budete sklamani. 8/10. ()

Galerie (91)

Zajímavosti (9)

  • Natáčelo se od 8. listopadu 1993 do 14. března 1994 v D.C., Nevadě, Kalifornii, Arizoně, Virginii, Mexiku a Ekvádoru. (Varan)
  • Ve scénách z Oválné pracovny je na prezidentově pracovním stole jasně vidět dóza s želatinovými bonbóny. Jde o odkaz na prezidenta Ronalda Reagana, o němž je obecně známo, že v jeho blízkosti nesměly „jelly beans“ nikdy chybět. (nOvYl)

Související novinky

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Agent „Mr. Clark“

Agent „Mr. Clark“

20.01.2006

Postavu agenta Johna Kellyho alias Mr. Clarka stvořil spisovatel Tom Clancy (Hon na ponorku). Ten už se ve filmu objevil jednou a to v podání Willema Dafoea v thrilleru Jasné nebezpečí. Tehdy však… (více)

Reklama

Reklama