Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Adam Bernau

Najdeš Aňu? Každý štěk excelentně obsazen (včetně armádního generála Šedivého) a ta sestava: Vedle všech těch Sklepáků, Trojanů, Lišků nebo Dušků tu máme Preise, Kaisera, atd. atd., až po legendárního starého I. Vyskočila, jehož podezírám, že větu „zapomněl jsem mu zout boty“ ve scénáři neměl, srov. jeho vlastní reakci s Hanákovou jen stěží zvládnutou nereakcí. S citacemi známých filmů se Marhoul mohl krotit – skromné či málo nápadné jsou fajn, ale použití celého výstupu z Triger Whisky Saloonu ve zhruba stejném kontextu není právě potentní (ač na divadle třeba být mohlo) a o „Kydech“, o nichž vím dobrou půlminutu předem, platí, že opakovaný vtip není vtipem. Hanák mě zase na začátku zklamal odtažitým přednesem epesních přirovnání; jak si na to zvykneš, tak už na té vlně jedeš, ale směrem k závěru kvalita hlášek klesá. Typově je ale Hanák do-ko-na-lý. A naskočit na vlnu tohoto filmu je jediné, co potřebuješ, protože jeho kvality jsou prvotřídní, některé scény geniální a třeba kamera excelentní. Ale nevadí. Mazaný Filip je skvost, jemuž jistá pozapomenutost i modré hodnocení jen sluší. „Ten telefon moh´ něco znamenat. Jenže já nevěděl, co.“ ()

Goldbeater

„Na jednu stranu to dávalo smysl... na druhou stranu už to smysl nedávalo...“ Já se teda spíš přikláním na tu druhou stranu, zápletka je opravdu taková nijaká a ve filmu toho moc smysl nedává. Což by se ještě dalo unést, ale Mazaný Filip je hlavně zoufale nevtipná parodie plná otravného pitvoření herců, což je něco, co mě v českých komediích hodně vytáčí. Nebýt mnohých popkulturních odkazů (mimo jiné i na South Park, to jsem vážně nečekal), asi bych u toho nevydržel. Mongoloidní mumlání Pavla Lišky a Hanákův unaveně monotónní a rádoby vtipný monolog mě ještě pár nocí budou strašit ve snech. Tohle si Raymond Chandler asi nepřál. ()

Legas

Tomáš Hanák sice umí bravurní vnitřní hlas, ale co je mu to platné, když mu ho někdo neumí napsat. Číší z něj sice jakýsi náznak parodie, ale k smíchu to moc není. Vizuální dojem z Tomáše Hanáka je perfektní. Jakoby se už narodil s kloboukem na hlavě. Bohužel se to nedá říct o jeho hereckém výkonu (mimo již zmíněný vnitřní hlas). Obsazení je jinak výtečné: opět výborná Vilma Cibulková, konečně netypický Pavel Liška, Macháčkova široká mafiánská čelist nemá chybu („Chceš taky kovovou plombu do tykve, bobane?“) a skvěle šílený Milan Šteindler je jednoznačně nejlegračnější figurkou (i scénkou) filmu, i když zrovna zde nejde snad o žádnou konkrétní parodii. Mám pocit, že kdyby Mazaný Filip zůstal „pouze“ u komedie a nezahrával si s tak ošidným žánrem, jakým je bezesporu parodie, pak by byl jistě daleko lepším filmem. Limonádový Joe to bohužel není. Atmosféru má dobrou, kulisy navodí patřičně parodijní dojem a hudba to vše doplní, ale když potom spousta fórků vyloženě vyšumí, pak se není čemu smát, což je u parodie trochu zádrhel. ()

Tsuki

"Všichni tam nasávali jako tepláky hozený do potoka..." Co na to říct? Místy tak absurdní, až je to opravdu vtipné. A mnoho suše podaných bizarních hlášek fungovalo zrovnatak. Ale z mého pohledu se z toho dalo vytěžit více. Často měl film náběh na opravdu humornou scénu, ale jakoby to zůstalo na půl cesty. Někdy jsem proto spíš jen kroutila hlavou. Tenhle bizár asi nesedne každému, takže se těžko hodnotí. Jako hravá a místy vtipná mysteriózní krimi-komedie to ale poměrně funguje, takže proč ne. ~(3,3)~ ()

Anderton

Mazaný Filip sa skladá z niekoľkých takmer desaťminútových sekvencií, ktoré obsahujú cca jednu informáciu pre posun deja vpred. Zvyšok stopáže sekvencií tvoria pokusy o suché vtipy a neskutočne naťahované dialógy medzi postavami. Aj keby všetky fóry boli vtipné, boli by pre dej absolútne zbytočné. Ako jediná ma pobavila scénka so Šteidlerom, tá je ale znova pre dej absolútne zbytočná a pôsobí navyše ako z iného filmu. Neverím, že sa nedali napísať vtipnejšie hlášky a že poriadny dramaturg by tomu nedokázal dať adekvátny spád. Mazaný Filip sa naťahuje ako žuvačka aby sa dopracoval k záveru, ktorý zázračne všetko osvetlí a ja neviem, na základe čoho. Poteší niekoľko vizuálnych fórikov a možno aj tých hovorených, stále mi to ale pripadá málo. Ako hovorí jedna z postáv, výprava dobrá, ale dej nič moc. ()

Frajer42

Tak tento humor mi totálně sedl. Tomáš Hanák je ve své roli úžasný. Perfektně napsaná role plná ďábelských hlášek, z nichž jsem si některé musel zapsat a budu je pochopitelně vydávat za vlastní. Jinak, tento film je na české poměry poměrně originální. Taková příjemná parodie postarších detektivek. Potěšila mě taky účast hromady českých herců v naprosto šílených rolích. Vadila mi snad pouze Vilma Cibulková, která je minimálně tady neuvěřitelně šeredná. Moc příjemně jsou napsány všechny dialogy i monology. Jsou úderné a dost vtipné. Je opravdu bránici rvoucí s jak vážným tónem jsou pronášeny nejrůznější píčoviny. Také se mi líbila ta krátká vsuvka se smraďochem Millerem. Já osobně jsem se bavil prakticky celou stopáž. Tohle je minimálně za 4 hvězdy. Velice příjemná česká komedie. To v tomto století není úplně typickým rysem. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatelky tatanapope. ()

swamp

Mazaného Filipa jsem viděl tolikrát. A stále se nemůžu nabažit tohoto krásně absurdního humoru. Ani tady nebudu vypisovat všechny ty hlášky, co mě pobavily, jelikož bych se upsal.. Radši si něco píchnu, protože 'injekce lééčíííí..'! :D ()

Slartibarkfast

Je to vlastně taková nevinná hloupá parodie sama sebe. Všichni se při vytváření tohoto detektivního díla jistě notně bavili. Přirovnal bych to k již kultovnímu muzikálu Kouř, který v první vlně také slízl nemalou kritiku v negativním smyslu. Nudný a nesmyslný děj má diváka šokovat a odpoutat pozornost od skutečnosti, že je to vlastně totální hovadina. Občas se to i daří. Věřím ale, že hlášky z tohoto filmu se časem stanou legendárními. 75% ()

Slarque

Skvělá kamera, hudba, výprava a spol. Neselhávající Tomáš Hanák versus selhávající scénář. Některé scénky s příběhem víceméně (či vůbec - Smraďoch Miller) nesouvisely, jiné byly delší než bylo zdrávo (filmové studio) a Milan Šteindler mi připomněl Leslieho Nielsena. Když máte málomluvného hrdinu ve filmu, kde nejzajímavější jsou jeho hlášky, máte zaděláno na problém. A citace filmových hitů nebo reklam to nezachrání. ()

Bachy

Když byl Mazaný Filip čerství, bavil jsem se opravdu velmi dobře. Po 7mi letech přišlo druhé shlédnutí, které jsem téměř protrpěl a v nudných scénách jsem tentokráte topil až až. Krom Smraďocha Millera už jsem se skoro nezasmál. ()

FrodoF

Možná bych dal ****, ale to by bylo spíše za snahu producenta Marhoula s kterou několik let sháněl peníze. Hlavním kladem filmu je herecké obszení, kdy i malé roličky jsou obsazeny skvělými českými herci. Hanák v hlavní roli je přesvědčivý, ale mezi nejvtipnější postavy filmu patří především Šteindler, Liška, Macháček a v malé roli Dušek a David Vávra s Janem Slovákem (jejich kabaraní číslo je skvělé osvěžení jinak skomírajícího děje). Občas se najde dobrý vtip, ale těch je tak padesát na padesát s těmi hloupými. Dalším velkým kladem filmu je tradičně výborná kamera V. Smutného, trikové záběry Kouhouta a dobré kulisi které se k L. A. 30. let hodí skvěle. ()

Lenny.M

Na to, že je to český film, které nesnáším, tak celkem zajímavá podívaná. Dobrá zápletka, ochucena dobrou hudbou a ten Liška, vrrau. ()

Chrustyn

Jeden z mála pokusů o čekou parodii a vyjímečně docela povedený. Pár hlášek je povedených (převážně vnitřní promluvy hlavního hrdiny občas stojí za to) a Hanák docela snesitelný. ()

korbitch22

zajímavý pokus čechů o parodii.film má skvělé momentky,hlavně macháček a trojan mě pobavívždy,když vykouknou na plátno.bohužel sem se místy nudil,film je příliš rozvleklý a nevyvážený. ()

marhoul

Já viděla Mazaného Filipa na divadle a ten se mi líbil moc. Filmový lehounce, v mých očích, ztrácí, však sklepácká atmosféra zůstala, originalita nesporná. ()