Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

xxmartinxx

Plně oceňuju snahu natočit v našich podmínkách žánrový film. Pár hlášek se i povedlo. Sice se dá říct, že co je dobré, pochází z originálu a co ne, to přinesli filmaři, ale nechci být moc zlý... ()

igi B.

Takový jakýsi sklepácký "Kameňák" pro pražské (pseudo)inťáky... Otravná, diletantská a k uzoufání nudná rádoby umělečtina, natočená zjevně prostě z plezíru, aby kluci s holkama zas vydělali nějaký ty prachy. "Promiňte, ale kdo zaplatí to pití..." ptá se barman v jedné z debilně upocených jakože (k)akčních scén a divák se ptá - kdože to zaplatil Marhoulovi a kumpánům tuhle >filmařskou< ubohost, plnou toporných hereckých kreací a stupidních dialogů, s imbecilním scatnářem, jako že parodujícím chandlerovská témata... Další důkaz toho, že nýmandům žádná finanční podpora nepatří, byť by své záměry sebelépe skrývali za žvásty o možném zániku české kinematografie. Král je nahý! - křičelo ditě v jisté Andersenově pohádce - a měli by snad už začít křičet alespoň ti soudní, co neparticipují na úpadku české filmové tvorby, kdy různé party (a že tady se tedy sešlo těch kémošů požehnaně) parazitují na podivných tocích financí >na kultůru< z veřejných zdrojů! Mazaný Marhoul! :-( - - - P.S. Fascinující je to množství udělených vysokých hodnocení >filmu< zde na ČSFD. Zvláště těch bez komentářů. Přemýšlím, zda jde o nesoudnost, nebo spíš nestoudnost nějakých těch kamařáčoftů a poplácávačů po ramenou z naší slavné stádní stolice, >mrdketingové< mulťáky, zdvíhající uměle procenta hodnocení nevyjímaje... - - - P.P.S. 20.6.2008 nám tuhle srajdu mazaně a veřejnoprávně opět naservírovalo to naše Čétéčko... Prý ČT (vedle MOČR!) zainvestovala >velkou sumou kačáků< další Marhoulův film "Tobruk". Suma sumárum - mysle v souvislostech (a s historickou pamětí) - Marhoul má holt filipa... Jenom tenhle se narodil trochu >vymaštěný< , že... :-//... ()

Dadel

Velké zklamání. Po přečtení jmen hereckého ansámblu jsem čekal inteligentní slovní humor, ale dočkal jsem se jen pitvoření a šaškáren va stylu Tele Tele. Párkrát jsem se zasmál, to zase jo, ale většinou jsem se cítil trapně. ()

Morien

Líbí se mi angličtí magoři (Monty Python), líbí se mi i čeští magoři (Sklep). A velkou pusu za ta božsky vymakaná prdle praštěná fríkulin přirovnání. ()

gudaulin

Mazaný Filip působí ze všeho nejvíc poloamatérským a laciným dojmem. Přijde mi to, jako kdyby skupina studentů filmových oborů a nadšených fanoušků natočila vlastní film, ze kterého čiší radost z tvorby a je znát talent, ale zároveň chybí zkušenosti, producent a pečlivost. Vzhledem k tomu, jaká herecká špička se na filmu podílela, je to až překvapivé. Tomáš Hanák v hlavní roli mi moc neseděl, při nejlepší vůli je jeho herecký rejstřík omezený a snad se na mém dojmu z jeho výkonu podepsalo i to, že je v poslední době trochu přehanákováno. Ze snímku je jasně vidět, že tvůrci pracovali s nanejvýš omezeným rozpočtem, což by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že řada vtípků je nedotažených a stejně tak nedotažený je i scénář. Za první republiky se filmy točily za týden a Mazaný Filip vypadá, jako kdyby se tomu chtěl přiblížit. Nejsem zarytým odpůrcem product placementu, ale musí být do filmu zasazen ciltivě a s ohledem na míru. Ani jedno ani druhé v tomhle snímku neplatilo. Celkový dojem: 35 %. ()

Sarkastic

Hm, tak vidím, že úloha obhájce českých parodií posledních let je zas na mně. No a co, že to byl první Marhoulův film? Naopak bych řekl, že trumfl i některé ostřílené režiséry mazáky. Je tu elegantní švihák Tomáš Hanák (ty jeho "drsné" komentáře jsem opravdu hltal-např. "Hned jak jsem vystoupil, ucejtil jsem, jak se mi lepí na paty. Ale dělal jsem, jakoby nic."), úžasně dementní Pavel Liška ve dvojí roli (jak to ten chlap dělá?), ďábelský mafián Kaiser, Vilma jako Velma, Šteindler jako ředitel blázince (ta jeho scéna s Hanákem byla sice až trapná, ale stejně jsem se musel smát nehybnému obličeji detektiva), Viktor Preiss jako "šikovný" barman, Jaroslav Dušek jako zdeptaný rejža, a pak trio mafiánů Macháček, Čtvrtníček, Táborský. "Roztrhni si kušnu hákem!"; "Nechte si ty vaše K(k)idy" a další skvělé hlášky. Ze scén třeba ty sklenice u Velmy v bytě, nebo taky nerozbitné rádio. Jen jsem nepochopil vsuvku s smraďochem Millerem...mohl by mi ji někdo vysvětlit? ()

Segrestor

Všechno je fajn, stylovost je prostě dokonalá, ale když nejvíc sexy postava ve vašem filmu je žena s obličejem Lexe Barkera, jde to už žďabec do kopru. Místy zbytečně ukřičený film, zbytečně vyzpívaný, ale jinak... napotřetí mi to sedlo jako Mafie 2 na hardisk a bylo zase dobře. ()

Gilmour93

„Na jednu stranu to dávalo smysl… na druhou stranu už to smysl nedávalo..“ Humor suchý jak hrdlo Humphreyho Bogarta při posezení v mléčném baru, Smutného hry se světlem, stíny a líným cigaretovým kouřem, přehlídka vymazlených rekvizit a šance pro Hanáka vypustit z láhve svého Paula Newmana. Od Phila Marhoula láskyplná pocta žánrům hardboiled i parodie s místy opravdu nepřenosným českým nátěrem. Schytal to z několika stran, ale že případ dotáhl přes rozmanité překážky do přijatelného konce, to mu nelze upřít. A to říkám s vědomím toho, že o tom, co nevím o filmu, by se určitě dala popsat celá knihovna.. ()

Lynn

Sklepáky mám ráda, obzvlášť Tomáše Hanáka. A takhle povedená stylizace, to se v českém filmu prakticky nevidí. Už jsem byla skoro rozhodnutá pro 4*, jenže když jsem se po shlédnutí "Mazaného Filipa" zamyslela, uvědomila jsem si, že tento na první pohled báječný film má i několik chyb. Chtělo by to trochu dotáhnout scénář, na detektivku je tu příliš málo napínavá zápletka. A možná bylo trochu zbytečné doslova přecpat film českými hvězdami, z nichž nejméně polovina měla ve filmu jen malý štěk. Přesto rejža Jaroslava Duška je nezapomenutelný. Takže srdce velí 4*, hlava ale kontruje 3* a já se tentokrát přikloním spíš k té hlavě. ()

zelvopyr

Perfektní příklad odfláknuté režijní práce.... Výtečný studijní materiál, dokazující, v čem se liší filmařina od divadla... Prostě fakt nepovedený převod do filmu a zoufale zazděná kultovní látka. ()

Ainy

Film plný zábavy, vtipu, smíchu :-) Co herec to perla, co dialog to perla, prostě jsem se bavila od začátuk do konce. Hlášky z filmu mi zůstaly v paměti :-) nádherný, nádherný film :-)) ()

Hitman_47 odpad!

Já věděl, proč jsem se od této rádoby parodie na americké gangster filmy držel dál. On už ten trapný a velice stupidně znějící název napovídá, že se můžem těšit na sračku nevídaných nekvalit. Máme tu hodně moc špatné herecké výkony, dementní dialogy a grandiozně mnoho trapných vtipů....a ty nevtipy stály taky za hovno (a jejich posláním je právě pobavit....ale tady to dokázaly taky posrat). Pardon, že to říkám, ale: "Marhoul je pyča"....tato 3 slova dávají dohromady velice trapnou a velice primitivní (leč pravdivou) poznámku, ALE sedne to k tomuto filmu....MUEHAHAHAEHEHEHHE...ne, to opravdu není vtipné, stejně jako celý film. TEČKA. ()

JitkaCardova

Na chatrně zpřetrhané a tu a tam ledabyle navázané niti hloupoučce naaranžované pásmo všech aspoň trochu uplatnitelných suchých vtipů, ještě sušších scének a ještě ještě sušších přirovnání, deklamovaných zřetelně a zpomalenou rychlostí, aby náhodou ani tomu poslednímu znuděnému divákovi neunikla pointa, když už se tam zřídka a náhodou nějaká objeví. Neberu tomu, že to může být záměr, a uznávám, že poetika trapna Sklepáků mě většinou míjí, ale jsou perly, na které naopak nedám dopustit (Kouř, Kamenný most v původní verzi). Nebudu si ale zastírat, že mě prostě ničím nepoutá, když je něco schválně laciné, a nefascinuje, když něco působí násilněji a uměleji než tematická školní besídka, kterou na poslední chvíli vymýšlely během šichty školní uklízečky s topičem, posuny v ději se vynořují jako australské potoky jednou za sezónu a zase nadlouho nadobro mizí - a dál nevím, protože jsem to mučení dobrovolně vydržela jenom do půlky a potom osvobodivým gestem hodila film do koše. ***** Matty má výstižný komentář a neadekvátně dobrosrdečné hodnocení. To já bych většinu Českých lvů hodnotila dvěma hvězdami, a na rozdíl od téhle zbytečné žbrblačky Český lev má aspoň kvalitní dramatickou linku, cenné sdělení a nehraje si na víc než na doprovodné pásmo k ukrácení mezichvil. Tahle rozbředlá slabomyslná pakárna si přitom dělá nárok na pozornost diváka sama o sobě, což beru jako nehoráznou urážku. ***** Tu jednu hvězdu dávám za občasnou překvapivou nápaditost uklízeček a topiče a hlavně si za to, že Tomáš Hanák vypadal chvílemi jako Paul Newman promítaný zpomalenou rychlostí. ()

Spiker01

Nemohl jsem uvěřit vlastním očím, jak moc je to cíleně debilní a stupidní, až je to vlastně geniální a zábavný. Václav Marhoul, ačkoli ho ve všech filmech, kde se objeví, nesnášim, připravil velmi neotřelý, zábavný, český(!) film s překvapivě skvělým obsazením, určený sice pro užší, zato však přesně cílené publikum. Jednotlivé vtipy jsou buď velice povrchní, zakládající se na slovíčkaření, nebo zkrátka tupé, mě to však sedlo dokonale a párkrát jsem se nahlas smál. Nechci s nepřeberného obsazení vyzdvihovat pouze Tomáše Hanáka, ten však má snad jako jediný hlavní roli a ostatní zaujmou v epizodních rolích či cameech, která však leckdy stojí za to...70% ()

viperblade

Mazaný Filip má jediný problém - nedovede si udržet tempo a nerozlišuje mezi dobrým vtipem a vtipem, který tak nějak vyšumí. Dobře, to jsou vlastně dva problémy, ale co už, nikdo není dokonalý :-) A teď trochu vážně - ze začátku fajn, sem tam lepší hláška a hlavně povedená stylizace do žánru noir (Marhoul evidentně tento žánr nejenže miluje, ale má ho i načtený od A po Z) prostě vše bylo fajn, ale postupem času film začne nudit, hlášky přestávají být vtipné a já, přiznám se, jsem usnul. Jeden z mála filmů, u kterých jsem usnul a probudil mě až konec. Když jsem to zjistil, tak jsem film posunul, abych navázal, kde jsem skončil (dobrých 20 minut) jen proto, abych zjistil, že jsem mohl klidně dál spát. Takhle, na české poměry to není tak špatné, ale přesto lepší hodnocení než 50 % zkrátka nevykouzlím, ani kdyby se mi Marhoul pověsil na paty. ()

Rex Mundi

Fúú, tak ja mám rada paródie aj bláznivé komédie aj všeličo... a veľa znesiem... ale toto bol jeden veľký trapas od začiatku do konca. 1 hviezda za tie hlášky a parodovanie, ktoré som ešte bola ochotná akceptovať. Ale nezasmiala som sa ani raz. ()

Trellíno

Vynikající obsazení. Velice vtipné. Překrásně natočené a navíc báječná hudba po celý film. Ale nějak tomu chyběj kou.., v tomto případě znamenající jakoukoliv atmosféru, která by mě k filmu připoutala a více vtáhla do děje. ()

Dan9K

Tak jsem tak nějak ve skrytu duše doufal, že se mi to bude opravdu líbit. Přeci jenom herecké obsazení dává dobrou naději, když je v něm možno nalézt téměř všechna jména kvalitního českého humoru. Po zkouknutí se ale nakonec divím, že je hodnocení tak vysoké. Mazaný Filip je na české poměry jedinečný svým vizuálním zpracováním, které má snad zatím nejkvalitnější ze všech. Neuvěřitelná debilita dia i monologů, nucené herectví i takových komediálních mágů jako je Čtvrtníček, Šteindler, Vávra i Hanák, nuda, která odpuzuje od dosledování snímku a samozřejmě absence kvalitního humoru (až tedy na Hanákovo ježdění autem), na který jsme od těchto bohů zvyklý, ho až příliš shazuje. Někdy nedokážu pochopit, jak se vůbec může takový propadák poštěstit. Je to podobné zklamání, jako při sledování Spy Kids od Rodrigueze nebo poslouchání soundtracku ke Stigmatům od Billyho Corgana. ()