Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Rosaviva

Když jsem to před 6 lety poprvé viděla v kině tak jsem byla nadšená. Teď už jsem trochu vyrostla, ale stejně pro to mám pořád slabost. Nelíbí se mi to sice už tolik jako kdysi, ale ráda se na to znova podívám. Tenhle film má pro mě pořád magické kouzlo. Narnie v zimě je prostě jedna z nejkrásnějších filmových scenérií. A já do skříní můžu lést jak dlouho chci a stejně se do Narnie nedostanu, a to v ní věřím, mám to ale smůlu. 5* ()

Allien.9

Úvodní díl ságy o tzv. Narnii, neboli vymyšlené zemi, kterou sužuje jedna vládnoucí pohroma za druhou (ať už je to Ledová královna či zlý král), je to naprosto průměrný dětský film a nebýt těch několika povedených efektů, klesl by ještě hlouběji. Herci jsou z valné většiny nesympatičtí, ale co je ještě horší, neumějí hrát. I když... Oni vlastně ani nemají CO hrát. Předigitalizovaná zvířata mě také nikterak nenadchla, bobři u mě skončili hned poté, co otevřeli pusu a skutečně povedení vlci mají zrovna jako na potvoru minimum prostoru. Adamson zkrátka dokazuje, že na hrané filmy prostě nemá... Škoda. ()

ChewieDC

Začátek to má slušný, ale konec příšerný. Jestli se těšíte na skvělý závěrečný boj prezentovaný v trailerech, budete hodně zklamaní. ()

Adam Bernau

Zajisté akceptovatelnější adaptace než ta druhého dílu. Ale ani toto zpracování nenabízí nic, co by za to stálo. Bez nálady, bez důrazu. Že se nepropadá zcela do nevkusnosti, je poněkud málo. Ale když už se propadne, tak pořádně a právě v té vrcholné věci: Aslanovo sebeobětování a zvláště vzkříšení. Ukazuje se, že ztvárnit tuto událost tak, aby nevyzněla trapně, bude asi značně obtížné. To tady ale tvůrce zjevně netrápilo: moment Aslanova objevení se a jeho vysvětlení, že nakonec vlastně o nic nešlo (myslím, že christologické polemiky prvních staletí i příslušná dogmatická usnesení se dají nahlížet také jako kroužící kolem této nevyřčené prekérie), že to byl jen fígl, je podáno s tak okázalou barvotiskovostí (při absenci jakéhokoli vnitřně přesvědčivého vyjadřovacího prostředku), že je prostě k smíchu. Zajímavější bylo sledovat vztah Lucky s Faunem a Edmunda s Bílou čarodějnicí. ()

k212

Narnie má být filmem pro děti, není to epický fantastický příběh pro dospělé publikum se spoustou akce. To rozhodně ne. Narnie je děcky nezávadná, politicky a myšlenkově korektní, katolicky poplatná. Tak jak to C.S.Lewis myslel, tak to Disneyovci natočili - poučný příběh pro nezbedné děti, co mají rády cukrovinky. Přesto si myslím, že to není tak hrozný propadák, jak tady čtu. I když se pozastavuji nad onou rádoby monumentální výpravou (Island, Jižní Amerika), která ve výsledku hraje pouze na Českou republiku (z 85%), také mě překvapil celkový rozpočet filmu, no hm hm to na tom filmu vskutku není vidět. Je to spíš takový komornější příběh čtyř sourozenců, který mě silně asociuje na velkorozpočtové televizní pořady. I přes negativa výše zmíněná, mě film nedokázal úplně zklamat nebo odradit. Přece jen, pokud se odprostím od stránek finančních, efektových (ty občas vskutku postrádají složku realističnosti) apod. Je to docela fajn film, který sice nepřináší překotnou myšlenku, ale civilně lidský příběh. ()

kingik

Film o čtyřech sourozencích, jimž osud předurčil vzít do rukou zbraně a zachránit bájnou říši, natočil podle předlohy C.S.Lewise režisér Andrew Adamson. Od počátku se režisérovi podařilo mě vtáhnout do děje, a to jsem vůbec nečekal. že se mu to podaří, a že mě takhle snímek bude bavit. Prostě, i když dávno nejsem dítě, tento kouzelný film mě dokázal velmi oslovit. 100% ()

HoneyBunny

Být mi deset let, Narnie by se stala mým oblíbeným filmem. Dneska se holt musím přenést přes trochu té infantility, přemíru pohádkových bytostí a jásavé barvy (Narnie je točená skutečně jako dětský film, a proto v ní málokdy najdete temné tóny - a to není na škodu, dark fantasy se poslední dobou trochu přejedla). Příběh je v pohodě, postavy hezky napsané i obsazené (já osobně si myslím, že casting dětí se docela povedl) a Adamson chvílemi nachystá moc vizuální vychytávky. Nejhezčí je ale hudba (plus lišák a a bobři, když ujíždíte na zvířátkách). Pokud se budete rozčilovat, že do kin zase pustili jen dabovanou verzi, pak vezte, že český dabing se tentokrát povedl na jedničku. ()

Anderton

Prvá Narnia je asi moje najväčšie sklamanie z návštevy kina v živote. Skúsený Adamson a hlavne producenti si povedali, že temných fantasy už bolo dosť a treba natočiť niečo infantilné a farebné. Nemyslím v zmysle detské, pretože aj film primárne pre deti môže mať kúzlo pre dospelých, ale skôr tupé. Navyše s neuveriteľne prepálenou stopážou a otravnými zvieratkami. Takže to jediné, čo ma držalo ako tak pri živote, bol lolitkovský vzhľad hlavnej hrdinky. Záverečnú scénu návratu považujem asi za najmenej logický záver filmu, aký som kedy videl. Hovorí veľa o prístupe tvorcov k scenáru. ()

Frajer42

Grandiózně zabalené nic ve stylu ,,Vyčůrat a spát!". Tímhle se stěží dá zavděčit dětem natož někomu jinému. Odpad nedávám jen proto, jak je tohle nic velkolepě prezentováno. ()

Kothy

Křesťanská pohádka s mluvícím lvem Aslanem a dětmi, které dostanou zbraně do ruky a hned s nimi umí zacházet. ()

Fingon

Letopisům Narnie se často vyčítá (kromě spousty jiných věcí) vykrádání Pána prstenů. Je to pravda. Přesto se Adamsonovi (a tímto mu vzkazuji, ať radši točí Shreka a do vod hraného filmu moc nebrousí) podařilo (ať už úmyslně nebo ne) tímto vykrádáním zopakovat historii. Snad každý, kdo se o fantasy tohoto typu (v případě Narnie hraničící s pohádkou) ví, že páni spisovatelé Tolkien a C.S.Lewis byli přátelé a kolegové, a - teď přijde to hlavní - Lewis napsal Narnii jakožto inspiraci Tolkienovým dílem (ovšem Silmarillionem). Takže za tohle bych Adamsona nekamenoval. Ale ti bobři byli super... ()

Sašenka165

Je to akční a zábavná podívaná (sice hlavně pro děti, ale co...). Herecké výkony sice nejsou nijak valné, ale také neurazí. Digitální triky jsou uspokojivé. To, co mě však odrovnalo, byla nakonec hudba... ta je totiž jednoduše geniální! ()

Okara

Jedno z mála povedených přenesení knihy na plátno. I když kniha byla dle mého názoru lepší, neboť většinu postav a prostředí jsem si představoval po svém a ve filmu něco nevypadalo, jak jsem si představoval, ale má to spád, má to zajímavé efekty a je to originální, až na pár naprosto zbytečných dialogů se mi první filmové zpracování Narnie líbilo. 75% ()

swamp

Přestože se mi do zhlédnutí dlouho nechtělo a nakonec jsem se odhodlal i s velkými předsudky, svět Narnie (alespoň v tomto prvním díle) mě pohltil. Ano, je to určeno spíš dětem - ale na takový film mám čas od času náladu a tenhle snímek se mi do ní zrovna trefil. ()

Mariin

Výborný film pro celou rodinu. Fantasie, boj dobra a zla, dětští hrdinové se svými ctnostmi i slabostmi. S nimi se malí diváci mohou ztotožnit a napjatě sledovat až dokonce celý děj. Každý, kdo někdy pocítil ve svém srdci Lásku, intuitivně pozná, že lev je zde alegorickou personifikací Ježíše Krista, který se obětuje za hříšníka. Jedinou připomínku mám k přílišnému a naturalistickému zdůraznění války (v tom se bohužel dnes všichni filmoví tvůrci vyžívají), myslím, že by stačil jen lehčí náznak. Ale celkově: výborně. ()

meave

Nebudem kritizovať. Je tu toho mnoho a oprávnene. Je vidno, že kniha nebola písaná pre deti 21-storočia ako Potter. Má iné tempo, detskejšieho čitateľa a pomalší spád. Má ale tiež svoje poučenie i čaro. Žiaľ, filmové spracovanie nie je to pravé orechové. ()

nash.

Křesťanská agitka, která biblické citace používá v jiných souvislostech než je zvykem a vnucuje otázku, zda to od Aslana byla opravdu oběť když věděl jak to s tím zákonem prastaré magie funguje. Přes lákavý devítiminutový trailer, který jsem kdysi viděl, se mi do Narnie moc nechtělo a mé tušení se bohužel naplnilo stejně jako proroctví. Je to jen barevná pouťová atrakce pro děti, maskující prázdnotu okázalou papundeklovou pompézností. Napětí se nedostavilo, ohromení nad velikostí taky ne, místy nesnesitelná hlavní čtverka mi zůstala lhostejná stejně jako politické třenice Aslana s Ledovkou, a zasmál jsem jen když Santa, který vypadal jako zchátralý Děd Mrazík, otevřel pytel a začal rozdávat zbraně jako dárky. A že nejsem jen starý páprda, který už vypadl z cílové skupiny, jsem si ověřil na dětech, které z první Narnie taky nebyly zrovna dvakrát odvázané. ()

silentname

"The Chronicles Of Narnia: The Lion, The Witch & The Wardrobe" je pre mňa aj dnes kultovou záležitosťou. Môžem otvorene povedať, že v tomto filme je toľko vecí, ktoré sa mi vysoko páčia, že mu dokážem aj tie jeho mínusy v mnohom odpustiť. Minimálne už len za skutočnosť, že ma dokáže udržať pri obrazovke skoro 150 minút bez toho, aby som mal chuť niečo preskočiť. Poďme teda na tie plusy. Ako som povedal, sú veľmi silné. Vizuálna stránka filmu. Absolútne famózna. Je skvelé sa pozerať na to, ako sa zmení zima na leto, ako sa dokážeme dostať cez skriňu do zázračnej krajiny a dokáže to pôsobiť veľmi prirodzene. Okrem toho tie zvieratá vyzerajú skvele a spôsob, akým komunikujú stromy sa mi páči aj dnes. Pán Tumus je podľa mňa veľmi sympatická postava a je super vidieť kam sa dnes podarilo dostať vo svojej kariére Jamesovi McAvoyovi. Decká? Mám veľmi rád Lucy a mám veľmi rád Edmunda. Myslím si, že obaja majú čo ponúknuť. Dvaja starší súrodenci Peter a Susan sú na tom trošku horšie. Jeden je prirodzený líder a nič viac toho v ňom moc nie je. Možno s výnimkou toho, ako je vykreslený vzťah s jeho bratom Edmundom. Tam sú asi najlepšie časti s ním. Ostatné... na mňa moc nefunguje. Susan mi zo začiatku tiež toho moc nepridala. V jej prípade sa to mení až postupne. A najradšej mám s ňou asi celú časť, keď sprevádzajú lesom Aslana a keď sa snaží upokojiť Lucy. Tam tomu dáva najviac srdca. A aspoň o nej môžem povedať, že má aj charakter. Aslan je pre mňa ukážka toho ako spraviť skvelú postavu. Dať mu srdce, mierumilovnosť a hrdosť, no súčasne aj veľká nebojácnosť a tajomnosť. Plus hlas Liama Neesona je tu fantasticky zvolený. Dáva do tej postavy všetko a vždy ho rád počúvam. Ak by som v živote mal povedať, ktorý lev je môj najobľúbenejší, tak práve som o ňom hovoril. A potom je tu Tilda Swinton ako biela čarodejnica. Excelentná voľba do tejto role. Ten chlad, ktorý z nej vyžaruje ma skutočne vždy dostáva a rozhodne by som nechcel byť na jej zlej strane. Vie byť milá a dobrá (ak chce), no súčasne veľmi hrozivá a silná. Musím takisto pochváliť aj hudbu vo filme. Takisto tomu veľmi veľa pridáva a vždy ma to vezme. Bojové scénky a efekty sú tu tiež na celkom dobrej úrovni. A príchod Vianoc mám vždy veľmi rád. Film trošku brzdia niektoré maličkosti, ktoré však výsledne tomu ubližujú viac, než by som chcel. Niekedy sa film snaží byť vtipný. A čo sa komédie týka, tak je to veľmi všedný humor, ktorý mi vôbec nepasuje. Ako džem, ako "pohnite sa" a podobne. Celkovo poviem, že dialógy bobrovcov mi proste nepasujú. Sú skvele animovaní, no ich povahy do toho chceli dať trošku komédie a akosi som ju nepotreboval. Seriózne momentky filmu ho robia silnejším. A dávajú tomu všetko čo film potrebuje. Ako som už povedal vyššie, Petrov príbeh ma akosi nikdy moc nebral. Pôsobil veľmi všedne a nakoľko je to (v podstate) náš hlavný hrdina, je to dosť spomaľujúce. A tiež si myslím, že film mohol skončiť o päť minút skôr. Nieže by to zakončenie nebolo dobré. Profesora mám tiež veľmi rád. No tá korunovácia a Aslanov odchod mohol byť skvelý záver. To ale asi nie je ani tak výtka filmu ako skôr potom dielu. Nečítal som knihy, no nemyslím si, že si toto vymysleli. A tiež neverím, že by postupne zabudil na to, ako to celé ich dobrodružstvo začalo. Tie scénky sú proste trošku divné. Ale skrz to všetko si film pozriem rád keď ho chytím v televízii a nemám problém sa k nemu vrátiť. Možno mohol byť o niečo silnejší a často nám pripomenie, že je to rodinný Disney film, no som rád, že sa snažil z toho urobiť niečo viac. A v mnohom mu to vyšlo. No tie momentky, ktoré nevyšli mi bránia tomu, aby som sa s filmom posunul niekam vyššie. Hodnotenie: B+ () (méně) (více)

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)