Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

tron

Halloween nie je prvý slasher v histórii. Toto prvenstvo by sme, azda, mohli prisúdiť o 4 roky starším Čiernym Vianociam. Ale rozhodne je prvým najslávnejším. Spustil vlnu podobne ladených titulov. V tom čase vzniklo množstvo lacných a zlých kópií... a dve kultové: Piatok 13Nočná mora z Elm Street. Halloween si 4* zaslúži, ale vždy ma z danej „svätej“ trojice bavil najmenej. Mlčanlivý Michael Myers je mrazivá, nezastaviteľná hrozba, ale Freddy Krueger mi vždy bol bližší. Atmosféra letného tábora uprostred lesov z Piatku 13 mi pre zmenu bola milšia, ako atmosféra ponurých Dušičiek. Hlavne som sa ale s Voorheesom a Kruegerom stretol už ako dieťa a na Myersa som si musel z rôznych dôvodov počkať až na dospelosť. Zrejme i z toho dôvodu ma neoslovil až tak, ako spomenuté dve konkurenčné ikony. S pribúdajúcimi desaťročiami som ale (d)ocenil jeho geniálnu atmosféru. Malé mesto so starou, avšak dodnes desivou urban legend, ponuré a vyľudnené ulice, vonku sa skoro stmieva, vietor rozfukuje lístie, všetci sú zavretí doma, lebo vonku je tma, zima a škaredo a po okolí sa potuluje divný chlap v čudnej maske (v skutočnosti tvár kpt. Kirka zo Star Treku, ktorú maskér kúpil v obchode a upravil). To ale nikomu nepripadá podozrivé, lebo sa blíži Halloween, takže ulice sú plné podobných exotov. Carpenter mal pomerne malý rozpočet (300 tisíc) a podstatnú časť z neho možno prekvapivo, ale o to vizionárskejšie, investoval nie do hercov, ale do... kamier! Kameraman Dean Cundey (neskôr robil ešte dvojku a trojku a stal sa jedným z najrenomovanejších amerických kameramanov: Jurský park, Návrat do budúcnosti, Vec, Hmla) dostal na tú dobu absolútne špičkovú techniku. Laikovi sa to ťažko vysvetľuje, ale vďaka nadštandardnému technickému vybaveniu Halloween dodnes zostarol po vizuálnej stránke iba málo a v dobe svojho vzniku vyzeral oveľa drahšie a áčkarskejšie, než (vzhľadom na slabší rozpočet) mal. Kamera tvorcom umožnila docieliť nepríjemnú, zlovestnú, napínavú, detailnú, stalkerovskú, dotieravú atmosféru a v neposlednom rade vytvoriť množstvo neznesiteľne dlhých scén. V nich sa napätie šponuje a šponuje a šponuje a zrazu praskne a vy ste mimo, hoci ste vedeli, že sa to stane. Každopádne to dnes už predsa len čiastočne zostarlo (Myersova superschopnosť miznúť behom dvoch sekúnd, hoci sa nikde na okolí nenachádza nič, za čo by sa mohol ukryť, otvorený záver, nesmrteľnosť vraha). Čo nezostarlo, to je nepríjemne pomalé, zákerne sa plaziace tempo, vynikajúca výprava, perfektná halloweenska atmosféra, hudobný motív (ktorý poznajú aj diváci, ktorí z Halloweenu nevideli ani minútu), výborný kasting v čele s dokonalou obeťou Jamie Lee Curtis a skvelým Loomisom. Ten je v Pleasenceho drsnom podaní taký namakaný, že scenárista musel robiť všetko pre to, aby nedošlo k spoločným scénam s Myersom, inak by bol Myers okamžite dole a nebol by žiadny film. Apropo, Pleasence. Údajne nebol spokojný so scenárom, trochu to medzi ním a režisérom iskrilo a aby sa ľahšie zmieroval s tým, v čom hrá, pomáhal si... vínom. Jeho postava mimochodom dostala meno po Samovi Loomisovi z Psycha, v ktorom „náhodou“ hrala mama Jamie Lee Curtis Janet Leigh. Zvyšok je história. Film zarobil 70 miliónov dolárov a sequel síce prišiel síce šokujúco až o 3 roky neskôr (a trojku nenatočil nikto iný, než Tommy Lee Wallace alias chlapec pre všetko z jednotky), ale potom sa to už nezastavilo. Sequely, napodobeniny prequely, remaky... Ale to už je iný príbeh. Na filme pozorné oko občas spozoruje pomerne divoké a improvizačné natáčanie, čo pekne ilustruje asi 40-sekundová scéna, v ktorej Laurie vyjde z domu s tekvicou v náruči, fúka vietor, všade naokolo lieta lístie, ulica je mokrá a nebo pochmúrne, ale už o pár metrov ďalej kde-tu presvitá slnko, žiadny vietor nefúka, ulice sú bez lístia atď. () (méně) (více)

Slasher

The night HE came home! Absolutní horor. A pro mne nejlepší co jsem viděl. Snad mám radši H20, ale možná je to i tím, že jsem ho viděl dřív než první díl. Snad jedinou výtku bych měl k Jamie Lee Curtis, která je sice výborná, ale šeredná:) Vlastně mi sama připomíná Michaela v jeho masce (což byl možná účel). Rozhodně ve čtyřiceti vypadala dvakrát lépe... Abych se vrátil k filmu - děsivý, atmosferický, a hlavně brilantní po zvukové stránce, podobně jako Noční Můra v Elm Street. A naprosto geniální je maska hlavního hrdiny, kam se hrabe "jenom" geniální Jason Voorhees. 10/10 - základní kámen typického slasheru a novodobého hororu. (historie série) ()

movie

Ne...nebyl jsem při sledování Halloweenu napjatý jak struna, ale 4 hvězdy hlavně za to, jak dokonale to Carpenter natočil! ()

Flipnic

Kultovní klasika, která v podstatě založila nový žánr horroru - slasher. Carpenter zřejmě úmyslně nevsadill na vlnu brutality a věděl proč... Vsadil raději na strach, všudypřítomné obavy z neznámého, podivného, vyšinutého a nebezpečného ... Michael Myers se stal kultovní horrorovou postavou a osobně ho mám ze všech postav nejraději ... Je skutečnější, realističtější a chladnější než Freddy s Jasonem ... přitom od běžného "strejdy" má hodně daleko ... První díl je pefektně zvládnutý po filmové stránce, úžasná kamera, perfektní atmosféra, dokonalý hudební motiv ... Výborné a povedené dílo, které díky střízlivosti v oblasti gorescén nezapadlo na "videonasties" seznam a tím nemohlo být opomenuto ... a stalo se kultem a vzorem pro desítky a desítky dalších slasherů ... Jejichž kvalita z dnešního hlediska je již velmi problematická .... Bohužel, Halloween jednička byl úžasný, ale na mnoho let doslova pohřbil horrorový žánr, který se začal ubírat tímto směrem v nepříliš kvalitních pokračováních a napodobeninách (další díly Halloweenu, Pátky 13tého, Noční můry, Vřískoty atd.), kde se čistá hrůza a syrovost 70. let naprosto vytratila v parodii sebe sama ... ()

monolog

Herecky možná dobrý a někdy i kamerou, jenže to je tak všechno. Ne že bych čekal kdovíjak inteligentní skvost, ostatně jsem viděl pár novějších pokračování, takže jsem tušil, v jakým stylu to bude, ale nedostal jsem ani říkanku pro retardovaný děti. Zabíjet jen tak, bez důvodu, s maskou a stále dokola, to se může stát kultem jen v Americe nebo v něčem z Ameriky vzešlým. Neříkám, jsou určitě lidi, kteří zabíjejí pro radost, ale z Mikea ta radost prostě cítit není. Vlastně jediný, co je tu trochu lepší je atmosféra, kterou zase vytváří docela hutná hudba. Jenže ta atmosféra je na můj vkus až příliš natahovaná a zdlouhavá a po prvních pár zajímavých úvodních scénách je to plytká idiotská blbina. Že to někdo natočil se nedivím, natočili už pořádnou snůšku kravin, ale že se z toho stal takovej kult osobnosti, to nepochopím. ()

Lateef

Napínavý v každém okamžiku a přitom s minimálními náklady. Stačí jedna ulice utopená ve tmě, strašidelné datum, nečitelná postava, výrazný hudební motiv a zručný režisér. Výborné lekačky zavání skatolem, děj diváka vcucne jako černá díra, je to zkrátka parádní a kultovní horor, který navíc obsahuje odkaz na Carpenterův další slavný majstrštyk... 325 tisíc dolarů(rozpočet)/47 miliónů dolarů(výdělek v USA) ()

Jossie

Fantastický motiv, jen to slyšíte a už vám běhá mráz po zádech a výborná atmosféra celého filmu, dobré lekačky, takže vesměs samá superlativa, ale mně osobně malinko vadí, když je ten hlavní parchant nesmtelný. Já mám radši ty, co se dají zabít. ()

pan Hnědý

Přelom mezi horory. Výborná hudba, děsivý vrah ještě s děsivější maskou, hororový vyvražďovací scénář a výborná Carpenterova režie s temnou stránkou kulis. Klasika - ORIGINÁL ve svém žánru. PŮSOBIVÝ soundtrack, který by si neměli pouštět lidi s psychickými problémy. Jeden z nejlepších hororů 70. let (možná i všech dob). ()

Kulmon

Troufám si říci, že se jedná o velmi kvalitně natočený horor. Ale když jsem se fakt nebál, nemůžu dát plný počet. Přesto určitý respekt z Mika Myerse mám. Jinak velkým plusem je rozhodně špičková hudba. ()

EdaS

Bravurně natočený minimalistický horor s neodmyslitelným hudebním motivem - atmosféra přicházejícího zla je skvěle vylíčená, kamera je jedním slovem úžasná. Přemýšlel jsem, s kterou jinou vyvražďovačkou se dá originální Halloween co do filmových kvalit srovnávat, ale nic mě nenapadá... Vedle The Thing nejlepší Carpenterova práce. ()

H34D

Ač je úvod filmu velice slibný, z nepochopitelných důvodů po něm následuje přetažených 45 minut jakéhosi pokusu o budování napětí, kterému jsem ne a ne přijít na chuť. A nespravil to ani vývoj poté. Postavy se chovají opravdu dementně a mají strašně zpomalené pohyby. Opravdu nechápu tento způsob režie a vyloženě mě to irituje. Zkrátka nebudu to okecávat a hrát si na objektivitu, Carpenterovi a speciálně žánru slasherového filmu jsem vůbec nepřišel na chuť. 4/10 ()

xxmartinxx

Vidět to v době vzniku, nejspíš by to bylo jiné. Ale čistě subjektivně nedokážu takhle zpětně oceňovat kvality něčeho, co bylo tolikrát citováno, kopírováno a dorovnáváno. Takže poctivý film a čistá práce, ale bez hlubších stop. ()

Bebacek

Mno... když budu brát Halloween jako kultovní záležitost slasher filmů a přimhouřím své krátkozraké oči nad dvacetiletou J. L. Curtisovou v roli teenagera, což nesnesitelně bilo do očí a pozapomenu, že několikeré zmrtvýchvstání Myerse vyvolalo na mé tváři solidní ironický škleb, pak jsem ochotna dát 3 hvězdy. ()

Shit

Opět horor s výbornou atmosférou, kterej nastartoval pěkně dlouhou sérii o Halloweenu, ale na muj vkus to je příliš málo krvavý a fakt strašně málo zabíjení, v tomhle díle je Myers nějakej slabej, krom toho děj se pořádně rozjede asi až po hodině a jelikož má celej film hodinu a půl, tak moc času pak už nezbejvá a je to znát, právě na tom vraždění Myerse, kdy skoro nic nestihne. Rozhodně mam daleko radší jedničky od Freddyho a Jasona, ale tenhle horor určitě taky za skouknutí stojí, jen holt neni tak drsnej, jak já mam rád. Ale jak řikám oproti vraždění ma zase skvělou atmosféru ()

M.a.t.t.

Večná a nazabudnuteľná klasika. Lenže zatiaľ čo niektoré filmy zostávajú nadčasované aj po mnohých rokoch, niektoré starnú rýchlejšie, ako si chcú niektorí pripustiť. Horor je žáner asi najviac zasiahnutý zubom času a nároky na strašenie sa stihli za tú dobu zdvihnúť na úplne inú úroveň. Spolu s druhým dielom však ide stále o uspokojivý zážitok s dnes už kultovým hudobným motívom.70% ()

gudaulin

Kultovní horor, který mě přes slušnou režii Johna Carpentera nikdy nedokázal nadchnout jednoduše proto, že tématicky mě vyvražďovačky tohoto ražení naprosto míjí. Jen v málo subžánrech se najde tolik klišé a hloupostí jako tady. V téhle oblasti mě zaujal snad jen Vřískot 1 a 2 pro svůj ironický nadhled. Na druhou stranu, když už vyvražďovačka, tak v Carpenterově pojetí. Jeho následovníci často svůj vzor jenom vykrádali. Celkový dojem: 45 % ()

choze

HALLOWEEN mě neoslovil už v pubertě, kdy jsem hltal jeden slasher za druhým (a paradoxně zbožňoval sérii PÁTEK TŘINÁCTÉHO, inspirovanou úspěchem HALLOWEENU) a nejinak je tomu i po letech, ačkoli Carpentera řadím k mým nejoblíbenějším režisérům. Ano, hudba je tu geniální a zejména díky ní to má atmosféru. Ale to je vše. To, jak během první půlky kamkoli se Laurie podívá stojí Myers, je až legrační, stejně jako Loomisovy démonizující hlášky. A když se v druhé půlce konečně začne vraždit, vraždy jsou značně nenápadité. Pár pěkných strašidelných momentů tu sice je (útěk z nemocnice, šatník, otevřený konec), ale dohromady rozhodně žádný zázrak. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)