Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

peetriss

Klobouk dolů. Konečně jsem shlédnul film, ze kterého jsem naprosto unešen! Kruté, depresivní, smutné a kouzelné zároveň. Obrovské uznání má u mě Paul Haggis za naprosto precizní režijní práci a spoluatorství na scénáři, obrovské uznání Marku Ishamovi za kouzelnou hudbu, uznání všem, který se podíleli na výtvarné stránce filmu a smekám i před hereckými výkony. Psychologická sonda pod povrch vědomého i podvědomého rasismu, který je všudypřítomný a prakticky neřešitelný, vykreslení naprosté beznaděje a následné rezignace na boj proti němu, spousta silných a slzyvyvolávajících scén, mnoho bolesti a paradoxů dnešního světa, skvělé prolínání osudů postav, temná a přesto občas i kouzelná atmosféra, to vše dělá film Crash nezapomenutelným! ()

kobe6

Každý příběh mi něco dal. Velice Podobne Traffic. Možná trochu lepší. Pár snímků mám v paměti (Neprůstřelný plášť, Nehoda atd.). Realisticky vykresleno s výbornou režisérskou prací. Píseň In the Deep sedla. Možná si film budu muset pustit znovu, čistě pro vyjasnění. ()

Jorge-Z

Další z filmů, které mě totálně odrovnaly. Rasismus a xenofobie v té nejkrystaličtější podobě. Po skončení jsem nemohl popadnout dech, který mi Crash vyrazil. ()

venom14

Nejlepší film,popisující rasismus co jsem viděl.Tak dobře napsaný scénář ja také boží,herci vydali skvělé výkony a proplítaní příběhů bezchybné.Někdy i u příběhů až zamrazí.Nezapomenutelné je i scéna,kde se přijde perský majitel obchodu pomstít opraváři zámků,to byla vážně silná scéna. ()

Abiosis

*FARBIČKY* Do tohto filmu som išiel s vedomím, že vypustím slzu. Trailer je zostrihaný veľmi šikovne a zanecháva po sebe ťaživý pocit. Film je takmer rovnako dokonalý, ale tá akási "hustota", ktoré bola v traileri prítomná, sa už vo filme trošičku stráca, ale určite nie až natoľko, aby mal človek pocit, že naletel upútavke a bol na ňom opäť raz vykonaný podvod vo forme dokonalého zostrihu tých najlepších scén. Slza však neprichádza; iba vedomie toho, že ste svedkom niečoho veľmi smutného. Je to film dokonale premyslených záberov, nezabudnuteľných scén a skvelých hereckých výkonov. Film sa snaží poukázať na závažnosť neustále aktuálneho spoločenského problému, snaží sa diváka niečo "naučiť", a preto neskrývané zhody náhod prítomné v celom filme, ktoré nakoniec zvláštne prepletú životy všetkých postáv, filmu nemožno vyčítať. Sú zámerné, pretože všetko v živote so všetkým súvisí. Verdikt v 1 vete: O stereotypoch prítomných v spoločnosti, ktorým možno nevedome podliehame aj my. 05.10.2010 ()

lucijelucije

tak svým způsobem jsem čekala něco výjimečného už jen podle ohlasu a vysokým hodnocením..je mi trochu líto, že jsem tenhle snímek měla možnost shlédnout až teď..nevím, zda bych zde viděla nějaké kýče..shoda náhod není jediným, co tenhle film má, a není to také není nic výjimečného, protože jsme mohli vidět třeba u 21 gramů nebo jiných snímků, přesto má Crash něco, co ve vás zanechá jak příjemný tak i ne jen neokázalý pocit..je zde vidět několik katastrof, které nakonec nejsou tak radikální, a říkám si, zda by měly být v popředí ty katastrofy vedoucí k rasové nenávisti, nebo jen k uměle vyvolané zajímavosti..každopádně tak či tak to ve vás zanechá jistou lítost v tom, že ač se snažte dát najevo svou loajalitu k jiné rasové populaci, ve skrytu duše nejste o nic horší, než ti co to dávají najevo veřejně..a tak to prostě je..a je to zde výborně zachyceno ()

iampatrik

85% Realistický pohled na rasismus demonstrovaný na spletených příbězích lidí různých kultur, víry, barvy pleti, povolání... Film plný dojemných, silných, napínavých i vtipných momentů. ()

Mo.

Předsudky. Nejen rasové. Způsobující utrpení. I to vlastní. Perfektně zvládnuté a vyvážené prolínání několika dějových linií, stoprocentně uvěřitelné herecké výkony a na jeden film skutečně vysoký počet překvapivých a dechberoucích momentů. Hodně realistické, stále však dostatečně filmové a divácky atraktivní. Se spoustou et(n)ických ponaučení a morálních poselství, přesto rozhodně ne plytké. Film o tom, jací jsou lidé a co s námi dokáže udělat strach z někoho, kdo se od nás liší. ()

Prochy38

Prve, než se dostanu k filmu, i když to dělám nerad, musím. Ti, kdo si tu berou do huby jak akademiky, tak zdejší uživatele, by možná měli trošku popřemýšlet. Film tady má 86% je ve 1. stovce oblíbených (02/2011) a získal 3 oscary z toho jeden za nejlepší film. Tak co? Všichni se pomátli, nebo je něco špatně u Vás? Každý má právo na názor, ale tohle hraničí.... Film je emocionální pecka, nekteré scény jsou tak silné, že ve mě doslova trnulo. Tvůrci dobře zvládli sladit spoustu dějových linií a k tomu dát dohromady pořádnou skvadru kvalitních herců. Jo, zapůsobilo to na mě hodně! Problematika rasismu je pro mě jasná věc. Ubohost nejvyššího kalibru. ()

.MJ.

Po tématické stránce je film dokonalý. Ačkoli je každá postava v jádru dobrá, předsudky a strach z rasových rozdílů mají všichni do jednoho. Určitě téma na zamyšlení a to bylo nejspíš i cílem. Ve filmu bylo mnoho silných scén a na mě působil velmi lidsky, ale nemůžu opomenout tu neuvěřitelnou shodu náhod a propojení jednotlivých osudu. Tohle se mi zde moc nelíbilo a trochu mi to kazí celkový dojem. 80% ()

Beaumont07

Výborné filmové spracovanie myšlienky, že nikto nie je úplne dobrý ani úplne zlý, nič nie je úplne ´black´ alebo ´white´. Po technickej stránke sa filmu nedá nič vytknúť, dej pôsobí úprimne a nenásilne aj napriek priamočiarej pointe, niektoré kúsky mozaiky ju však dosahujú tak trochu povrchne... ()

Petullka.66

Příběhy lidí v tomto filmu jsou propletené a navzájem se křižují (tak jako ve skutečném životě). Nejde o to, jak vypadáme, ale jací jsme. Předsudky musejí jít stranou. Když ne, pak se může stát neštěstí. Všichni mají nějaké ty svoje problémy, ale v podstatě jsme si všichni podobní (možná víc, než-li bychom chtěli) a v mnoha případech stejní. Crash je typ filmu, který (alespoň mě) vede k přemýšlení... Užasný soundtrack podkresluje atmosféru celého filmu. Krása! /Dávám 5 hvězd z 5!/ ()

Sasanka20

Neříkám, že film nemá kvalitu. To určitě ne, ale při sledování jsem si několikrát vzpomněl na snímek Amores Perros, který se Crash (jakoby) snaží napodobit. Ano, celý film se sice zamýšlí nad problematikou rasové diskriminace, což ve snímku mexického režiséra nenajdeme. I tak mi ale myšlenka, že spolu oba filmy mají něco společněho, párkrát proběhla hlavou. A to hlavně kvůli těm několika epizodám, z nichž by podle mě Alejandro Gonzálelez Iňarritú udělal další tři filmy... Jednoduše chci říct, že se mi celý film zdál trošku nejednotný. Všechny postavy spojovala pouze otázka rasové diskriminace, což mě osobně nestačilo. Čekal jsem od toho něco víc. Na druhou stranu ale musím dodat, že jsem už dlouho neprožil takové emocionální vypětí, jako tomu bylo při scéně, kdy se chce íránský obchodník pomstít zámečníkovi. Proto (a nejen kvůli tomu) dávám čtyři hvězdičky. ()

Hanes88

Naprosto vynikající nápad a navíc i vše kolem (kamera, herecké výkony, atd.). Opravdu povedený filmek. Velice milé překvapení. 90%. ()

Drirr

Jeden z mála filmů, na které se rád kdykoliv kouknu znovu. Nejen kvůli dvěma asi nejsilnějším scénám, co jsem kdy viděl, ale kvůli celému snímku. Nemám slov...nádherný film. ()

.baris.

Když jsem viděla tenhle film poprvé, přišel mi jako nejlepší film o rasismu. Už jen kvůli skvěle vystavěnému scénáři, který graduje tak, jak má, a kvůli - mému tehdy hodně oblíbenému - Ryanu Phillippeovi, který tu zahrál víc než dobře... Ale pak jsem viděla Kult hákového kříže a oproti němu na mě Crash najednou začal působit jen jako polosladká limonáda.. Pořád silné a pořád výjimečné, ale už zdaleka ne tolik. Doplněk: Ne, lhala bych. Nedávno jsem Crash viděla znovu a žádná limonáda to teda není!!! Vracím zpět pět hvězdiček. ()

Teabag

Nenávist má hluboké kořeny a živí se naší vlastní frustrací. Je zbytečná, hloupá a nebezpečná, ale těžko se s ní vyrovnat. V podstatě i o tom je Crash. Silný, přemýšlivý film Crash... ()

bloodcountes

Vynikající film. Dokonce ze mě vymáčkl i jednu slzičku (poslední scéna na záchodě). Výborně napsaný, poskládaný, silně odvyprávěný, nikde mě neurazil servilností, kýčovitostí a jinými přepjatostmi. Je to takový kaleidoskop, série prokládaných příběhů, které se potom umně a nenásilně slévají v jeden epos města a takové filmy jsou dosti vzácné a mám je moc ráda. Skvělí herci, skvělá hudba, prostě stoprocentní nadšení. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení