Muž na radnici

Československo, 1976, 11 h 30 min (Minutáž: 54–72 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Zdeněk Buchvaldek, Jan Hartl, Jiřina Bohdalová, Milena Steinmasslová, Martin Růžek, Míla Myslíková, Josef Bláha, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička (více)

Epizody(11)

František Bavor je aktivním poslancem a funkcionářem Městského národního výboru ve Starém Kunštátu. Je to obětavý člověk, který prožívá s městem jeho radosti i starosti. Jeho rodinu postihne tragédie – při dopravní nehodě ztratí manželku a matku svých dětí. Tím víc se pak věnuje své práci. Má v plánu zmodernizovat a přestavět město. V jednotlivých příbězích sledujeme i jeho soukromý život, problémy se synem Přemyslem a dcerou Bohunkou. Poznáváme i práci členů občanských výborů, poslanců a funkcionářů národních výborů, kteří se starají o rozvoj města. (TV JOJ)

infernet odpad!

Jsem původem z Ústí nad Labem. Z města, které soudruzi jako Bavor svojí "přestavbou" a "modernizací" tak domrdali, že už se to ani nedá spravit. I kdyby mu v tom seriálu pomřela celá rodina, stejně si on a jemu podobní zaslouží viset na první lampě. Kdyby Dietl napsal ještě dvanáctý díl, kde by se obyvatelstvo Kunštátu vydalo s vidlema v ruce směr Národní výbor a na tu lampu došlo, dal bych aspoň hvězdu, takhle sorry. ()

carl.oesch odpad!

Odpad dávám při vědomí toho, že ani dneska se netočí seriály, které by byly ze života. Kňučení Cheyena, který blábolí o čestném Buchvaldkovi - Bavorovi je přesně v rozporu s tím, co skvěle popisuje Big Bear a totiž, že se v seriálu adoruje ona nová socialistická výstavba, s jejímiž důsledky se naše velkoměsta, města, městečka, vesnice i vesničky potýkají dodnes. Dokonce existují zvrhlíci, kteří ony stavby hájí a když nedávno zesnulý miliardář Kellner koupil odpuzující režimní hotel v Dejvicích a nechal ho sundat, mohla se spousta architektů i památkářů přímo zbláznit. Na druhou stranu stejně hysterická snaha "zachránit" starý Žižkov v Praze, čtvrť, která byla plná hnusných a nekvalitních pavlačových domů je zvrácenost stejná. Problém je, že ona slavná "vyspělá" socialistická společnost, kterou tady má za úkol Dietl předvést byla nejen neschopná, ale hlavně mentálně, technologicky a především finančně natolik chudá, že nedokázala budovat vlastními silami nic jiného, než právě ony panelákovny a uniformní "domy", z nichž nehonosnější býval okresní nebo městský výbor strany. Na onom Žižkově se ty paneláky začaly stavět taky, ale jenom tam, kde to bylo z hlediska tehdejších technologií možné. A stavby, na kterých režimu opravdu záleželo za devizy stavěli Italové, Jugoslávci nebo v rámci barterových obchodů Poláci nebo dokonce i Rumuni. Seriál sám o sobě je klasická normalizační sračka, je taky z oněch prokomunistických seriálů nejstarší. Není v něm ani kapička reality. Proti Okresu na severu, kde se to padouchy se stranickou knížkou přímo hemží a proto v této pohádce přijmeme onoho hodného dědečka - vedoucího okresního tajemníka Moučku, zde opravdoví darebáci nejsou. Přitom onen Moučka sám sebe v jednom dílu Okresu na severu charakterizuje jako absolutistického monarchu okresu. Tím je řečeno vše. Tady jsou všichni jenom zaostalí, pomýlení, ale nakonec všichni an blok pochopí a vydají se tou jedinou správnou cestou, po které je povede Zdeněk Buchvaldek. Kde nic není, ani smrt nebere. Tohle není ani částečně dokumentární obraz doby, ani náznak problému jako Okres na severu a dokonce to není ani ono přiznání, že mezi komunisty byl nejeden zločinec nebo totální neschopa, jako je to v Dietlově posledním "velkém" seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. Ti, kdo nadávají na kvalitu dnešních seriálů by si měli uvědomit, že dneska jich jdou souběžně na několika televizích v tuzemsku snad i desítky a že i jenom digitální vysílání vzduchem nabízí desítky kanálů. No a ty ostatní televize nabízejí stovky seriálů a tisíce filmů. Každý si může vybrat. To v době, kdy měl "buchvaldek" premiéru neexistovalo. Dva kanály a jeden díl týdně. Prostě jiná doba. Navíc období, kdy byla tahle „věc“ natočena, spadá do nejhoršího období normalizace, kdy kvalitního nevzniklo nikde nic. ()

Nerajohn

Hodnotit toto dílo známé jako jedno z těch nejvíc normalizačních seriálových prací je těžké. Soudruh František Bavor ( Buchvaldek ) se z obyčejného poslance stává předsedou MNV a z této pozice se rozhoduje zbourat většinu starého města ( natáčelo se hlavně v Berouně ) a postavit místo něj sídliště. Přitom řadu let o projekt bojuje, takže se pořád schůzuje, schůzuje a schůzuje. Herecké výkony jsou až na vyjímky ( Bláha, Prokoš, Bezouška ) hodně ubohé. Seriál celkově připomíná jiné práce Evžena Sokolovského, hlavně asi Inženýrskou odysseu. Vyznění celého snímku je dost tragické, ukazuje se zde všemoc strany a funkcionářů. Na druhou stranu je to ale i klad, protože dnešní generace, která normalizaci nezažila, si může o řadě věcí udělat obrázek. Jedinou hvězdu a důvod, proč to nehodím do odpadu, bude hudba. Hudba našeho geniálního skladatele, Zdeňka Lišky. ()

lisma odpad!

Škvár té nejnižší kategorie. O tom s jakou vehemencí, nadšením a jiskrou v očích debatují tamní straničtí činitelné pod vedením dvou kovaných komunistů, soudruha předsedy národního výboru Bavora a jeho tajemníka, o přestavbě města Starého Kunštátu, mě až mrazí v zádech. V duchu socialisticé přestavby chtějí srovnat se zemí historické centrum a na jeho místě zřídit architektonické peklo. Postupně na svoji stranu dostávají místí starousedlíky, kteří jen neochotně opouštějí svoje obydlí, která jsou podle jistého soudruha architekta "staré podmáčení domky, které by stejně do roku maximálně dvou let spadli sami". V obci je navíc i fabrika a proto je potřeba zřídit několik set nových bytových jednotek. Paneláky na periferii se jim překvapivě zdají moc odloučené od života města a tak chtějí tvrdou rukou bolševické moci reorganizovat z gruntu celé městské jádro. Kdyby bylo na tejemníkovi tak by nechal dynamitem odstřelit i zdejší zámek jakožto symbol starých časů a postavil by na náměstí pětimetrovou sochu V.I.Lenina. To už přeháním, ale tento seriál je rudý až na kost a co se honí Kunštáckým soudruhům v hlavách, to je teda silná káva. Opad je slabé slovo. ()

retrix

Z dnešního pohledu, kdo minulou dobu nezažil tomu to přijde jako směšný seriál . Ten seriál je o lidské slušnosti a lidských hodnotách, které v dnešní době nic neznamenají. Komu tyto lidské hodnoty nic neříkají, neříká nic ani tento seriál. Rozhodně dobře zahraný a hlavní hrdinové se nemají za co stydět. Kdyby se takový seriál točil dnes, a Bruce Willis jako starosta chtěl zbourat půlku Kunštátu, tak by nejdříve Mafie vyhodila Brucovi dům, unesla dceru, popřípadě by Bruce dostal nakládačku na pokraji smrti až by se Bruce naštval a ke konci buldozerem zničil sám všemocnou Mafii, kulometem roztřílel zbytky tlup a nakonec v cárech a zkrvavený osvobodil svoji dceru ze spárů padouchů atd, atd. a došlo by i na nějakou tu slzičku, kdy bychom nechali rozčtvrit či umučit tajemníka úřadu alias Bláhu. ()

Pisoarec

No, ono je to hodnocené jako odpad, ale proč je to hodnocené jako odpad? My nějak neumíme hodnotit ony ,,socialistické skvosty". Vždycky si zkrátka (mluvím pochopitelně za mainstream, individuality ať mi s úctou a pokorou, kterou k nim chovám, laskavě prominou.) povrchně řekneme, že se jedná o agitační a propagandisticky, tudíž mravně a morálně bahenní škvár, v duchu rudé barvy a ideálně i se srpem a kladivem, nejlépe navíc v každé ruce. Muž na radnici navíc pojednává o palčivé a bolestivé ,,asanační otázce", kdy tento necitelný zásah, zhyzdil svými novostavbovými zásahy, celou řadu měst. Doslova ,,vykácel" staré domy a nahradil je pohodlnějšími a účelnějšími bytovkami a paneláky. Byla vystěhována celá řada lidí, kteří ve svých domovech bydleli kolikráte celý život a museli se nastěhovat do kurníku (nebo do králíkárny, chcete-li.) Jistě, ale proč neposuzovat tento seriál jako jedno z rodinných a typicky ,,Hamletovských" dramat s důrazem na těžkosti v rozhodování, přičemž se navíc rozhodujeme mezi totálními katastrofami? teď jenom zvolit, která z nich by byla menší. Když se tak dívám na normalizační seriály, zejména na ty z pera Jaroslava Dietla, vždy se snažím spíš číst a sledovat jak jsou napsané osudy, životy a psychologie postav. A v tom Dietl vždy vynikal. Ať už se jedná o Muže na radnici, Okres na severu nebo třeba Plechovou kavalerii, pokaždé jsem se dobře bavil. U těch komunistických plků se sarkasticky a trochu i trpce zasměju, vždyť dnes je to taky to jediné co s tím (díky bohu) můžeme dělat a naopak si užívám trefně a šikovně napsané a hlavně herecky dobře zvládnuté postavy. Muž na radnici má pochopitelně spoustu chyb a spoustu kiksů a asi by se na něj měl dívat člověk, který dovede dobu, ve které vznikl posoudit objektivně, s odstupem a jistým noblesním nadhledem. S trochou nadsázky se dá říci, že normalizační a dříve i budovatelské filmy či seriály jsou právě pro ty nejvzdělanější diváky, neboť ten nevzdělaný si z nich dokáže vzít právě a jedině to špatné, tu propagandu, tu demagogii a popolismus, tedy to, oč soudruzi usilovali: zblbnout prostým a jistě jinak slušným lidem hlavu. Pro vzdělaného člověka mohou tyto seriály a filmy představovat pouze zdroj zábavy, informací a poučení. Pro mě osobně je ohromným přínosem vidět takto zkresleně a idealisticky pojatou historii. Když se to spojí dohromady s tím, co se člověk učí ve škole nebo se sám dočte, je to ideální mix, který umožňuje posuzovat tu šílenou dobu teroru a potlačování individualismu, jinýma, daleko širšíma očima. A o to přece jde. Jsem svodobný člověk, proto tento seriál nehodnotím. Ale ,,odpad" mu rozhodně nedávám. Nezaslouží si to. A to i přesto, že Muž na radnici vznikl primarně a to především na ,,zakázku" od Strany, aby lidem vysvětlil ,,správnost" asanačního řešení a ,,že to s nimi Strana myslí samozřejmě dobře a vše dělá pro zájem lidu". Zde už jistý odpad vidím a když mne omluvíte, jdu pro smetáček a lopatku, protože to je na svinstvo to nejlepší (,,to říká moje máma":D). () (méně) (více)

EddieIron

Netrpím žádným steskem po socialismu ani nemám potřebu všechno,co v té době vzniklo nějak z principu kritizovat,ale tohle se mi nelíbilo už v době vzniku.Překvapilo mě,když to nedávno uvedla TV Barrandov,skoro bych si myslel,jestli se něco nechystá,protože tenhle seriál se opravdu nepovedl.Ve většině ostatních se dal vedle budování lepších zítřků najít alespoň nějaký příběh,ale tady bohužel ani to ne.Jednu hvězdičku dávám za Josefa Bláhu,člověka,který mohl hrát cokoliv a všude byl skvělý. PS:Pokud někomu v tomto seriálu chyběla sexualita,je třeba říct,že v roce 1976 nebyla nijak moc k vidění ani na jiných televizích než byla ta Československá. ()

GASTON73

DÍL 1: Havárie - František Bavor, aktivní poslanec a funkcionář Městského národního výboru ve Starém Kunštátu, je i obětavý člověk, který prožívá s městem jeho radosti i starosti. V prvním díle postihne jeho rodinu tragédie - při dopravní nehodě ztratí matku a manželku. DÍL 2: Rozhořčení - František Bavor, poslanec Městského národního výboru ve Starém Kunštátu se po ztrátě manželky více věnuje práci ve správě města. Všechny těžkosti města a jeho obyvatelů promýšlí i do budoucna. Poznáváme i práci členů občanských výborů, poslanců a funkcionářů národních výborů, kteří se starají o rozvoj města. DÍL 3: Byt - František Bavor, poslanec Městského národního výboru ve Starém Kunštátu a s ním i celý národní výbor cítí, že musí získat pro velkorysé plány celé město a rozhodující politickou otázkou jsou tedy byty. I rodina Františka Bavora stojí před velkou změnou. DÍL 4: Starost - Výrobní továrna ve Starém Kunštátu dostala významné úkoly a musí proto změnit výrobní program. Předčasně musel odejít starý ředitel a nastoupil nový, který pro grandiózní přestavbu továrny potřebuje množství bytů pro zaměstnance. Dochází k schůzce, na které si František Bavor uvědomí, že jakmile spojí město síly se silami továrny, přiblíží se cíl rychleji. DÍL 5: Neschopnost - Starý Kunštát stojí na prahu velké přestavby. Národní výbor získává dobrovolné odborníky, aby mohl připravit inženýrské sítě pro novou výstavbu. František Bavor a Hlavica jsou motorem všech akcí. Přichází architekt Jan Mikuláš, ověřuje si možnosti projektu nové výstavby a navrhne překvapující řešení. DÍL 6: Vzbouření - Národní výbor ve Starém Kunštátu, podporovaný městským výborem komunistické strany, přijal koncepci architekta Jana Mikuláše. Je však třeba bojovat znovu. Konflikt nepřinesla jen veřejná schůze, na které majitelé domů a domečků projekt odmítli. To všechno zbavilo Františka Bavora, Hlavicu a členy národního výboru iluzí. I zbytečná byrokracie, kterou zapříčinili někteří lidé, řádně zkomplikovala situaci. DÍL 7: Syn - V tomto díle sa objeví a do značné míry vykrystalizují domácí problémy Františka Bavora. Syn Přemek stojí na první křižovatce života, musí se rozhodnout, co bude dělat. Bavor naráží na problémy i v práci, kde musí řešit následky pohodlnosti, lehkomyslnosti i zlomyslnosti... DÍL 8: Silvestr - Nová schůze občanů, svolaná předsedou Městského výboru KSČ Brandejsem, přinesla obrat v napjaté situaci okolo výstavby bytů. V hostinci Na Símalce se oslavuje poslední Silvestr, aby potom přišli dobrovolníci a hostinec zbourali, aby tak symbolicky uvolnili cestu nové výstavbě. Bylo třeba překonat mnoho těžkostí – přesvědčovat, vysvětlovat a čelit odporu lidí. DÍL 9: Křížové tažení - Boj o novou tvář města pomalu vrcholí. Na kunštátské radnici se zastavil předseda Krajského národního výboru Staša a oznámí Hlavicovi a Bavorovi, že se jim podařilo s podporou státních a stranických orgánů překonat těžkosti a výstavba je povolená. DÍL 10: Rozchod - Bavor si doma rozumí nejlépe s dcerou Bohunkou, ale i ona má své problémy a musí se rozhodovat v důležitých věcech. Objevuje se náhle Vít Marek, otec Lucinky. Je to zásah do Bohunčina citového života. Architekt Jan Mikuláš si její úpřímnost vysvětluje po svém. Mezi Jitkou a Bavorom dojde kvůli Vítovi, který chce Bohunku využít ke svým plánům, k ostrému konfliktu. Jitka odchází a otec s dcerou zůstávají sami... DÍL 11: Setkání - Závěr seriálu je věnovaný zhodnocení celé jedné významné etapy v životě Františka Bavora, jeho blízkých i celého města Starý Kunštát. V epilogu je setkání s učitelkou Kateřinou Hanákovou označené jako osudové... () (méně) (více)

Jevablo

Zcela nevěrohodné, ale právě proto velmi poučné. Myslím, že i lidem, kteří na to koukali za komunismu, to muselo připadat jak z jiné planety. ()

ajfelka odpad!

Nejzaslouženější odpad, který jsem kdy udělila. Na to se snad nemohli dívat ani komunisti, kteří to dostali jako stranický domácí úkol. ()

zeromen odpad!

Hnus, hnus....typická komunistická propaganda, divím se že se na ten brak vůbec někdo dívat. A díky této kravině se změnilo jedno krásné městečko ve Zlinském kraji v hnusnou bolševickou kreaturu. ()

Otan odpad!

Přesto,že jsem dal ODPAD,tak by to mělo být povinné,aby už nikdy v tomto státě nikdy nebyl takový režim a aby nevznikali takový výplachovny.Je mi líto,že spousta mích oblíbených herců se k tomuto propůjčilo,páč je další skupina mích oblíbených herců,kteří tam nejsou.7% ()

maara666

Buchvaldek bohužel nedokáže tento paskvil utáhnout. Pokud by hlavní postava byla obsazena někým charizmatickým, tak by to mohlo být výrazně lepší. Seriál nedoporučuji sledovat po 22. hodině, protože ta nuda je doslova ubíjející. ()

pájap

Dobrá filmarina.doba vzniku se podepsala ale to je snad jasný všem.nektere komentáře jsou silně out.sportovec vede se svým dementnim názorem,že Kladno nemá vlastní tvář... málokteré město je tak snadno identifikovatelne.poldovka.hokej.blbe ()

DanielDall

Agitku neřeším. Je to překvapivě dobré. V podstatě jde o "manažerské drama v kulisách doby" . Scénář propracovaný výrazně lépe než je v dnešní době zvykem. ()

Zemřel herec Jaroslav Moučka

Zemřel herec Jaroslav Moučka