Poručík Tyler je zklamaný tím, že nebyl jmenován velitelem ponorky, jak si představoval, ale pouze jeho zástupcem. Navíc ponorka, na které slouží, dostala právě nečekaný a nesnadný úkol: přepadnout poškozenou německou ponorku, na jejíž palubě je kódovací stroj Enigma. Získáním tohoto kódovacího stroje by spojenecká vojska získala přístup k tajným informacím německé armády, a tedy i rozhodující převahu. Plán na přepadení ponorky a ukradení kódovacího stroje spočívá v tom, že Američané se převléknou za německé námořníky a budou předstírat, že jsou ze zásobovací ponorky a jdou také pomoci s opravou. Plán se zezačátku podaří, ale brzy se pravá totožnost prozradí a dojde k boji, který skončí zcela nečekaně. Němci sice americkou ponorku zničí, ale na německé se zachrání část Američanů se zajatými Němci… (TV Nova)

Zombice

Skvělý film u kterého jsem byla velmi napjatá. Stejně nako Hon na ponorku, U-571 je fenomenální ve svém žánru. Ve filmu jsem pouze nepochopila dvě věci: proč toho zajatce dávno nezabili a proč neodbočili na stranu když po nich házeli těma bombama. Tak zaprvé, zajatec byl nácek a asi těžko bude spolupracovat... a pak ještě k tomu zabil člena posádky. McConaugheyova milosrdnost pak málem zabila celou posádku, protože zajatec vyzradil morseovkou jejich existenci. A zadruhé, opravdu je to o tolik těžší plout trošku na stranu, než jít 200 metrů pod vodu? Poručík Tyler zřejmě hledal něco dramatičtějšího než prosté "Doleva!" No, každý film má své mouchy, ale tyto nedokonalosti se dají snadno (a s radostí!) přehlédnout ;) ()

andydufrsn

Celkem solidní ponorkářský film, i když na Petersona to nemá (to asi nikdy žádný ponorkářský film mít nebude) tak se na to dá velice dobře koukat. Příběh je hodně obyčejný bez zádrhelů, ale solidní akce a to slušně vynahrazuje. Jen ten Jon Bon Jovi mi přijde navoněnej a do ponorky se nehodící. ()

PowPow

Je to blockbuster, který nevyčerpává potenciál. Mohlo jít o neuvěřitelně silné psychologické drama, film ale spíš stojí na (dobře natočené) akci. Herci se s tím popasovali na výbornou, jen Matthew Mcconaughey ještě není tím dlouhovlasým sympaťákem a oproti svým vynikajícím posledním rolím se zdá trochu nezralý. Pokud nebudete očekávat nic zvláštního, zejména věrné zpracování WWII, budete příjemně překvapení poctivým kusem filmařského řemesla. ()

Jirkacek

Nejsem nějakým velkým příznivcem ponorek a válečných filmů, ale nějakým řízením osudu jsem se na snímek Ponorka U-571 z roku 2000 podíval. Stalo se tak nedlouho po jeho natočení, když jsem si jej dokonce koupil na DVD a tak jsme se samozřejmě doma na tento ponorkový film podívali. Hned na úvod musím prozradit, že se hned stal jedním z nejlepších filmů s ponorkou, které jsem viděl. Ne vždy se totiž režisérovi nebo scénáristovi povede vymyslet zajímavý příběh, když přece jen ponorka má vymezený prostor v moři či spíše pod hladinou, nemůže nikam moc uhnout a tak chápu, že jde o těžký úkol. Režisér Tony Jonathan Mostow využil skutečných válečných událostí. když se pro natočení filmu rozhodl po prohlídce ponorky z druhé světové války USS Pampanito (SS-383) v San Francisku. Přestože se částečně inspiroval skutečným příběhem britské ponorky, jejíž posádka uzmula nacistům šifrovací zařízení, byli v jeho pojetí hrdiny - světe, div se - Američané. To se Britům ani trochu nelíbilo, protože především jejich lodě trpěly pod nájezdy německých ponorek, které právě kód Enigma neomylně naváděl na britské konvoje. Mně to však nevadilo ani v nejmenším, protože natočil vynikající akční podívanou, která gradovala nervy drásajícími scénami pod hladinou, když lodě shazovaly na ponorku hlubinné bomby, vybuchující v těsné blízkosti trupu. Nechybělo ani potopení pod kritickou hranici, souboj s nepřátelskou ponorkou, rozpory v posádce, praskající potrubí, vnikající vodu, červené světlo nouzových reflektorů i všudypřítomné „ping" nepřátelského sonaru. To ticho, které protínaly rezonující zvuky výbuchu sudů, by se dalo krájet mnohem více těžko, než mlha u rybníčku Brčálníku. Líbilo se mi také, že režisér na nic nečekal a hned od začátku byl film pořádně napínavý, přičemž se odehrával za 2. světové války na jaře roku 1942 v chladných vodách severního Atlantiku, kde zuřil tvrdý boj mezi Spojenci a říšskými námořními silami, jež měly v té době výraznou převahu. Na začátku jsme se seznámili s německou ponorkou U-571, která byla při boji velmi poničena a protože všichni její mechanici zahynuli při požáru ve strojovně, neměl kdo poškozený stroj spravit. Německý kapitán Wassner (Thomas Kretschmann) s proto rozhodl počkat na místě a nechal si zavolat pomoc rádiovým vysíláním. To bylo zakódováno pomocí šifrovacího zařízení Enigma, které vypadalo jako psací stroj a právě toto kódování dělalo spojencům problémy při zjišťování akcí svého nepřítele. Získání německého kódu by znamenalo zvrat v bitvě o Atlantik a tak když se o havarované ponorce američané dozvěděli, vyslali na místo svou vlastní ponorku S-33, které velel námořní kapitán Mike Dahlgren (Bill Paxton). Ponorka to byla sice už staršího data, ale krátce po vstoupení USA do světové války se skvěle hodila pro tuto nebezpečnou akci. Zástupcem velitele na ponorce byl poručík Andrew Tyler (Matthew McConaughey), který na plavidlo vstoupil ve chvíli, kdy mu uniklo povýšení, díky kterému by mu bývala svěřena vlastní ponorka. Na ponorce se setkal s důstojníky Petem Emmettem (Jon Bon Jovi) a Ensignem Larsonem (Matthew Settle). Mezi řadovými členy osazenstva plavidla S-33 byl velitel posádky a zkušený ponorkový veterán z první světové války Klough (Harvey Keitel), radista Wentz (Jack Noseworthy), černošský kuchař Eddie (Terrence 'T.C.' Carson), Trigger (Tom Guiry), Mazzola (Erik Palladino), mechanik Tank (Dave Power), Griggs (Derk Cheetwood) a Rabbit (Will Estes). Všichni to byli obyčejní lidé, někteří z nich právě vyšli střední školu, a hned měli nastoupit na misi nebezpečnější a děsivější než cokoli, co si kdy dokázali představit, ale která mohla znamenat zásadní obrat ve vývoji války. Na příkaz admirála přebral nad ponorkou S-33 kontrolu poručík Hirsch (Jake Weber) s majorem Coonanem (David Keith). Místo kufrů s sebou vezli obrovský náklad beden neznámého obsahu, který směl být odtajněn, až když ponorka opustila americké vody. Když bylo plavidlo na širém moři, posádka se dověděla záměr mise. Jejich loď byla podobně jako trojský kůň z řecké mytologie vybavena tak, aby se podobala jedné z německých bojových ponorek, které za války brázdily hlubiny Severního Atlantiku. V plánu bylo totiž dostaveníčko se strojem, o kterém Hirsch předpokládal, že se jedná o uvízlou německou ponorku. Při setkání se chtěl vydávat za Němce a ukořistit přístroj Enigma, cenné a přísně tajné kódovací zařízení. Mise ovšem musela být provedena v naprosté tajnosti, protože jedině tehdy, když by se podařilo Enigmu dostat bez nepřítelova vědomí, mohly by spojenecké tajné služby být schopny rozšifrovat pohyby německých podmořských lodí a zastavit obrovské ztráty způsobené útoky na konvoje, které převážely životně důležité zásoby na druhou stranu oceánu. Pokud by vše šlo podle plánu, měla být poté německá ponorka zničena, vězni odvlečeni do Spojených států a nepřítel se o tajné operaci nikdy neměl nedozvědět. Když po několika hodinách americká ponorka doplula k té německé, přepravovali se Američané na člunech na poškozený stroj, ale Němci jejich plán prohlédli a strhla se dramatická přestřelka na palubě ponorky i uvnitř ní. Pochopitelně vyhráli naši američtí hrdinové, i když se to neobešlo bez jejich ztrát. Zbylou německou posádku zajali a během bouře přepravili na americkou ponorku, když se najednou zničehonic objevila německá zásobovací ponorka, která svým kolegům přijela na pomoc. Vypustila torpédo a zničila americkou S-33 i se svými vojáky ve chvíli, když několik amerických námořníků vezlo Enigmu na člunu. Vrátili se proto na poškozenou německou ponorku U-571, zatímco S-33 hořela a začala se potápět. Její velitel Dahlgren byl výbuchem vyhozen z paluby, vážně zraněn a zatímco bojoval na moři o svůj holý život, nařídil své posádce na zajaté ponorce okamžitě se ponořit. To učinili hned poté, co zachránili pár svých námořníků a jednoho němce, z něhož se později vyklubal kapitán. Tyler převzal velení nad U-571 a ponořil se pod hladinu, kde během neskutečně napínavé akce zdárně potopil německou zásobovací ponorku. Poté se mechanikovi Tankovi podařilo opravit jeden motor a ponorka tak mohla vyplout, přičemž se Tyler rozhodl nasměrovat postiženou ponorku k Land End v Cornwallu. Cestou však byli spatřeni německým průzkumným letounem a protože pilot nevěděl, že U-571 ovládali Američani, tak jim poslal na pomoc nedaleký německý torpédoborec. Ten vyslal na člunu k ponorce posádku, ale než dorazili, vydal Tyler rozkazy vystřelit z paluby, která zničila lodní rozhlasovou místnost, čímž zabránili Němcům v nahlášení situace a odhalení, že se spojenci zmocnili Enigmy. Ponorka se poté ponořila pod německý torpédoborec, který na ně vzápětí začal shazovat hlubinné miny. V tom se do děje vrátil německý kapitán Wassner, který se uvolnil z pout a zabil v souboji Mazzolu. Paky byl naštěstí opět zpacifikován a zavřen do kajuty. Tyler se pokoušel oklamat torpédoborec, aby zastavil jeho útok tím, že z torpéda vypustil trosky a mrtvého člena posádky a předváděl jejich vlastní destrukci. Němci však pokračovali ve shazování bomb a aby toho nebylo málo, svázaný Wassner ťukáním do trubek vyzrazoval polohu ponorky, takže ho Hirsch jednou ranou zabil. Vzápětí U-571 klesla pod 180 metrů a byla poškozena vysokým tlakem vody. Začala se potápět a mohla to zvrátit pouze nekontrolovatelným vzestupem. Tyler nařídil Triggerovi, aby se ponořil ve strojovně pod vodu a zavřel ventily se vzduchem, čímž by natlakoval jedno torpédo. Mladý námořník tak učinil s velkými potížemi, ale hned pak si všiml druhého otevřeného ventilu, k němuž se nemohl dostat. Vyplaval tak zpět, ale hned zase dostal rozkaz se ponořit a natlakovat komoru torpéda, protože jinak by se po vynoření na hladinu neměli čím bránit proti stále útočícímu torpédoborci. Trigger sice ventil nakonec uzavřel, jenže mu přitom nějaká trubka přiskřípla pod hladinou nohu a on se tak při plnění úkolu utopil. Mezitím byla U-571 těžce poškozena a začaly se zaplavovat některé komory, ale to už ponorka vyplula na hladinu. V té chvíli Tyler nařídí Tankovi, aby vypálil torpédo a to zasáhlo torpédoborec úplně přesně a potopilo ho. Ponorka však utrpěla vážné škody, a tak ji posádka opustila i s Enigmou, přičemž je později zachránila americká letadlová loď. Film skončil a já byl velice spokojen. Myslím že oněch 116 minut včetně titulků bylo naprosto dostačujících, aby se stalo všechno, co se mohlo stát. Celý děj se mi zdál docela reálný, uvěřitelný a logicky poskládaný, což mu u mne přineslo plusové body, tedy až na to závěrečné zničení německé ponorkové lodi jedním torpédem, které způsobilo efektní výbuch a záchranu celé posádky na ponorce, která se vzápětí potopila. nicméně Američané byli pochopitelně zachráněni. Přesto jsem jej ocenil čtyřmi hvězdami a vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v březnu 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Jonathanu Mostowovi povedlo v roce 2000 natočit velmi napínavý snímek, který mne opět dokázal pobavit a zaujmout. Co se týče hereckých výkonů, tak bych vyzdvihl Matthew McConaughena, který ztvárnil hlavní roli velitele ponorky Tylera a líbil se mi také Harvey Keitel jako zkušený ponorkový veterán z první světové války Klough. Překvapením pro mně byl známý zpěvák Jon Bon Jovi, který se zde také objevil, ale nic výrazného nepředvedl. Celkově se mi film líbil a po prvním i druhém shlédnutí jej považuji za jeden z nejlepších ponorkových filmů, takže investice do modré krabičky rozhodně nelituji. Suma sumárum, snímek Ponorka U-571 ode mne získal čtyři ponorkové hvězdy ****. ¨ () (méně) (více)

hovnocuc

Je tam poměrně dost nesmyslů, ať už historickýho, vojenskýho nebo technickýho rázu. Na druhou stranu je to napínavý, koukatelný, chytlavý, dobře zpracovaný, má to spád, herci odváděj slušnou práci...navíc na člověka dejchne ta atmosféra v ponorce, což teda tehdy musela bejt pekelná záležitost. Dávam čtyři, páč jsem se přes všechny nedostatky nenudil a to je asi důležitější... ()

andy60

Od začátku do konce se stále něco děje, stále je na co koukat, takže zdejší poznámky o tom, že film neodpovídá realitě, mně nijak nekazilo dojem. ()

megacik

Keď ste dávali pozor na fyzike(tie výbuchy náloží pod vodou), a na matematike (pravdepodobnosť), tak si musíte narobiť pukance a vypnúť mozog, inak si ho neužijete. ()

freebob

Ponorkový hvězdně obsazeny válečný film režiséra Jonathana Mostowa (Útěk, Terminátor 3) využívá ke svému prospěchu málo využívané prostředí námořních bitev pod vodou.Bohužel po stránce faktu je tu dost nepřesností hlavně co se týče kódovacího zařízení Enigma.Ale už dávno si musíme uvědomit že filmy mají hlavně bavit a měli by se brát s rezervou.Takze to přejdu a film plný výborných herců a neokoukané akce si vychutnam za silné 4 hvězdy. ()

David Ayer a pět tankistů bez psa

David Ayer a pět tankistů bez psa

15.02.2013

Specialista na moderní policejní thrillery má za sebou minulost policajta v Los Angeles a člena posádky americké ponorky. První zkušenost proměnil v sérii drsných kriminálních dramat (loni se vytáhl… (více)