Poručík Tyler je zklamaný tím, že nebyl jmenován velitelem ponorky, jak si představoval, ale pouze jeho zástupcem. Navíc ponorka, na které slouží, dostala právě nečekaný a nesnadný úkol: přepadnout poškozenou německou ponorku, na jejíž palubě je kódovací stroj Enigma. Získáním tohoto kódovacího stroje by spojenecká vojska získala přístup k tajným informacím německé armády, a tedy i rozhodující převahu. Plán na přepadení ponorky a ukradení kódovacího stroje spočívá v tom, že Američané se převléknou za německé námořníky a budou předstírat, že jsou ze zásobovací ponorky a jdou také pomoci s opravou. Plán se zezačátku podaří, ale brzy se pravá totožnost prozradí a dojde k boji, který skončí zcela nečekaně. Němci sice americkou ponorku zničí, ale na německé se zachrání část Američanů se zajatými Němci… (TV Nova)

kukentipla odpad!

Co já NATO? Film se rozjíždí parádně. Mluví se v německy a vše je maximálně realistické. Když se, ale kormidla chopí parta amerických mořských vlků začne peklo. Proč si lámat hlavu s tím, že na vystřelením torpéda je nutno se vynořit. My umíme střílet i poslepu. A ten torpedoborec není taky žádný problém. Tenhle film je naivnější než vánoce. ()

Noddy

Film na jedno pozretie... DVD som si vlastne kúpil kvôli bonusu o ponorke U-110. Nakoniec som však bol sklamaný aj z toho bonusu, lebo to má len niekoľko minút a naviac je to len anglicky bez titulkov :( Tie dve hviezdičky dávam za pekné interiéry a zvuk. ()

Brejlil

Řemeslně poctivě odvedený, i když nijak objevný film o ponorkách, několika "správných ponorkářích", trochy toho dilematu ("pošlu na smrt, nepošlu na smrt"), strachu při výbuších hlubinných bomb a amerického pohledu na dějiny WWII. Nic víc, nic míň. Všechno je, kde má být. Starší, zkušený bocman, táta ponorkářů, zatvrzelá čelist mladého důstojníka, který prohlédne, proč se jeho karierní postup zastavil a napraví se, černošský sluha, který se zřejmě po večerech vzdělával, protože s U-bootem zachází naprosto suverénně, i zlí nácci, co střílí na záchranné čluny a zákeřně vraždí americké hochy. Nic nechybí, nic nepřebývá. Herecké výkony ucházející (Keitel jede na půl plynu), výprava po "americku" poctivá, příjemné pokoukání na nudné nedělní odpoledne. ()

RomanHyde

Ke smůle tohodle snímku jsem si před nedávnem opět pustil Petersenovu Ponorku. Ač jsem nechtěl srovnávat, zde se srovnání nevyhneme. Ponorka U-571 totiž využívá podobných schémat, dokonce podobných scén a ve srovnání s o 20 let starším, dnes již kultovním dílem, prohrává na plné čáře. Obsazení je také velmi "sporadické". Harvey Kaitelovi jsem jako jedinému jeho roli uvěřil a líbím se mi v ní. Ostatní pouze přicmrndávají, Mattew McConaugheyho bych raději obsadil do něčeho více "romantického" a třešinkou na tomhle nepříliš povedeném a trošku rozteklém dortu je obsazení Jon Bon Joviho, který do kamery kouká jako vyoraná myš. Válečné scény jsou průměrné, napětí se čas od času dostaví, ovšem jako celek působí Ponorka U-571 velmi nevyrovnaně a poslepovaně. Například hudební doprovod snímku je až příliš teatrální a jako by neutrální. Šel by použít k výpravné historické epopeji, stejně jako k romantickému dramatu. Všichni notorický známe ustřední ůderný motiv Ponorky a stejně tak jak skvěle vygradovaná tíživá atmosféra sálá z filmu, je krásně obtištěna v jednoduchém a úžasném hudebním motivu. To je přesně to, co z Ponorky dělá nezapomenutelný film. Bohužel Ponorka U-571 se vedle ní krčí jako chudý příbuzný. ()

JM87

No co na to říct? Neurazí ani nenadchne. Bon Jovi překvapivě překvapil, Bill Paxton je milej, toho vždycky rád uvidím, jen ten celkovej dojem je takovej až moc standartní. Není to ničím zajímavý a přijde mi, že Mostow se ani nesnaží hrát na city nebo tak. Spousta režisérů toho při umrtí hlavních hrdinů využívá, tady ne. Je to prostě standartní příběh, kterých je spousta, není to ničím zajímavý. ()

panmroz

Jonathan Moscow je režisér se smyslem pro podvratný a parodický humor! Podobně jak naložil s třetím dílem Terminátora se vypořádává se žánrem ponorkového filmu - první scéna dokonce zavání něčím jako bonusovým materiálem (jakože překvapení), nakonec se z toho stává taková zábavná koukanda. Celkovej ráz filmu mi neustále osciloval mezi "strašně nadsazené" a "nechtěně strašně nadsazené", takže jsem se, jako vyjádření sympatií k režisérovi rozhodl pro to prvé. Druh nadsázky mi připadal podobný jako třebas u Panchartů nebo Postradatelných, ale tento film mi fungoval lépe, než oba zmíněné příklady. ()

divisak

Ach ta Amerika, sladká Amerika… Amíci každopádně lépe točí dramatické souboje ponorek z období Studené války, ale tohle ne. Jistě není bez zajímavosti, že se Spojenci podobným způsobem pokoušeli nacistům vzít šifrovací přístroj Enigma. Jako akční snímek U-571 svůj účel plní, je to napínavé, ale tím pozitivní výčet u mne asi končí. Ještě tedy, moc se mi líbily hlubinné záběry ponorky. Ovšem jinak film na řadě míst postrádal logiku, což mi drásalo nervíky. Na druhou stranu ono nebýt těch nelogických zvratů, tak by se děj nemohl dále odvíjet. Z celé posádky mi byl nejvíce sympatický Harvey Keitel. Pokud bych tedy měl tento snímek zařadit do svého žebříčku (viz. komentář k filmu Krvavý příliv), tak jeho místo bude poslední. ()

DaeGurth odpad!

Film který vznikl podle režiséra proto, aby ukázal, jak lživý je podle něj snímek "Das boot" protože se posádky německých ponorek snaží ukazat jako lidi a námořníky, místo jako vrahy. Přitom za celou válku je zaznamenaný jediný případ dorážení posádky německou ponorkou - poslala ještě jedno torpédo potápějící se lodi (to je pětina oproti případům z Pouštní bouře, kde američtí vojáci doráželi civilní obyvatelstvo asi pětkrát - soudě dle uniklých záznamů). Dále film obsahuje několik drobných nepřesností. Například: U-571 byla potopena letadlem australského letectva, v té době době Američané ve válce vůbec nebyli, Enigmu získali Britové.... a pár desítek dalších detailů... Raději si jdu znovu pustit Das boot, abych na tuhle nechutnou propagandu zapomněl. ()

ujec

Prekrútená história s Enigmou, ktorú získala britská tajná služba a odkódovali ju poľskí matematici pôsobiaci v GB. ()

mls

Určite film od ktorého som čakal viac. Akcia, ktorej koniec ako to už býva poznáme, nie je doplnená ničím inovatívnym, navyše celý film sa nesie v pochybnostiach, či bolo to alebo ono reálne - čo pri filmoch podľa skutočnej udalosti nie je žiadna výhra. ()

troxor

Ponorka U-571 je napínavý válečný film z atraktivního prostředí . Rozhodně není špatný, nad hladinu průměru se však také nevynoří. Silně znepokojující je však způsob, jakým tu Američané mění (przní, znásilňují vyberte si) dějiny ve svůj prospěch. Jak snad doufám každý z dějepisu ví, Enigmu nezískali Američané heroickou hyperakcí, jak se nám tady snaží namluvit, ale Britové poměrně méně hrdinským způsobem - pomocí dešifrovacího počítače. Snaho tohoto filmu změnit si dějiny ve svůj prospěch připomene Orwellův 1984 nebo "blahé" paměti nedávnou minulost. ()

jesus666

Ďalší z vydarených vojnových filmov zaoberajúcich sa druhou svetovou vojnou a ponorkami. Na rozdiel od Ponorky má prijateľnejšiu stopáž, na druhej strane masochisti, ktorí sa vyžívajú v klaustrofóbických scénach budú pri porovnávaní s Petersenovým filmom sklamaní. Mostow pojal svoj film v svižnejšom a napriek tomu, že som na ponorke neslúžil, dovolím si tvrdiť, že aj menej realistickejšom duchu. A poznámka pod čiarou. Škoda, že Thomas Kretschmann nedostal väčší priestor. ()

char_t

Škoda jen, že až na malý zvrat uprostřed filmu šlo celý zbytek příběhu předpovědět hoooodně dlouho dopředu... Aneb když hlavní postavě na začátku filmu někdo vytýká jistou vlastnost, můžete si být jisti, že v nejhorším dojde k nápravě ;) A taky škoda trochu upozaděných kvalitních herců - Paxton, Keitel... 70% ()

helloween93

Souboj s torpédoborcem byl asi nejzajímavější částí filmu, samozřejmě nesmím opomenout i vpád se samopaly Thompson na U-571. Zbytek filmu byl hollywoodský standart. ()

David Ayer a pět tankistů bez psa

David Ayer a pět tankistů bez psa

15.02.2013

Specialista na moderní policejní thrillery má za sebou minulost policajta v Los Angeles a člena posádky americké ponorky. První zkušenost proměnil v sérii drsných kriminálních dramat (loni se vytáhl… (více)