Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Patr1k

Rozhodne nadpriemerný film minimálne kvôli hereckému galakoncertu Garyho Oldmana, avšak plynulý pokojný a zrozumiteľný dej nečakajte, mne osobne tempo filmu ani jeho strih nesedel, miestami som to mal chuť vypnúť, no dopozeral som to a po filmárskej stránke je tento film naozaj to najlepšie čo do spracovania Drákulovskej tematiky. ()

Eruwen

Dokonalý film. Atmosféra, herci, hudba.. všechno mi tam dokonale sedí a srovnáno s knížkou - prostě povedené. Pro mě je to nejlepší zpracování Drákuly, co jsem kdy viděla. ()

skaza

Aj napriek tomu, ze film ma od knihy pekne ďaleko, vyzdvihujem kvalitné herecké obsadenie...Romantika, láska, nenávisť iba zmocňujú gradovanie príbehu... ()

alfonzik

U mňa jednoznačne po všetkých stránkach najlepší Dracula, krásná Winona Ryder, charizmatický Gary Oldman a pološialený Antony Hopkins je úžasne vybraná kombinácia. Skvelá bezchybná hudba i titulná pieseň a prenádherné zábery skalnatých hôr v Draculovej vlasti, to všetko spolu vytvára, úžasnú opantávajúcu atmosféru, kde sa miestami zdá akoby chcel Transilvánsky vlad ovládnuť priamo vás. Na viac, čo sa mi páči, nie je film robený ako horor, ale skôr ako smutný a silne romantický príbeh, ale vždy s vybraným vkusom. Nežné scény Míni a jej princa sú skutočne presvedčivé a nepôsobia na mňa gýčovito, čo sa stáva málokedy. Jeden z mála filmov ktorý mám natrvalo aj na HDD. Skutočne neviem kam sa hrabe Bela Lugosi s dreveným kolíkom zapichnutým na nesprávnom mieste. ()

Mainstage..

Stokerova předloha je úplně jiné dílo .. Bylo by zbytečné polemizovat o tom , v kolika směrech se rozchází kniha s Coppolovo počinem. A možná je i to ten důvod ,proč tenhle film tak obdivuju. Doposud asi nejlépe zpracované dílo tohoto žánru vůbec. O obsazení rozmlouvat zbytečné - je skvělé , obvzláště pak postava dr. Van Helsinga v podaní Anthonyho Hopkinse je geniální. Výkony ostatních herců dále zastiňuje ,tehdy ještě krásná a mladá Winona. Masky,kostýmy,efekty ,hudba a to především Love Song for a Vampire od Annie Lennox způsobila husinu nejednomu milovníku upírského žánru. Plytké a pro leckoho zbytečné kliše na konci snímku , kdy z vraždící bestie udělají osvícence, je součástí záměru a já tleskám. Hledal bych horko těžko nějakou výtku. ()

DonFrolimo odpad!

Z Coppoly asi někdo před první klapkou vysál všechnu krev, jinak si nedokážu vysvětlit jak vůbec někdo, natož on, mohl takovým způsobem zprznit takový příběh! I kdybych v životě nečetl Stokera a neviděl Lugosiho, tak s prominutím nableju stejně plnej kýbl. ()

OK11

Potenciál tohoto filmu je nezměrný. Vizuální stránka je dokonalá (koneckonců za to obdrželi oscara), herecké výkony jsou úchvatné a neustálé haplování mezi jemně hororovými scénami a romantickými je famózní. Dosavadní výčet by vystačil na pět étoiles, ale jak se po mně může chtít, abych tak hodnotil film kterému se přes všechny tyto klady, nedostalo kvalitního scénáře? S trochou úsilí by Coppola sehnal dobrého scénáristu (a to on umí - všichni známe Kmotra), Hopkins by neodpověděl na otázku "Byla pohřbena zaživa?" "Ne, říkám vám jen to, že je nemrtvá.", což je příklad toho, kolikrát to ve filmu vypadá, že se postavy navzájem neposlouchají a každý si píská tu svou písničku a film by se mohl zařadil do kategorie oblíbené horory. Tedy nemohu odměnit stejně full housem, jako nedávno viděného Exorcistu (kterého tímto vřele pozdravuji :)), i když bych opravdu chtěl, protože film je vyjma scénáře (což je pro mně velice důležitým aspektem) výborný. Škoda... ()

Delfador odpad!

Neskutečný fail. U filmu se mi chtělo brečet smíchy, proto mě překvapilo zjištění, že tu film má 80%. Přišlo mi to jako nějaká parodie, která se snaží parodovat sama sebe. Ať už "Dracula" sám o sobě, nebo jak "leze po zdi". Nejlepší bylo když si nasadil ty sexy brýle. Nejlepší parodie na Drákulu vůbec. Btw. neinspirovali se ze vzhledu "Drákuly" náhodou Simpsonovi, v jednom svém čarodějnickém díle? Přísahal bych, že Burns vypadal na chlup stejně. ()

Aidina

Francis Ford Coppola a jeho "Drákula" je majstrštik. Špičkové obsazení v čele Gary Oldmanem v roli upíra. Maskéři na něm odvedli velmi kvalitní práci. O Drákulu mělo zájem hodně herců - Daniel Day-Lewis, Alec Baldwin, Nicolas Cage, Rupert Everett a řada dalších. Francis Ford Coppola přiznal, že Keana Reevese obsadil jen proto, aby na film chodily dívky. O jeho talentu ale přesvědčen nebyl. A na konec úžasná Annie Lennox a její "Love Song For A Vampire". Jenom Varna neleží v Rumunsku ale v Bulharsku, zřejmě americký scénarista nedával ve škole při probírání zemí Evropy pozor:-)) ()

unclejack

Francis Ford Coppola si vzal na paškál klasiku hororovej literatúry a výsledkom bola výnimočne presná a presvedčivá adaptácia. Neskutočne príťažlivý vizuálny štýl pôsobí síce miestami zastaralo, ale efektne a výprava tak poskytuje perfketný podklad pre výkon Garyho Oldmana v úlohe Draculu. Ten podáva skvelý výkon - nielen čo sa týka jeho premien, ale aj jeho charizmatického vystupovania. Coppola svoj film vedie umne a s pevnou rukou, buduje pôsobivú atmosféru a ešte pri tom všetkom dokáže vyvolať v divákovi sympatie pre jednotlivé postavy. Dokonca aj Dracula je podaný realisticky a objektívne, akoby jeho odsúdenie mali na starosti samotní diváci. Vo skvelých úlohách sa predstavujú citlivá Winona Ryder, profesionál Anthony Hopkins, neskazený Keanu Reeves. Je ťažko povedať, ako Coppolov film vylepšiť alebo pozmeniť, pretože všetko od réžie, cez kameru a scenár až po hudbu funguje a aspoň u mňa bodujú na plnej čiare. ()

Blackborne

Kniha rozhodně lepší. Film se knižní předlohy často dost odklání. Jak je již vícekrát zmíněno, románek Míny a Drakuly je přinejmenším divný. Nehledě na to, že ubírá na strašidelnosti a respektu, který Drákula budí. V knize například na nějakou dobu i zmizí, nemluví se o něm a vy jen netrpělivě čekáte, kdy se zase objeví. Charaktery postav jsou odlišné. Nebudí již dojem respektu, suverenity atd. jako ve Stokerově románu. Je třeba koukat na film jako na dílo s Coppolovou autorskou invencí. Má skvělou hutnou atmosféru a Garry Oldman exceluje. A pokud jste nezasaženi knihou, lépe pro vás. Film je zvládnutý skvěle i přesto, že se adaptace nedrží. No co, aspoň se koukáme na lehce jiný příběh, než který jsme četli. ()

Saxos

Kultovní snímek všech upíromilců. Atmosféra /scény z blázince se zřízenci s ochrannou mříží na hlavě/, masky /hlavně Drakula/, hudba /závěrečný song Annie Lennox super/, kostýmy /všech/, věrně zpracovaná knižní předloha, herecké obsazení, vhodně vložené komentáře vypravěče, samotná postava hraběte nádherná ve všech podobách. To vše z toho dělá další z mých velmi oblíbených filmů. ()

Kozlowski8

Coppolovo zpracování klasického příběhu Brama Stokera s hvězdným hereckým obsazením v čele s charizmatickým Gary Oldmanem v roli tajemného rumunského hraběte a krásnou Winonou Rider v roli Miny. Podobný žánr mi není blízký a pokud je ke všemu zpracován ve stylu laciné parodie plné absurdit (bez ohledu na knižní předlohu a srovnávání s ní), dvě hvězdičky v mém hodnocení jsou maximem. Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem ještě mnohem méně. 40%. ()

sibskyn

Je to film o scénách a o Highlight. Děje je tu stejné množství asi tolik, kolik má Somálsko jídla(no troška černého humoru neuškodí). Prostě zapomeňte na knihu, zapomeňte, že to má nějaký děj a jen si užijte tu vizuállní stránku. Na mě to zapůsobilo. ()

MartinReno

Jediný pozeratelný Dracula,ktorý síce kruto okresal knižnú predlohu,no vizuálne posunul hororový źáner do novej etapy.A dá sa pozerať aj viac krát. ()

Tondonis

NEVERÍM. Toto nemohol natočiť Coppola. Buď sa na to z vysoka vysral, alebo bol scenár tak slabý, že viac vyťažiť nemohol. Herci sú pritom excelentní ( na čele s Oldmanom, samozrejme). Ani jedna napínavá či úchvatná scéna. Slabé slabučké finále. Preto ťažko veriť kto je režisérom. Kamera a hra s tieňmi brilantná. Hudba taktiež. Sklamanie. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)