Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Pritok

Hodne atmosfericke. po tejto stranke tomu nemozem nic vycitat. obsadenie tiez kvalitne. najma oldman a hopkins boli super. nic to vsak nemeni na fakte, ze docela casto som sa nudil, zacal popri tom robit nieco ine a potom stracal nit. mozno to bolo len tym, ze som nebol uplne hladny po takej tematike. kto vie, to by som dal mozno tomu o tu hviezdicku viac. ()

BlackVelvet

Hodne vizuelne a hudebne zajimave a rozhodne ne pro male deti. Mne se od Coppoly libi skoro vse. Umi toci filmy vypravne, kouzelne, proste jine. ()

2rady

Príbeh o láske a vykúpeniu. Už od prvých minút ma dostala tiesnivá atmosféra, ktorá sa držala až do konca snímku. Všetci herci podávajú vysoko nadpriemerný výkon vyjma Reevesa, ktorého obsadenie absolútne nechápem. 85/100 ()

house336

Po všech stránkách je tento film nad mé očekávání. Trochu jsem se obával, že to bude poměrně bezduché zpracování s upíry, tudíž mnoho krve a snaha diváka vyděsit a tím mu otupit jakékoliv vnímání, že to má jiné nedostatky. Ale protože to nedostatky nemělo, nebyla potřeba nikoho třeba vyloženě cupovat na kusy a plýtvat na něj litry umělé krve. Zkrátka úplně jinak než by to dnes dokázal úchylný Quentin a hodil by tomu happyend a nějaké etnikum do menšiny. Coppola sázel na krásné interiéry i exteriéry, dojemný příběh, skvělou výpravu, kostýmy, masky a dobrou hru speciálních efektů (přecházení stínů, Drákulovy proměny). Navíc přihodil kvalitní herecké obsazení, což bylo jistě komerčně taktické, ale každý z nich byl ve své roli skvělý. I slečna Belluciová zahrála jako vždy. Mlčenlivě a bez šatů, což je taky svým způsobem umění. Doufal jsem, že brzy někdo zachrání Keana, protože on by to sám celé neodtáhl. A stalo se. S příchodem Hopkinse nabral film ještě lepší tempo a dotáhl jej do úspěšného konce. ()

MartinSTFC

Ty čtyři hvězdičky jsou pro tentokrát spíše z úcty, jelikož tento film jsem měl jako malý moc rád. S odstupem času si ale všímám toho, že to zase taková sláva není. Vlastně naopak, je to docela brak. Na tu dobu, ve které film vznikl mi přijde dost pozadu ve všech směrech. Ano, film sice měl omezený rozpočet, i tak má ale dost nedostatků. Příběh hrozně kvapí a já měl pocit jak na závodech. Místy uplně nesmyslné a zbytečné scény, snažící se o jakýsi umělecký počin, působí spíše trapně a chaoticky. Navíc scény jsou tak příšerně rozvržené, často mi přišlo jako kdyby na sebe vůbec nenavazovaly. Od půlky už jsem se silně nudil. Nevím, možná je to i faktem, že jsem film viděl již tolikrát jako dítě, nebo jsem prostě dospěl. Přesto ale čistě kvůli vzpomínkám si film ty čtyři hvězdy zaslouží. ()

abrat

Najlepšie spracovanie upírskeho námetu. Kanonáda skvelých hercov, z ktorých je najmä Oldman, Reeves a Hopkins sú v životnej forme. Do toho Kilarova hudba, množstvo famóznych prelínačiek a štýlových strihových postupov. Napätie filmu je zdrcujúce... Žiadna nuda, žiadne zbytočnosti, všetko tak, ako má byť. ()

Pythonator

Coppolu nepovažuju za dobrého režiséra, protože mi jeho filmy většinou vůbec nic neříkají, a to včetně Kmotra. Tenhle Drákula je pro mě bezpochyby jeho nejlepší film, jelikož na válečné a mafiánské eposy si nepotrpím. Ačkoli má Dracula nedostatky hlavně v rozporu s knižní předlohou a násilně vsunutou romancí mezi Minou a Draculou, pořád je to skvostná podívaná. Vizuálně dokonalé, výtvarnicky precizní a naturalisticky erotické veledílo, které rozhodně nezapadne v propadlišti dějin. Je to taková pohádka pro dospělé s nezvyklou kombinací hororu a romance. ()

assassinGH

Snáď sa to ani nedalo viac vykresliť. Drakula dostal v tomto filme takú podobu ktorá dokáže vytvoriť tu pravú atmosféru klasickej hororovej gotiky. Vizuálne prečačkané takže trošku to stráca charakter. Herci sú aj napriek tomu skvelo obsadený. Van Helsinga by asi nikto nestvárnil tak ako Hopkins. ()

Whovian

Vizuální dokonalost, Richard E. Grant s vousem a naprosto brilantní Gary Oldman.... alei když asi z knížky vím, odkud se tam ta Mina/Dracula věc bere, tak to místy bylo až trochu moc... ale vizuálně - bohové! opravdu, opravdu dokonalé (to asi ty kotlety všech zúčastněných), takže těch pět myslím opravdu vážně. ()

DK197

Pozměněná likna děje a Dracula jako tragický hrdina by mi zase tolik nevadil. Zajímavý nápad. Hororovou atmosféru to mělo. A hudba dobrá. Ale změny v charakteru postav? Štětka Lucy? A to nemluvím o scénách, které jako by někdo vystřihl z laciného nechutného porna... Ne, ne, ne. Kdyby se mi nelíbil ten prvotní nápad se zamilovaným Draculou, který jakožto zápletla drží pohromadě, dám o jednu hvězdu míň. ()

uprchlice

Existuje mnoho filmů o Draculovi, ale žádné nedosahují tolik kvalitních a dokonalých triků jako "Dracula" z roku 1992 režiséra Francise Forda Coppoly. Mistrovské dílo a příběh obohacený něčím víc, než bylo v původní španělské a americké verzi (jsou to 2 verze). Spisovatel Bram Stoker přispěl do horrorové kinematografie svojí knihou o hraběti Draculovi a převést tuto kniho do filmové podoby bylo dobrým nápadem a velkým úspěchem, především pro verzi z roku 1992. Skvělé herecké výkony herce Garyho Oldmana a mladého, v té době netalentovaného, herce Keanu Reevese. Do toho skvělý Anthony Hopkins jako van Helsing, který roli dostal díky svému úspěchu ve filmu "Mlčení jehňátek". Skvělý scénář Jamese V. Harta mě dostal do větších a větších útrob a jakoby jsem cítila, že Dracula semnou sdílí moje lože. Každopádně film byl tak dokonale napínavý a plný krvavých scén, kdy jsem ani nedutala, bylo pro mě slastí koukat na tento film a dvouhodina byla pro mě tím nejlepším ve filmové branži a přímo jsem se vyžívala v Draculově krvi jeho obětíjako kdybych kapičku ochutnala. Dracula mě vtáhmul do své mysli a do svého příběhu. Byl pro mě dokonalým zážitkem, kdy jsem nevnímala nic okolo, jen ten film. Je to skvělý horror na který nedám dopustit a rozhodně si ho příště vychutnám ještě více, než minule :) ()

bohyyy

Jako interpretace za 5 hvězd, ale jako adaptace, která lpí na titulu Bram Stoker's Dracula, si to bere na můj vkus až příliš uměleckých svobod. ()

amanda7

Patrí to k mojej topke a nikdy nezabudnem na zážitok z kina. Jednoducho úchvatné. Čím začať, skvelo vybraní herci, nádherná vizuálna stránka, úžasná hudba. Celé dohromady to funguje uhrančivo. Považujem to za majstrovský kus. Tento dojem to nestráca ani po rokoch a stále sa k tomu rada vraciam. Evidentne aj na iných to zanechalo silný dojem viď množstvo parodií na danú tému. ()

Wez

Naprosté zprznění knižní předlohy-snad nejhorší zpracování Draculy,jaké bylo natočeno a jaké jsem i viděl..Jednu hvězdu za scény na Draculově hradě,které mi připadli vcelku dobře natočené,druhou za(tuším) Lucy & vlkodlaka na hrobě(která sice v knize samozřejmě není,ale z celého filmu mi nejvíc utkvěla v paměti) ()

bez1

Začátek byl takový divný a chaotický, ale dobře se u toho projížděl Instagram a jiné sociální sítě. :-) Druhá polovina ale už byla docela dobrá a měla spád. ()

Wartord

Coppola natočil Stokerova Drakulu? No ale dost blbě. Už když jsem film viděl poprvé, nechápal jsem proč postavy jednají tak divně a uchylně, což mě přivedlo ke knize. Jako upřímně bych tu raději napsal recenzi knihy, než komentář k tomuto nesmyslu. Mina Harker byla pro mě nejpůsobivějším literárním ztělesněním dokonalé ženy, která byla tak neskutečně oddaná svému partnerovi a stála při něm i v těch nejtěžších chvílích, kdy projevila neobyčejnou odvahu. Nic takového ve filmu není zachyceno. Kniha není moc čtivá, hraběte je tam pomálu, ale když se tam objeví, tak ty scény stojí za to! Proč to sakra není v tomhle filmu!? Například, když zakotví Demeter bez posádky v Londýně a kapitán je růžencem přivázán ke kormidlu, to by byla tak působivá scéna. Místo toho dostaneme otravnou přehlídku vzdechů nadržené Lucy, místo pragmatického profesora Helsinga je tu Anthony Hopkins v roli Anthonyho Hopkinse a tak dále a tak podobně. Chybí tomu ta noblesa hlavních postav, která je s knihou provázaná. Kdyby se zaměřili na likvidaci rakví, rozesetých po Londýně, vyzbrojení úlomky hostie, bylo by to hrozně cool. Místo toho se nám chudák Dracula po 400 letech zamiluje do dvojnice své původní manželky a všechno jde do kopru. Jestli scénář chtěl udělat dojem vystavěním nového příběhu na motivy Draculy Brama Stokera, dalo by se všechno odpustit, nebýt toho názvu v úvodu: Bram Stoker's Dracula... Dvě hvězdy za výpravu, masky a Garyho Oldmana, ale nejradši bych tomu dal tak 1 a půl. Na další Draculy se dívat nebudu, protože by mi to jenom znechutilo dojem z knihy. A teď mě omluvte, jdu do světa hledat dokonalou, nevinnou, noblesní Minu. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)