Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Frajer42

Jako jo, chvíli to vypadalo děsně fajn. Vysokohorské prostředí bylo krásné. Až jednou.....Chlapci trošku popíjeli a venku zuřila děsná zima. Jeden druhému nabídl sdílení svého stanu. A pak se to stalo. Ani nevím jak. Najednou začala přibrnkávat sladká kytarová melodie a jeden z chlapců strčil svůj pyj do zasvěceného místa toho druhého, čímž mě oba chlapci docela vyděsili a způsobili mi vážné trauma, které si s sebou ještě asi dlouho potáhnu. Docela mě tím i nasrali, protože do té doby byli kluci docela sympatičtí frajeři. Heath Ledger se s tím šokem asi také úplně ideálně nevyrovnal, neboť na jeho následek nabral jeho život docela rychlého konce. Poté co tedy oba zjistili, že jsou buznatrixové, to samozřejmě tutlali, mlžili a tajili, jak jen to bylo možné, protože tušili, že společnost by na nich zcela určitě vykonala spravedlnost, která by jim asi úplně nevyhovovala. Tak nějak se mlží až do samotného závěru. Samozřejmě frajeři mají svoje výmluvy, kam že to jedou, totálně nepromyšlené a krom toho ošklivá manželka jednoho z dvou teplých dokonce viděla svého teplého manžela a jeho ještě teplejšího druha teplit se. Druhý frajer(Jake Gyllenhaal) si našel pohlednější ženský protějšek. Jeho teplomilnost to však nepoznamenalo, takže se vesele teplil dál. Až jednou....SPOILER...Jeden z teploušů zemřel. Příčina jeho smrti nebyla úplně jednoznačná a dává divákovi dva různě scénáře. Buď zasáhla náhoda (boží spravedlnost), nebo vzali jeho osud do svých rukou samotní lidé, kteří jeho teplomilnost prokoukli. Následuje debilních pár minut závěrem a sbohem a šáteček. KONEC SPOILERU! Na druhou stranu stačí pohlédnout do kolonky režie. Ang Lee - Tchaj-wan. V Tchaj-wanu se podařili snad pouze chytré telefony značky HTC. Abych pořád jen a pouze nenadával, tak musím podotknout, že film totální sračka není, protože téma, které zpracovává bylo, a tak trochu i stále je, tabu. A taková témata bývají většinou, i v tomto případě, zajímavá. Na můj vkus je to však příliš přeteplené. Strašně slabé 2*. Jednu dávám za prostředí a tu druhou taky. ()

boshke

Postupem času získá film grády, z počátku je to však nudné. Ennis s Jackem po sobě pokukují jako nesmělí patnáctiletí chlapci, kteří se zamilovali do sousedovic dcery (syna?). Následující tři čtvrtě hodina se drží poměrně jednoduchého vzorce v podobě hory, ovce, ovce, táborák, hory, kůň, ovce, hory, ovce, kůň, táborák, anální penetrace, hory, kůň, ovce, hory, ovce. Vše podtržené hudbou, která po pěti minutách začne lézt na nervy. Náboj film získá až po návratu z Brokebacku, při konfrontaci s "obyčejnými" lidmi. Ústřední čtveřici lze jen pochválit, snad jen Ennise bych za jeho mongoloidní přízvuk nakopal... Neměli to tehdá chlapci jenoduché... 70% ()

Kothy

Sice jsou Jake Gyllenhaal a Heath Ledger sympaťáci, ale šukat by spolu nemuseli. Opravdu nenápadné ty jejich vyjížďky na ryby. Aspoň, že to zachraňuje příjemná Anne Hathaway. :) Každopádně na Oscara to určitě není... ()

swamp

Tchajwanský režisér Ang Lee natočil film, který na americkém kontinentu asi pozdvihl vlnu debat o stále tabuizovaném tématu homosexuality. Chytře umístil začátek děje do šedesátých let, aby se vyhnul vztahovačné kritiky, použil záběry až příliš dokonalé krajiny, záběry, které se až moc blížily k hranici kýče, a tak nějak udělal vše až moc cíleně. Příběh je prakticky poměrně plytký, velmi zdlouhavý..a nebýt vynikajících výkonů Jakea Gyllenhaala a Heath Ledgera, nevím, nevím, jak by to všechno dopadlo. "Brokeback got us good, don't it?" ()

DwayneJohnson

Moc dobře si pamatuju na ten poprask, když byl tenhle film v kinech a potom hlavně, těsně, před udělováním filmových cen. Špička, jasný kandidát na Oscara, film roku…. Tohle všechno, když jsem snímek viděl, šlo úplně mimo mě a vůbec jsem to nechápal. Zkrocená hora určitě není špatný film, pro mě je jen úplně průměrný, což se týká příběhu a hlavně ústřední, milenecké dvojice. Jack a Heath mi sem prostě vůbec nesedli a vůbec se jim ten jejich milenecký vztah ani za mák nevěřil. Nebylo tam prostě nic, žádná chemie, jiskření, byli to jen dva herci, co si na milence jen hrají. Jejich filmové manželky je herecky naprosto převyšují, což jsem před začátkem vůbec nečekal a tohle jen přispělo k poněkud kontroverznímu, mírně nadprůměrnému dojmu. Pokud chcete vidět nějaké výborné, homosexuální drama, podívejte se třeba na Víkend. Určitě neprohloupíte. ()

Ant

Nádherně natočená trochu 'jiná' romance, ve které Lee rozvinul vše, co bylo v povídce Annie Proulx jen lehce načrtnuto. Jediné, co tomu můžu vytknout, je v půlce trochu pomalé tempo, což ale není zas tak na škodu. Každopádně herecké výkony pro mě z filmu dělají nejsilnější zažítek za hodně dlouhou dobu. Heath Ledger jako mlčenlivý Ennis, mi opravdu bere dech. Tak samo jako Jake Gyllenhaal, který je pravým protipólem Ennise. Vše je zasazené do nádherné přírody s jednoduchou dojemnou hudbou. Scéna s košilemi a závěr v přívěsu, naplno odhalují, jak tragický ve své podstatě celý příběh je. ()

meave

Miestami to bola vážne nuda. Príroda bola krásna, vzťah výborne zahraný, ale predsa - niečo chýbalo. ()

nascendi

Ak chcel Ang Lee týmto filmom vzbudiť pozornosť, treba uznať, že sa mu to podarilo. Ak chcel Ang Lee za tento film dostať odo mňa viac, ako slabé tri hviezdičky, tak sa mu to nepodarilo. Napriek výborným hereckým výkonom, zaujímavej hudbe, až neprirodzene krásnym prírodným scenériám a výnimočne aj dobrému slovenskému dabingu. Okrem prehnanej dĺžky mi najviac prekážalo, že tvorcovia filmu divákom podsúvajú ako pomerne bežný jav, že dvaja náhodne sa stretnúci kovboji sa pri prvej príležitosti vrhnú na seba ako basisti v sprchách a pokračujú v tom aj po niekoľkých rokoch podvádzajúc svoje manželky namiesto avizovaného chytania rýb. Neviem ako ostatní, ale ja si už na kovbojov súložiacich v utajení nezvyknem, aj keby ich bolo desaťkrát viac ako odhadované 4 %. ()

Arsenal83

Keď heterák zvedie ženu iného heteráka a rozbije sa tým rodina, odsúdi to celá spoločnosť. Keď ale jedna homokláda obrobí druhú homokládu a rozbijú sa tým dokonca dve rodiny, už je z toho zrazu politicky korektná buziromantika. Dve hviezdy za peknú hudbu, krajinu a masky. Inak hnus a ďalšia známka nezastaviteľného úpadku spoločnosti. ()

Slarque

Ang Lee patří k těm málo režisérům, kteří snad ani neumějí natočit jiný než vynikající film. Už za fakt, že mě dokázal dojmout homosexuální romancí, by zasloužil plné bodové ohodnocení. Heath Ledger, Jake Gyllenhaal a Michelle Williams si své oscarové nominace jednoznačně zasloužili a fakt, že tu (alespoň pro mne zcela nečekaně) podává zajímavý herecký výkon i Anne Hathaway, dokazuje, že tohle je opravdu výjimečně povedený film. Ony vlastně všechny postavy jsou představeny natolik plasticky, že jako komplexní postava vypadá každý, kdo má ve filmu aspoň jednu scénu, žádné figurkaření zde nemá místo. ()

Rocky62

Vzhledem k tématu tohoto filmu jsem dlouho váhal nad projekcí, nakonec jsem se do toho pustil a udělal jsem dobře. Ang Lee, který má cit pro tyto filmy si Oscara zasloužil. Možná si někdo říká, co může film s homosexuální tematikou nabídnout... v tomto případě až dost. Už pár minut po úvodních titulcích je znát podmanivá atmosféra, Ledger s Gyllenhaalem hrají jako o život a skvělý soundtrack, který jen umocňuje zážitek. Zkrocená hora možná není film pro každého, ale jeho snaha chytit diváka za srdce se mu upřít nedá. 75% ()

ainny

Co k tomu napsat víc než už bylo řečeno? Úžasný herecký koncert, děj kterému se dala věřit každá minuta a konec, který mi utrhl kus srdce. I přesto nebo právě proto se dívám vždycky znovu a je mi smutno. Tady hned ze dvou důvodů... Tu Ledgerovu "dlouhou noc" jsem nerozdýchala do teď. ()

eLeR

Herci hrali neskutočne dobre, všetko bolo fajn, ale to, ako celý tento film vypálil, mal v rukách Lee, a držal to veru pevne. Kvalitný film. ()

Happens

Došla mi slova. To je nejvýstižnější komentář. Není to vyražený dech, ale spíš úplně veškerou energii, kterou film dal, tak si vzal i víc. Vzal kus srdce. ()

Chrustyn

Musím uznat, že jsem se filmu o homosexuálních honácích dobytka bál a vyhýbal jsem se mu ale nakonec jsem byl mile překvapen a film jsem si vychutnal hlavně díky výborným hercům, skvělé kameře, povedené hudbě a odvážnému tématu, které se povedlo zpracovat překvapivě citlivě. Opravdu nemá cenu film, kvůli ožehavému tématu odsuzovat, což bohužel dost chlapů udělá. ()

dopitak

Když pominu všechny gay prvky, protože tohle se mi prostě líbit nemůže, je to hodně smutný film o tom, jak by mohl vypadat život. To stárnutí obou herdinů mi přišlo hodně zrychlený. MIchelle i Anne ukážou prsa, ale záleží dost na tom, jestli se k téhle části filmu vůbec propracujete. Mně to trvalo asi 9 let od scény ve stanu, než jsem hodil pokračování. ()

SeBig

Dokonalej vizual s dramatickou romanci..leč se jedná o romantiku a leč je to s buzeranty (oboji téma me nebere) tak mě to chytlo, jelikož to scénář a herecký výkony opravdu vyhráli. Na druhou stranu si myslím, že ze zápletky mohli jen vykouzlit ještě vic a trošku víc to zdramatizovat. ()

bassator

Toto je film který jsem asi z celé filmové databáze pochopil nejméně... Nevěřil jsem ve filmu ničemu, jedinému slovu... Sorry, ale byl jsem skoro zhnusen :-( - 25% ()

marhoul

Těžko uvěřit, že předlohou k filmu byla povídka, která čítá všehovšudy cca 15 stránek textu. Já ji četla, je dobrá, ale řeknu vám... Film se mi líbil mnohem víc. Herecký koncert Ledgera a Gyllenhaala, ale i jejich "holek" doma...napjatá atmosféra podbarvená drsnou přírodou, vzájemná přítažlivost, které nejde zabránit... i scény, které bych opravdu vidět nemusela... Co k tomu dodat? Kdyby žili v jiné době a jinde, byli by asi v klidu, ale my bychom přišli o skutečně nevšední kovbojský příběh. ()

Andreas

Vysoká hodnocení svědčí o zdejší divácké homofóbii. Film je vnímám předpojatě, jakože homosexualita je něco "nenormálního", "nezdravého", a proto je nadhodnocen pro svou "jinakost". Pokud se Zkrocená hora bude vnímat bez předsudků, otevřeně, tak se jedná jen o tuctový, vlezlý slaďák. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)