chessbeer

Děj Motýlka se velmi odlišuje od výtečné knižní předlohy, což je v tomto případě dosti na škodu. Je zde pěkná příroda, zajímavé záběry a dramatické scény, útěky, ale … kniha to není. Ani super Steve McQueen nedokáže toto dílo vynést nad průměr. Kdyby kniha neexistovala nebo existoval bůh dám více, takto uděluji 3*. ()

Nethar

Velice dobrý film z vězeňského prostředí. O touze po svobodě a proměně či stálosti charakterů, když se věci nedaří. Parádní výkon Steva McQueena. Na tomhle filmu vůbec nejde znát, že je z roku 1973, dnes by snad jenom přibyly naturalističtější zobrazení zranění a soubojů, ale co z toho. ()

mira007

McQeen jako drsňák, který dokáže s Hoffmanem utíkat skrz jihoamerickou džungli. Na svou dobu syrové, drsné, svírající žaludek divákům. ()

Klajnik odpad!

Ač je remake (2017) vesměs průměrný film stojící jen na úžasné předloze, tak funguje mnohem lépe než tato chcíplá původní adaptace, která je v každém jednom aspektu horší a současně o něco delší. Lidi dávali znát svá nepochopení v komentech pod remakem: "Tenhle remake je pro lidi, co se nejsou schopní podívat na film starší 20 let?" nebo "Proč dělaj remake něčeho, co funguje?" Podíval jsem se tedy na původní adaptaci, abych se přesvědčil, jak moc skvělej film to je a jak moc zbytečný je jeho remake. Nakonec jsem byl značně znuděn. To, co v remaku jakž takž fungovalo, zde už nefunguje vůbec. Kupříkladu Motýlek je zde za nesympatického a nepříliš schopného řadového vězně. Doba se hnula a tenhle film už nyní u diváku neobstojí, protože je příliš nezáživný co se postav a jejich vzájemných interakcí týká - což narušuje celou strukturu jejich počínání si (nesmysluplnost v rámci příběhu, nevěrohodnost) i zábavnosti, která z toho může plynout. Chyba neni v tématu. věřím, že Henriho příběh je stálo dost poutavý, neuvěřitelně dobrodružný a silný. Chyba je v celé této nedobré adaptaci. Snad dříve nebylo tolik dobrých filmů a ke spokojenosti stačilo míň (džungle, zajímavý námět a zvučná jména). Dnes na to lidi koukají nostalgicky a pak to dopadá tak, že je vlastně špatný film zařazen mezi stovku nejlepších filmů databáze. Nebavilo mě sledovat nějaký nudný panďuláky, co se snaží dostat z trestanecké kolonie. Sílu tomu dá právě důraz na detail. Přirozeně nelze mluvit ani o atmosféře. Později jsem si dokonce přečetl i původní Charrierovu knihu - tu mohu jen doporučit, vskutku silné dílo a právě surovost, zmar, přátelství i touha po svobodě mnohem víc vystupuje z děje v remaku. ()

filipvrbik

Steve McQueen byl ještě mnohem lepší herec, než jsem si myslel, ale tento film je skvělý celkově- na sedmdesátá léta skvost- spousta velmi sugestivních scén, Dustin Hoffman taky skvělý, takže za plný počet...90% ()

Santino7

Dve a pol hodiny náuky o tom, akú váhu má sloboda. Jedna z najväčších väzenských klasík, aké kedy vznikli (škoda len, že to nebolo ešte o takú hodinku dlhšie, pýtalo sa mi totiž ukázať ešte ďaleko viac). I tak však bezmála dokonalé a ani neviem, prečo som pri hodnotení neudelil i poslednú, piatu hviezdičku - nechám si ju teda "do zálohy" pripravenú k ďalšej projekcii, ktorá v dohľadnom časovom horizonte akiste príde. 85% ()

alenka

spis nez kvality filmu musim hodnotit zarez, jakej tenhle film udelal v my hlave, je to uz spousta let, ale kdyz si vzpomenu, na motylka, a predstavim si ten silene vysokej utes a smrtici vlny, sem fascinovana. a hoffmanovi taky musim vyseknout poklonu, ty jeho "brejlicky" jsou vazne presny. ()

no2

9/10 - Další nezapomenutelný film z vězeňského prostředí. Hoffman je pan Herec, McQueen předvádí svůj obvyklý standard, ale mně do hlavní role celkem sedl. Knihu jsem nečetl, takže bych možná potom hodnotil jinak (jako obvykle, když znám literární předlohu). Kdybych si měl vybrat mezi Papillon a The Shawshank Redemption, tak o fous by zvítězil Darabont... Henri Charriére musel mít ale tuhý kořínek! ()

JoVanGogh

Legendárny príbeh o Motýlikovi, odsúdenom na doživotie, ktorý si svoj rozsudok nebral k srdcu a ani po niekoľkých drsných rokoch v samotkách a hrozbách gilotínou sa nevzdal a na staré kolená sa vrhol do obrovských vĺn a ostrých skál, aby nakoniec získal vytúženú slobodu. Tento film som prvýkrát videla ako 8-ročná, odvtedy som si z neho pamätala len gilotínu, chlapíka s leprou a malého okuliarnatého Luisa. Dnes ho chápem ako príbeh silného priateľstva, cieľavedomosti a nádeje. Nepochybne skvelí Steve Mcqueen aj Dustin Hoffman. ()

dude1

Neuveriteľne silný film. Príbeh o nezlomnej ľudskej túžbe po slobode so Stevom McQueenom v hlavnej úlohe. Z tohto som sa dlho spamätával. Ešte si chcem prečítať knihu. ()

Kratoc

Jako obvykle bývá knižní předloha lepší než samotný film, ale je pravdou, že se filmařům povedlo nosnou myšlenku na plátno vložit, spolu se skvělým Steve McQueenem se tenhle film určitě řadí ke klasice kinematografie. ()

hnkflknk

Nedá se tomu vůbec nic vytknout. Je to až divný, jak pěkně je to natočený a jak je všechno Ťip Ťop. Škoda jen, že nejsem taková nátura, která je z takových filmů jako je tento, úplně odvařená. Odvařená na 5 hvězdiček z tohohle filmu jsem, ale na 100% ne.:-) ()

PAVEK

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, a po emoční stránce určitě jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl. Zejména první půle filmu je psychicky velice náročná. ()

Pawlisman

Dějově nabité 2,5 hodiny koukání. Stále filmově kvalitní a hodně říkající snímek. Mnoho nevyřčeného si je třeba dopředstavit. 9/10 ()

majec4

Kedze som mal skor skusenost s knihou, filmu nedokazem dat plne hodnotenie. Vo filme sa nachadza asi tak 30% z knihy. Je zjavne, ze tvorcovia sli skor po teme uteku ako po opise Henriho zivota pocas tych 13 rokov, ktore stravil prezivanim v kobkach alebo prebijanim sa hierarchiou tabora. Z hladiska moznosti 150 min. filmu to je ale pochopitelne. Negativom su obcasne hluche miesta, v ktorych som sa slusne nudil. Avsak soundtrack mozem jedine ocenit. Mam rad podobny zaner hudby vo filme. V pripade, ze Motylov "skutocny" pribeh je totozny so skutocnostou, tak klobuk dole pred jeho odvahou, vynaliezavostou a silou vole prezit - hlavne v knihe som mal pocit, ze to vsetko prezit nemohol. Jeho "skutocny" pribeh je ako z knihy :). ()

waits

Pamatoval jsem si Motýlka jako celistvé dílo s mnoha nezapomenutelnými momenty, ale po letech vidím i hluchá místa, trochu zmatený strřih a přílošnou stopáž. McQueen a hlavně Hoffman jsou ovšem stále mimořádní. ()