Tristaver

Výborný film, hlavně díky skvělé režii, scénáři a výbornému výkonu McQueena. Bohužel mě nepřesvědčil Hoffman a několikrát taky zamrzela kamera. ()

ThomasL

Proměna Steva McQueena během celého filmu byla naprosto neuvěřitelná. Strávit dva roky na samotce musí být samo o sobě naprosto šílené, ale pět let? Být na jeho místě, tu matka představenou, která ho práskla bych si našel a policie by asi měla hodně velký problém s identifikací těla. Pro mě nejlepší film z vězeňského prostředí. ()

Prochy38

Výborný film. Nechutnosti, kterými museli vězni procházet (tedy i herci) jsou až zarážející. Skvělá ústřední dvojice. A ponaučení - nevěř jeptiškám. 80% ()

Greny

v tomto filmu jsou hlavní ozdobou herecké výkony, protože zahrát člověka, který je naprosto na dně je pravděpodobně nesmírně obtížné. Obzvláště pak Steve McQueen, který hraje velmi přesvědčivě. Kamera občas natáhne pár dlouhých záběrů, ale nejlepší okamžik kamery bylo převrácení upside down. Bohužel se mi tento příběh zdál natahovaný jak to jen šlo a to je příčina proč 4* ()

Marrty3

Hodně výjimečný snímek z vězeňského prostředí, který stojí za shlédnutí. Tvrdé dobrodružství trestance motýlka ukazuje jeho obrovskou touhu po svobodě, která nemá mezí. Drastické zacházení a nelehké úkoly by se tu daly krájet. Syrová atmosféra. Přátelský vztah. Skvělá výprava. Ďábelské prostředí. Ukázkové nápady a triky. To jsou hlavní znaky toho neskromného díla. Knihu jsem sice nečetl, ale určitě za to stojí. K tomu všemu dokonalá doprovodná hudba. Herecké výkony McQueena & Hoffmana jsou brilantní. McQueen je famózní herec, role mu sedla a jeho fyzická proměna je udivující, tleskám ! Hodnotím 5*****, ale jsou slabší. Rozhodně si toto hodnocení Motýlek ve svém žánru zaslouží, ale pro mě Darabontův Shawshank a Míle budou asi vždy o něco lepší. Ale každopádně luxusní film, 90% ()

Ixbalanke

Krásný film s výborným hereckým obsazením, bez zbytečných slov, klidný jako moře za jasného nebe, které tě donese až na svobodu. Část filmu ze samotky fakt dobrá. A asi jsem se tu zamilovala do Steva:), takže mě asi čeká "McQueen období" :-D Co dodat, velkofilm, který vám zůstane v hlavě... ()

eratni

Film dlouhej a hodně nekonzistentní - některý části super (první samotka), některý ne (domorodci WTF?) Ale aspoň jsem se něco dozvěděl z historie. 70% ()

Rozjimatel

"Put all hope out of your mind and masturbate as little as possible. It drains the strength."     Dráma s neuveriteľným skutočným príbehom, nabitá ohromujúcim dobrodružstvom, oprávnene zaradená aj v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Film o nezdolnosti ľudského ducha a tiež o nezvyčajnom priateľstve za krajne neobvyklých okolností. Z môjho pohľadu sa jedná o najlepšiu väzenskú drámu, aká kedy bola nakrútená. Z tohto porovnania ale zámerne vynechávam rovnako skvelý The Shawshank Redemption (1994), keďže ten je skôr tak romanticky prifarbený, kdežto tento film je nesmierne drsný a realisticky pôsobiaci (a vôbec mi pritom nevadí, že pravdivosť jeho príbehu bola spochybnená). Väznica, v ktorej sa hrdinovia filmu ocitnú, je strašidelná diera, v ktorej ľudský život nemá žiadnu hodnotu a iné väznice popri nej vyzerajú ako letný tábor. Hlavný hrdina nazývaný "Motýlik" si prejde neskutočnými útrapami, o akých sa bežnému človeku nesníva ani v najhoršej nočnej more, je však mimoriadne húževnatý, takže sa odmieta vzdať a vzdoruje za každú cenu až do posledných zbytkov síl. Vynikajúca je kamera (Fred J. Koenekamp), ktorá dokáže úžasne zachytiť tak exotické prostredie ostrovov, ako aj tiesnivé prostredie samotky (skoro akoby tam človek bol a prežíval všetku tú hrôzu a biedu na vlastnej koži), či pôsobivé snové predstavy. Rovnako vynikajúca je i hudba Jerryho Goldsmitha, ktorá je síce používaná pomerne striedmo, ale keď už zaznie, je to vždy silný zážitok. No a napokon tou najväčšou prednosťou filmu sú herecké výkony skvelej dvojice Steve McQueen (Henri "Papillon" Charriere) a Dustin Hoffman (Louis Dega).     "Hey you bastards, I'm still here." ()

Damielka

Četla jsem knížku a i když se do filmu (pochopitelně) nepodařilo dostat všechno, je tam alespoň podstatná část. Steve McQueen i Dustin Hoffman excelují. ()

KatRi

V poslední době zjišťuji, že ty opravdové filmové špičky se tematicky týkají vězeňského prostředí a postavy vězně (ať už je to Shawshank či Zelená míle) a většinou mají excelentní předlohu. Takže příběh vězně zatvrzele si jdoucího za svobodou, si určitě nenechám ujít. Motýlku, ještě se uvidíme, ale na papíře. Obvykle už předem trpím, vím-li, že film má více než 120 minut (zastávám názor, že to je nejvyšší míra udržení pozornosti diváka), ale tentokrát jsem nelitovala. Až téměř ke konci jsem si uvědomila, že v tomhle filmu se skoro nemluví, skvélá hudba, odsýpající scény, skvělé herecké výkony...co dodat. ()

Oyer

Bůh stvořil svět za šest dní, sedmý den odpočíval, osmý den stvořil Rio de Janeiro a devátým dnem stvořil tento film... Ale tady píšou že to byl Franklin J. Schaffner :-O tak nevím... :D ----- Geniální film ! my TOP 10 ! ()

Jorge-Z

Naprosto skvělý film o člověku, který nikdy neztratil naději, naději být svobodný. Brilantní výkony McQueena i Hoffmana. ()

Wenca888

Pro mě zklamání. Atmosféra, hudba a výkony herců byly celkem obstojné. Ale chyběly mi tu letopočty, abych měl aspoň nějakou představu o tom, jak je dlouho ve vězení, kdy utíká, kdy se mu podařilo utéct apod. Dále mi připadalo, jakoby mi při nějaké scéně předtím uteklo několik minut z filmu - např. když se Motýlek objevil na ostrově s Indiány... pro mě slabších 70% ()

conery1

Ako chlapec som čítal knihu, ktorá ma očarila. Film na prvé, druhé pozretie nuda. Vedel som, že filmom to nie je. A tak som počkal zasa pár rokov a tretí krát to sadlo. Príbeh o nezlomnej túžbe po slobode, ktorá je človeku prirodzená, ba priam povinná. " Súdime Ťa za čin najťažší, za premárnený život." Steve v životnej úlohe, ale podľa mňa Dustin ho prehral o triedu. ()

gocatgo

Film z věznice s McQueenem a Hoffmanem? To jsem si nemohl nechat ujít. Nelidský trestní systém zasazený do panenské přírody nahání hrůzu, stejně jako proměna McQueena po letech strávených na samotce. Scéna kdy požírá brouky a schovává se před světlem opravdu zamrazí. Škoda jen příliš rozvleklého děje, 151 minut stopáže je na vcelku jednoduchý příběh až moc. Chyběla mi tam výrazná záporná postava a taky jasnější důvod k útěku. Charrier musel přece chtít víc než jen pocit svobody... ()

Ollie235

Jak vidno, touha po svobodě člověka neopouští ani v těch nejzoufalejších životních chvilkách a u Motýlka to platí dvojnásob. Vězeňské drama je to úctyhodné, ale přece mi tam toho dost chybělo. Chybělo mi větší tempo, napětí a chvílemi jsem se dost nudil. Ty dvě a půl hodiny jsou dost skoro na každý film a tady to k dobru rozhodně nebylo. Nebýt to tak silný příběh s tak skvělou dvojicí herců, šel bych s hodnocením níž. ()

Movie Gourmet

Legendární snímek s mým oblíbeným Steve(m) McQueen(em), který musel bohužel předčasně zemřít. Na literární předlohu od Henri Charriére(a) se teprv chystám, ale film sám o sobě je dobře natočen a má silný příběh o nezlomnosti ducha. Dustin Hoffman a Steve McQueen to je dvojka muklů jak se patří. I když má film bezmála 3 hodiny, dívá se na něj dobře, váš zájem nepoklesá a nenudíte se u něj. Verdikt: 5* a 85 %. ()