poster

Americká kletba

 • Velká Británie

  American Haunting, An

 • Slovensko

  Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Předloha:

Brent Monahan (kniha)

Scénář:

Courtney Solomon

Kamera:

Adrian Biddle
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kingik
  ***

  Natočit horor podle skutečné události je vždy riziko. Ale v tomto případě se dá mluvit o tom, že jeden z nejzáhadnějších zdokumentovaných případů Ameriky, ve kterém duch způsobil smrt člověka, má něco do sebe. Především disponuje technicky zdatnou režií a režisér Courtney Solomon umí navodit hororovou atmosféru s lekačkami, při kterých divák nadskočí dva metry, navíc doplněnou poutavým vizuálním zpracováním a řízným hudebním doprovodem. Například scéna, ve které napadenou dívku fackuje duch, nemá v dějinách hororu obdoby. Jen herecké výkony mohly být přesvědčivější a od takového kalibru, jako je Sutherland/Spaceková, bych čekal, že do svých postav dají víc, než požadoval scénář. Rozhodně se však jedná o zajímavý horor, který se snaží děsit. A o to jde v hororech především. 60%(29.3.2009)

 • tron
  ***

  „Je to niečo, čo si si sama vytvorila. Aby si sa bránila.“ Režisérov predchádzajúci projekt, úbohá fantasy DRAČIE DIERY, ma mierne povedané neoslovil. Ale toto je takmer pozoruhodný krok dopredu. AMERICKÁ KLIATBA si robí reklamu „toto sa naozaj stalo, inšpirovali sme sa jediným dokázaným prípadom, kedy duch spôsobil úmrtie človeka“ a je úplne jedno, nakoľko je to pravda, lož, niečo uprostred alebo úsmevná (ale fungujúca) mystifikácia, pretože tento po finančnej stránke lacný bubákovský horor (niektoré zábery sú ale výborné) funguje. Straší, desí, znepokojuje a napriek hlúpemu „súčasnému“ prológu i epilógu nadhadzuje zaujímavé otázky. Snímka s triviálnym scenárom odsýpa vďaka skromnej dĺžke (79 minút aj s titulkami), kvalitnej výprave, tajomnej atmosfére starých časov, kedy do rozprávkami predchnutých nocí blikali roztrasené sviece a silnému hereckému obsadeniu (Donald Sutherland, Sissy „Carrie“ Spaceková). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/137333/Americka-kliatba-60.html(26.1.2008)

 • AppleCore
  odpad!

  Jediná zaznamenaná událost kdy duch zavinil smrt člověka. Takový perfektní téma a vono se to dostane do rukou nějakýho břídila. Po všech stránkách blbě natočený, hrozná hysterická hudba, špatnej střih a kamera vůbec nevěděla co točit. Efekty bych zvládnul doma v malování a předvídatelnost je tak velká, že když si 10 minut před nějakou událostí řeknete "Tak a teď se stane tohle" tak se to vážně stane. Zbytečně moc krátký, dostat se to do správnejch rukou bylo by to mnohem lepší. Takhle je to odpad.(26.8.2008)

 • Sprite
  **

  Za pár povedených scén jako třeba převrácení kočáru dávám 2*. Jinak jsem u filmu usínal.(17.7.2012)

 • gouryella
  ***

  Po delší době konečně trošku povedenější horůrek. Dávám 70%.(19.10.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace