Den, kdy se zastavila Země

• USA The Day the Earth Stood Still (více)

Ve snímku Den, kdy se zastavila Země, který je remakem klasického stejnojmenného sci-fi filmu z roku 1951, se uznávaná vědkyně dr. Helen Bensonová (Jennifer Connellyová) ocitne tváří v tvář mimozemšťanovi jménem Klaatu (Keanu Reeves). Ten přicestuje na Zemi s jediným úkolem – varovat lidstvo před hrozící globální krizí. Když síly, které Helen nedokáže ovládat, začnou s mimozemšťanem zacházet jako s vetřelcem a odmítnou jeho požadavek jednat se světovými mocnostmi, Helen společně se svým odcizeným nevlastním synem Jacobem (Jaden Smith) rychle odhalí smrtící důsledky Klaatuova tvrzení, že je "přítelem Země". Helen teď musí najít způsob, jak přesvědčit někoho, kdo má v rukou rozhodnutí o naší budoucí existenci, že lidstvo stojí za záchranu – možná je ale příliš pozdě. Proces už začal. (HBO Europe)

Lavran

Nejvíc jsem si užíval Tattersallovu kameru, která měrou GORTovskou přispívá k fantastickému dojmu z technické strany mince celého díla. Podařený vizuál a z něj pramenící chytlavá atmosféra naštěstí bilancuje veškeré trhliny v rozkolísaném vyznění, jenž má ke smířlivosti hodně, hodně daleko. Obzvláště Klaatuovo prohlédnutí působí šíleně uspěchaně a nepodloženě, jako by chyběla hodina vystřiženého materiálu. Děravost a polovičatost příběhu (od pozadí galaktické mise až k přítomnosti dalších klaatuovců na Zemi) a nedošití otevřených ideologických ran obecně má proto za následek pouze velmi dobrý a jednorázový film, který uvízl někde na půli mezihvězdného vandru. A Země se točí dál. ()

Radko

Zhmotnením viery v krajšie duchovné zajtrajšky je film "Deň, keď sa zastavila Zem". Príroda je drancovaná, ľudia postavili svoje ego na piedestál samochvály a mamona zvíťazila, takže zodpovedným emzákom nezostáva iné, len vyslať metrosexuála a jeho ochraniteľského Golema aby zachránil planétu Zem pred ľuďmi. Fešácky mimozemšťan samozrejme na poslednú chvíľu s dojatím zisťuje, že dá sa to aj inak. Posolstvo ako z príručky "New-ageistom ľahko a rýchlo", ale napriek jeho multi-kulti naivite a absolútnej nedopovedanosti, že v čom by sa ľudstvo malo zmeniť, pomerne pôsobivé. Veď je pekné veriť snom a ilúziám o využívaní prírodných zdrojov s úctou a pokorou pred všetkým živým. P. S. Golem nemal chybu. ()

castor

To bylo tak, když si páni producentští hlavouni usmysleli, že lidstvo si svým lhostejným přístupem už dlouhá léta koledovalo, takže je třeba trochu té moralizující agitky.. Příběh sledujeme pohledem sličné astrobioložky Helen (odosobnělá Jennifer Connelly opět jako inteligentní a samostatná žena bez partnera – a navíc s ukňouraným nevlastním synkem), která je coby elita americké vědy (už tak mladá) povolána ke zkoumání světélkující koule, která se nečekaně zjevila v newyorském Central Parku. Setkání třetího druhu proběhne prostřednictvím vyslance Klaatu, který má Zemi naposledy varovat, že ničí něco, co je ve vesmíru nedostatkovým zbožím. Jenže lidská rasa zareaguje po svém.. Jak jinak.. Keanu Reeves tu zůstává věrný svému úspornému „Neo“ projevu. Předvádí další nepřítomný pohled své bílé tváře a on, stejně jako režisér se scénáristou, naneštěstí vypíchli i přes poměrně komorní povahu díla všechna věčná klišé. Snímek, který je zjevnou poctou stejnojmenné sci-fi klasiky z roku 1951, se navíc rozhodl, že základ vybuduje na atmosféře a dialozích. Jenže chyba lávky, protože už samotná humanistická zápletka není jen sama o sobě natolik nosná (paranoia z konečnosti světa, hrozba sebezničení) a celý tenhle zamlžený projekt nevytáhne z průměru. Napětí nebo mrazení v zádech jsem tu vedle překvapivě skromných kulis a trochy té velkolepé akce hledal marně. Naopak je ale chvályhodné, že snímek Scotta Derricksona není až tak naivní, jak by se dalo čekat. I když je zřejmé, že Klaatu na prostém lidském příběhu zjistí, že lidstvo má i své světlé stránky a vědátorka Jennifer Connelly se tak za nás za všechny hříšníky musí kapánek přimluvit!! ()

viperblade

Originál jsem (zatím) neviděl, ale určitě si jej někdy seženu, protože tohle se mi líbilo. Takhle, nenudilo mě to, na Jennifer i Reevese se koukalo v pohodě a stopáž byla přesná (ani moc, ani málo). Navíc bych chtěl pochválit skvělé efekty. Nicméně teď přijdou ale… jednak mi tam vadil Jaden, některé scény mi přišly hodně debilní (dva mimozemšťani si dají sraz v McDonaldovi, WTF?) a hlavně ty (vedlejší) postavy podle šablony (nikdo hlavní hrdince nevěří, až když je namále, ji najednou pustí atd...) Takže The Day The Earth Stood Still je výborný film, pokud u něj vypnete mozek a budete se jen kochat. Buď efekty, nebo Jennifer, to záleží na vkusu. Myslím, že si dám ještě jednu projekci, ale až potom, co se podíval na ten originál… do té doby zde nechávám 70 %. ()

Rex Mundi

Keanu Reeves sa pre takéto role narodil. Kto už by lepšie zahral krásne chladného a chladne krásneho Emzáka, dívajúceho sa na náš svet racionálnym pohľadom bez emócií. Na vychrtlej Jennifer Connelly ma rozčuľoval jej hlas (dabing), lenže na tom mali leví podiel skôr stupídne dialógy. Vo filmoch ma vie vytočiť, keď hrdina má povedať nejakým tým vojakom alebo ministrom niečo strašne súrne a dôležité, lenže namiesto toho zo seba vyráža nepodstatné citové výlevy ako "To nemôžete!" a tak podobne. Krpatý vlasatý Jaden Smith ma zase jedoval od začiatku do konca, jeho trucovité správanie, neschopnosť mamičky povedať mu niečo z mosta do (s)prosta, a vôbec jeho zavadzanie. ***pozor, budú spoilery*** Chápem, že si to vyžadoval scenár a hollywoodske klišé, ale keď už tam bol malý chlapec nutný (ok, bol aj v pôvodnej verzii, to je teraz fuk), zapríčiňoval ďalšie hromadenie nelogizmov - nevidím jediný rozumný dôvod, prečo v daždi ťahať decko do lesa, s vojenskými vrtuľníkmi za zadkom, keď ho môžem nechať v teple a bezpečí u priateľa v dome. A tak podobne. Mám aj ďalšie výhrady voči tomuto príbehu, ktoré pochádzajú z môjho vnútorného presvedčenia, ale našli sa aj dobré veci, inak by som nedala 3*(s odretými ušami) - uhrančivý Keanu, pekná tajomná atmosféra, záverom zruinované, no zaujímavé posolstvo aj sprievodné efekty. Od začiatku mi celý dojem z filmu ničilo len vedomie, že koniec je vopred daný a happy-end jasný :-( Kvôli tomu, že takéto filmy zo zásady nesmú skončiť zle, celý čas viete, ako to dopadne a žiadne prekvapenie z ničoho sa nekoná. ()

D.Moore

PRůměrné sci-fi s myšlenkou a poselstvím, na které ale nemusí mít každý dívák nutně náladu. Ve filmu mě nejvíc zaujal Keanu Reeves - mimozemšťana hraje tak, že se většinu času tváří skutečně dokonale "mimo" - a napjatě jsem vyhlížel i Johna Cleese. I když jsem tušil, že jeho role nebude největší... Takový štěk jsem tedy nečekal:-/ K dobru je třeba téhle věci přičíst kvalitní vizuální efekty, zápor bude jednoznačně otravný nevlastní synek a hned po něm místy nudný děj. Zkrátka tři.__P.S. Kdo budete Den, kdy se zastavila Země, sledovat na originálním DVD, pořádně se držte - české titulky stojí za to. Jsou plné překlepů ("ojbekty", "naschle" a podobně), ve větách místy chybí předložky (hlavně "do" a "na") a někdy je i přeházený slovosled... Paráda. Skoro to vypadá, že titulky dělal taky nějaký E. T. ()

Spooner

Originál jsem neviděl, takže netuším kolik si z něj remake bere a na kolik je mu poctou. Mně to ale přijde takové nedodělané. Scott Derrickson možná dobře zvládá atmosféru, to už dokázal ve svém předešlém snímku, tady ale neví jestli má víc sázet na atmosféru nebo na tu epičtější polohu. Některé scény jsou opravdu dobré a u nějakých těch konverzaček i trochu zamrazí, jenže poté se začne mluvit o rodině nebo se čas od času uskuteční nějaký nálet, který to trochu shodí a já se časem začínal čím dál víc nudit. Scénář totiž není nejlepší a pár děr by se tam našlo. Jenže co nezvládá Derrickson, to zastanou herci. Keanu Reeves tady zase válí, což je obdivuhodné, protože zase používá ten samej kamenej ksicht. Jsem se to ale dokonale hodí a je fakt dobrej. Jennifer Connelly je taky velice dobrá, Kathy Bates hraje tu správnou velitelku a Jaden Smith už tu bohužel není tak dobrý jako Štěstí na dosah a chvilkama i lezl docela na nervy. Suma sumárum Den je spíše takovou průměrnou sci-fi s pár velice dobrými momenty a výborným obsazením, ale jako celek to bohužel moc nefunguje. ()

2Pac

..what the heck ?!...tak toto je "prusvih" jak svina...nervyzeruci herci (najma omracujuco-nechutne gycovita ministerka obrany, general cerstvo vypusteny z klietky, ci ten kuceravy cernosko), destruktivny strih, sebaznicujuca rezia i scenar a...od opadu film zachranuje len pomerne dobre zobrazena atmosfera bezmocnosti a odkaz o skazenosti jadra ludskeho... ()

petero

Určite lepšie ako súčasné hodnotenie (62%) ale prehra v prospech originálu, ktorý je záživnejší no vzhľadom k dnešnej zložitej dobe detailnosť novinky je opodstatnená. Druhú výčitku by som mal tiež k očakávaniu, že nakoniec odznie aj kultová veta a ono nič. Po celí čas mi film prišiel až príliš komorný i keď záver na to dal spoľahlivo zabudnúť. Zaujímavé je porovnanie originálu a remaku ako sa s tým tvorcovia vysporiadali, pôvodná náklonnosť malého chlapca k mimozemšťanovi vs. jeho terajšia odmeranosť až nenávisť, alebo oveľa mimozemskejší prejav Keanu Reevesa vs. skoro úplne ľudské správanie v originály. Proste remake sa drží námetu ale inak všetko je takpovediac naruby. Napriek nedávno videnému originálu ma príbeh remaku nijak zvlášť nenudil, práve naopak. Čo by som vyzdvihol by boli tie pekné vety a myšlienky prečo by ľudia ešte mali dostať šancu. ()

gogo76

Celkom zdarilí sci-fi remake s dobrým a zaujímavým úvodom, horšie to bolo s postupným rozvíjaním príbehu. J.Conelly úloha sadla ako vždy a nevadil mi ani K.Reeves. Príbehu chýbalo viac strhujúcich alebo silnejších momentov. Takto to uviazlo niekde na polceste. Film 60%. ()

Davies182

Film s nejefektivněji podaným poselství za hodně dlouhou dobu, a lidé jej posílají do průměrných čísel..! Občas není filmová kultura jen o tricích, scénáři, hercích, nebo režii. Občas je prostě dobré se pozastavit nad sdělením, nad nečím skrytým, co nás má při závěrečných titulcích udeřit přímo doprostřed čela a tichým hlasem duše, jež nás mrazí hluboko uvnitř, pronést: cítíš to? Přemýšlej! Tohle nenápadné epické dílo o podstatě lidstva a Země je tak dokonale výstižné, až jsem se poslední půlhodinu klepal v němé hrůze. Nejlepší pure sci-fi 21. století. ()

Xmilden

Kdysi u mě film propadl hlavně z důvodu obsazení mladého Smithe. Po letech jsem ovšem zjistil, že filmu jsem křivdil zcela zbytečně. Atmosferické sci-fi točeno s větším důrazem na samotný příběh. Ona atmosféra je vskutku ukázková a většina scén, ve kterých se objevuje ať už Klaatu nebo GORT fungují na jedničku. Tyhle málomluvné role Keanovi vždycky šly. 75% ()

Arbiter

A tatííí proč se tyhle věci dějou jenom v tý Americe? A tatííí proč musej mít američani v Central Parku tu největší kouli z celýho světa. A tatííí jaktože američani dycky zachrání celý svět? A tatííí čim vlastně ta jennifer Connelly přesvědčila Keanua ať neničí svět? Nějak mi to uniklo tatííí... A tatííí změněj se teda lidi po tomhle incidentu? Myslim jako jestli teď budou žít v míru a symbioze s přírodou. A tatííí? CO JE SYNKU?!! Že příště radši pujdeme na nějakej animák, kterej je stejně hloupej ale hopkaj tam roztomilá zvířátka..? Radši jo synku...radši jo.... 3 mínus ()

-bad-mad-wolf-

To je mi teda veledílo. Keanu Reeves většinu filmu pročumí, v závěru pronese něco jako "tak teda jo, no" a... KONEC. Supervelmoc vesmíru, jež se přenesla přes vlastní sebezkázu a stala se tak obrazně i reálně prakticky dokonalou, osvícenou a všemocnou, padá po chvíli na kolena před škemrající matkou a jedním moudrým strejdou. Bez rozvinuté myšlenky a přesvědčivě podaných situací/dialogů/čehokoliv je jasné, že se tyto dva fakty v divákově hlavě vztekle znásilňují navzájem. Podřadné lidské klišé versus kosmická superinteligence - mač končí debaklem hostí. Pche. Triky byly hezké a robot taky, jen je škoda, že nakonec moc nezlobil. ()

Phobia

Den, kdy jsem s despektem vrtěla hlavou. Jsem první v řadě, kdo by upřímně vytruboval do světa, že jsou lidi kurvy špinavé, co si nezaslouží tuhle planetu. Nijak bych ufounům nezazlívala, kdyby na nás poslali obřího kyklopa transformujícího v pažravé breberky a zachránili tak matičku Zemičku před naším pustošivým vlivem. Ale proč je zápletka v tomhle filmu podána tak mělce a debilně, až se člověk stydí, že na tu pyjovinu vůbec kouká? Nejde mi ani tak o ty koule, co ze sebe vystříknou toporného manekýna Keanu Klaatu, nestěžuju si na vizuální efekty a až na pár výjimek ani na herecké obsazení. Jde mi o ty srance v ději, vždyť chování ani rozhodování zúčastněných naprosto nevykazovalo známky inteligence! Bílá macecha vypudí slzičky a obejme se s ultraprotivným černým smradem, což je tak výjimečné, až se zkáza lidstva odkládá na neurčito, či rovnou ruší? To jako fakt?! I hrudka droždí by si s nevěřícím úžasem ťukala prstem na čelo... kdyby měla prst a čelo. Mít hodně dobrou náladu, mohla bych jen tak ze srandy uvažovat o třetí hvězdičce, to by ovšem Will Smith musel za všech okolností používat kvalitní šprcku, spolehlivě zabraňující reprodukci. 48% ()

lesumir

Chci znát odpověď. Proč někdo točí remake, když příběh totálně zničí, naprosto změní a stejně tam nechá některé dialogy, název a odkazuje, že se bude jednat o remake. __ Originál měl nálepku film plný poselství. Remake nemá nálepku žádnou, jedná se totiž o čistě průměrný katastroficko-apokalyptický film bez jakékoliv nové invence. Spousta rušivých momentů, kdy Keanu se moc scénář učit nemusel, když opakuje "Ano", "Ne" a pár frází pořád a pořád dokola. Obličejová mimiku mu nic neříká, jako by měl xicht přilepenej lepidlem. Totálně mimo. Malej Smith byl celej film na facku, ránu a ke konci i na granát, vůbec nechápu záměr jeho postavy a proč vůbec vzikla. Connelly hraje dobře, ale nemá šanci to sama utáhnout. Ale abych jenom nekritizoval, tak Den, kdy se zastavila Země má i světlé momenty v podobě hodně přesvědčivého a napínavého začátku. __ Uteklo to sice rychle, ale hodnota a kvalita filmu je hodně marná. ()

darkrobyk

Film z roku 1951 mi zatím úspěšně uniká, nemám tedy (naštěstí) srovnání. Po řadě znechucených komentářů jsem očekával podivnost a hle, byl jsem mile překvapen. Zpočátku jsem si říkal, že mám raději filmy, kde se mimozemšťani rozhodnou lidstvo vyhladit, než snímky ze škatulky E.T. a spol. Nakonec se ukázalo, že vše je jinak .,,Ano, přišel jsem zachránit Zemi, ale před vámi." Zaslouží si lidstvo šanci? Po kolikáté už? Záleží dost na tom, v jakém rozpoložení film sledujete, abyste si přáli buď záchranu lidstav, nebo jeho totální zkázu. Nakonec jsem byl rád za variantu vybranou tvůrci... Líbilo se mi barevné ladění snímku, kamera, hudba a K.Reeves je nejspíš opravdu mimozemšťan. ()

kinej

Tenhle film je až neuvěřitelně nudný a slabý. Něco podobného bych čekal od podprůměnré epizody Krajních mezí, ale ne od celovečerního filmu s takovým obsazením. Navíc pointa filmu, je předídatelná až hanba a hlavně je doslova trapná. Nemám ve zvyku kritizovat speciální efekty, ne každý film má monstr-rozpočet, a slabé efekty nemusí mít vliv na kvalitu filmu, ale zde je těch pár efektů co je k vidění opravdová bída. Kdysi jsem viděl původní verzi tohoto filmu a ta mě bavila, ale verze 2008 je špatná. ()

Hrabka

Ten nápad je skvělý, ale to zpracování je neskutečně ubohé. Děj je tak debilní, že si člověk u každé druhé scény říká, co to kurva je, co se to děje? Jako vážně, neříkejte mi, že vám ten příběh a chování postav přišlo normální. Mohl bych zde sáhodlouze rozepsat, co za blbosti se tam objevilo. No prostě neskutečný hovadiny, které jsou koncem častější a častější. Reeves a Connelly jsou fajn, ale nechápu jak tohle mohli vůbec natočit. A to já mám sci-fi rád, začátek mě navnadil, ale pak to šlo všechno do háje. Kdyby se něco podobnýho třeba stalo, tak nás Bůh ochraňuj, až se naše životy dostanou do rukou vymaštěných Američanů. 40% ()

Goliáš bude hodovat v pekle

Goliáš bude hodovat v pekle

23.01.2011

„Ve stylu 300“ je už poněkud ošoupaná formulka, ale Hollywood s ní pořád operuje. Několikrát jsme něco takového opravdu viděli, hlavně v seriálu Spartakus: Krev a písek či v aktuálním mixu westernu a… (více)

Den, kdy se zastavil Hyperion

Den, kdy se zastavil Hyperion

02.02.2009

Dvoudílný román Dana Simmonse Hyperion Cantos (v češtině pod názvy Hyperion a Pád Hyperionu) patří k nejdůležitějším sci-fi knihám uplynulých... inu, vlastně patří k nejdůležitějším a nejlepším vůbec… (více)

Tak už se rozhodni, Keanu!

Tak už se rozhodni, Keanu!

17.01.2009

Keanu Reeves toho během propagačních rozhovorů ke Dni, kdy se zastavila Země, navyprávěl o své budoucnosti opravdu hodně. Ve kterém z filmů jej tedy uvidíme? V „šéfkuchařském filmu“ Davida Finchera,… (více)

Samuraj Keanu

Samuraj Keanu

10.12.2008

Marketingová kampaň k remaku scifárny Den, kdy se zastavila Země stojí především na konceptu „zdůrazněme divákům, že hlavní roli hraje kdysi tak hvězdný a milovaný Keanu Reeves“. Na internetu to… (více)