Den, kdy se zastavila Země

• USA The Day the Earth Stood Still (více)

Ve snímku Den, kdy se zastavila Země, který je remakem klasického stejnojmenného sci-fi filmu z roku 1951, se uznávaná vědkyně dr. Helen Bensonová (Jennifer Connellyová) ocitne tváří v tvář mimozemšťanovi jménem Klaatu (Keanu Reeves). Ten přicestuje na Zemi s jediným úkolem – varovat lidstvo před hrozící globální krizí. Když síly, které Helen nedokáže ovládat, začnou s mimozemšťanem zacházet jako s vetřelcem a odmítnou jeho požadavek jednat se světovými mocnostmi, Helen společně se svým odcizeným nevlastním synem Jacobem (Jaden Smith) rychle odhalí smrtící důsledky Klaatuova tvrzení, že je "přítelem Země". Helen teď musí najít způsob, jak přesvědčit někoho, kdo má v rukou rozhodnutí o naší budoucí existenci, že lidstvo stojí za záchranu – možná je ale příliš pozdě. Proces už začal. (HBO Europe)

Němi

Přijde mi, že "Scott Derrickson" je pseudonym Rolanda Emmericha. Jenže zatímco Den nezávislosti mě ohromoval ve dvanácti letech, na Den, kdy se zastavila Země už se nelze dívat jinak než cynicky. Ta naivní velkolepost (Svoláme vědce, uzavřeme pro ně dálnici... bla, bla) a klišé podobných sci-fi velkofilmů už se dnes jinak brát snad ani nedá. Pro mě to zachránil jen Keanu Reeves, který se na roli mimozemšťana perfektně hodí a ten jeho výraz "všechno je nové" jsem mu fakt žral (naproti tomu Jennifer Connelly je nehorázná tuctovka bez kousku charisma a Jaden Smith zralej na přesdržku). ()

nash.

Možná jsem příliš ovlivněn znalostí originálu, takže i když to jako jednohubka nebylo špatné a zkounul jsem to s chutí, natolik, abych se k tomu někdy chtěl vrátit, mě to neoslnilo. Nedokázal jsem tentokrát na originál zapomenout a dívat se očima někoho, kdo neví a příběh je pro něj nový a třeba i nepředvídatelný. U mě to zkrátka dopadlo podobně jako Spilebergova Válka světů a zanechalo pocit, že nový efektní kabát sám o sobě nestačí. Naléhavost a kouzlo původního filmu z roku 1951 se vytratilo, na rozdíl od jeho naivity, kterou ten nový kabát jen zvýraznil. A ani originální způsob likvidace lidstva nedokázal zabránit lehkému pocitu prázdnoty a nudy. Navíc to přes slušné obsazení bylo studené jak psí čumák. Marně jsem hledal nějaké emoce, stejně jako nějaké důvody proč vlastně Klaatu změnil názor. ()

Slarque

Docela slušná sci-fi, u které by se ani nemusel úplně vypínat mozek. Keanu Reeves, Jennifer Connelly a Kathy Bates hrají velmi dobře, John Cleese dokáže excelentně vytvořit plnohodnotnou postavu během jediného párminutového výstupu, jedině Jaden Smith tu působí spíš na obtíž. Triky jsou působivé, ale občas vypadají poněkud videoherně. Naštěstí na nich ten film nestojí. ()

Pedestrian

Mám až skoro chuť polechtat Den za koulema odpadem, protože takhle hloupý a pitomý film tu nebyl od dob 10 000 př. n. l. Ale Minuta, kdy se zastavila Země, byla bezesporu skvělou filmovou minutou. ()

klerik

Keď sa pred pár rokmi vovalil do kín film DEŇ PO TOM, nedokázal som pochopiť, ako mohol tak plytký film rozprúdiť debatu o tak vážnej téme, ako je globálne otepľovanie. Deň, keď sa zastavila Zem, zrejme tiež prinúti zopár ľudí, aby sa zamysleli nad našim spôsobom existencie. Áno, určite sa nájdu ľudia, ktorí budú počúvať posolstvo o tom, že sa máme zmeniť a zachrániť sa tak. Mne však počas celého filmu vŕtalo hlavou, prečo, keď pred štrnástimi rokmi presne to isté hovoril Steven Seagal, nikto nepočúval... Kvôli tomu vznikol tento blábol, ktorý nudí viac než dve hodiny pozerania do prázdneho akvária. Ekologická agitka, ktorej chýba šťava, príbeh, zaujímavé postavy. Skrátka čokoľvek čo z obrázkov na celuloide robí film. Ak raz budú ľudstvo posudzovať podľa podobných v archívoch uchovaných filmov, máme sa na čo tešiť. Vyhladia nás ešte pred záverečnými titulkami... ()

Chrustyn

Klasickou verzi jsem neviděl a tudíž jsem vůbec netušil o čem film bude. Podle ukázek to vypadalo spíše na ukecanou než akční sci-fi a i když to tak víceméně je film se mi velice líbil a po dlouhé době jsem odcházel z kina překvapen a nadšen. O příběhu bych se moc nerozepisoval ale ve zkratce jde o to, že Zemi opět hrozí záhuba z vesmíru, avšak rozhodně nejde o druhou "Válku světů" nebo "Den nezávislosti", takže bych film určitě nedoporučoval divákům, kteří by od filmu čekají efektní ničení velkoměst a jiných akčních vychytávek. Převážně ze začáku je snímek skvěle atmosfericky nabušený a režisér diváka vtáhne do filmu opravdu rychle a navalí spoustu otázek. Prvních 40 minut je proto opravdu výborných a příběh se žene rychle kupředu. Jelikož však málokterý snímek běží od začátku do konce i zde je pauza a to ve chvíli kdy se mimozemšťan s tváří Keanu Reevese vydává na cestu za doprovodu doktorky (Jennifer Connelly) a jejího synka (Jaden Smith), kterému samozřejmě před časem zemřel otec a svojí matku moc nemusí. V této chvíli film mírně zpomalý a začnou se objevovat klišé, které však v tomto filmu dostávají trochu jiný význam a pro celkový průběh příbehu jsou důležité. Poté se film opět rozjede a na své si přijdou i ti, kteří přišli na trikovou podívanou. Délka filmu je tak akorát, takže na nudu není moc času a herci předvádějí nadstandardní výkony. Opravdu příjemné překvapení. Kdyby každý remake dopadl takhle byla by to paráda. ()

MiiRA

tak na tento film jsem se těšil, ikdyž po půlce filmu byl celkem dost urychlený závěr ... jinak se mi to líbilo, ale kdyby to bylo o 20 minut delší a trochu více do detailu, tak bych se nezlobil. ()

iamek

Originální snímek od Roberta Wiseho jsem bohužel neviděl, ale předpokládám, že je minimálně o třídu výš než remake od Scotta Derricksona, který tenhle námět totálně nezvládl. I když se Keanu Reeves a Jennifer Connelly snaží hrát jako o život snímek to od nízkého hodnocení nezachrání. Námět je zajimavý, ale veškerý potenciál je promarněný. ()

korbitch22

Vizuálně a atmosféricky slušně zvládnutá sci-fi,která se poněkud topí v nešťastné volbě herců a neumětelství režiséra.Keanu je týpek a v klidu si jede to svoje a já si jeho minimalistický výkon opět užívám,ovšem ostatní herci jsou jak z céčkové školy produkcí Asylum.Kathy Bates se do role ministrině zoufale nehodí a je neskutečnou pěstí na oko,stejně tak generál který vede boj proti emzákům,klackovitý vydlák s knírkem jak žába na kundě,má nejspíš představovat tu jednoduchost lidské rasy,jenž vše řěší násilím,jenže to se mi prostě nelíbilo.Jaden Smith je herec sice dobrý,to dokázal perfektně v novém Karate Kidovi,ovšem tady má tak neskutečně otravnou roli až hamba.Akce je pomálu a celkové poselství působí slibně,je ovšem velice nezajímavě zpracované.Původní verzi sem neviděl a ani se na ní nechystám,o starých filmech si myslím svoje....sou prostě staré.V celku je Den,kdy se zastavila země slušným žánrovým pokoukáním,ovšem poněkud neslaným,odfláknutým a v paměti dlouho nezůstane. ()

classic

Môže byť REMAKE lepší, ako originál ? V niekoľkých málo prípadov, áno. Napríklad mám tu Scarface, pôvodný snímok z klasického Hollywoodu, nakrútil Howard Hawks, to bolo ešte v roku 1932, o 50 rokov neskôr, sa Brian De Palma rozhodol, že vstúpi dva krát to tej istej rieky, a čuduj sa svete, vyšlo to bravúrne ! Bohužiaľ, originál - klasiky z roku 1951, režiséra zvučného mena, Roberta Wisea, sa kvalitatívne, a ešte v mnohom ďalšom vyrovnáva remaku Scotta Derricksona, dokonca je lepší, až ho predčí, lebo tvorcovia z roku 2008, nezvládli pracovať so scenárom a hereckými výkonmi, tak ako štáb Wisea, pred niekoľkými desiatkami rokov, keď žáner science - fiction bol ešte v plienkach, alebo sa nebral moc vážne. Na Remaku je najzaujímavejšie sledovať prácu s kamerou Davida Tattersalla, inak pracoval na novej trilógii STAR WARS, režiséra Lucasa, a to v rokoch 1999 - 2005, alebo na Darabontovej Zelenej Míle, či ešte na bondovke - Dnes neumieraj, má dobrodružného ducha, preto sa mi páčila kamera, ktorá je v jeho zovretí - maximálne fascinujúca + po pridaní vizuálnych efektov, ( ktoré má na konte, schopná WETA, ktorá pracovala na Pánovi Prsteňov, kde sa vymakala ! ), je toto DVOJKOMBO, takmer geniálne ! Atmosféra, vizualizácia, výprava + tieto dve zložky, sú excelentné, ešte by som pridal i - zvuk. Naopak, slabou stránkou filmu, je herecké obsadenie, najmä syn Willa Smitha, Jaden, je otrasný, ani Reeves, a ani Connelly, nie sú nič extra. Nie je to vierohodné, pomocou ich štylizácie, film sa strháva, až do sebaparódie. Scenár je maximálne výstižný, až to z neho, priam kričí !!! všade navôkol. Scenáru som porozumel, zobral som si z neho ponaučenie, ale aj tak, ako ja sám, nič na tom nezmením, že je civilizácia odsúdená na zánik, to som vedel, už dávno predtým, ako to interpretoval mimozemšťan KLAATU, ktorý mal v úmysle vyhubiť ľudstvo, aby zachránil ich matičku - Zem. Jedna vedkyňa ho musela intenzívne ukecávať, aby si toto rozhodnutie rozmyslel. Neľutujem, že som si pozrel a kúpil film, ktorému ľudia nechcú rozumieť... Má svoje svetlé, ale aj menej svetlé stránky, ktoré ho charakterizujú, ale myslím, že tvorcovia sa snažili zachytiť hlavnú myšlienku, ktorá z filmu, až priam, extrémne elektrizuje a sála !!! ()

mcb

Nevím, nakolik byl původní film z roku 1951 naivní, ale alespoň věděl, kterou jde cestou. Nenásilnou, snažící se cosi sdělit, ne však ohromit. Jeho remake to bohužel neví. Chce být za každou cenu filosofickou scifi, která se vymyká většině hollywoodské produkce a zároveň chce zaujmout i nenáročné publikum a popřípadě si hrát na alternativní katastrofický film. Ale co by bylo lepší? Odpověď je někde mezi. Film jako takový trpí nedostatky ve scénáři, jenž na onu filosofující myšlenku nabaluje až přílišná klišé katastrofických filmů (odpálit rakety, rakety odpáleny) a vyšlapává si krásnou hollywoodskou střední cestičku skrze násilné vnucenou moralitku, že člověk se změní. A navíc, ač jsem očekával alespoň nějakou tajemnou atmosféru, dočkal jsem se pouze nuly. A to by stačila jedna taková skladba. Den prostě nevtáhne ani zase neunudí. Bez obtíží s vámi vydrží do konce, ale zpětne se za ním asi neohlédnete. To si myslím, že je na ambiciózní scifárnu málo. Když akci, tak akci. Ale ne vhozenou čistě na efekt, když si už tvůrci myslí, že se přespříliš povídá. Inu, mohlo to dopadnout lépe, například v rukou Dannyho Boylea :) Ale Reeves to bez problému táhne s jedním přesvědčivým výrazem a vše mu věříme, že by byl schopný toho, co nasliboval. Naopak ultimátně otravný Jaden Smith měl radši zůstát hrát WoW v posteli a vůbec se sem neplést....Po skončení filmu budete mít pocit, že shlédnutý film nebyl ani dobrý, ani špatný, ani akční, ani ukecaný. Prostě něco mezi. Protože když chcete od každého kousek, nemusí to mnohdy dopadnout tak, aby z toho vznikl něčím nadprůměrný film. 6* ()

Yardak

Kdyby Klaatu naši krásnou Zemi srovnal se zemí - krásné spojení, že? :)), dostal by určitě 5 hvězd, ale za ten cliche happy-end jen 3,5 hvězdičky. Reeves hrál mimozemšťana s jednou tváří a to k tomu sedělo:-). ()

heyda

Úplně v pohodě snesitelná sci-fi jednohubka. Trochu mně vadil ten železný obr, ale jinak jsem se bavil. Keenu s Jennifer utvořili slušivou dvojici, jako nechci tu jmenovat klady a zápory, potenciál tam byl mnohem vyšší, ale pořád to není taková volovina jako některé Emmerichovy filmy. Za mě solidní 3 hvězdy! ()

poz3n

Na to, co se u toho dělalo za humbuk, mě to hodně zklamalo, nebavil jsem se, nedokážu si vybavit ani nějakou silnější scénu, nebo část, která by celkovou nudu kompenzovala. ()

anais

Už dlouho nebyla žádná hvězdná sestava ve filmu tak zbytečná, jako v tomto remaku. Ty šablonovité věty a výrazy by mohl hrát prakticky kdokoliv, a výsledek by byl stejně nemastný neslaný. Herci se tu potácejí v záplavě digitálních triků a dokazují, že méně by v tomto případě bylo více. ()

honajz

Na originál to nemá ani náhodou, navíc příběh je přes všechny ty triky v podstatě nijaký. ----- Další přírůstek do sci-fi filmů si vzal za vzor stejnojmenný snímek z roku 1951 a jeho poselství poněkud překopal do moderní podoby.   FILM: Nutno hned na úvod předeslat, že tento film rozhodně není remakem toho z 50. let, spíše si z něho jen bere nějaké motivy. Zatímco onen původní vypustí návštěvníka z talíře mezi běžný americký lid už po asi dvaceti minutách, zde je na to potřeba třetina filmu. On totiž původní film je spíše o filozofických problémech a o tom, zda a jak se dokážeme vyrovnat s odlišností, i když může jít o přítele.     Zatímco v černobílém filmu se dostane "mimoň" do běžné americké rodiny a poznává tak její názory a hodnoty, zde se charismatický Keanu Reeves pohybuje filmem matrixovským stylem a zakotví u doktorky (nějaká Jennifer Connelly), která žije sama se synem evidentně afroamerického původu. Vidíte už v tomto onen globalizační posun? Od úplné rodiny k neúplné, od "bílých" k afroamericky vypadajícímu synovi... A těch posunů najdeme ještě více. Další změnou je např. GORT, robot, který ve filmu z roku 1951 nechá pušky a tanky zmizet, ale nikomu neublíží. V tomto filmu letadla zničí.    Celý snímek se navíc snaží o moderní rádoby dokumentaristické snímání, podobně jako tomu bylo u Stalo se, či u moderní Války světů. Nervní kameru z ruky v to počítaje. Vzhledem k tomu, že se na nějaký humanismus nehraje, a že se tvůrci začnou soustředit spíš na speciální efekty jak z dílny Rolanda Emmericha, je jasné, že něco bude muset být ukráceno. Tím něčím jsou lidské vztahy. Na podstatné a důležité rozhovory, které mají změnit smýšlení lidí i "mimoně", je vyhrazeno maximálně padesát sekund času, a už se zase jede dál, už opět musí přijít nějaká akce, ačkoliv naprosto nelogická vzhledem k předchozímu ději. (V tomto smyslu naprosto minimalisticky vyzní konverzace s profesorem v dokonalém podání Johna Cleese, přičemž bych jejich diskuzi rád sledoval o hodně déle.)    Není divu, že závěr, byť pod ním zní ženské chóry, nijak emotivně nemůže zasáhnout. Místo jemného a mírně ironického vhledu do lidského nitra, jaký nabídl původní film, jeho moderní verze je taková, jaké hodnoty film vlastně kritizuje. Násilná, zkratkovitá a bez emocí. Asi jako Den země slavený z povinnosti, který sponzorují stavbařské firmy, jako se tomu stalo u nás v Praze-Modřanech. DVD: Na úvod disku protipirát, v bonusech 3 vystřižené scény (02:04), film o filmu i o původním filmu (30:07), o GORTovi (13:52), o možnostech mimozemského života (23:09), o ekologii při natáčení (14:05) - CZ titulky, komentář scenáristy (bez titulků), tři fotogalerie a link na Foxe. V podtitulcích u filmu zamrzí občasné překlepy.    Publikováno: 02.06.2009 ()

Roman.Ticka

Scénář obsahoval tolik děr, kolik nadělali emzákoví broučci během své očistné mise planetou Země, takže není moc čemu tleskat. Katastrofické filmy mám nicméně natolik ráda, že mě v nich nic neurazí. Tisíckrát zbytečně omílané, že lidstvo je morem a parazitem ve vlastní zemi a že se jednou snad napraví, je sice poněkud ohrané a už dost nudné, ale nikdy není na škodu si takové varování poslechnout znovu a zas. Jenn je natolik silnou osobností, až si dokážu představit, jak by mohla konečné rozhodnutí vyšší existence zvrátit a Keanu se sice tvářil jedním výrazem, ale nevím jak jinak by se měl podle zdejších erudantů tvářit cizák v cizím těle. Přesto reprezentant nové generace malý spratek, vychován na bojových hrách s úmyslem zabíjet cokoli kdekoli a rozmazlován bezduchým konzumem, mohl být tou pravou příčinou, proč lidstvu žádnou další šanci nedat. Vůbec bych se nedivila, ale když ten děravý scénář... ()

Goliáš bude hodovat v pekle

Goliáš bude hodovat v pekle

23.01.2011

„Ve stylu 300“ je už poněkud ošoupaná formulka, ale Hollywood s ní pořád operuje. Několikrát jsme něco takového opravdu viděli, hlavně v seriálu Spartakus: Krev a písek či v aktuálním mixu westernu a… (více)

Den, kdy se zastavil Hyperion

Den, kdy se zastavil Hyperion

02.02.2009

Dvoudílný román Dana Simmonse Hyperion Cantos (v češtině pod názvy Hyperion a Pád Hyperionu) patří k nejdůležitějším sci-fi knihám uplynulých... inu, vlastně patří k nejdůležitějším a nejlepším vůbec… (více)

Tak už se rozhodni, Keanu!

Tak už se rozhodni, Keanu!

17.01.2009

Keanu Reeves toho během propagačních rozhovorů ke Dni, kdy se zastavila Země, navyprávěl o své budoucnosti opravdu hodně. Ve kterém z filmů jej tedy uvidíme? V „šéfkuchařském filmu“ Davida Finchera,… (více)

Samuraj Keanu

Samuraj Keanu

10.12.2008

Marketingová kampaň k remaku scifárny Den, kdy se zastavila Země stojí především na konceptu „zdůrazněme divákům, že hlavní roli hraje kdysi tak hvězdný a milovaný Keanu Reeves“. Na internetu to… (více)