Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

pan Hnědý

Výborný slasher a dnes už hororová klasika. Čekal jsem, ale trochu rafinovanější obsah, než jen lacinou vyvražd’ovačku postavenou na klišé příběhu. Škoda těch laciných záběru s pohledu vraha. Výborná démonická melodie hlasů a ozvěn, která dělá s FRIDAY THE 13TH klasiku a nezapomenutelnou vzpomínku. Bohužel to je to jediné. ()

EdaS

Na co jiného se chcete dívat v pátek třináctého? Tomuhle filmu můžete vyčítat leccos - od dementnosti scénáře až po brutální vykrádačku soundtracku z Psycha - ale má atmosféru, pěknou kameru (obzvlášť se mi líbí vystupování postav v barevných pláštěnkách ze tmy) a vždycky se u něj bojím. ()

xxmartinxx

Napadá mě jediné: Kde je Jason? Když bych vynechal, že film předchází trochu jiná pověst, než jaký vlastně je, tak to docela šlo. Zároveň má ale plno dalších much, jako je protahování a špatné lekačky. Není to podprůměrné, ale není to, jaké jsem čekal. Jsem zvědavý, kam až se děj dostane v dalších dílech. ()

Mr.Apache

Počin, který se ukázal být pro následný vývoj filmového horroru velice důležitým. Tento levně natočený snímek je po dvou významných peckách 70.let - konkrétně Texas Chain Saw Massacre (1974, režie Tobe Hooper) a Halloween (1978, r: John Carpenter) – rozhodujícím momentem, spouštějícím lavinu tzv. teenagerovských vyvražďovaček, tedy subžánru zvaného slasher. Je docela možné, že kdyby to nebyl zrovna tenhle Pátek 13., byl by tuto vlnu odstartoval nějaký podobný snímek. Ale historie hovoří jasně. Film vydělal velké peníze a mnoho kritiků jeho obliba dodnes udivuje. Cunningham byl ale se svým nápadem evidentně v pravý čas na správném místě (tedy samozřejmě: ve zrušeném mládežnickém táboře u jezera Crystal Lake). A přiznejme si, že na tom filmu opravdu něco je. Své udělala kromě vhodně zvoleného času a místa (prázdniny, nádherné jezero a lesy kolem) hlavně nevšední, zdánlivě amatérská kamera. Ta totiž často snímá děj a (hlavně!) průběh vražd jakoby z pohledu zabijáka. Divák je tak nechtíc vtažen do poněkud zvrhlé, ale zajímavé role, se kterou se (pokud je zcela v pořádku) sice neidentifikuje, ale stává se další obětí tvůrců: Lapeným divákem. Vyvražďování mládeže v podobných filmech zajímalo ze všeho nejvíce právě mládež. To byla oproti minulým desetiletím nejvýraznější změna ve vývoji a chápání žánru. Horror přestal být záležitostí dospělých, a tento zásadní zlom mu přinesl na jedné straně ještě větší popularitu, stejně jako značnou kvalitativní devalvaci na straně druhé. Největší přínos ovšem znamenal pro peněženky producentů, a tak není divu, že se slasherům v 80.letech tak dařilo. Poptávka byla velká, a nabídka nemohla pokulhávat. Pátek třináctého (mimochodem, znáte příhodnější název pro horror?) se dočkal až neskutečného množství pokračování, a není jisté, zda bude tato série kdy ukončena. V dalších dílech byl totiž uveden do života populární maniak Jason, o němž se v původním filmu pouze hovoří. Tato postava v hokejové masce se ukáže být až neskutečně životaschopnou... Ale to už je trochu jiný příběh. [Napsáno v srpnu 2006 pro blog Horror, Chlast & Rock'n'Roll.] ()

Shit

Naprostej základ kempovejch vyvražďvaček. Občas to má dobrý momenty, občas slabší, některý vraždy trikově výborný, některý nudný, konec zbytečně protahovanej a hudba z velký části vykradená z Psycha, ale jedno se tomu prostě upřít nedá a to, že to zrodilo božskýho Jasona a kvůli tomu se už vyplatí tomu nadržovat. Navíc to má výbornou atmosféru a vrahova osoba je, na tehdejší dobu, pěkně zdařile tajemná až do úplnýho konce ()

choze

První camp slasher, jehož scénář nepřekračuje sofistikovanost strašidelné historky od táborového ohně, ale má to stylový úvodní titulek s rozbitím skla, pěkné holky, parádní gore od Saviniho, ikonický hudební motiv a památnou závěrečnou lekačku. Což není špatná bilance, ale kvůli absenci děje mě to s odstupem času jako celek nudí. Napínavá mi přijde jen scéna v umývárně, ale prostředí tábora u jezera mi osobně přijde atraktivnější, než americké maloměsto (Halloween) nebo předměstí (NOES). ()

Gilmour93

Ve čtvrtek dvanáctého je mládež ještě rozpálena myšlenkou žhavého sexu, načež se v noci na sobotu čtrnáctého stává prostřednictvím ostré chladné zbraně nadobro studenou - tolik k tradičnímu týdennímu rozvrhu v kempu Crystal Lake.. Manfrediniho "psycho smyčce" u mordů patřičně úderné, trochu té diváka v pozornosti udržující nahoty, na svou dobu obstojná maskérská práce Sexystroje Saviniho a nádherný manifest hororového klišé, kdy vrah několikrát leží omráčen na zemi a potencionální oběť ctící pravidla fair play jej nehodlá dorazit, nebo alespoň spoutat. No nic, zrodila se legenda a krom vybafnutí za loďkou ani nemusela pohnout prstem, potažmo mačetou.. ()

Aluska88

Pátek třináctého je patrně jediným filmem mezi všemi těmi filmovými ságami o vraždících maniacích v maskách a ostatních kultovních zabijácích, v jehož premiérovém díle se hlavní postava v podstatě vlastně vůbec nevyskytuje. Naproti tomu, že tento snímek přivedl do hororového žánru jednu z těch nejlegendárnějších postav, statného maníka s hokejovou maskou a mačetou, úvodní díl celé této obsáhlé ságy není zase až tolik přelomový, ani děsivý. Napětí, ani samotný příběh není budován natolik zdařile, aby dokázal navodit příjemné mrazení či strach a kde bychom s hrůzou očekávali následující děj. Atmosféra je však docela vydařená a skvěle ji dotváří onen známý hudební motiv Harryho Manfrediniho. A stejně, jako si třeba při Elm Street každý vybaví Freddyho, Camp Crystal Lake bude vždycky patřit Jasonu Voorheesovi na Friday the 13th:) Po zhlédnutí jsem si také uvědomila, že Pamela Voorheesová je mnohem větší magor, než její milovaný synáček Jason:) ()

sniper18

Je to priemerný horor, ktorý je prvou časťou jednej z najznámejších hororových sérií. Má dosť dobrý príbeh o skupinke mladých ľudí, ktorý sa po rokoch rozhodnú oživiť letný tábor, ktorý sa preslávil svojou pomerne krvavou históriou, ktorú začalo utopenie malého Jasona Vorheesa, čo už mládež neberie do úvahy, ale netušia, že v okolí stále niekto je a otvorenie tábora si nepraje. Spracovanie je ale iba priemerné, nie je zlé, na film sa dá bez problémov pozerať, ale nanešťastie ani nedokáže výraznejšie zaujať, pôsobí až príliš stereotypne. Celá prvá hodina na mňa pôsobí rovnakým dojmom, dej sa prakticky nikde neposunie, iba občas niekto zmizne, čo si zvyšok ani poriadne nevšimne, až potom sa už dej posunie a zvyšok je už celkom dobre pozerateľný, aj keď stále ani zďaleka nie ideálny. Čo sa týka krvavých scén, tak mám skôr priemerné pocity, viacero úmrtí je mimo záber, ale tie dve, tri sú celkom slušné a sú tu aj pomerne dobré masky, napríklad hlava so sekerou v hlave. A po stránke klasických hororových prvkov tu nie je o čo stáť, atmosféra alebo napätie sú takmer nulové. Herecké obsadenie je iba úplne obyčajné, zaujme mladý Kevin Bacon a to je všetko. Réžia je skôr sklamaním, ale technická stránka je celkom slušná. Sériu Piatok trinásteho mám rád, ale tento prvý diel je rozhodne jeden z najslabších, nie je to zlý film, ale chýba mu takmer všetko, čo som si na tejto sérii obľúbil. Objektívna kvalita filmu- 58%, film sa páči mne na 55%. ()

TheRaven

Tohle je klasika na které jsem vyrostl a která, si troufám tvrdit, ovlivnila i mé další vnímání hororového žánru. ()

ScreamJay

Jako by se Sean S. Cunningham snažil propašovat mezi listy Carpenterova Halloweena průklepák, aby dostal jeho přinejmenším 70ti procentní kopii. Ovšem narozdíl od legendárního zabijáka s bílou maskou, tady už šlo jen o likvidaci teenagerů zastřešenou pod rouškou hororu. Celkový scénář je poměrně suchý, scény vražď nikterak originální a i když Kevina Bacona v jedné z jeho prvních roliček okrají slušně, nedá se najít nic převratného. Ten kdo si pustí nejdřív některý z následujících dílů (teda spíš těch 3kou počínaje) asi si bude drobátko klepat na čelo, neb něco jako šílenec s hokejovou maskou se tu opravdu neobjeví. Možná, že je to na jednu stranu dobře, neb máti dokáže mít leckdy větší vražedný apetit než její pasterizovaný synáček, ale pro jednu z dnes již kultovních sérií to neznamené víc než 3 hvězdičky. To je jako postavit si stan na mraveništi. Sice si odnesete krásný trampský zážitky, ale za poštípanej zadek to opravdu nestojí. ()

sud

Druhým rokem jezdím jako vedoucí na letní tábory. Loni, kdy už děti nebavil táborák (taky čtvrtý den), rozhodli jsme se, že půjdeme do společenské místnosti a budem koukat na video. Kolega, pod záminkou aby z toho taky něco měli, přinesl kazetu s "Pátkem třináctého". Já, i když horory příliš nevyznávám, jsem nešel spát a koukal jsem se s nima. A až se tomu sám divím, líbilo se mi to. A ohlas se dostal i u dětí a tak se pozítří film pro velký zájem opakoval. Některé lekačky jsou pořád účinné, film nenudí a nájezdy kamery coby pohledu vraha jsou skvělé. Závěrečných asi pět minut je tak trochu navíc, ale to kvůli tomu, že tvůrci plánovali dvojku. Sice je na filmu znát nízký rozpočet a béčková produkce, ale na druhou stranu se vám dostaví devadesát minut napětí. ()

viperblade

Když jsem se podíval do kalendáře a zjistil jsem, že je pátek třináctého, tak mi okamžitě bylo jasné, na co se večer podívám. A mé očekávání byla možná až moc vysoká… takhle Friday the 13th není špatný horor, jen má hodně mizernou režii (jakoby místy režisér zapomněl, že točí horor) a navíc jsem věděl pointu (díky sérii Scream, například) takže jsem si ani ten závěrečný twist (jestli se tomu tak dá říkat) nedokázal vychutnat. Ale co jsem si naopak vychutnal, byla ta atmosféra - kamera i když by se mohla zdát špatná, jenom umocňuje napětí a různé lekačky fungují i dneska. Navíc právě tady vznikají všechna klišé, z kterých si již mnou zmíněná série Scream utahuje (postavy, které řeknou "I'll be right back", fakt nepřijdou zpět, je tam tma, tak se tam musím jít podívat jen s baterkou nebo i bez ní atd.) Zkrátka a dobře, tento film možná nedosahuje kvalit jiné strašidelné lokace (ano, mám na mysli Elm Street) ale něco mi říká, že u Crystal Lake se mi bude líbit. 70 %. ()

castor

Stál naprostý pakatel, vydělal nehorázný balík. V době, když už vznikaly mnohem děsivější kousky žánru, za oceánem táhl jeden z nejvýraznějších kosičů mladého masa. Zlověstná atmosféra prvního dílu série slasherového subžánru, ve kterém hraje první housle chlapík s hokejovou maskou (tady jí ještě nenasadil) a mačetou, je tím (téměř) jediným, co docela láká. Mladí vedoucí letního táboru mají jediný úkol – zemřít. Než prokleté místo Crystal Lake spustí letní sezonu, parta přátel se tu oddává alkoholu a sexu, jakmile se však setmí, za deště se začnou násilně oddělovat od ostatních. Škoda, že tvůrci potenciál letního tábora prakticky nevyužili. Scénář je samozřejmě mizerný, postavy pronášejí úsměvné dialogy i dělají docela špatná rozhodnutí a o technické stránce filmu moc mluvit nelze. Přesto to docela funguje. I když plochá zápletka neumožní se s kýmkoliv na plátně ztotožnit, je mi jasné, že kdokoliv přijde s dalším pokračováním (naposledy v roce 2009), budu se těšit mezi prvními. ()

MM_Ramone

Začiatok americkej slasher horrorovej série "Piatok trinásteho" bol dosť nevýrazný. Taký nenápadný. Bol to obyčajný, béčkový vyvražďovací horror. Celé to nabralo potrebné vražedné obrátky až s nástupom Jasona Voorheesa. Tento nemŕtvy, bezcitný, vraždiaci maniak v úvodnej časti chýba. Šialená pani Pamela Voorheesová ma moc nezaujala. Jej syn to však v ďalších pokračovaniach poriadne roztočil a z "Friday the 13th." sa vďaka nemu stala kultová horrorová séria. *** ()

Dan9K

No, není to zas až tak hrozné. Alespoň ne do chvíle, kdy se objeví paní Vorheesová v celé své kráse. Do té doby to je tuctový vyvražďovák v pěkné přírodě s překvapivě ne až tak do očí bijícím scénářem a hereckými výkony (až na výjimky) a omluvitelným rozdělováním ( jelikož dlouho přeživší netuší, že se vůbec něco děje). Jak už jsem ale předeslal, představitelka paní Vorheesové snímek dosti shodí, jak svým neuvěřitelně trapným vystupováním, tak i značnou nešikovností. Jak si mohli tvůrci myslet, že je možné míti strach z 50-ti leté babky, co je ráda, že udrží sekyru a popoběhne pár metrů? Samotný závěr užuž pomalu vypadal na sériózní překvapení. Nakonec z toho však sešlo. Škoda. ()

Faustka

Úžasná hudba Harryho Manfrediniho,dost děsivé zvuky a mladý Kevin Bacon,který měl moc zajímavou a hlavně nečekanou smrt. ()

MMR

Tohle se dá pozitivně hodnotit pouze pod náporem nostalgie. Takže, kdo to neviděl dřív, tak tomu nemůže střelit nějaký slušný počet hvězdiček. Nudná a naivní vyražďovačka, která není schopná ukázat vraha a samotné zabíjení je dost trapné. Jak jen tedy jen možné, že to má tolik dílů? ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej