Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

sullafelix

film si zaslúži hodnotiť naplno ...lebo režisér dokázal preklenúť mystériu surreálna jedným z najlepších horrorových záverov aký som kedy videl ....diváka necháva v neistote...žije nejaký ten Jason alebo nie .... ?? nebola to len psychodezilúzia hlavnej predstaviteľky ... ???? všetko to teda možno prebehlo len v reálnej rovine a žiadny Jason nežije ....... to čo nasleduje potom ....je už len Minerova konštrukcia (sur)reality o paraexistencii nesmrteľného Jasona ..... ktorého anatomické skupenstvo nerešpektuje zásady fyzikálnej deštrukcie a dekompozície .... tomuto story teda pridáva horrorový grád práve reálna uskutočniteľnosť ....čo sa už o žiadnej z ďalších častí nedá povedať ( aspoň doteraz veda nezaznamenala ani jeden prípad tak extrémnej odolnosti organizmu ..ako to bolo u Jasona ). ()

2-Xtreme

Tento prvý Piatok 13 je jasné nízkorozpočtové B-éčko. Ale za ten rozpočet čo mali tvorcovia to dopadlo slušne. Režisér Sean S. Cunningham(ktorý okrem tohto nemá na konte nič významné) a scenárista Victor Miller(pôsobil len na scenároch a len na Piatkoch 13 a to:1,6,8,10 a FvJ) mali k dispozícií len $700,000(ale taký TCM ´74 mal len 140 000) a tak vyskakovať s trikmi nemohli, klasické zabodnutie sekery do hlavy či podrezanie krku bohate stačilo. Hlavne to nebol len ďalší tuctový horor kde sa vraždí sem a tam. Tu ide hlavne o atmosféru, Vrah ktorého identitu sa dozvieme až na samom konci filmu sa len objaví zriedka a aj to keď ide na vec. Veľkým plusom pre tento film bola hudba, na to či či či ha ha ha sa nedá zapomenút doteraz. Mám rád tieto Main Theme jednotlivých hororou tak ako u Haloween, či Nightmere aj tu je to proste 50% filmu resp. atmosféry. Režisér Sean S. Cunningham spravil to čo vystihuje veta Za málo peňazí veľa muziky. Inšpirujúce pre ďalšie a ďalšie horory bola predovšetkým kombinácia dvoch hlavných aspektov ktoré som už tuším v nejakej svojej recke spomínal: mladosť a prostredie. Mladí ľudia umierajú lepšie než starci, mladí ešte vedia utekať a majú silné hlasivky a čo sa prostredia týka. Nejaký zámok či hrad z filmu Dracula či Frankensteina je síce pútavý, ale chatkový tábor pozná každý z vlastnej skúsenosti tiež aj ako cestu na WC počas noci. Takže čím viacej sa divák stotožní s prostredím tým je väčšia šanca že sa bude báť. Možno toto všetko vtedy nevedel ani samotný režisér, no mi to už vieme :) Celá recenzia: TU ()

Goldbeater

Tímhle filmem to celé začalo. Legendární hororová série obsahující vcelku dobré, slabší i naprosto hrozné díly. Vždy se ale rád vrátím k tomuto nízkorozpočtovému počátku, jehož napětí a atmosféra zůstává nejsilnější z celé řady. I bez Jasoně. ()

mzss1

(40%) Tento původní PÁTEK TŘINÁCTÉHO mě moc neoslnil. Chápu, že je to starý film, takže bych některé ty starší aspekty měl tolerovat, ale i tak mi to celé přišlo dost nudné a nezajímavé. Dokážu ocenit starší kousky, třeba série Halloween je až na některé slabší díly dost obstojnou záležitostí. No, srovnávat Pátek třináctého s ničím nebudu. Tempo je pozvolné, sem tam někdo zemře a to většinou podříznutím hrdla, bodnutím nožem či sekyrkou apod. Už jen ty vraždy mají docela hrozné efekty. I na tu dobu znám lépe zvládnuté snímky. Nemůžu říci, že je tu něco nelogického, jen jsem se k tomu nemohl pořádně dostat. Postavy byly celkem ok – naštěstí žádní extra trapáci. Finále je už úplně o ničem. Matka Jasona je naprosto pitomá, při té scéně, kdy se objevila, jsem fakt přivíral oči. No, uvidíme zda-li mi sednou další díly, ale nějak extra se do toho nepohrnu, případně tuto sérii celou asi nezvládnu. ()

kingik odpad!

Jason Vorhees máchl mačetou, ale posekal kolem sebe maximálně lístky z osiky. První díl proslulé slasher série byl slabota, už jen tím, jaký neschopný režisér se ujal jeho realizace. Takového neschopa aby pohledal. Má k dispozici takového charismatického kabrňáka zabijáka a přitom je to taková vlezlá nuda. Nejhorší je film v gore. Jeho mimořádně neumětelské provedení se nejvíce projevovalo u zamordovaného Kevina Bacona, kterého snad polili Hellmansem, a on z lůžka jen zvolat reklamní slogan "je prostě to nejlepší". No smál jsem se ještě asi půl hodinu u toho jeho výrazu. Kupodivu film jako komedie fungoval náramně. Mordy přímo odfláknuté a směšné ve srovnání s dnešními horory, navíc jich bylo málo. A to vše zcela s nulovým napětím. Hlavně celkově nepříliš sympatický styl režiséra Seana Cunninghama, kterému bych dal natočit jen tu reklamu na kečupy. Mám pocit, že by dosral i tu a ve výsledku by z toho měl majonézu. Tenhle film zrovna tak. Láká na to, jak je ultra drastický, a přitom je to taková ubohoučká slabota. Po technické stránce film u mě úplně propadl. Stará mega srajda. Ani trochu nelíbilo. 0% ()

dr.horrible

Priemerný slasher. Označenie, s ktorým absolútne súhlasím. Ibaže v tej dobe (a žánrovej etape, ktorej predchádzala), bol priemer nastavený ešte pomerne vysoko. Napätie ujde a vraždy sú celkom vynaliezavé, zato scenár je slabý, réžia béčková a záporák na smiech. Aj tak som ale pomerne spokojný. Neviem, asi je to tými osemdesiatymi rokmi. PS: Strašne som nadržiaval Robbi Morgan. A čo z toho, keď umre ako prvá... ()

Sobis87

Jasně, je to těžká klasika, ale jako film prostě nic extra... to Carpenterův Halloween je někde úplně jinde. Nicméně ten poslední záběr je super, to jo. ()

Jordan

séria piatkov trinásteho vytvorila legendu (meno, maska, spôsob a hlavne motivácia vraha), stala sa kultom, no v konkurencii iných zásadných (a aj časovo dobou vzniku a vznikania podobných) hororových veľdiel je asi najslabšia. je to číre nízkorozpočtové hororové béčko osemdesiatych rokov, ale aj tak mám pocit, že nebyť snahy urobiť z toho kult už pri vznikaní (prvé tri diely boli robené bez ohľadu a čakania na to, či má diel predošlý kasový úspech), tak by sa z neho stalo dielko klasické s menšou základňou fanúšikov a asi až v posledných rokoch, a nie hneď od začiatku a tak masovo. je ale na celej sérii sympatické, že jednotlivé diely kolíšu minimálne, že sa dodržiavajú a cibria trademarky a všetkému kraľuje nemotorný obor s hokejovou maskou a nezabudnuteľný motív henriho manfreidniho. ()

LION-MR.T

Cunningham to udělal nějak jako Carpenter v Halloweenu. Spadne do toho po hlavě se dvěma vraždama a pak pokračuje. Musí se dodat,že než se setmí je film stejně docela napínavý,ale s nocí přichází strach a postupné vyvraždování teenegerů,a jedná se snad o jeden z mála hororů,aby vyšinutým psychopatem byla stará ženská. No ono to vlastně byla milující maminka. ()

Anderton

Vzhľadom na zmiešané reakcie na jednu z klasík žánru som pre istotu očakával skôr sklamanie. Musím ale skonštatovať, že po väčšinu času ma Piatok trinásteho držal v napätí a dovoľoval mi obdivovať výber lokácií, POV vraha, typologicky fajn vybratých hercov a svojim spôsobom aj milo naivne nakrútené vraždy, keď by postavy väčšinou mohli kľudne utiecť, ale akoby dobrovoľne sa nechávajú ubodať. Je fajn, že postupne preberá vládu noc, menej fajn ale je, keď preberá vládu skutočný, necharizmatický vrah. Keďže je vďaka popkultúre všeobecne známe, kto tu vraždí a záverečný zvrat patrí medzi ikonické zábery žánru, tak v tomto smere film už prekvapiť nového diváka nemá čím. ()

Frajer42

Tož nic moc toto. Chtělo to o krapet více mrtvol, tak asi všichni by bylo optimální číslo. Naproti tomu musíme ocenit, že se to celé odehrává jednoho pochmurného pátečního večera, a tak to jde celkem rychle. Způsoby usmrcování docela různorodé. Hraje k tomu kvalitní hororová hudba, trochu mi připomínající Psycho. Na těch zabití však není lautr nic vidět. A až se dozvíte, kdo vlastně celou dobu údajně vraždil, tak tomu prostě nevěříte. Neodpustím si menší SPOILER...Promiňte mi, ale abych věřil tomu, že celou dobu vraždí obtloustlá babička, která už má dávno někde pobírat rentu, tak to po mně tedy rozhodně nechtějte. Jo a taky už mám dost toho, aby vždy přežívali ti nejhnusnější a nejslabší. KONEC SPOILERU a zároveň konec komentáře. * * ()

PetrPan

Tak takhle se začal odvíjet dosud neukončený příběh Jasona Voorheese, ikonické postavy filmového hororu a společně s Freddym Kruegerem, Michaelem Myersem a Thomasem Hewittem i základním stavebním kamenem slasheru, tedy filmové vybíjené zejména našich mladistvých spoluobčanů. Jason Voorhees se i přes soumrak svého žánru, někdy v devadesátých letech, vrátil už celkem v deseti pokračováních, jednom crossoveru s Freddym Kruegerem a jednom pokusu o remake. V současné době (2017) se chystá další reboot či pokračování a vzhledem k tomu, že se jedná o třináctý zářez, doufám, že bude stát za to. Ale pojďme hezky na začátek. První pátek je v prvé řadě báječný a vynikající horor, horor jaký dnes už v kinech asi neuvidíme. Nejde o řezničinu, i když i té se dočkáme v poměrně hojné míře, ale způsob, jakým tenhle majstrštyk děsí. Plíživá kamera, dnes už legendární šepotavý hudební podkres, mrazivá atmosféra a ani jedna laciná lekačka! Stín sekery nad nic netušící obětí, prsty, které se objeví na zpola zataženém závěsu sprchového koutu v příšeří koupelny, záběr na podřezanou oběť na patrové posteli, pod níž se mazlí dva milenci… Detaily, které dohromady skládají úžasnou mozaiku filmového děsu, jenž prostupuje celý film. A i přesto, že pár drobných vad na kráse bych našel, zejména závěrečný křečovitý zápas s vrahem (nebudu spoilerovat, to už tu za mě udělali jiní) se příliš nevydařil, nemohu jinak než za pět. A z nostalgie to opravdu není. Edit komentáře a hodnocení po dlouhých 13 letech od posledního zhlédnutí. (původní komentář smazán, původní hodnocení - ****) ()

Tomco

Možno právom, časťou diváctva, zatracovaná séria, ktorá má v mojom nostalgickom srdci aj tak svoje pevné miesto. Chvejem sa pri pomyslení na Jasona s vychádzajúcimi dážďovkami z hlavy, no aj predkrm v podobe jeho pomstychtivej mother má kusisko do seba! ()

Joker Punx

První díl Pátek třináctého ještě bez vraždícího Jasona Voorheese - I když Jason se v tomhle dílu ukáže ještě jako dítě. Malého Jasona si tu zahrál herec Ari Lehman a jeho maska k znetvoření obličeje byl dobrej nápad. Jason má fakt odpornej ksicht :D Teenagery tu masakruje Jasonova matka Pamela Voorhees (Betsy Palmer). První díl režíroval Sean S. Cunningham. Poprvé jsem tenhle díl viděl na videokazetě od tátovýho kamaráda, měl to nahraný z Novy. Tenkrát jsem vůbec nechápal o čem to je a jak tam chcípali teenageři jeden po druhým, tak jsem si říkal kdo je kurva ten vrah? :D Film je fakt dost napínavej a měl jsem u toho strach. Na konci filmu mě pak překvapilo že vrah je taková baba :D Herecký výkony dobrý a jedna z prvních rolí mladýho Kevina Bacona v roli Jacka. Tábor Crystal Lake (Křišťálové jezero) vypadá moc dobře a film má skvělou atmosféru. Hlavní hrdinka Adrienne King v roli Alice a jediná přeživší to hraje moc dobře a Betsy Palmer v roli matky Jasona je taky hodně dobrá, je to fakt psychopatka :D Soundtrack jako u série Halloween je tady taky hodně známej - Znělka v hudbě jakoby šepot Č č č č - Ha ha ha ha mi přišel tenkrát směšnej :D Ale ono to má svoje kouzlo v týhle sérii. No a na tu dobu je tady gore udělaný hezky, když vám to dělá výbornej Tom Savini, tak máte v hororu udělanou pěknou práci. První díl je pořád dobrej. ()

klerik

Film, ktorý svojou prostoduchosťou (a povedzme si otvorene, aj hlúposťou) vynikajúco definoval, čo je to letná vyvražďovačka. Stal sa kultom aj nepriek vykrádaniu Halloweenu (keďže Myersova prvotina bola príliš kvalitná, aby bola "len"zábavou). Čo prvému Piatku najviec podráža nohy je finále (ctrl+C Halloween, ctrl+V Piatok), kde sa z brutálneho profíka stáva totálne nemehlo. Kvôli nabušenému hudobnému doprovodu a nádherným prvým mordom, celkom pokojne dávam tretiu*... A ešte jeden dôležitý fakt:Tento Piatok len pripravil pôdu pre poriadny príchod Jasona... ()

SeBig

Hororová klasika! Krev a vyvraždování teenageru. Mě se to teda libilo víc než Halloween (1978) tohle bylo mnohem napínavější, mělo to překvapivý konec, nenudilo a vraždy byli libový. Na ten rok skvělý horor! ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej