Tlačítko "REC" stiske mladá televizní reportérka a její kameraman, kteří natáčejí noční směnu v místní požární stanici. Po chvíli přijímají hasiči tísňovou výzvu staré ženy, která je uvězněna ve svém domě. Když dorazí na místo, ozve se strašidelný křik. Tím začíná dlouhá noční múra a unikátní dramatická televizní reportáž. (oficiální text distributora)

Madsbender

Hororu už nejakú chvíľu kraľujú po boku istých Aziatov Španieli. A ide im to od ruky. To, čo predviedli v REC, bolo mnohými považované za málo pravdepodobné. Natočiť v dnešnej dobe DESIVÝ zombie horor? Nemožné! Využiť otrepaný spôsob found footage tak, aby pôsobil reálne a originálne? Ale im sa to predsa podarilo. REC má atmosféru, že sa dá krájať len tou najostrejšou katanou, mnoho desivých momentov a nevyberané stupňovanie démonického napätia v dome, z ktorého niet úniku. Aspoň nie pre živých... VAROVANIE: Tento film môže divákovi spôsobiť trvalú psychickú újmu prejavovanú klaustrofóbiou, fóbiou z panelových domov a panickými záchvatmi. UPDATE: Po druhom pozretí napriek znalosti scén stále rovnako napínavé a strašidelné. Pri scéne na povale za padacími dverami nezostali jedny trenky suché. ()

hippyman

nedělní podvečer, venku šero, kobeREC vyluxován, přitulka přitulená, pupík plnej číny, matéčko připraveno po pravici - ideální situace na krátkej horůrek z pyrenejí... zdejší RECenze se zdály být přijatelné, takže proč nezkusit zombíky prozměnu dle španělského RECeptu... miniaturní scéna, hrstka letmo vykreslených charakterů, jeden boREC s kamerou a jedna ambiciózní RECitující buchta s mikrofonem, do kterýho ječela tak, že jsem jí to všechno fakt věřil. prostě RECiproční autenticita a nervózní atmosféra by se daly krájet, heRECké výkony jsou velmi uvěřitelné a pRECizní vyvrcholení (alespoň) mě doslova (bez RECese) přikovalo k obrazovce... nemůžeme říci, že téma by bylo zrovna bezpRECedentní, ale v rámci žánru i rozpočtu (1,5 mega eur!) dávám s chutí 80% a RECidivě v podobě dvojky se nebráním. ()

salahadin

Film, u něhož trpím hypertenzí, respiračními problémy a nutkáním nalít si panáka domácí slivovičky na odreágování. Čekal jsem podobnou kravinu jako byl Úsvit mrtvých - stovky odporně vyhlížejících zombíků se svým mrtvolným "uuaáá" plížící se k živé masité potravě s chtíčem v očích. Ne, jsem zklamán, protože se mi dostalo skutečně skvělého a po všech čertech strašidelného filmu. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi mohl líbit film na podobné téma. Omyl. Filmaři dokázali natočit sugestivní film, který neuvěřitelně graduje a dramatické scény jsou jako vystřižené z hororové učebnice. A konec je jedna velká řezničina, ty kráso takhle jsem se snad ještě nebál. Brr... Jasnými klady jsou: příjemná délka filmu (i když vám film připadá dlouhý jako věčnost sama), Manuela Velasco, španělština (krásný jazyk) a scéna s padajícím hasičem. Smekám pomyslný klobouk, tento horor překonal zcela všechna očekávání a já měl po dlouhé době problém něco dokoukat (pravda, sledoval jsem to asi v 1:00 v noci a se supervýkonnými sluchátky, takže jsem byl přímo v dění). Evropská filmová produkce nemá konkurenci (rozhodně ne v USA - viz americký remake). ()

Pilda17

Parádní horor, který si zaslouží pochvalu. O dost lepší než kopírovaná Karanténa, kam se na REC hrabe .. 10/10 = 100% ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Atmosféra 9/10 Kamera 6/10/// +atmosféra se stupňuje od 0 do 100 procent v samotném závěru, budete se opravdu bát, hodně široká směska postav -některé postavy mi však lezli krkem, roztřesená kamera už mi později vadila a ještě víc neostrost mnoha záběrů/// Kdybych věděl do čeho lezu, tak si k tomu alespoň rožnu. V úvodu kdy reportérka vyjíždí s hasiči k celkem běžnému případu ještě nikdo netuší, že to taky může být její poslední jízda. Úvod tedy jak z nějaké reportáže u které jediné co neuvidíte je kameraman. U něhož jsem stále čekal kdy zahodí kameru, ale to už by jsme nic neviděli, takže to možná přežije a možná taky ne. Škoda že není víc vysvětleno. Protože nevíte CO a PROČ, ale i tak víte pořád víc než postavy ve filmu. Těším se na následná pokračování a na hlavní hrdinku, teda jestli to přežila./// Celkem 74%/// ()

Cappuccino

Niekto tvrdí, že REC je Projekt Blair vystupňovaní k dokonalosti. Ja naopak tvrdím, že REC nenahradí tiesnivú atmosféru Blair. Určitý čas som sa pomerne dosť nudil, čo je pri horore ojedinelá a veľmi zlá vlastnosť. Na druhej strane, keď išlo do tuhého, tak do toho išlo poriadne. Ľakačky ala dievčatko a chlapček na povale vám rozbúšia srdce na plné obrátky, až nebudete vedieť či ste doma pri monitore alebo vy sami držíte kameru a kričíte o pomoc, božie zľutovanie. Záver rozhodne zvyšuje hodnotenie o poriadny kus. Mierny nadpriemer, no určite nie to, čo som očakával. 70%? Zhruba. ()

Ruut

Naprostá extratřída. Skvělí herci, napínavý děj s obrovskou gradac, opravdu kulervoucí hororvé scény a velmi nechutná a nepříjemná tečka na závěr. ()

S.Quentin QUALE

Senzační "zombie" horor, který má neuvěřitelný drive od začátku do konce. Tomuhle nejde dát nic jinýho než 5*. Naprosto dokonalý námět, kdy hasiči jedou vykopnout dveře do nejakýho činžáku, rádoby rutina. Jejich práci sleduje mladá reportérka s kamerou. Následně útok starý fuchtle na policajta, karanténa....no a pak to začne. Regulérní zombie jízda, vyšperkovaná závěrem jak víno! Mazec! Doporučuju i druhý díl a americký remake (kopii) Karanténa a samozřejmě druhý díl. ()

Sysel_CZ

Tak a tenhle film u mě utrpěl tím, že mi miláček titulkář do titulků u remaku vnutil informaci, že tohle je originál, čímž mi ho prakticky definitivně zkazil a zároveň mi tím sdělil, že si ho můžu klidně pustit, protože bát se už nebudu. No, nebál jsem se - teda kromě konce, tam to bylo fakt hnusný. Ale je fakt, že i když policejní akce probíhala opět alá pejsek s kočičkou, tentokrát měla aspoň trochu hlavu a patu (tentokrát policie komunikovala a nestřílela! :)), navíc se tu neobjevilo nablblé vysvětlení a ani jiné zápory remaku - bohužel, nezmizely všechny. Vím, že to na spoustu lidí musí působit jako hodně silný horor, bohužel, já si z něj asi budu pamatovat jen nekonečné hysteráky poslední třetiny; něco do sebe to ale má. ()

misterz

Toto je pravdepodobne jediný film, ktorý som si užil aj napriek tomu, že bol natočený formou dokumentu. Nie som fanúšik dokumentového spracovania filmu a "trasúcej sa" kamery. Naozaj veľmi solídny horor, aj keď má niekoľko slabších a hluchých miest, ten koniec naozaj stál za to. Navyše dokázal u mňa vyvolať pocit ťaživej atmosféry a nepríjemný pocit, ako keby sa ten film mal týkať aj mňa. To je pre mňa to pravé orechové, tá správna hororová atmosféra. ()

HAL

Vynikající horor který dokazuje že když se s ním umí, tak akční pseudo-dokumentární styl prostě funguje. Navzdory ději a rekvizitém průměrné zombiárny v něm tepe napětí podporované kubíkem adrenalinu a rozklepaná kamera snímající přirozeně vypadající herce svým tlakem na realističnost svírá strachem i v místech, kdy tempo filmu až povážlivě klesá. Předvídatelný je film i přes pár zdání o opaku až do konce, ale i tak funguje velice dobře. 8/10 ()

Peytl

Po opravdu dlouhé době se rafika mého analogového budíku, ukazujícího stav nervového systému, dostala chvílemi daleko za / slabota / bojím / cotokurvabylo / až někam do červených políček, kde mi akutně hrozilo vypovězení životně důležitých funkcí, včetně masívního močení bez asistence hajzlíku. Španěláci mě opravdu nachytali na švestkách, jasně že jsem četl pár komentů od mých oblíbených, nicméně jsem jim úplně nevěřil a moje chyba. Vlastně to spíš ani chybou nebylo, protože drsný překvápko k hororům patří, ne? Atmosféra je fakt našláplá, lekačky excelentní, hlavní hnusáci, od seniláků po haranty, fakt k posrání, jediná věc, která mě lehce iritovala... co věc, OSOBA, co iritovala, SRALA... byla pyrenejská kopie Krávy Kateřiny Kristelové (KKKK). Prostě ta redaktorka a její gestikulace hnátama, by vystačily na samostatný celovečerák stejného žánru. Jinak ovšem žádné další zklamání, pro milovníky drsnější podívané (nemyslím fekální porno) to pravé ořechové. Jedna hvězda dolů za zmiňovanou emotivně nestabilní TV star. ()

2-Xtreme

Skvelý film v štýle starých dobrých zombie filmov, kde sú zombíci stále záhadou a tak ako hlavné postavy vo filmoch aj my diváci sme postupne odkrývali čo sú zač. Dusnú atmosféru robila ručná kamera a napätie by sa dalo aj krájať. Komu sa páči The Blair Witch Project, toto bude milovať. Ovela lepšie po všetkých stránkach. Najoriginálnejší zombie film za posledných 40 rokov. 90% [10. MFF Cinematik 2015] ()

Vančura

Na druhé zhlédnutí po letech mě to už tak nebralo jako kdysi. Úvodní rozjezd u hasičů mi přišel strašně zdlouhavý (a především nezáživný), postava reportérky mě tam strašně iritovala, a skutečně strašidelné to začne být až na konci, když vejdou do toho podkrovního bytu. Nově mi u toho filmu i vadí v podstatě nulová scenáristická originalita (Záhada Blair Witch byla prostě první a všechny ty pozdější found footage filmy pro mě budou už navždy jen kopie), jakož i nelogické chování kameramana, který natáčí i v momentech, kdy by normální člověk kameru dávno zahodil a snažil se zachránit si život (film si to ostatně velmi dobře uvědomuje a opakovaně se snaží smysl permanentního natáčení nějak obhajovat, ale stejně mu to prostě nevěříte). A konečně hrozné mi i přijde, že původně slušný nápad na horor byl později rozmělněn do 3 zbytečných pokračování (a jednoho remaku), čímž ten film potvrdil osud, který stihne většinu jen trochu úspěšných hororů, ze kterých se tvůrci snaží dalšími díly vytřískat prachy, dokud to jde. Každopádně ale atmosféru to má solidní a i po letech to pořád celkem stojí za vidění. ()

liskam

K těm 2. hvězdám co jsem tomuhle dal. Rozhodně to ve mě nevyvolalo nějaké super zážitky.Vše jsem vyděl už dřív...Scénář mi přišel vysloveně slabej,herci jakbysmet. Prostě nevím na co si to ti španělé hrály... Nebýt těch posledních 5 minut. Dal bych jen jednu hvězdu. několikrát jsem během filmu vzpomínal na "zlatý" Kruh a Saw ()

Goldbeater

Respektujte práci hasičů. V tomhle snímku uvidíte, co vše se jim může stát! Filmy, jako by snímané ruční kamerou, možná někomu přijdou jako pochybný hororový podžánr, ale po zhlédnutí tohohle snímku musí každý změnit názor. Osobně doporučuju dívat se na něj v noci, kdy je tma a ticho. To pak stojí za to! [REC] je intenzivně děsivý a strhující španělský snímek, který vás nenechá v klidu ani minutu. ()

DJ Obelix

Vyborny svezi vitr do zatuchleho prostredi dnesnich "hororu". Bylo to kratke, uderne, atmosfericke a pomerne i dobre zahrane. Na plny pocet to sice nestaci, ale rozhodne je to jeden z nejlepsich pocinu na tomto filmovem poli za poslednich par let. Urcite si tento film skouknu jeste jednou, ale az pri spravne nalade a kdo vi - mozna prileti i ta pata hvezdicka :-) --- /po druhem shlednuti/ A je to tu. Pridavam patou hvezdu. Skutecne se jedna o vyborny horor, ktery vas jako jeden z mala dokaze vydesit... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (více)

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010