Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

DJ Kritik

Film ma potešil najmä tým, čo bolo len naznačené. Čo vlastne spomenul hlavný hrdina iba raz za cely film, ale celý film je vlastne práve o tom. O tom, čo človek môže urobiť pre iného človeka a kedy má práva sa za neho rozhodnúť prehovoriť a povedať pravdu. Je to veľmi citlivý príbeh o dospievaní chlapca v povojnovom období. Jeho prvý vážnejší vzťah, zo ženou. Obdobia lásky a sklamania. Neskutočnej radosti a smútku. Celý dej posúva dopredu práve doba, v ktorej sa odohráva. Erotické scény Kate Winslet, sú mimoriadne esteticky natočené a priam vzbudzujú túžbu prežiť to, čo hlavný hrdina. Myšlienka z filmu: " Meníme poradie, najprv my budeš čítať a až potom sa budeme milovať." Akcia:* Erotika: ***** Vtiahnutie do deja: ***** Realita: ***** Citlivosť podania: ***** ()

miki68cz

Když u filmu usínám je to znamení, že mne moc nebaví a že mne skoro ničím moc nezaujal. To je případ Předčítače. Po milostném románku ze začátku filmu jsem čekal víc než jen osudy dvou lidí odvíjející se v rozdílných rovinách aby se nakonec opět na pár minut sešli a pak rozešli nadobro. Autoři z diváka ždímou slzy a já jsem člověk, který jim v devadesáti pěti procentech uvěří a na udici skočí ale tentokrát se moje pocity smísily a k slzám kupodivu vůbec nebyl důvod. Je mi líto ale já se nebavil, spíš nudil. The Hours bylo o dvě hvězdy lepší. Tečka. ()

Andersen

Častokrát se mi stane, že některý film opravdu docením až s odstupem času. Stane se tak většinou proto, že jsem jejich tvůrcům odpustil to, že nestvořili geniální dílo po všech stránkách, které jsem očákaval po shlédnutí traileru, nýbrž pouze skvělý film. Bohužel film Předčítač je z kategorie filmů, u kterého si postupem času uvědomuji, že to není zase tak dobrý film, za který jsem ho měl a marně hledám to, co se mi na něm tak líbilo. S odstupem času se mi děj filmu rozpadá do třech částí, přičemž za opravdu dějově nosnou (nikoli však dobrou) považuji tu poslední, kdy se Kate ocitá ve vězení. Vše, co tomu předchází je však rádoby umělecká posloupnost scén, která nikterak děj neposouvá. Navíc časovými skoky v ději se jen zvětšuje divákova citová nezainteresovanost v osudech hlavních postav filmu. Film ve mě bohužel nezanechal žádnou hlubší stopu, kterou jsem vzhledem k potenciálu látky a režiséru Hodin očekával. ()

Jeremiasz

predne na tenhle film musite byt odpocati, jinak hrozi nebezpeci usnuti (trosku natazeny, Kate neni zase takova koc, aby jste ji museli videt Xkrat nahou nerkuli pri tech smesnych pohybech simulujicich souloz, obzvlaste pri techhle scenach, a ze jich neni na zacatku filmu malo, mate chut zavrit oci) jinak myslenka neni spatna, herci odvedli celkem kvalitni vykon - Kate hraje intelektualne jednoduchou hlavni postavu opravdu dobre (jasne, je otazka nakolik to hraje a nakolik je jen prirozena). Ralph nastesti dostal roli, ktera mu sedi (dusevne rozervany hrdina, potacejici se mezi iluzi femme fatal a realitou), takze i on OK. Film ma solidni potencial, soudni proces vam da par nametu na premysleni (pokud jim date sanci), ale osobne si myslim ze se z toho dalo vytezit kapku vic. ()

LuNaj

Kvalitní snímek, kterému nemůžu odpustit jednu obrovskou chubu: proč lidé, kteří žijí v Německu hovoří anglicky? Jo aha, Kate Winslet a Ralph Fiennes jsou prostě hvězdy, které přilákají více diváků, než kdyby tam hráli nějací neznámí Němci. Když se Hanna ptá Michaela, jaké studuje jazyky, bylo by docela zajímavé, kdyby místo latiny řekl angličtinu... Pominu-li tento fakt, tak se Předčítači dá vyčíst opravdu málo věcí. Ve mně snímek určitě něco zanechal. Jak moc to bylo intenzivní, o tom rozhodne až čas. ()

alpeew

Přetěžko se mi hodnotí toto naprosto ojediněle zpracované téma. Napadají mne obvyklíé charakteristiky jako "strhující, dojemné či působivé". To bezpochyby ano. Přesto ale tato slova nevystihují jemnost a přesto obří sílu vyprávěného příběhu. Příběhu smutného (jak-by-ne jde-li o holocaust a naše vlastní dějiny), který ale není dojemný v tom slzopudném smyslu (jako např. Schindler). Děj plyne v pomalém tempu, které zrychlují jen fantastické výkony jak Kate Winslet a úžasného německého talentu Davida Krosse, ale rovněž jeho dospělé podoby v podání Ralpha Fiennese, a zdá se dopředu jasné co kdo je a kam směřuje, takže když se tohle všechno najednou (a ne jednou) změní, uplně to člověku vyrazí dech...Tak nečekaně rozjitřujících filmů je málo, takového zmatku uvnitř rovněž (je možné cítit soucit či sympatie k strůjcům či vykonavatelům zrůdné moci??!! Na to jsem zatím odpověď nenašla). "Není podstatné co cítíme, ale co děláme" ()

nmarca

O první lásce, o primitivnosti, o vině, trestu a pokání... Kniha mi utkvěla v paměti jen v základních rysech, výborný film dojmy ukotvil. Nesouhlasím s tím, že bylo chybou ponechat Kate Winsletovou i v roli "staré" Hanny; naopak mne rušila odlišnost mladičkého Michaela Davida Crosse od dospělého v podání bezchybného Ralpha Fiennese. Povedená adaptace těžko zfilmovatelného románu. ()

jafuska

pro měto byl průměrný film, nijak mě to nenadchlo, možná ten konec,jaksi uvědomil, co ona pro něho znamenala, ale jinak hodně slabý film ()

Hank

Tohle se prostě nepovedlo, dobře, Kate Winslet hrála skvěle, ale jinak je to po měrně rozvláčná nuda, velmi snadno předvídatelná a těch faktických chyb, kdy nesedí časový sled událostí, herci mluví jakousi divnou německo-angličtinou, která párkrát "ujede" do amerického přízvuku. První půlhodina nebo hodina plná permanentního umývání se a sexu je v podání těch dvou pekelná nuda, děj o ničem a hrozí odchodem z kina. Negramotnost jako hlavní důkaz? A jak je Hanna Schmitz podepsala? Celý film prstě stojí na hodně citových, ale jinak chaotických hliněných nohou... ()

Miss_Jones

Téma je to zajímavé, ale filmové podání mi přišlo poněkud zdlouhavé, asi bych si ten příběh raději přečetla ve formě knihy.. ()

hackstolle

Téma, zpracování, obsazení, výkony - hlavně u Kate, kterou jsem naprosto neprávem dlouhodobě nedoceňoval musím vyzdvihnout a tento film vřele doporučit. ()

Pharlap

Pětka jako za Hodiny to nebude, ale zase mne ve filmu vzaly pasáže, které..jakoby se táhnou, a přitom střelem ubíhají kupředu..strašně zvláštní.. nevím jak to popsat.. Kladně rovněž hodnotím propracovanost postav, kterpu tady leckterý z ostatních hodnotících haní.. Ten film měl být dojemný, ba neřku-li srdcervoucí, rozervaný..a tomu je potřeba uzpůsobit i postavy, jejich chování etc. A ač se to může zdát prvoplánovité.. ve filmu Dark knight taky nikdo nevyčítal Heathu Ledgerovi, že se chová předvídatelně "zle", jako padouch Joker.. Skvělá Kate Winslet, která se tedy už dosti slušně předvedla v Nouzovém východě.. ale tady.. tohle jí sedlo mnohem víc.. ()

Marrianna

Jsem naprosto přeplněná pocity, které ani neumím popsat. Hloubka příběhu mě srazila na kolena. Vztah mladíka s ženou o jednou tolik starší jako je on sám. Tá mladá vášeň, která je pak poznamenaná dalšími osudy jeho dětské lásky je ohromující. Úžasný film, s úžasnou Kate Winslet. ()

unrocker

Musím se přiznat, že jsem film asi po 10 minutách chtěl vypnout, ale naštěstí jsem tak neučinil. Je to romanticko - dramatický počin jaký jsem dlouho neviděl. Tento film mě po dlouhé době donutil k přemýšlení o lidských osudech a o lásce, jakou jste ještě neviděli. Nečekejte žádný filmový trhák, ale čekejte snímek , který se u vás zapíše hluboko do srdíčka. ()

HarlanWade

Nechápu rozhodování akademie. Zatímco Nouzový východ, který, přestože ani zdaleka ne dokonalý, mě emocionálně naprosto rozložil, zůstal během oscarového večera prakticky nepovšimnutý, dvouhodinové prázdné nic jménem Předčítač, které se mě nedotklo ani konečky prstů, bylo navrhnuto na nejlepší film jako by se nechumelilo. Slušný rozjezd, na který se dá především díky Kate Winslet, kterou sice nemusím, ale tady byla vážně perfektní, docela příjemně koukat (i když námět by možná fungoval lépe v čistě hollywoodské teenagerovské komedii). Pak se ale Stephen Daldry začne pokoušet o ohromně velký a dramaticky oslňující film - což se mu stává osudným. Není to totiž nic víc, než typicky a standartně nudná a otravná story o ničem, bez emocí, bez atmosféry. Jeden z filmů, které obrovskou filmovou úrodu roku 2008 vůbec nestvrzují - veliké zklamání. ()

Verunka84

Po rozležení měním ze 4* na 5*, protože dlouho mě nic takhle nerozsekalo. Kate se konečně dočkala Oskara a troufnu si tvrdit, že zaslouženě. Jejímu strhucíjímu výkonu pak přidává jak mladý Michael v podání Davida Krosse, tak dospělák Ralph Fiennes. Co mi trochu vadilo bylo celé zasazení do angličtiny, takže si Hanna ve vězení místo Die Dame podtrhává The Dame, ale v dabingu to není tak hrozně patrné jako v originální verzi v aj. ()

Narg

Jeden z těch filmů, které vás nutí k přemýšlení (ne ve smyslu wtf? jako Lynchových filmů, ale spíše o skutečnostech, které jste v něm viděli) a rozhodně jeden z nejlepších filmů posledních let. Dotažený k dokonalosti. Je úžasné, že se Daldry dokázal vyhnout k tomuto tématu tolik se nabízejícím klišé, a že nikdy nesklouznul k patetičnosti nebo americké "dojárně". Hrozně mne mrzí, že jsem z recenzí dopředu věděl o co půjde. Bez toho to mohl být zážitek ještě lepší. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž