Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte zpátky v Crystal Lake v tomto mrazivém přepracování kultovního hororu Pátek třináctého. Clay Miller se ve snaze najít svou ztracenou sestru vydává do tajuplných lesů v okolí legendárního jezera Crystal Lake, kde pod tlejícími stromy narazí na zchátralé zbytky starého obydlí. A to není jediné, co vyčkává ukryto v hustém lese. I přes varování policie a místních usedlíků Clay sleduje těch pár stop, které má, s pomocí mladé dívky Jenny, co sem přijala s partou kamarádů ze školy strávit divoký víkend. Všichni zde ale najdou víc, než vůbec chtěli. Netuší, že vstoupili do rajónu jedné z nejhrůznějších postav americké filmové historie – děsivého zabijáka vyzbrojeného mačetou, který v Crystal Lake loví nevinné … Jasona Voorheese. (HBO Europe)

Falko

Sice x krat videne, ale na jedno pozretie sa to este da. Ani neviem, co mam k tomu napisat, lebo je to stale rovnake, ako podobne horory HORY MAJU OCI, PACH KRVI a dalsie. V tomto pripade citit, ze sa tvorcovia snazili natocit film len za ucelom zisku. _________ Jared Padalecki - (Clay Miller) +++ Danielle Panabaker - (Jenna) +++ Amanda Righetti - (Whitney Miller) +++ Travis Van Winkle - (Trent DeMarco) +++ Aaron Yoo - (Chewie) +++ Derek Mears - (Jason Voorhees) +++ Jonathan Sadowski - (Wade) +++ Julianna Guill - (Bree) +++ Produkcia: Michael Bay +++ ()

castor

Za oceánem jsou doslova posedlí remaky, recyklují každou trochu úspěšnou látku, ale slova jako funkčnost a originalita hlavouni producentských studií neznají. Nebo nechtějí znát. Prachy, prachy, prachy. A klepat strachy se nemůže už ani dvanáctileté děcko. Za leccos může Marcus Nispel, který před lety ještě možná potěšil hororového fanouška jiným remakem (Texaský masakr motorovou pilou s Jessicou Biel), ale pro tentokrát zkazil na co sáhl a zasloužil se o dosti umělé vykreslení jedné hororové legendy. Banda teenagerů přijíždí v rytmu zlatavých kamerových filtrů za radovánkami na místo zvané Crystal Lake. Znalci už začínají tušit, že se brzy stanou kořistí jistého Jasona v oprýskané masce hokejového brankáře a s mačetou v ruce – jedna z ženštin ovšem díky podobě na čahounovu matku přežije. Takže máme důvod se seznámit s budoucím masem na porážku, včetně jednoho modela, který hledá právě ztracenou sestru (ta je mezitím už půl druhého měsíce uvězněna u Jasona „doma“ a tu a tam jí zřejmě chodí navštěvovat manikérka:-). Nová skupinka výletníků je prakticky totožná, jen dívčiny ukazují ňadra v častějších intervalech a mužská část zase hloupěji jedná. A nechybí hulící Asiat a hulící Černoch. Jak jinak.. Každopádně se tak i tak stávají milým zpestřením Jasonových běžných dní, bohužel si neodpustí šustící dialogy a dementní sexuální narážky. Hororová klasika z osmdesátých let nastřádala úctyhodných deset filmů a jeden crossover (vtipný masakr s jiným ranařem – Freddym Kruegerem), nikdy však nepatřila mezi nějakou vychytralou sérii!! Prakticky variovala to samé dokola, takže se pozornost ubírala spíše na 1) atmosféru a 2) stylovost postavy Jasona Voorheese. Jenže obé tady chybí. (Ne)utopený Jason Voorhees stále miluje vřískající mládež všeho druhu, jenže v Nispelově provedení nebudí respekt, se svými oběťmi se vypořádává během několika vteřin a veskrze stejným předvídatelným způsobem. Všechno bez přidané hodnoty (snad jen spacák nad táborovým ohněm potěší). Je tu ale jedna zásadní novinka – ústřední hrdlořez se umí teleportovat. Vždy je o krok napřed, tu je před domem, záhy za domem, pak na střeše – neuvěřitelné:-) Chybí i morbidní humor, naopak si divák klepe na čelo nejasnými partnerskými vazbami a jednáním mládeže jako ze zvláštní školy. Inu, časy se mění!! Velmi bolestivá podívaná.. ()

viperblade

Zatímco remake A Nightmare on Elm Street dopadl katastrofálně, tohle se ještě dá. Sice je to "lepší" jen o kousek, ale i tak je to… koukatelnější. Především díky námětu, přeci jen postavu Jasona hrálo mnoho herců napříč celou sérií, takže fakt, že opět je Jasonem někdo jiný nemůže nikomu vadit, na rozdíl od nové Noční můry. Co mě potěšilo, byly pěkné slečny, přijatelná stopáž, sem tam nějaký ten dobrý mord a asi dvakrát nebo třikrát jsem se slušně lekl. Co mě nepotěšilo… všechno ostatní. Nejvíce mě dostal fakt, že SPOILER! Jason bere zajatce. Cože!? Pamatujete si, že by v některém z předešlých dílů této série Jason někoho vzal jako zajatce? Proč by to masový vrah dělal? Aby mu dal šanci utéct, že jo… KONEC SPOILERU! Taky nepotěší předvídatelnost, jakým se příběh ubíral (pořadí kdo kdy a jak zemře jsem vždy odhadl, stejně jako ten "překvapivý" konec). A samozřejmě nepotěší samostatná existence tohoto dílu (IMHO série, která má 11 dílů už opravdu nepotřebuje další díly, natož remake), ale co, dneska remaky vládnou… Závěrem musím zopakovat to, co na začátku mého komentáře - čekal jsem to nejhorší, naštěstí se na tento remake jedné ikony let minulých dalo alespoň koukat. Ale že bych to potřeboval vidět podruhé, to se říct nedá… 40 %. ()

MM_Ramone

Nie som zrovna priaznivcom remake filmov. Málokedy sa im podarí dosiahnúť kvality pôvodného titulu. V tomto prípade som bol zvlášť obozretný. Horrorová séria "Piatok trinásteho" patrí totiž moje najobľúbenejšie. Jasona Voorheesa považujem za slasher horrorového kráľa. Takže som sa nechcel znechutiť nejakým lacným nepodareným remakeom. No všimol som si, že do tohto projektu vrazil peniaze Michael Bay a réžie sa chopil Marcus Nispel. Ten už má na svedomí aj výborný remake "Texaského masakru motorovou pilou". A zdá sa, že s oživovaním slasher klasiky to pánovi Nispelovi ide celkom dobre. Zvládol Leatherfacea a neurobil hanbu ani Jasonovi Voorheesovi. *** ()

freddy

Přiznám se, že jsem dosud neměl možnost vidět původní Pátek třináctého ani žádné z jeho pokračování, tím pádem tedy nebudu porovnávat s původními filmy. Tento remake (nebo spíše volné pokračování) nedopadl zase tak špatně, jak mohl dopadnout. Jistě, je to další bezduchá teenagerovská vyvražďovačka a já jako divák se už prostě musím usmívat nad tím, že si američtí teenageři nedají říci a pořád dokola jezdí do vzdálených samot a lesů, kde jsou tím nejsnadnějším soustem pro vraždící maniaky. Ale fajn, dejme tomu, že pro potřeby filmu bylo nezbytné, aby napřed jedna a pak druhá skupinka teenagerů přijela ke Crystal Lake. Pak je nutno se zamyslet nad filmem samotným. Kupí se zde jedna vražda za druhou, až to člověka skoro přestane bavit, protože prostě tenhle film nic jiného než bezduché vyvražďování nenabízí, takže s postupujícím časem film ztrácí na zajímavosti a nakonec jsem si říkal místo obvyklé věty "jak to asi skončí" spíše otázku "kdy to asi skončí". A to je vždycky špatně, pokud dám přednost té druhé otázce. A nezlobte se na mě, ale úplně poslední záběr, kdy jakoby si tvůrci připravovali půdu pro další pokračování, ten mě vysloveně naštval. Ale i přes všechny nedostatky si myslím, že alespoň na ten slabší průměr film dosahuje, a tak mu ty tři hvězdičky, i když jsou hodně nepřesvědivé, uděluji. ()

Ded@M@tes

Velké zklamání, tak lze hodnotit. Zrovna byl pátek třináctého a já přemýšlel co si pustím za film, a když už datum napovídalo, tak tento film byla jasná volba. Koukání na Blu-ray tomu dávalo tu správnou atmosféru, jenže se s toho filmu vyklubal nudný horor, měl jsem pocit, jak kdybych to vše už v nějakých hororech viděl. Škoda, že si ze scénářem trochu nepohráli. Skoro mi to přišlo jako pohádka, taky jsem se po filmu šel na chvíli natáhnou na postel a usnul. A ani se tomu nedivím. ( Hodnocení: 3/10 ) ()

Faustka

Postrádá to tu nezaměnitelnou atmosféru původních Pátků 13.ého, kterou asi jen velmi těžko lze znovu vzkřísit, stejně jako samotného Jasona, který tu obzvlášť působí dojmem nadlidsky silného vraždícího maniaka, obohaceného sice o určitou dávku invence, ale jinak bez zjevné špetky jakékoli chytlavé originality, ty vraždy se sice zdají být Jasonovým stylem, ale ani to a hrstka výrazně sebevědomého mládí nezachrání tohle současné připomenutí jedné mimořádné legendy hororového slasheru. ()

Spooner

No jo, Michael Bay si tyhle remaky prostě umí zprodukovat a ze slavných hororů dělá trochu popcornovější slashery. Tentokrát byl na řadě Jason a nutno říct, že jemu tohle oživení docela bodlo a vraždí jak za mlada. Jasný, příběh je takovej mišmaš, fanoušci si možná občas postesknou na starý časy a ani bát se u toho člověk nebude. Ale člověk u toho zabije čas obstojně, Jason vraždí ve vražedném tempu a až na trochu zdlouhavej začátek s první várkou obětí jsem se nenudil. Marcus Nispel to natočil tím svým videoklipovým stylem, kterej zrovna sem dobře padne a Jared Padalecki se svým charizmatem dokazuje, že ve vyvražďovačkách nemusí hrát jenom blbí teenageři. Prostě vcelku obstojný slasher a dalšímu setkání u s Jasonem u Crystal Lake se nebráním. ()

Wacoslav1

Tohle opravdu ne byl sem na tom v kine a po skonceni jsem si jenom rikal co to sakra bylo? debil Nispel uspesne zabil dalsi legendu a ja litoval ze Jason neni skutecny a nepujci mi macetu abych mohl jit tvurce vlastnorucne rozsekat za to co udelali s mym milovanym hororem uz ten zacatek mne varoval ze nebude vse v poradku (zabila si mi syna! fuch useknuta hlava!) to co vyslo v puvodni filmu na nervydrasajici zhruba 15 minutovou scenu tady odbily asi za 10 sekund? a jeste to stihly prolozit asi 20 strihy? no tak dobra co tu mame dal vymasakrovani prvni party jeste uslo ale co za totaldementhovadsky kreteny nastoupilo po nich a do jakyho debilne extremniho deje se to zvrtlo? netvrdim ze puvodni serie byla nejaka odusevnela taky v tech filmech slo o chlast huleni prcani a zabijeni ale aspon ty postavy nebyly uplny retardi tady mame cinana co chlasta z boty negra co si honi pero a venkovskyho vidlaka co vojizdi gumovou panu a na to se jako chce dnesni retardovana generace teanegeru jako koukat nebo co ?! vrcholem vseho je pak hlavni hrdina co vypada jak Lorenzo Lamas na stredni a na konci ve finalnim souboji zahodi Jasona ????? Jason nejvetsi hovado a symbol neporazitelnosti tu je tak trapnej ze se necha zlikvidovat od takovyho kokotka?! to vazne ne ja uz bych ty remaky regulerne zakazal protoze akoraj serou jednu klasiku za druhou tady se da ocenit snad jenom par solidnich vrazd ale spis tim natocenim nez provedenim jako takovym protoze co si budeme povidat neni to puvodni a uz to tady proste bylo takze suma sumarum je to zumpa a Nispela uz nekdo odstrelte protoze uz je treba podobnym prasarnam ucinit pritrz ()

Davies182

Lepší tři aneb hodně velké překvapení. Téměř neodolám nutkání zvýšit hodnocení o jeden stupínek, neboť v kině mne čekala parádní vyvražďovačka od začátku do konce. Asi se začnu více věnovat hororům... Tak teď ale ty zápory. Již skoro klasický znak většiny žánrově podobných snímků je totální dementnost všech zůčastněných postav, a nový Jason není výjimkou. Jeden příklad za všechny: vidím chlápka s mrtvolou, jak si to šine k rozpadlému domu - jdu za ním! To asi ne. Občas by tedy neuškodilo (jak psal imf) použít v podobných filmech mozek, že, pane scénáristo? To je ale jediná - bohužel velká - výtka tohoto nového remaku, žádné další katastrofální chyby mne nenapadají. Bylo to svižné, řádně brutální, efektní, a mělo to super začátek, který mi dokonce připoměl Hory mají oči. Moc se mi to líbilo, takže jak říkám, příště to možná bude na čtyři. A mimochodem, asi už jsem mimo lajnu, aneb to se snad v každých nových hororech vyskytuje TAKOVÉ množství sexuálních scén s extrémně dlouhými záběry na poprsí vnadných skoromodelek? Vypadá to, jako by režisér do filmu záměrně "dával" i něco pro pány, kteří na podobné snímky chodí hlavně se svými (a kvůli nim) dívčinami. Takže: díky rejžo. ()

Xmilden

Překvapení jako blázen! Původně jsem zde měl komentář, ve kterém jsem tuto verzi z roku 2009 ztrhal jak jen to šlo. Jenže se stalo, to že jsem si dal pěkně popořadě celou sérii a musí říct že místy obsahovala hodně velké šílenosti, při kterých bych jejich tvůrce poslal s klidným srdcem na hodně rychlou léčbu hlavy. Jasně, ani novej Friday the 13th není žádný oscarový kousek. Jenže v mých očích má vše co mě místy chybělo ve starých dílech. Krásné holky? Jsou tady. Neporazitelný a mohutný Jason? Není problém. Skvělý obraz a brutalita? Samozřejmě. Originální masakry? Opět splněno! Takže nemám s filmem prostě problém. Herci sympatičtí, brutálně vraždění, tempo hodně na pohodu. Nechtěl jsem více a tohle mě bohatě stačí. Nyní prosím o druhý díl a klidně ho může točit i Nispel, protože přesně na tenhle typ práce se ten člověk vlastně hodí. 13 obětí. V rámci žánru 70%. Nejlepší Friday the 13th. Ať si pro mě Jason klidně příjde. ()

Real Tom Hardy

"MY NAME IS TRENT. MY DADDY BENT ME OVER THIS CHAIR AND BEAT ME WHEN I WAS LITTLE, SO YOU NEED TO FIX IT." --- Takže, mám niekoľko vecí na srdci, tak poďme rovno na to. Keď som pred chvíľou sedel na toalete a rozmýšľal, či idem písať koment alebo nie, najmä teda o tom, ako to už je sakra pekne dlho odvtedy, čo som si film značne užil po stránke diváckej, nie filmárskej, dostal som mimoriadne déjà vu, až ma striaslo. Ďalej, matka ma potešila ešte pred začatím filmu, hovorím jej, že idem pozerať Piatok trinásteho a ona na to, že: "Heej? To sme s babami pozerávali na intráku na strednej, aj dvojku aj trojku a aj Freddyho!" Hovorím si sám pre seba: "Babizne, takto sa to robí!" Ďalej, po dopozeraní som sa chytal za hlavu. Prečo? Hneď poviem. Jednou z krásnych devíz tohto priblblého snímku sú prsia. Kastingový director musel mať röntgenové oči, keď vybral takéto výstavné kúsky. Eventuálne však zisťujem, že som nesledoval predĺženú verziu obsahujúcu 12 (12!!!) doplnkových a alternatívnych explicitných scén. Pociťujem hnev, no zároveň zúfalstvo, keďže budem musieť robiť replay (lebo sledovať ich osobitne nie je ono). Ďalej, Isherwood vo svojom komentári nižšie uviedol, že Michael Bay z pozície producenta przni jednu hororovú klasiku za druhou. S výrokom sa nedá iné než súhlasiť, sám za seba však musím doplniť, že to vítam (masakre v Texase som si pod jeho taktovkou užil jedna báseň). A čo ešte musím doplniť je, že žiadny dobrý teen film sa nemôže zaobísť bez Aarona Yoo (Disturbia <3)! Inak to proste nejde. Toto by sme mali, ak sa náhodou rozhodnem napísať niečo prínosné, tak dopíšem. I keď pochyby sú na mieste. --- (20.6.2020) Killer Cut je vážne dobrým prídavkom k filmu, nielen kvôli ceckom, sú v ňom komplet nové udalosti, ktoré síce nemenia nič v konečnom dôsledku, je však fajn vidieť ich. Mne už nezostáva nič iné len byť nazlostený, že som ho nevidel ako prvý. (19.6.2020) (20.6.2022) (27.2.2022) ()

-bad-mad-wolf-

Další z řady módních slasherů, kde se zabiják libovolně teleportuje a likviduje bezmocné oběti s kadencí kombajnu - jakmile však padne pod kudlu hlavní hezoun, zabiják přepne do "safe" režimu a troubu jenom odstrčí. Stejně tak jeho ségru, kterou si bezdůvodně vykrmuje kdesi v noře (aniž by bylo objasněno, proč to dělá, když všechno ostatní zbavuje života do dvou minut od setkání). Nechápu, nerozumím, neberu. Jediné, co je v tomhle filmu poctivé, je počet mrtvých a obnažených koz. ()

darkrobyk

S odstupem času se nový Pátek 13. jeví ještě o něco lepší, hlavně v porovnání s přibývajícím množstvím céčkových hororů. Nejde o remake, jak se mnozí mylně domnívají, film navazuje na první snímek z roku 1980 jen s odstupem času.... Nispel chytře použil model z Psycha, a zúčtoval tak s první várkou omladiny. Po slibném úvodu se místy děj sice zpomaluje, ale na řezničinu nakonec dojde. Mordy jsou příjemné, ke slovu přijde nejen mačeta, ale i past na medvědy, šíp, sekera či spacák nad ohništěm. Místy se člověk i lehce pousměje. Je fajn, že omladinu tvoří banda vypatlanců, tudíž se těšíte, jak budou postupně vykydleni, a líto vám jich rozhodně není. Viděno 2x. ()

juta

Prostě špatný, natočený to je sice pěkně, ale myšlení a chování postav je na hození si mašle. Bohužel postupem času začne vadit skutečnost, že pokaždé Jason najde svou oběť, ať se schová, nebo uteče kamkoliv. Že by měl vidění jako Predátor? Odfláknuté... ()

Fiftis

Dávam filmu tri hviezdy pretože nejde o nič nové a aj keď v remake-u okrem lepších efektov asi veľa nového čakať netreba, scenár nemusel byť postavený na už tak otrepanej pesničke – ideme na chatu. Na druhú stranu to mohlo byť aj horšie a zopár vecí sa vydarilo, znovu sa musím vrátiť k nájdeniu a nasadeniu legendárnej masky. Rozhodne ide o slušnú porcovačku a pre fandov fenoménu Piatok trinásteho megasviatok. Inak ale iba ďalšia priemerná položka do zoznamu remake-ov. ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

05.10.2009

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (více)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic