Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte zpátky v Crystal Lake v tomto mrazivém přepracování kultovního hororu Pátek třináctého. Clay Miller se ve snaze najít svou ztracenou sestru vydává do tajuplných lesů v okolí legendárního jezera Crystal Lake, kde pod tlejícími stromy narazí na zchátralé zbytky starého obydlí. A to není jediné, co vyčkává ukryto v hustém lese. I přes varování policie a místních usedlíků Clay sleduje těch pár stop, které má, s pomocí mladé dívky Jenny, co sem přijala s partou kamarádů ze školy strávit divoký víkend. Všichni zde ale najdou víc, než vůbec chtěli. Netuší, že vstoupili do rajónu jedné z nejhrůznějších postav americké filmové historie – děsivého zabijáka vyzbrojeného mačetou, který v Crystal Lake loví nevinné … Jasona Voorheese. (HBO Europe)

Pepinec

Záměrem filmařů bylo oprášení původního snímku z roku 1980. Snímku, který je mnohými považován za kult, ač přesně nevím proč. To by patrně byli schopni vysvětlit milovníci béčkového hororu. Nicméně, remake z roku 2009 nepřináší nic nového. Film bude zřejmě populární u teenagerů, stejně jako kupříkladu Stmívání. Poměrně strhující je první desetiminutovka, kdy mrtvoly létají vzduchem stejně jako létaly puky soupeřů do naší branky na letošním mistrovství světa v hokeji. Naprosto ideální podívaná k popcornu. Tedy ten film, nikoliv hokej...:-) Poté nastupuje řada dosti zdařilých fórků, jako například věta: "...máš velkolepý kozy a krásně umístěný bradavky!" K popukání je též moment, kdy budoucí černošská oběť vyběhne z domu čelit zabijákovi s pánvičkou a sekyrkou...:-) Děj samotný nás nemá čím zaskočit ani překvapit, za vše, co na plátně uzříme, lze dosadit název jiného slavnějšího kamaráda. Ať již Texaského masakru nebo hor, co mají oči. Moje doporučení však zní - jděte na to, poněvadž kdo ví, kdy do kina zase přijde něco podobného. ()

DaliX

Remake ktorý bohužiaľ mohol dopadnúť oveľa lepšie. Hororová legenda Jason Voorhees má milióny fanúšikov po celom svete a takmer každý pozná zabijaka z Krištáľového jazera. To čo nakrútil Nispel mi príde iba ako lacný recyklát, ktorý neponúka nič nové, len ohraté dejové klišé, dokonca som čakal aj od vývoja postavy Jasona viac prepracovanosti. Avšak nestalo sa. ()

Arkos

Vcelku dobrý horor, ale ve srovnání s původní sérii tomu něco chybí. Chtělo by to to trochu víc atmosféry, originality a méně běhání Jasona. Na druhou stranu podzemní tunely jsou velice slušné a scéna, kdy si Jason poprvé nasazuje svojí masku také nemá chybu. Takže, protože jsem milovníkem všech Pátků 13, budu neobjektivní a dám za 4 hvězdy. ()

JohnnyD

Uchádzajúci remake. Viem si to predstaviť aj oveľa lepšie, Michaela Baya považujem za zlo na hororovom poli a Marcusa Nispela za neschopného remeselníka, ale remake Friday the 13th je celkom zábavný so všetkým, čo k tomu patrí - teda menovite krvavými mordami a odhalenými vnadami mladých herečiek, ktoré sa snažia za každú cenu preraziť v krutom Hollywoode (vyhráva Julianna Guill). Pravdaže, o hororovej atmosfére (ktorou boli typické predošlé filmy) remake nemôže ani snívať a hrá úplne inú ligu ako prvých sedem dielov ságy (a crossover Freddy vs. Jason), no napriek tomu v ňom cítiť to, o čom bola sága vždy - teda sex, krv a Jason. A nič viac. A to niekedy stačí. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +casting, tedy výběr z mladých a v mnoha případech snad i talentovaných(čti: hezkých) herců se povedl, především Jared Padalecki a Danielle Panabaker, občas dobré lekačky, ja se tedy nelek, ale kamrád několikrát povyskočil, slušná atmosféra -Jason běhá! Jason je chytrej!! Jason je všude!!! WTF jak to dokázal? Tohle mi vadilo opravdu asi nejvíc, kde je ten starej dobrej, tupej Jason? Nispel si měl raději točit další Texaskej masakr a od toho dát ruce pryč/// Ať už je to Pátek třináctého, Noční můra z Elm Street nebo nově Halloween, vždy se na tyto filmy těším. Proto i tento film patřil mezi hodně vyhlížené. Škoda, že nedopadl tak jak by si zasloužil. Respektive, já jsem ještě s výsledkem celkem spokojen, ale myslím si, že by se v dnešní době dal natočit mnohem lepší film, kterej by tuto sérii pořádně nakopl. Měl být určitě originálnější a detailnější. Vražda šípem do hlavy, mačetou do hlavy, sekerou do zad a rychlej střih. Ale aspoň zas můžu znovu zopakovat "zase šukaj jak králíci před porážkou"/// Celkem 71%/// ()

666teen

Poslední shledání s Jasonem byl zábavný crossover, kde se mistr mačety setkal se střihorukým Freddiem. A byla to zábava. Teď se vrací šikula jeden v roli strážce odkazu svojí pošahané matky a jako vedlejšák hlídá pole s ganjou v Crystal Lake. Během hlídání vyšťaví partu teenagerů, kteří tvoří tak protivnou bandu kriplů, že jim budete přát horší konce, než si pro ně Jason připravil. Jo, a je to nuda k posrání. ()

Cappuccino

Brutálne vraždy, neporaziteľný záporák a partia skladajúca sa z trápneho chalana, slušného dievčatka, nahej nymfomanky a podobne. Skrátka klasický americký slasher, ktorý neurazí, ani neohúri. ()

Ruut

Plivanec do xichtu největšího hokejisty všech dob. O to smutnější že se na tomhle hnusu podílel i otec původního pátku. Slaboučký odvar, který soupeří svou nesmyslností a hloupostí s osmým a devátým (!!!) dílem původní série o titul nejhorší části jasonovského universa. Co se mohlo pokazit, to se skutečně pokazilo a nefunguje zde naprosto nic. Lidem, co mají nakoukáno alespoň pár hororů, doporučuji nechat tento odpad být. Jen vás to znechutí ()

-OverLord-

Nemůžu říct, že by mě to zklamalo. Jen to bylo takový suchý. V dnešní době je cool točení kdejakejch remaků, a to se nevyhnulo ani hororum. Ale můžu říct, že třeba takovej Halloween dopad o moc líp. ()

S.Quentin QUALE

Hned po 5 minutách jsem s vlasy k nebi zjistil, že už jsem film viděl, ale nic si z něho nepamatuju. A ne, nemyslím tím "originál". :) Známka kvality hned od začátku. Nevím, kterého dílu má být tohle remake, ale pravděpodobně si člověk může vybrat z prvních pěti, nebo možná je to remake všech 5 v jednom. Ve výsledku se jedná o "moderní" podprůměrný slasher se spoustou klišé, kterému bych možná i dvě hvězdy dal, kdyby z toho však krypl Nispel neudělal v závěru trapnou vykrádačku svého masakru. Když tomu přičtu, co stojí v první větě tohoto komentáře, tak tomu práším regulérní jedničku. 29% a totální zbytečnost. ()

Allien.9

Stejný případ jako remake "Noční můry v Elm Street". Bezduchá vyvražďovačka s nulovou atmosférou, spoustou nesmyslů (Jason vždycky ví, kudy a kam se budou jeho potenciální oběti přesunovat) a tak nesympatickými postavami, že byste je nejraději oddělali sami. Smím-li radit, pusťte si radši originál.;-) ()

2-Xtreme

Nispel snád nevidel žiaden diel Piatku 13, inak by nemohol natočiť niečo takéto. Toto ani nie je Piatok. Toto je obyčajná road movie v ktorej sa objavuje Jason. Hlavné je, že nie som sklamaný... pretože som neočakával, žeby Bayova továren na žumpu dokázala natočiť obstojný film. Jason neuteká, nestriela z luku, nebýva v kanáloch ako ninja korytnačka, nelozí po strechách a nerozmýšla. Kde je posestná Jasonova tupost? Dúfam, že Freddyho mi takto nesprznia. V TCM im to ako tak vyšlo, ale tu sa to prejavilo naplno. Nispel nemá pre Piatok cit. Nedokázal vytvoriť atmosfúru 80-tich rokov. Jediné čo môžem pochváliť je, že i ked je to remake... neskopíroval pôvodný scenár ako to už býva, ale skúsil trochu poexperimentovať. A tu už sa dostávame tam kde to Nispel nezvládol do 90% filmu. Uvodných 20 min vobec nemalo byť vo filme resp. keby Nispel vydal iba prvých 20 min ako nejaký Tribute to Jason potešil by som sa. Suma sumárom: Keby to nebol Piatok, ale nejaký iný horor, bolo by to za 50%, takto je to iba na 40. PS: Ani tie vraždy a gore za nič nestálo. ()

MIMIC odpad!

Ako horor to má nulovú efektivitu, tvorcovia si zrejme myslia, že klišé a žánrové pravidlá sú to isté. Celkom by ma zaujímalo, či sú s výsledkom spokojní. Ak áno, či preto, že urobili dobrý film alebo preto, že dobre zarobili. A tiež to, či si myslia, že ich film zarobil tak dobre preto, lebo je dobrý alebo preto, že ľudia sú jednoducho zvedaví. ()

mzss1

(57%) Po 10 tak nějak souvisejících filmech série Pátku třináctého tu máme remake, který natočil režisér Marcus Nispel. Od něho jsem viděl jen remakovaný Texaský masakr motorovou pilou z r.2003, který mi sedl a mám ho mezi horory v oblibě. Nechápu tak častou kritiku na tohoto režiséra. Nyní tím myslím tuto verzi o Jasonovi. Rozhodně to není žádná velká pecka jako je ten mnou zmíněný masakr, ale zase nemůžu hovořit o nějakém velkém zklamání. Nedokážu to asi přesně popsat slovy, ale zde se nejspíš nepovedlo dost žánrových aspektů patřící do téhle série. Není tu téměř žádné napětí a atmosféra je také tak nějak na štýru. Potěší jen vydařený technická stránka a pohrávání s kamerou, kdy např. v jedné scéně vidíme blikání světla a v tom je např.nějaká scéna, tohle zpracování Nispel zřejmě umí. Jason je zde naspeedovaný, je to přímo vraždící mašina. Takže s Jasonem jako takový jsem neměl problém. Vraždy jsou většinou dobré, především úvodní cca 22 minutovka. Jen to i dějově vázne a celkově je to takové suché a bez nápadu. Samozřejmě spousta těchto dílů je dost samoúčelné, Jason vraždí partičku mládenců a víc se v tom nemusí řešit, jen zde je to takové neucelené. A to, že se Jasnon střílí z luku a má mazané podzemní cestičky – to mi rozhodně nevadilo. Postavy – ty už jsou na tom trochu hůř až na 2 celkem sympatické a hlavní hrdiny filmu. Úvod je takový divný, poté začne vraždění jedné party a až po 22 minutě se nám odkryje název snímku a pak se snímek začne soustředit na novou partu – to bylo taky trochu divné, ale budiž. Větší problém s tím nemám, dokonce ani se závěrem. Hudba se též relativně vydařila. Škoda, že nevzniklo pokračování. ()

DJ Obelix

Jen 50%? Ani náhodou. Nečekal jsem vůbec nic, snad jen zprznění originálu, ale tenhle remake mu určitě ostudu nedělá. P.S.: Jediná logická věc, která mě naprosto iritovala bylo to, kterak měl Jason kemp Crystal Lake plně pod proudem, když už byl docela dost dlouho zavřený. To si jako jednou za měsíc odskočil na poštu a zaplatil SIPO za elektřinu? :-) ()

kingik

Mistr krváků Marcus Nispel naservíroval zajímavý mix násilí, brutality, sexu a nahoty. Vybral mladé herce, kteří do tohoto konceptu velmi dobře zapadají, a v agresivní režii se nezdráhal jít mírně inovační cestou oproti svým předchůdcům. Film po celou dobu šlape, dívky vzorně ječí, chlapci jsou odvážní a Jason je vzorně a nápaditě kosí. Nespokojený jsem byl pouze s finále snímku, které se mně zdálo odbyté, a otevřený konec dává tušit, že jsme se s nelítostným Jasonem neviděli naposled. ()

sochoking

Ak pominiem tie tínejdžerské prijeblé hlášky, modelov namiesto hercov a zabudnem na 80- te roky, tak som sa pekne pobavil. Intenzívne zabíjanie v jednom nášupe. Jason sa s tým nesral. Akcia AHOJ- AKO SA MAS- DOVIDENIA mi krásne sedela a ja som bol rád, že mi to tak fajne a pohodovo zbehlo. No a môžem ísť spať! ()

dr.horrible odpad!

[SE] Najhorší Piatok! Už točiť remake nemalo moc zmysel, o to viac, keď ho dostal do rúk človek s povesťou vyhláseného diletanta, ktorý už pokazil Texaský masaker a ktorý zrejme ani nevidel pôvodný film. Neveril by som, že to niekedy poviem, ale Nispelov film je ešte horší ako Jason vo vesmíre (Jason X). Môj osobný rebríček Piatkovej série: Úplne najradšej mám "Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan" a potom P3, P4, P6, P7, P1, P5, P2, P9, P10 a najhorší je tento odpad. Keby som do toho rátal aj Freddy vs. Jason, zaradil by som ho niekde medzi šestku a sedmičku, tj zhruba na piate miesto. ()

hladass odpad!

Tak teda jo... To, že se všichni ve filmu chovají jako naprostí idioti, na to jsem si už zvykl... Že je to, jako většina dnešních amerických filmů, natočeno nezajímavě, bez nápadu, bez atmosféry, na to jsem si už taky zvykl... Ale že Jason běhá jako sprinter, je hbitý, ohebný, háže sekerou, střílí z luku, vyrábí pasti a poplašné zařízení a umí se asi teleportovat, tak to jsem opravdu nerozdýchal... Takže jsem se dodíval na tohoto "zálesáka" a pak se z čirého zoufalství ožral jako prase... ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

05.10.2009

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (více)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic