Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

Fiftis

Prvé série som začal pozerávať, v dobe, kedy som ešte mal televíziu a sledoval ju. Bolo to v čase pomalého konca mojich stredoškolských čias. Musím sa priznať, že ma to ako tak bavilo. Bolo tam asi 5 rodín a skoro ako každý začínajúci seriál, to ešte malo nápad a šmrnc. Ale asi od 5 - 6 série sa to začalo neskutočne kaziť. Za prvé tam dali otravného - mentálne retardovaného Imra a asi 10 nových rodín. Nehovoriac, že od tej 10 série tam už bolo asi 150 postáv a 30 rodín a to nie len z toho "nášho" paneláku, ale aj vedľajších postáv zo všelijakých firiem a kamarátov kamarátov mojich kamarátov. Takže niektoré rodiny a postavy sa do jednej časti ani nezmestili a neobjavili sa aj 2 epizódy. Jediná rodina v pozdejších sériách ktorá ma ako tak bavila, bola len rodina Dušičková. Ostatné ma už veľmi otravovali a mnohé postavy som z duše nenávidel. ()

Janega odpad!

Andy Kraus sa dušoval, že v 8. sérii prijde veľkým zmenám. Okrem zvučky a premaľovaného bytu Švehlovcov som žiadne výrazné zmeny nepostrehol. Skôr by bolo treba zmeniť tvorcov seriálu (Kraus by už mal predať štafetu). Ale kde zoženiete lepších, keď všetky slovenské seriály sú na hovno? 14. 1. 2013: Po dvoch rokoch úplného ignorovania som sa rozhodol pozrieť, čo majú v Paneláku nového. A rovnako ako pred dvoma rokmi je to stále... kravina. Jediným plusom je ten nový krásny byt v podkroví, do ktorého by som sa rád nasťahoval. ()

AndreyCSFD

Slovenská varice na českou Ulici, aneb s úvodními titulky ber žehličku do ruky. Naprosto ideální materiál k jednotvárným domácím pracem. Nutno ovšem poznamenat, že Panelák nedosahuje ani pětiny stupidity zmíněného českého blafu. Velké plus také je, že slovenští herci hrají celkem přirozeně a svoji výplatu se opravdu snaží odpracovat. Sem tam vykoukne ze scénáře i nějaký drobný vtípek a podmaz moderní hudbou či hudbou ze soundtracků je také chytrý tah. Na první pohled zaujme diváka fakt, že v Paneláku vládne naprostá snídanová shoda u sledovaných rodinek - jogurty a praženica. Na ten druhý zase, že jeden díl k rozeznání panelákových chlapů rozhodně nestačí, protože ta typová podoba je až zarážející. Seriál jsem zaregistrovala až od 630. dílu a mezi pravidelné diváky se s největší pravděpodobností nezařadím, moje hodnocení tedy není vzhledem k rozsahu seriálu příliš komplexní, přesto si myslím, že bude docela odpovídající. ()

jhrasko

Volám maminke a pýtam sa, čo ide pozerať. PANELÁK. Tak to vždy na chvíľu skúsim, keď som doma, na Slovensku, a myslím si, že v záplave Ordinácii, Kutiylov, Ulíc, VKVečiek a všetkého, čo som nikdy nevidel a len tak o to okoloidúco občas zavadím, mi Panelák fakt najmenej vadí. Pretože Diana Mórová je pani herečka, totálny živel a talent a Božidara Turzonovová s Jurajom Slezáčkom sú tak akurátne životom otrávení ( a otravní ). Síce sa strácam vo všetkých mužských postavách, kto je koho manžel, milenec, otec - Marián Miezga, Vladimír Kobielský a Filip Tůma sú typovo totiž úplne rovnakí, ale i tak ide o formát, ktorý rozdýcham ( i keď zámerne nepozerám ). Nápad predabovať ho do češtiny bol fakt PRÍMA ! Seriálové 3 * ()

harfuska

Občas telenovela a občas nuda, ale aj tak je to jeden z tých lepších slovenských seriálov (hlavne v posledných rokoch sledujem zlepšenie, postavy sú viac vycibrené). Viacero sympatických a známych hercov, charakterovo roznorodé postavy, zaujímavé zápletky, trochu humoru, trochu smútku, príjemná hudba v pozadí a častejšie striedanie osadenstva (čo ma dosť teší, lebo na niektorých sa dlhodobo nedá pozerať). Príjemným spestrením sú dvaja roboši, ktorý len labzujú po panderláku a nič nerobia ☺ Herecké výkony sú vcelku prirodzené až na pár výnimiek (ako napr. tupelo Samuel Spišák, ktorý je nemožný a keď ho zbadám, tak mám 100 chutí prepnúť kanál). ()

• Po Marekovi Uramovi, ktorý si v prvej epizóde seriálu zahral taxikára, sa pred kamerou objavil aj jeho kolega z tímu a hviezda slovenskej extraligy Sasu Hovi. (R4D0)
  • V jednej z epizód daruje Jakub Švehla (Vladimír Kobielský) svojej manželke štedrý dar, ide o náhrdelník zakúpený v klenotníctve KOBIELSKI. (R4D0)