Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Ruut

No první půlku filmu jsem si připadal jako bych koukal na nějaký prequel k Saw, kde začíná mladý Jigsaw poprvé rozjíždět své krkolomné akcičky. Postupem času se to trochu zvrhlo v hru na skoroboha, ale celkově říkam proč ne - jednou za čas něco takového vůbec nezaškodí. Pozitiva: rychlý start bez zbytečné expozice (tady někdo pochopil že by neměl šanci vymyslet nic originalního), slušné výkony všech herců a Gerard Butler jak jej neznáte. 70%. ()

Allien.9

Filmů o pomstě jsou desítky, možná dokonce stovky. Ale ani tak se "Ctihodný občan" jen tak lehce neztratí. Je totiž mnohem vynalézavější, napínavější a vyspělejší než většina jeho žánrových bratříčků... Vsuvka: Butler mi leze krkem skoro všude, kde se v poslední době objeví, ale tady prostě nemá chybu. Je Butlerův Clyde Shelton dalším žhavým kandidátem pro vstup do síně slávy kultovních filmových mstitelů? Pro mě určitě ano.;-) ()

HAL

Svým způsobem je ten film vážně skvělý - řezal jsem se u něj smíchy víc než u 2012 a to už je co říct, protože Emmerichovu katastrofickou katastrofu považuji za ultimátní parodii na všechno včetně sebe sama. Ctihodný občan to ale v několika málo momentech dokázal krutě překonat, protože ty dementně nesmyslné věci, které se ve filmu dějí, jsou prostě neuvěřitelně směšné a toporně přehrávající Butler je jenom podtrhuje. Každopádně Zombieland se se svým házením pian na zombíky může jít zahrabat, protože na ten superfrag zhruba v polovině Ctihodného občana prostě nemá vůbec nic. WTF film roku. 3/10 ()

ChewieDC

Když se nad tím zpětně zamyslíte, nemá to úplně logiku. Konec mě také docela mrzel. Ale jako výborně odsýpající thriller to sviští senzačně a Gerard Butler je boží. ()

mzss1

|65%| Obstojná záležitost to je – o tom žádná. Přesto se ale nemůžu zbavit pocitu jisté rozporuplnosti. Na jednu stránku to vypadá jako dokonalý thriller, na druhou, strašně umělá, předvídatelná a ke konci až trochu hloupá blbost. Kvalita tu cítit je, o tom se nedá pochybovat, dvojice herců Butler a Fox to zahráli výborně, jen to má prostě trochu divný scénář. Hned od začátku víme, o čem to bude, nic velkého nás nepřekvapí, ani finále, které už šlo mimo mě. Vypadá to, že film dost kritizuju, ale není to tak, jen mám opravdu zvláštní pocity. Na jednu stranu výborný film, na druhou blbost – to se jen tak nestává, holt jsem to tak vnímal. Režie, herci, technická stránka, hudba – to vše je v pořádku. Takže takto to vidím na netradiční film, který může každému sednout úplně jinak. ()

kingik

Když se Gerard Butler po neadekvátním trestu pro násilníka, který ho připravil o jeho milovanou rodinu, naštve, tak ho ani ve vězení nic nezastaví, aby dokonal svou masakrující pomstu na všech, kteří v jeho případu nerozhodli správně. A proti němu, v tomto chytrém a neskonale přehnaném thrilleru, stojí zastánce spravedlnosti Jamie Foxx a hrstka dalších lidí, které ovšem v příštích okamžicích Butler pošle na onen svět. Scenárista Kurt Wimmer stvořil zpočátku naprosto vynikající thriller, který se z běžného průměru vymyká množstvím neotřelých nápadů a nepředvídatelných postupů, které ovšem v závěru vyvrcholí celkem banálním finále, ve kterém má navrch pro změnu postava, které zrovna nefandíte. Fandil jsem Butlerovi. Podal svého nazlobeného chlapíka neodolatelným způsobem a F.Gary Gray režíroval na jedničku. Velmi zajímavý thriller. 80% ()

Snorlax

Film, ve kterém nešlo fandit nikomu, ale přece jen asi vyhrál ten nesprávný. Jinak skrumáž rychle se střídajících nelogičností vyvrcholí závěrečnou komickou sublimací bomby a jejím autosugestivním přesunem na jiné místo. To už jsem se neudržela a smála se nahlas. ()

sochoking

Sklamalo ma akurát to, že to tam všetko nepoodpaľoval ! Uplne masakrálne a do jedného, plus jeho rodinu a s malou na koniec, ako bonusová čerešnička na šľahačke. Vtedy bych dal za 5 ! ()

Šakal

Pokud k snímku přistoupíte jako k " oddychovce ", nebudete ho brát zcela vážně, odpustíte mu těch ( pár ) nelogičností..... nebudete zklamáni. Snímek jsem si dal po těžkém předchozím dni ( oslava udělala své :o) s mírnými obavami, abych v kině nezachrápal :o) Ujišťuji, že to se vám nestane, protože Gray na nic nečeká a rozbaluje to hned od úplného začátku a ve zběsilé jízdě uhání stále dál ( milovníci " chuťovek " alá Saw si přijdou na své :o) . Ústřední dvojice Butler - Foxx nenechává nikoho na pochybách, že jsou to právě oni dva, kteří potáhnou ( nutno říci, že více než obstojně ) celý snímek na svých bedrech. Pouze škoda, že snímku v posledních 20 minutách lehce dochází dech, včetně toho závěru. Výsledný verdikt: 3+1/2* si Law abiding citizen ode mě odnáší.... p.s. snímek bych doporučil promítat jako studijní materiál budoucím právníkům a soudcům :o) ()

InJo

Zpočátku slibná (chytlavá a podnětná) kritika soudního systému se někdy po polovině zvrhne v tuctový nelogický (v lecčems až absurdní) thriller o honbě na šíleného vraha, který je tak "geniální", že počítá i s naprostou demencí svých protivníků... Je to docela škoda, protože kdyby se držel scénárista při zemi, mohlo z toho být vynikající emotivní drama s nezanedbatelným přesahem. Alespoň, že je to konstantně zábavné a napínavé (i když asi jen napoprvé). 70 % ()

Webb

Ukázkový příklad, jak pointa ke konci může zabít podstatné věci které jsme viděli a já raději budu předstírat že ji neviděl. Díky ní je druhé zhlédnutí naprosto vyloučené a budu se snažit rychle zapomenout na to hnusně naroubované béčkové směřování. Jinak se jedná o thriller ze soudního systému který mě zaujal příběhem, částečně i scénářem, průměrnou režií už tolik bohužel ne. Slabší tři hvězdy, 55% ()

Sobis87

Psavské schopnosti Kurta Wimmera haprují dílo od díla. Tenhle scénárista a režisér má občas dobré nápady, což dokázal vcelku dobrým Equilibriem, zároveň pracoval i na ucházející gangsterce Street Kings, na druhou stranu ale dokáže napsat i pitomý paskvil, jakým bezesporu je třeba snímek Ultraviolet. Ctihodný občan rozhodně patří k tomu lepšímu, co pod jeho rukama vzniklo - základní námět je více než dobrý a celá první hodina je kvalitativně na výši. Líbily se mi nejednoznačně pojaté hlavní postavy, jejichž psychologie sice nepřesahuje žánrový standard, ale jistou satisfakcí vůči tomu jsou Jamie Foxx s Geraldem Butlerem, kteří je ztvárnili a kteří s přehledem utáhnou i ty hlušší scény. Film ale ve své druhé polovině začne možná trochu zbytečně tlačit na pilu a díky několika přemrštěným scénám trochu ztrácí na věrohodnosti, přesto si stále udržuje velký spád, jako správný thriller je dostatečně napínavý a hlavně nenudí. Režisér F. Gary Gray se opět projevil jako rutinér bez snahy o jakkoliv nový přístup k tématu, místo toho bez větších ambicí opisuje zajeté postupy, zároveň ale dokáže překvapit nekompromisní brutalitou, která filmu přidává na působivosti. Potenciál Ctihodného občana sice nebyl naplno využit, rozhodně mohl být důkladněji napsaný (mnoho věcí pouze načrtnuto) a v některých momentech balancuje na hranici béčka, v rámci žánru se stále jedná o dobře vykonstruovanou podívanou s dobrým hereckým obsazením působivou ústřední myšlenkou. Rozhodně nadprůměr.70% ()

IQ Tiqe

Každý jako já, kdo má rád vendetu, technologický hračičky, jednoho machra, co sám vyjebává s celým systémem, bojuje za „dobrou“ věc a nebojí se krve, si to užije. Ukázka toho, jak tenkrá hranice je mezi klaďákem a záporákem. Bez úvodní desetiminutovky by byl Buitler kardinální hajzl, ale takhle je borec největšího kalibru. Nevíc ještě žasnete, jak to všechno dělá, scénárista vám hodí vějičku, která po dvou třetinách hasne, a i v tom je krása. Možná je škoda samotného závěru, pointy, ale samotného mě nenapadá, co by bylo lepší. # [viděno: dir. cut, TV, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 napětí 2 | pustil bych si znovu 8 ()

Sonnery

Jak excelentně rozehráli první půlku, tak tu druhou zase excelentně posrali. Proč sakra v Holywůdu není někdo, kdo má koule jako pátrací balóny a nebojí se vynechat ten patolízalskej americkej happyendovej patos. Zlatej Uwe Bol, ten si alespoń dělá filmy tak, jak chce ()

Jordan

možno trochu ukvapene dávam plné hodnotenie, ale myslím si, že mainstreamový thriller by takto nejako mohol vyzerať. každopádne - po tých rokoch a filmoch sa f.gary gray stal už pomaly zárukou kvalitného thrilleru (hollywoodskeho, mainstreamového), látky si vyberá (chvalabohu) tak (alebo sú mu prideľované - to neviem, ak áno, tak to prideľuje niekto, kto má pod čapicou trochu viac, ako len snahu nahrabať balík) že majú vždy aj nejaký ten presah (nie neadekvátne silný vzhľadom k žánru, cieľovému publiku a zámeru filmu, ale predsa len "nejaký", čo - tiež vzhľadom k distribučnému zámeru a cieľovému divákovi - poteší): narážam na istý náznak akejsi morálnej otázky (mal to už vo Vyjednávačovi) a napokon - gray pri svojich thrilleroch zakaždým viac či menej pracuje s veľmi silnou hnacou témou: pomstou. aj ako revenge movie je Law Abiding Citizen pomerne kvalitný kúsok, kde trochu trpko zamrzí až záver (stačilo len o trochu menej korektnosti, pozrieť si pred dopísaním scenára trebárs Desperada alebo Payback či Taken . . . a nie hrať sa na Muža v ohni), ale inak vás to drží celý čas v príjemnom zimomriavkovom napätí, kedy držíte clydeovi palce a nadšene čakáte, aké eso vytiahne z rukáva a natrie to nefungujúcemu systému. zručne zrežírované, dobre nadávkované, rozumne načasované, schopne napísané, sympaticky obsadené (a zahrané), ak si chcem pozrieť kvalitný revenge thriller, nemám prečo nesiahnuť znova po tomto kusisku. ()

Anderton

Ctihodný občan má skvelý námet, ktorý prekvapí tým, že hlavnou postavou je hrdina s takýmto nečakaným vývojom. Prekvapí ďalej ambivalentnosťou postáv, keď s niečím s nimi súhlasite, aby ste ich na základe nejakej informácie, alebo činu, neskôr odsúdili. Bohužial tu fatálne zlyhal režisér, ktorý tento filozofujúci námet natočil ako čisté akčné tupé béčko. Ako tak to zachraňujú aspoň áčkoví herci v hlavných úlohách. Škoda zbytočne zahodenej šance. ()

Frajer42

Sympatické duo Butler a Foxx. Velmi jednoduchý a přitom skvělý příběh. Skvělý byl však jen do jistého okamžiku. Dokonalý příklad jak se dá zahodit 5 - ti hvězdičkový potenciál. Všechno bylo super. Potom ale přišel neuvěřitelně debilní konec. Měl jsem sto chutí hodnocení snížit ještě mnohem víc. Skvěle plynoucí film pohřben během okamžiku. ()

AppleCore

Heh, a já myslel, že půjde o klasickej revenge movie. Gary Gray nám tu naservíroval nekompromisní a drsnej nervák, ve kterym si výbornej zaporák Butler dělá prdel z nedokonalosti právních postupů v podobě fenomenálního plánu, jenž likviduje všechny zúčastněné parádnim způsobem (hlavně pani soudkyně to krásně chytne). Doprovázený dobrou hudbou a slušnou kamerou bez použití zbytečnejch efektů k ohromení. Notočený tak nějak postaru, což filmu dává tu správnou atmosféru. Herecký duo perfektní a to platí hlavně pro Butlera (ten by měl hrát jenom role jako byla tahle). A jo, film je do určitý části bezchybnej a pak se to nějak začne zvrtávat do nelogičnosti (hlavně konec, kterej mohl nastat klidně v půlce filmu, kdyby Jamie Foxx chtěl), ale já si to prostě užil. ()

Dzeyna

Hodně promakaný film a to se vším všudy! Naprosto skvěle vymyšlené všechny plány a nástrahy Gerarda Butlera. Stejně tak i on byl skvělý. K němu se prostě hodí takové typy rolí. Jamie Foxx byl také výborný a na konci mě opravdu dostalo emocionálně celé završení snímku. Dle mého názoru hodně silný a nabitý snímek s dávkou akce, napětí, ale i emocí a lásky. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)