Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

VanTom

Poměrně chytrý scénář takticky rozehrává solidní polemiku nad moderním (západním) systémem soudní spravedlnosti, i když vkládat mu do úst nějaké vážné obviňující myšlenky bych si netroufl. Celá brilantně naplánovaná "hra" totiž své žánrově-béčkové kořeny v závěru hrdě demaskuje (především efektně filmovým, leč v reálu riskantně přiblblým "výbušným" potrestáním pachatele). ()

lykan9

Ctihodný občan je jedním z těch filmů, který v době vzniku nebyl nijak zvlášť propagován. Přitom patří mezi sortu filmů, které by neměli být přehlédnuty. Tento kriminální thriller je doslova úžasný a divák tají dech od samotného začátku. Gerard Butler hraje vlastně zápornou postavu, ale díky tématu a tím jak postavu pojímá, tak mu člověk po celou dobu fandí a doufá, že se mu vlastně podaří všechny ty nevinné lidi zabít. Jediné, co mě trochu zklamalo je závěr, ale jelikož klady natolik převažují, tak tvůrcům odpouštím a hodnocení nesnižuji. ()

Sany33

Spočítané a podčiarknuté, divák dostane priemerný film, ktorého pridanou hodnotou sú práve herci na čele s charizmatickým Butlerom. Nemá iba dobre vyzerať, ale aj dobre hrať. V jeho očiach badať hnev kombinovaný s faktom, že nemá čo stratiť. Nie je to psychopat, iba človek posadnutý túžbou po pomste, ktorý „keď chce aby ste boli mŕtvy, tak ste mŕtvy.“ Hoci nakoniec som mal pocit, že stratil všetok zmysel svojho konania a zmenil sa na neľudské vraždiace monštrum. Foxxova postava ťahá za kratší koniec. Pripúšťa, že právny systém nie je dokonalý, ale je to najlepšie, čo ľudia majú. Scenár sa snaží poukázať na nefunkčnosť súdnictva za Veľkou mlákou. Niečo v zmysle: aj keď budú ľudia robiť svoju prácu najlepšie ako vedia, stále bude odsúdená na neúspech. Hoci je film výrazne krvavý, za posledné obdobie je to jedna z tých lepších „vyvražďovačiek“ (a konečne bez vysokoškolákov). 75% ()

FrajerTom

Ctihodný občan začne pěkně z ostra. Bez úvodních titulků a bez varování se rozjede skvělý akční thriller, který sice má spoustu logických děr, ale který má i fantastický spád. Film drží výborné herecké duo, především Gerard Butler hnán pomstou má charisma na rozdávání. O to víc škoda konce, který sice není vyloženě špatný.. ale asi přišel příliš brzo.. nebo jsem prostě po skvělém filmu čekal i skvěle vygradovaný závěr...bohužel však přišel jen lehký průměr.. Ani ten ale nemění nic na faktu, že Ctihodný občan (pokud ho nebudete brát příliš vážně) je strhující jízda, která dobře pobaví. ()

Krosmen

Dávám 4*..Film se mi líbil. Jeho brutální scény mi nevadí. Líbila se mi Buttlerova proměna v průběhu filmu, jen to našroubování na jeho profesi, mi přišlo poněkud disharmonické. Film má spád, i když některé události se dají předpokládat. Sedlo mi to a přišlo i aktuální ()

svobik

Potvrdilo se, že rok 2009 je opravdu ve znamení sci-fi. Nic seriózního od Ctihodného občana nečekejte, jen je škoda, že se film tváří strašně vážně na to, jak je hloupý. Režie ale velmi svižná a příjemná a Butler strká Foxxe v klidu do kapsy. P.S. Speciální palec nahoru za ukázkové rozbodání spoluvězně. ()

jitrnic

Je to pěkná bramboračka, která nemá pořádnou hlavu ani patu. Obsahuje celkem nepěkné scény násilí, které patří spíš na video. Jsou laciné a zlé. Myšlenka je tu nahozena celkem chvályhodná - tedy, že je lepší odejít poražen se vztyčenou hlavou než zvítězit vychcaným kompromisem, na konci je ovšem poražena těmi správnými americkými hodnotami. Přesto se mi to kupodivu celkem líbilo (asi záleží, jak se na tenhle film vyspíte), někdy do půlky to mělo celkem spád, ve chvílích, kdy to vypadalo, že se film zvrhne v anarchii, jsem se i těšil, co bude dál. Toho se nakonec tvůrci zřejmě zalekli a dokončili film ve velice konvenčním duchu. Moc se mi líbil Jamie Foxx, který celý film táhl (měl toho také podstatně více k hraní než zavilý Gerard Butler). 50% ()

MNTB

není nad to pohrát si s bandou úředníků, jen se mi zdá, že typ těhle filmů je už poněkud ohraný ()

blackJag

Sofistikovaná verze hororové série SAW, oděná do dramaticky kriminálního hávu. Podobný styl zvolenému režisérovi sedí, jen tentokrát vsadil víc na rutinu a méně na napětí - koeficient divákovi satisfakce ale dostává do vysokých hodnot. Také určitě šlo být alespoň trochu kontroverznější - nic prvoplánového, snad výraznější sázka na představené schopnosti hlavního antihrdiny. Takto je snímek velmi divácky vděčný a zábavný, skandálnost má ale pouhé bulvární odlesky. Jinak Butler i Foxx v rámci žánrových rolí víc než solidní, vyloženě táhnoucí film z průměru. 70% ()

cross

Fantastický začátek slibující zajímavou zápletku s jasným poselstvím je drasticky znetvořen ve chvíli, kdy se z hlavního hrdiny kterému fandíte stává prostoduchý vrahoun, který zabíjí i sympatické blondýnky... Pár originálních nápadů je v ostrém kontrastu s profláknutým klišé (proč proboha musí mít každý inteligent v USA vojenskou minulost u zvláštních jednotek?!?), tempo dost kolísá a i přes poměrně originální závěr, slušnou hudbu a skvělého Butlera nenabízí Ctihodný občan ani zdaleka tolik, co v první cca. půlhodince sliboval... ()

horacko

Takéto filmy mi hodne chutia. Vrah s dobrými nápadmi, výbornou taktikou a toho ho ešte nedokážu zastaviť, keď už sedí za mrežami. Mimochodom ja osobne som fandil práve jemu, asi preto, že tými vraždami poukazoval na závažne problémy, ktoré sú v našej spoločnosti. ()

ganz

Skvělý příklad nenaplněného potenciálu. Konec který kazí veškerý předchozí děj. Jak Jamie foxx, tak Gerard Butler zvládli své role velmi dobře, bohužel film nejde postavit pouze na nich. Scénárista evidentně ke konci svého psaní začal s nějakým halucinogenem, jinak si to vysvětlit neumím. ()

s.e.p.p

Celou první polovinu jsem si říkal, jak je to skvělé, a že mě ani nehne jít pod 4 hvězdy. Och, jak šeredně jsem se mýlil. Mohl z toho být napínavý, jak už tady někdo psal, mash-up Saw a Prison Breaku, který se ještě jakž takž drží v mezích reálnosti. Po druhé polovině jsem se ale cítil, jako by někdo utrhnul druhou část scénáře, smotal ji do ruličky a namlátil mi s ní přes držku. Jak už jsem někde psal, já se rád bavím, nepotřebuju nic extra inteligentního... když mě ale každá druhá věta z úst protagonistů rozesmívá (dialogy jsou místy fakt stupidní) a finále vypadá jako by ho scénarista psal pár minut před deadlinem na záchodě...to se pak nedá nic dělat... Po dodívání jsem měl sto chutí jít s hodnocením ještě níž, přes noc jsem ale vychladnul...první polovina je opravdu výborná a ikdyž druhá je asi o polovinu horší, pořád je docela zábavná.. 60% ()

Ichabod

První hodinu a čtvrt bych hodnotil jako téměř dokonalou. Atmosféra co si s Se7en skoro nezadá a film mne napínal jak strunu. Butlerovi nejde nefandit. Ačkoliv je Foxx jiná liga, tady hrál postavu se kterou sympatizovat nelze, takže jsem měl až moc jasno komu budu do samého konce fandit. Bohužel jakmile se odhalí to nejzásadnější, film jak kdyby ve všem povolil, protože vsadil hodně na jednu kartu a tak další minuty jsou už rutinní lehce nadstandartní záležitost, ze které na zadek rozhodně nepadnu. Ale ještě před titulková scéna mi nahodila ten správný pocit jaký má tento žánr v divákovi vzbudit a bezkonkurenční atmosféru si držel opravdu solidně dlouho. Temný drsný thriller, kterých se točí zoufale málo. Proč ale nakonec dávám jen tři hvězdy je právě ten závěr. Proč si vždycky rád pustím Inside mana od Spikea Lee? Je to právě výborná atmosféra s pohlcujícím průběhem, kterou posune závěr filmu ještě o kousek dál, a naopak tady se to s LAC posralo.Další věc je lehká stupidita, jakože státní návladní jezdí všude k vraždám s policajtama ještě mu pomáhá "úplně náhodně přítel jeho zaměstnankyně, která se tahá se známým z minulosti co Butlerovu profesní historii zná" apod. Wimmer prostě umí příběh rozehrát, ale pak ho už neumí tak uzavřít. Stačí si vzpomenout na jinak také výborné Street Kings. Mohlo to být klidně na mnohem víc jak 7/10 ()

drackula

Úvod filmu bol skvelý. Mal myšlienku, bol uveriteľný a dostatočne strhujúci. Po prvej polovici však akoby všetkým dobrým nápadom dochádzal dych, čo sa začalo kompenzovať niekedy až absurdnými riešeniami a aj celkové rozuzlenie bolo trošku pritiahnuté za vlasy. Gerard Butler mohol svojej postave, napriek tomu že nebola vyslovene zle zahraná, odovzdať ďaleko viac. Škoda toho záveru, film mal potenciál stať sa viac ako len lepším priemerom. 65% ()

R1CH1E

Začnu tak tvrdě a přímo jako tento film. Bolest, kterou cítil Clyde při tom, když mu vraždili a znásilňovali ženu a následně dcerku jsem plně prožíval s ním. Následné rozhořčení nad nedokonalostí systému, který propustil vraha po 3 letech, jsem prožíval bolest, ale vztek mnohem více. Takže ono není divu, že si pak náš Clyde 10 let plánuje pomstu, při které pak lítají auta a krev do vzduchu stejně rychle, jako odřezané končetiny našich vrahů. První hodinu vás film vtáhne do děje tak pevně, jako při startu stíhačky, pak ale začíná ten motor nějak kuckat a nakonec jde ruku v ruce s koncem filmu totálně do sraček. Problém není ani tak ve scénáři, jako v obsazení. On nám tady totiž pan Butler předvedl hereckou symfonii, při které chudák Jamie Foxx dělal jen hodně tiché druhé housle. A v tom byl zásadní problém, protože já po celou dobu fandil Clydeovi (Butlerovi), a to byl taky důvod, proč mi konec nešel pod nos a boural celou poctivě vybudovanou atmosféru z předchozí hodiny a půl. Škoda. 4* "I'm gonna bring the whole fuckin' diseased, corrupt temple down on your head. It's gonna be biblical." ()

Guzo

Přestože film nebyl zrovna krátký, krásně utekl a splnil veškerá očekávání z traileru. Atmosféra by se dala krájet, herecké výkony byly na úrovni a všechno to celé dohromady parádně fungovalo. Ani nevím, proč to není na plných pět, žádný zápor mě takhle nenapadá, ale na tu nejvyšší příčku to bohužel opravdu nemá. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)