Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Hwaelos

Když přišlo do kin Mlčení jehňátek, šokovalo diváky mírou, s jakou se byli ochotni identifikovat s distingovaným a uhlazeným kanibalem. Hannibal Lecter má s postavou Clyda Sheltona určité společné rysy. Hlavní hrdina je taky brilantní taktik a manipulátor. Má v sobě kouzlo oběti, ale zároveň je chladnokrevným vrahem, který poukazuje na křiklavé nedostatky právního řádu tím, že ohrozí nebo zničí životy desítek lidí. Vytvořit postavu tak brilantně, že jsme schopní syntézy tak ambivalentních pocitů jakou jsou sympatie a odpor, je umění. Nicméně uvěřitelnost zápletky je až moc narušovaná Sheltonovým všeumělstvím, pro něhož není problém sehnat raketu do bazuky nebo rozmístit bomby po celém parkovišti věznice, aniž by si ho někdo všimnul. ()

MoiJe

Imho potencial vyuzity tak na 50%. Inak ale nie zle. I ked teda logika toho celeho a pointa zaveru mi unikaju. ()

Johny_fork

Když přistoupíte na pravidla hry tohoto filmu, budete se skvěle bavit, Butler je chladnokrevně geniální a tu moc mu věříte, film má hlavně bavit a tohle je napínavá jízda se skvělými herci. ()

Terva

Byl jsem strašně zvědav, jak si režisér Gary Gray poradí z tolik známou situací, kterou jsem viděl snad ve stovce filmů. Podobné situace už mají za sebou Charles Bronson, Steven Seagal nebo Arnold Schwarzenegger a mnoho dalších. V tomto snímku si to prožije Gerald Butler jako Clyde Alexander Shelton. Je totiž dobrý, když právní systém funguje, nemohl by se tak "zrodit" muž toužící po tvrdé pomstě. Clyde nám to dokazuje, ale je chytřejší, brutálnější a šílenější než byl kdo před ním. Jo a měl na přípravu deset let, tak se připravte na masakr. Možná až tak velký, že jsem pak nevěděl, komu vlastně fandit. Podařený thriller na který se dalo koukat. Ve filmu zazní Bloodline od Slayer - http://www.youtube.com/watch?v=LCoPLySgsZc , Eminence front od The Who a další písně. ()

moviesfan

Tento akční kousek se mi líbil. Místy je drsný, promyšlený a především mě film bavil. Foxx a Butler jsou parádní dvojka, která má kvality a (nejen) akční snímky jsou pro ně ideální. ()

Seabeast

Solidní drsný thriller s promyšleným scénářem a zajímavou myšlenkou otírající se o "spravedlnost" v rukách justičního systému. Zde je onen systém myšlen jako prohnilý sám o sobě, neboť i mě příjde ze samé podstaty hájit jasného vraha/zločince jako totálně zvrácená věc a že se to děje běžně. Bohužel. Postava Gerarda Butlera je pozoruhodná, protože zde začíná jako milovaný otec a později se vyklube na hlavního záporáka, který vzal "spravedlnost" do svých rukou. Spíš je to záporák pro zmíněný systém u kterého se nedá předpokládat, co má za lubem a má vždy o krok náskok. I když s ním soucítíte a držíte mu palce, nelze upřít fakt, že je ale masovým vrahem taky a to je samozřejmě zavrženíhodné. Ale ten paradox je velmi mrazivý. Každopádně jsem váhal mezi 3 nebo 4, ale musím dát silné 3. Je to prostě mimo můj vkus a rozhodně se to mezi srdcovky nezařadí. ()

Lyli

Film, který nemá hrdinu. Tady člověk prostě nefandí, jen se dívá, a tak nějak přechází nadupaným dějem. Myšlenka nefunkčního práva je intenzivní. Kdo z nás někdy nepocítil rozhořčení, když zrůda dostala malý trest, který byl ještě zkrácený za dobré chování, že jo? Jenže ve filmu, i když jeho myšlenku vnímáte a přijímáte, chcete, DOPRDELE, hrdinu. Tady to nešlo, fakt. A konec byl...konec, no. ()

jahol

Zpočátku zajímavý thriller, který má slibně nakročeno, ale s postupujícím časem namísto vygradování začne být předvídatelný, dějová logika popraská jak skleněná deska a napětí vyšumí do dost podivné morality. Ústřední téma konfliktu spravedlnosti a práva je přitom, zvláště v současnosti, nosné a zasloužilo by si mnohem lepší zpracování, hlubší pohled na charaktery zúčastněných a širší společenskou diskusi. Tvůrcům o tohle asi nešlo a tak měli alespoň přitlačit na akční pilu a vnější efekty a vygenerovat trochu napětí. Jeden z filmů, který hodnotím trochu výš, než bych měl za to, co jsem si myslel, že uvidím, a ne za to, co jsem skutečně viděl. ()

Expendable

Film je celkem dobře udělaný, vraždy jsou naplánovany důmyslně ale dál je scénář dost průhledný, všechno co se ve filmu objevilo by napdalo i mě a konec byl pěkně dementní, ale já si film užil pro mě takovej lepší průměr. ()

villon17

Líbil by se mi nápad, že kua dobře vypadajícímu Gerardovi nešlo jen o pomstu, ale i o co největší vymr*ání se systémem, jenže pak se to celý zvrtlo a on nebyl nic jinýho, než jen psychouš, kterej si zasloužil přesně to, co kterejkoli jinej magor. ()

Torision

Mám rád filmy o pomstě. I filmy, kde se bojuje proti systému. Taky mám moc rád Gerarda Butlera a ještě víc Jamieho Foxxe. Mám rád, když se mstící ve filmu nebojí zajt na úplnou hranici krutosti. Takhle to vypadá, že to splnilo vše, co mám ve filmu rád a není důvod nedal pět hvězd, nicméně to by se nesměla odehrál poslední třetina filmu. ()

F.man

Dlouho to vypadalo na chytře napsaný thriller, ve kterém dokonce Gerard Butler předváděl ucházející herectví. Bohužel na několik posledních desítek minut scénáristovi snad vypnul mozek a všechny ambice utnul nudným vyústěním. Ztráta času to tak úplně není, ale taky nic světoborného. Průměrné tři. That's what a wrench is for, dumbass! ()

PauloZ

4/5 filmu je výborná podívaná a konec to totálně zabije. Já jsem fandil Butlerovi, jenom jsem nepochopil, co tím chtěl básník přesně říci. Butler je objěť, celá jeho pomsta je geniální a my máme věřit Foxxovi? Tak to ani omylem! Foxx je totální lama, která si hraje na právníka světa a jenom to celý film sere a všechno je to vlastně kvůli jeho blbosti. A nakonec Butlera tak převezou?! Vždyť celé objasnění tvůrčího sídla bylo nedotahlé a velice laciné. Ani do té věznice by nestihli přejet. Konec mě totálně nasral, ale tak! Butler je tahounem filmu, Foxx jenom někde v dálce pokulhává. 4* pro Butlera a JEHO film! ()

Marsik

Souboj Foxx vs. Buttler = pěkná podívaná. Možná bych i uvítal delší stopáž, protože s vygradovaným závěrem můj dobrý pocit z filmu stále stoupal, ale nevystoupal až na maximální ohodnocení. Malinko tomu něco chybělo. Ale i tak to byl hodně napínavý snímek, na který se rád povídám při další příležitosti znovu. 80% // (22.6.2011) - Viděno podruhé a hodnocení nechávám úplně stejné. První půlka je skutečně luxusní, pak je to už malinko přehnané, kdy Butler zabíjí lidi, kteří s jeho případem mohli tehdy sotva něco udělat (viz.Leslie Bibb, škoda jí, taková pěkná dcérečka). Závěr rozhodně překvapil (nebudu prozrazovat). 80% ()

ConanVJ

Výborné drama. G. Butler to má ve filmu celý pěkně vykoumaný. Pomsta za jeho zavražděnou rodinu je napínavá od začátku až do konce. Za mě 86%. :) ()

spaceboyCZ

Dobry navod pro pravniky a cely justicni system, proc nenasrat sve obcany. Zpocatku bezny thriller, ktery se postupem casu a odkryvanim "myslenkovych pochodu" Clydea Sheltona (G.B.) stava promyslenou hrou obeti proti spatne fungujici justici. Gerard Butler je naprosto presvedcivy, misty pusobi dojmem, jakoby sam neco takoveho opravdu zazil, na druhou stranu Jamie Foxx jakoby si odehral jen to, co mu dali za ukol a nazdar. Coz trochu zamrzi, prostoru mel tady vice nez dost. Cely film je takrka bez chyby, skvele vedena kamera, vynikajici Butler, napeti cloumajici s divakem, nekolik prekvapivych momentu a ... az cely tento skvely zazitek zkazi samotny konec, ktery pusobi dojmem: dosly nam prachy, rychle to skonceme. Coz je velka skoda, dokazu si predstavit jeste dalsich 20 minut filmu navic, ve kterych by si Clyde dale pohraval s takrka bezmocnymi zamestnanci americke justice. Posledni dobou se takove konce, site rychlou jehlou, mnozi...kdo to zastavi? :( ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)