Den nezávislosti

• USA Independence Day (více)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

klerik

Fakt blbosť, ale nikto neskrýva, že to tak nemá byť... Slušná zábava s fantastickými trikmi a neznesiteľným americkým "hero" prezidentom... ()

Chrustyn

Ve své době můj nejoblíbenější film. Dokonalé triky, spousta akce, dobří herci a hlavně skvělá zábava. Teď už to pro mě taková bomba není ale to je možná tím, že už jsem to viděl asi 15x. Takže proto dávám plný počet. Je zajímavé, že jeden z nejameričtějších filmů natočil Němec. Stále jeden z nejzábavnějších blockbusterů, které můžete vidět. ()

SeBig

Některý sceny mi prostě přišli hrozně trapný..hlavně ten uvitaci vybor na střeše toho mrakodrapu bych taky proplesk. Jedinej kdo nesmrdel trapnosti byl Will Smiš..jinak mě to nebavilo. ()

Crocuta

Solidní akční podívaná, zábavná a trikově výborně provedená. Co mě ale celou dobu dost otravovalo je ten neustále na odiv stavěný americký patriotismus, patetické kidy a hlavně "nejmocnější muž planety" coby zachránce lidstva. Vychází z toho slušný průměr, ale když vesmírnou invazi, tak raději ve filmu Mars útočí!. ()

LaciLC

Spoločne s Hviezdnou bránou asi najlepší Emmerichov film, ktorý patrí medzi tie lepšie vysokorozpočtové filmy. Divák sa pri tom nenudí, má sa na čo pozerať a sem-tam sa aj pobaví. Aj keď film trvá takmer dva a pol hodiny, ten čas ubehol prekliato rýchlo. Možno je tých 64% na tento film aj trochu málo. ()

korbitch22

Tak sem si dneska asi po osmi letech zopakoval svůj kdysi první viděný katastrofický velkofilm a můžu jen konstatovat,že patří k těm jenž zub času řádně hlodá.Abych to trochu oživil dal sem si speciální edici,kterou můžu směle označit za ještě snad nudnější,než verzi pro kina.Nečekejte nábuch jako u druhého Terminátora nebo Vetřelců,vynechané scény se skládají z pár trapných dialogů a jedné mizerné akční scény.Rovných sto minut sem se zoufale nudil a snažil sem se vzpomenout si,co mě kdysi na tom filmu bavilo,efekty bijí do očí,po tolika letech dávno nemají svůj lesk i přesto,že kdysi byly jistě naprosto špičkové.Příšerné patriotské dialogy na každym kroku,ze kterých se mi mohutně zvedá kufr,vlezlá a odporná hudba Davida Arnolda a trapné herecké výkony.V mnoha ohledech je to Emmerichův nejhorší film ( když nepočítám absolutní odpad 10 000 let.př.n.l. ) Film mě dokázal pořádně bavit až když Jeff Goldblum přijde na virus chřipky a film konečně nabere na grádách a finální v plutí dvojice Smith/Goldblum do nitra mateřské lodi má pořádný grády.Velkofilmy mám rád a po tomhle filmu Emmerich výrazně dospěl,poměr příšerných keců a logických zhovadilostí na úkor efektů a ničení planety začal tzlepšovat už od Godzily,která sice obsahuje taky spoustu strašnejch keců a nesympatickejch postav ( hlavně nablbá blondýnka je trefa to středu lidské debility ) jenže tam je velký zvířátko co ničí New York,což je kombinace která mě bere,víc než parta emzáků.Hlavně se celej film dá koukat vlastně jen na Goldbluma,protože herecký obsazení a napsané role jsou místy nesnesitelně ichtilní.Radši si tenhle film odepřu už na vždy,jinak bych ty 3 ušmudlané * mohl lehko stáhnout na dvě,ale díky kvalitní poslední 40timinutovce si je tenhle spektál zaslouží,i přesto,že v roce 2012 musí zákonitě každého nudit a kecama srát,což pozdější Emmerichovské kousky jako Den Poté či 2012 spíš baví. 60% ()

packa

Modelový příklad popcornové sračky, jaké vůbec nemusím. Už jen z motivu hrdinného amerického prezidenta se mi chce zvracet. A je jedno, jestli ho hraje Bill Pullman, Harrison Ford či pro mě za mě třeba Marty Feldman. Chápu, že Američanům dělá brnkání na jejich vlasteneckou strunu náramně dobře, já se z toho ale panu Emmerichovi na bříško neudělám. Amen. ()

heyda

Den nezávislosti - film, který stojí na skvělé vizuální stránce a Willu Smithovi. Bez něj bych šel asi o jednu hvězdičku níž. Ačkoli na csfd to není nijak extrémně dobře hodnocený, já jsem si tento film neskutečně užil, ikdyž jsem si vědom jeho objektivních nedostatků. Ale já tady nechci rozebírat detaily, to bych asi zklamal sám sebe. Já se prostě bavil a můj pocit mi říká: ´´Dej 5 hvězdiček!´´ Tak já je tedy dávám :-) ()

Stanislaus

Den nezávislosti se nese v typicky emmerichovském duchu, přičemž je tento film jedním z těch prvních kousků, ve kterém se objevila Emmerichova úchylka zejména pro triky v monstrózním měřítku, dále pak katastroficko-apokalyptický nádech a takové to americky okaté hrdinství hlavních postav. Herecké obsazení bylo vesměs sympatické, děj ubíhal, i když o dvacet minut kratší stopáž by filmu neuškodila, a z technického hlediska šlo o velice zdařilý počin. Zkrátka jeden z těch filmů, který se skvěle hodí na vypnutí mozku a odreagování se, a přitom neurazí. ()

BMW12

Film jsem viděl až teď a nemohu jinak, než dát plnou palbu hvězd. Ten film je ve svém žánru dokonalý, nemá to jedinou chybu. Dost také oceňuji, že se příběh věnoval několika lidem, že se netočil pouze kolem jednoho hrdiny, ale všichni dostali svůj prostor. ()

Jinny

Průměrná sci-fi, která vsadila na patriotismus a vyšlo jí to. Tehdy tvůrci filmů poprvé tak okatě mávali americkou vlajkou a věřte - bude hůř. ()

MM11

Tak a velký třesk... Co jsme mohli od Emmericha čekat, to před premiérou málokdo tušil, po Dni nezávislosti už byly všichni v obraze. Emmerichova sázka na triky se docela vyplatila, stejně tak i herci předvedli své kvality (mluvím ted hlavně o trojlístku - Jeff Goldbum, Will Smith a Randy Quaid), kteří tak občas překrývají scénář rovnající se stupidnímu balastu. Mimozemštané jsou tak drzí, že si dovolí napadnout náš svět (přesněji řečeno Ameriku, Evropa a Asie ufony nezajímá) k svátku dne nezávislosti, to je drzost:-))) Dá se to vydržet, ale co si budeme povídat - je to enormní hloupost. ()

Tigo

Tato "Neuvěřitelná klišoidní patetická nabubřelá zhovadilost plná trapných dialogů s občasnými rádoby humornými hláškami" se mi hrozně líbí. Ideální odpočinkový film, který nenudí. ()

TheEvilTwin

Věřím, že v době svého vzniku šlo o fajn inovativní blockbuster, který dokázal šokovat. Dnes už ale Den Nezávislosti vůbec ničím neoslní, páč jsme vše v něm obsažené viděli už tisíckrát a lépe. Herecky průměrné, vizuálně na tehdejší dobu fajn, ale dnes spíše úsměvné a scénáristicky úplně šablonovitý děj na poutavosti taky dvakrát nepřidává. Emmerichova scifi vize, kterou točí pořád dokola v každém jeho filmu, už působí taky pomalu jako jeho čistý egoismus a osobní ambice točit si filmy “pro sebe”, jinak si to asi vysvětlit opravdu nedokážu. Říkal jsem si, že zrovna tenhle kousek je poměrně profláklý, známý a chválený, ale za mě je to jen podprůměrný krok vedle, na který si zítra (raději) nevzpomenu. ()

Xeelee

Příběh nic moc ale koukalo se na to hezky. Co víc po Emmerichovi chtít? Hlavně že nám (už zase) Američané zachránili tu velkou kouli pod nohama. ()

SOLOM.

Když jsem to viděl poprvé, dokončoval jsem základku a film se mi v té době líbil moc. Byl jsem uchvácený z efektů, scénáře i hereckých výkonů. Po zhruba deseti letech se na to dívám úplně jinak. Upřímně jsem už alergický na filmy s UFO (mimozemskou) tématikou, americkým vlastenectvím a mnohem více si všímám chyb ve scénáři. V několika komentářích pode mnou jsou jednotlivé neduhy tohoto snímku popsány téměř do jednoho, takže je nemá smysl vyjmenovávat všechny znovu. Nu hold originalitou a bezchybností to zrovna nehýří. V mých očích už efekty zas tak super nejsou (až na pár výjimek dost průměrné), scénář jakbysmet a tak mi zbývá nejvíc vyzdvihnout asi právě jen ty herecké výkony. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)