Den nezávislosti

• USA Independence Day (více)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

mzss1

Rozhodně vynikající sci-fi film od skvělého režiséra Rolanda Emmericha. Film nemá, nebo alespon má minimum záporů. Film má hvězdný příběh se skvělým hereckým obsazením. Akce je tu dost a je úžasně natočená, mimozemštané zaujmou. Dlouhá délka filmu nevadí, divák se nebude nudit ani minutu. Hudba, kterou složil David Arnold se povedla a krásně zapadá do scén a děje filmu. S filmem nemám žádný problém, je to film na který se dá dívat pořád a pořád. Nemůžu hodnotit jinak než na 100% = ***** ()

kingik

Špatný scénář a technicky špičkové. To by se dalo říct o Emmerichově hitu, který byl tak nablblý, že se to skoro nedalo vydržet. Herci byli ucházející, ale Emmerich to svým patosem, blbým humorem a nezvládnutými dialogy dost zabil a zůstala hlavně technická stránka filmu, která oslní i dnes. 60% ()

Snorlax odpad!

Představte si, že jste nechutně bohatí. Tak bohatí, že se s nikým nechcete dělit, nemáte rodinu, přátele, máte jen peníze. A náhle vám diagnostikují smrtelnou chorobu. Popadne vás děs, že váš majetek propadne státu. Všech 85 pokojů už máte dávno vytapetovaných bankovkami. Zlatá toaleta se vám začala ucpávat při používání zlatého toaletního papíru. Navíc, ruku na srdce, to zlato se sice dobře nosí kolem krku, na prstech, zápěstích, ale na vytírání zadnice příliš praktické není. Zkrátka a dobře, skutečně nevíte, co s penězi. Ze zoufalství začnete kouřit, abyste si mohli zapalovat jednotlivé cigarety bankovkami nejvyšších nominálních hodnot. Jenže ani tak vaše jmění příliš neubývá. Celkem se osvědčilo využití peněz jako paliva v krbu, leč v letních měsících to není u rozpáleného krbu žádná hitparáda. A najednou za vámi přijde kamarád se spásnou myšlenkou, že byste mohli produkovat film. Úžasné, to je přesně ono. Přečtete si scénář a vám i vašemu nádoru na mozku velikosti vodního melounu se líbí. A díky tomu mohl vzniknout Den nezávislosti, nezávislosti na dobrém vkusu, inteligenci i schopnostech natočit film. Stupidní dialogy, klišé střídá klišé a při závěrečném patetickém shledání si do rytmu fanfár musíte opakovat něco o tom, jaké má svět štěstí, že má ty úžasné USA. Viděno v rámci Filmového masochismu, kapitola první, Nejblbější sci-fi. ()

Legas

Jak může němčour natočit tak nechutně americký film? On se Emmerich již dávno přetavil na hamburgerožrouta. Nezbývá mi, než mu za jeho báječný blockbusterový mix strhnout alespoň jednu hvězdičku. Jako u ostatních emmerichovek záleží na toleranci diváka. Buď odloží logiku v šatně, koupí si popcorn a řekne promítači „Let´s roll“, nebo se bude přes 2 hodinu chytat za hlavu a děkovat za své češství. Dnes již v ID4 slavný proslov amerického prezidenta může v divákovi vzbudit buď smích nebo absolutní dojetí. Ale podívaná to je velkolepá. Typičtější symbol pojmu blockbuster jen tak nenajdete. ()

InJo

Z hlediska dnešní doby už totálně ikonický blockbuster, jemuž většina jeho následovatelů (a že jich každý rok několik přibyde) nesahá ani po pás. Jasně, kromě technické stránky jsou objektivní kvality dosti pochybné, takže se nafrnění milovníci Bergmana a Tarkovského můžou do skonání věků navážet do neoriginální zápletky (šmejdi z vesmíru chtějí vyhladit lidstvo a zachránit ho mohou jen stateční Američané), do šablonovitých postav (postavu hrdinného prezidenta filmu zazlívá kdekdo) a samozřejmě hlavně do scén, které jsou patosem a patriotismem vysloveně nasáklé (prezidentův projev). Srovnání s tupými a patetickými komunistickými agitkami je bezpochyby na místě (viz Marigold), ale na rozdíl od nich na mě osobně ID4 nepůsobí v první řadě jako odporná a hloupá propaganda (ať už čehokoliv), ale především jako poutavé vyprávění plné mých oblíbených filmových prvků (velkolepé akční scény, sci-fi zápletka atd.). A to, že postavy nejsou zrovna unikátní, ještě neznamená, že jsou i nezajímavé nebo dokonce otravné (navíc většina z nich je dobře obsazená a i zahraná). Emmerich (stejně jako třeba Michael Bay) sice nikdy nebyl (a nejspíš ani nikdy nebude) tak dobrý, výrazný a nápaditý mainstreamový tvůrce jako jsou například Spielberg, Cameron nebo Nolan (těm ve srovnání s ním nechybí osobitý autorský rukopis a dokážou se vyvarovat jak patosu, tak směšným a nevhodným ideologickým podtextům), ale rozhodně patří mezi dlouhodobě spolehlivé blockbusterové řemeslníky. A DEN NEZÁVISLOSTI je parádní esencí jeho předností i nedostatků. Jeho monstrózním pomníkem. 90 % ()

Webb

[2/10] "Tak jo pane prezidente, jdeme na ně!" U takových filmů jsou efekty základním stavebním kamenem a pokud nemá kromě tohoto standartu film co více nabídnout, tak ho musím odmítnout. (Fox, Centropolis) (Barevný /// Produkce: Dean Devlin /// Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich /// Kamera: Karl Walter Lindenlaub /// Hudba: David Arnold /// Oscar: Volker Engel, Douglas Smith, Clay Pinney, Joe Viskocil (vizuální efekty) /// Nominace na Oscara: Chris Carpenter, Bill W. Benton, Bob Beemer, Jeff Wexler (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Jak se tenhle film mohl dostat do první desítky nejnavštěvovanějších filmů všech dob, to teda nepochopím. Není špatný (když překousnete, že matičku Zemi zase zachraňují Američani a scénáristi nechali zničit půlku Evropy a že americký prezident nastoupí do letadla a sám brání svou vlast...), je to typická podívaná od Emmericha, která má přitáhnout lidi do kin, ale že jich přitáhne tolik... ()

dzej dzej

Těžko uvěřitelná ventilace amerického šovinismu. Tento propagandistický film prezentuje samozřejmý heroismus Spojených států a jejich sebestředné nároky na status spasitelů světa a lidstva. Ještě nikdy nebylo katastrofické SF téma podáno tak politicky, populisticky a odporně. Historie uvedla mýtus o neporazitelnosti USA na pravou míru hned o pět let později. K destrukci amerického snu nebylo ani zapotřebí megalomanské mimozemské invaze, stačilo jen několik "pozemských" letadel. ()

Anderton

Na tento film sa treba pozrieť vždy s určitým časovým odstupom. V kine ťažké sklamanie, hlavne z prehnaného amerického patosu. Neskôr som pochopil, že Emmerich to myslel viac parodicky. Aj tak ma to neutešilo. Ako obvykle množstvo klišé, logika na dovolenke na Venuši a podivný humor. S týmito klišé sa Emmerich čiastočne pohráva a robí si z nich srandu. Černoch, žid, alkoholik, americký prezident. Títo štyria na to stačia. Zvláštna zábava, ktorá ma nepresvedčila svojou zámernou blbosťou. ()

Frajer42

Patriotismus je hrozně krásná věc, kterou my Češi neznáme. Rozhodně by se to však nemělo přehánět, nebo dáte šanci vzniku něčemu takovému, jako je právě tento film. V době vzniku by jej člověk skoro až prominul pro úžasné efekty. Efekty bohužel zub času ohlodal až do morku kostí. V současnosti zůstává nad efekty rozum stát a bránice nezastavitelně kmitá. Zejména se mi rozkmitala při pohledu na hackování emzácké lodičky za použití systému, který až nepěkně připomínal Windows 95. Méně kmitá potom na vtípcích zakomponovaných do snímečku. Bohužel nejsou zpravidla vtipné a spíše filmu podkopávají nohy. Film se opravdu vehementně snaží, udržet si jakýsi nadhled, je to ovšem za cenu toho, že potom totálně selhávají a nefungují pasáže, které měly být myšleny jakože vážně a budovat nějaké to napětí. Děj také není žádný zázrak. Na úvodní invazi si ještě člověk pochutná. Bohužel vše slábne a slábne, až to nakonec vyeskaluje v dost trapnou Danet Duo misi za záchranu celičkého světa. Nechybí samozřejmě ani oběť. Kdo jí bude, poznáte hned při prvním pohledu na danou osobu. Nemohu se ubránit dojmu z dost nevyužitého potenciálu. Nápad to byl luxusní a v době vzniku nijak dramaticky profláklý. Nic víc než akční jednohubka, která si vybudovala nehynoucí slávu vyloženě jen na efektech, na kterých bohužel dnes naopak padá do hlubin průměru. Přes dvě americké hvězdy se moje hodnocení nevyhoupne ani náhodou. ()

Kothy

Klasická emmerichovina. Přiletí mimozemšťani, tak je musíme vykosit. Jsme přece Američani ne? Jedna z prvních významnějších rolí Willa Smithe. Je zvláštní, že to vzniklo ve stejné době jako Mars útočí. "Atomovku na ně!" Pokračování je trochu slabší... ()

Sašenka165

Den nezávislosti je další nehorázná oslava amerického patriotismu - ještěže ty Američany máme, ale... já se na něj prostě ráda dívám. ()

predators

Viděno potřetí a v DTS, proto musím opravit hodnocení na plný počet a zařadit mezi jeden z nejlepších akčních sci-fi filmů. Není sice bez chyb, ale je zpracovaný natolik dobře, že si těch 5* právem zaslouží. Vyzdvihnout bych chtěl především akční letecké bitvy, které jsou navíc podpořeny vynikající hudbou. Příběh sice místy pokulhává, ale některé scény jsou naopak sqělé a některé i dojemné. 80% ()

Slartibarkfast

Zas tu máme ty zpropadené emzáky, kteří se snaží zničit matičku Ameriku.. Pardon Zemi! Málem jsem zapomněl na ty ostatní bezvýznamné státy. Pak už je to jen o siláckých řečech, bezradných brečících pánech, kteří předtím vedli silácké řeči a prezidentovi, který je vlastně vesnický balík se strašně ušlechtilým srdíčkem, a jenž odvážně nastaví emzákům vlastní prdel! Spolu s ním nemůže chybět černý elitní pilot a super geniální vědec. Tohle trio je zkrátka sehraný tým a jak to dopadne se dozvíte v této epicky trapné symfonii na americkou pýchu, patriotismus a hrdinství. Těšte se na mraky klišé, nikdy nekončící ultra vtipné hlášky, úryvky z bible a velmi silné projevy, plné potlesku a slz! Sám mohu přiznat, že je to tupý a debilní film, který ovšem nějak k Americké tvorbě patří. Bavil jsem se a bral jsem to jako Policejní akademii. Jen jsem stále čekal, kdy se už konečně v záběru objeví komisař Lassard a Mahoney! Inu.. velmi silné poklepání američanů na vlastní ramena! Vynikající parodie na sci-fi. Komedie nevídaná.. 60% ()

nascendi odpad!

Deň nezávislosti je koncentrátom toho, čo ma na filmových sci fi a katastrofických filmoch odpudzuje. Tu je to ešte umocnené idiotskou tézou, že Amerika je naj ... a najväčšie hrozby dokáže zlikvidovať výnimočný jedinec. Katastrofa (filmová) je dovŕšená a mne ostáva iba vysvetliť, že tá malá odobraná hviezdička bola za filmové triky. Už nie je. Hodnotím filmy a nie triky. ()

nash.

Dokonalá esence popcornového blockbusteru. Bombastická, přímočará, lehce stravitelná a dokonce i po letech zábavná. Všechny oprávněné výtky, které bych k filmu mohl mít, odhazuji v dál a měním se v toho nadšeného kluka lačnícího po velkých kosmických lodích, velkých explozích, velkolepých bitvách, zlých emzácích a hrdinech, kteří jim nakopou zadky, pokud tedy nějaké zadky budou mít. Takto vybaven usedám do křesla a znovu si užívám každou přepálenou minutu filmu, který navzdory nesouhlasnému sykání žánrových intelektuálů řadím ke klasice žánru. Trikově úchvatná, zábavná podívaná se skvělou dvojkou Smith-Goldblum, u které kašlu na hloubku postav, psychologii, logiku i předvídatelnost. Prostě se bavím. ()

Arsenal83

Amerika zachránila celý svet, skoro slza mi vypadla, pretože najväčšiu zásluhu na tom má černoch. Na konci pán prezident ešte efektne vykríkol: A teraz bude s nami oslavovať deň nezávislosti celý svet! To v roku 1996 ešte málokto tušil, že ten deň nezávislosti sa budú snažiť šíriť humanitárnym bombardovaním od Juhoslávie až po Blízky a Stredný východ. ()

Vitason

Nechutně americký film. Třeba se jednou taky dočkáme filmu, kde Václav Klaus nasedne do Grippenu proti invazi obřích motýlů a svět bude spasen infekcí zarděnek. Film by možná nebyl až tak špatný, kdyby se nebral tolik vážně, jako parodie by možná byl přijatelnější. ()

Happens

V USA kultovní film, pro nás spíš taková velkolepá šaráda s tou trochou mimozemského vepřového zabaleného v padáku... ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)