Právě po roce se americký profesionální závodník Michael Delaney vrací na závodiště ve Francii, kde byl během závodu trvajícím 24 hodin těžce zraněn. Při prohlídce místa si uvědomuje silné sympatie k Lise Belgettiové, vdově po jezdci, který tragicky zemřel při stejné nehodě. Přestože se Delaney dlouho vzpamatovával z řady těžkých zranění, znovu usedá do svého oblíbeného vozu značky Porsche. Také v tomto závodě Le Mans přitom jde hlavně o souboj a prestiž dvou největších automobilových „stájí" firem Ferrari a Porsche... Hlavní roli v akčním snímku režiséra Lee H. Katzina ztvárnil hollywoodský herec Steve McQueen, známý z řady úspěšných filmů (Sedm statečných, Velký útěk, Motýlek, Bullittův případ a Útěk). Jistě je vhodné připomenout, že také sám závodil a vyzkoušel i obtížný okruh Le Mans, kde se již v té době často jezdilo rychlosti překračující 320 km za hodinu. Film zaujme fascinujícím pohledem do světa automobilových závodů a jeho zákulisí (kameru vedli René Guissart Jr. a Robert B. Hauser), stejně jako autentickými místy závodu. Působivou hudbu k filmu napsal známý francouzský skladatel Michel Legrand. (Česká televize)

dopita

To jsem si zas dal. První tři minuty filmu tam jezdí porsche po Francii. Dalších dvacet minut nám televizní komentátor vysvětluje historii závodu v Le Mans a dalších deset minut divák kouká na závod. Steve McQueen něco řekne až někdy ve 35 minutě filmu. A to je to hlavní postava! A ani pak toho moc nenakecá. Děj filmu je v podstatě nulovej a nedostačující ani na patnáctiminutový bakaláře. Jestli se tomuhle dá říkat film, tak já jsem kosmonaut. Tohle je určený tak akorát těm, co uchcávaj z aut, z automobilových závodů nebo přímo z Le Mans. ()

Ještěřák

Film skoro o ničem a zároveň ta nejlepší pocta starým mistrům volantu, jakou si lze představit. McQueen byl schopen zahrát všechno. YuraYura: takhle se ale Le Mans jezdí stále. ;) ()

Itar

Čistá automobilová esence a jednoznačně nejlepší narativní film z prostředí okruhových závodů. ()

airwolfis

Žádné řeči, spousta momentů ze závodní dráhy, v podstatě záběry jako z dnešní závodů F1 nebo WRC. Příběh tam vlastně ani moc není, ale myslím, že to diváky tohoto filmu, resp. příznivce vůně benzínu, nebude vůbec mrzet. Le Mans mě dostal tím nejprozaičtějším prvkem...zvuk burácejících motorů mi v uších zůstane ještě hodně dlouho!!! ()

Balet

15. 1. 2007: Není nikdo víc cool, než Steve McQueen, zvláště pak v roli automobilového závodníka. Celou dobu jsem se zadrženým dechem sledoval průběh závodu, jehož výsledek jsem bohužel věděl předem. Není pravda, že tenhle film nemá příběh, v abstraktním pohledu můžeme jako příběh brát i samotný závod, protože má vývoj. Jo a scéna, kdy McQueen zastaví před závodem ve svém Porsche 911 S u krajnice a objede ho kamera patří mezi nejlepší v dějinách... ()

aLPaC

Podívaná do zákulisí slavného závodu je dosti nezajímavá, protože příběh je téměř o ničem. Pohled na závod samotný je již mnohem interesantnější, hlavně kvůli skvělé kameře, díky níž se cítíte téměř jako byste sami seděli za volantem. Havárky jsou natočeny výborně (nutno podotknout, že snímek je starý 40 let a v dnešní době je bezpečnost závodníků na úplně jiné úrovni). Závěr mě však dost zklamal. Je sice dost napínavý, ale také nevěrohodný. Ne snad kvůli prasklému kolu vedoucího závodníka, to se může stát, i když 2 minuty před koncem nepravděpodobné, ale hlavně kvůli tomu jak McQueen v pohodě dojede asi 20 sekundovou ztrátu na závodníka před ním a pak má dalších 10 minut problém ho předjet. ()

maty39

Óda na rychlá kola. Nejlepší z nejlepších. Tak nějak by se dal okomentovat tento film. Pro fanoušky historie automobilových závodů je to naprostá extáze. Nádherné záběry nádherných aut v dobách, kdy elektronika ještě neovládala závodní auta. Auta jsou navíc řízena tehdejšími legendami závodních okruhů a samotným Stevem a je to zatraceně znát. Tohle nejsou žádná digitální auta. Nechtějme vědět, jak by podobný film vypadal v dnešní době. ()

tom.cube

Ne tak dobré jako Grand Prix (1966), přesto skvělá podívaná pro automobilové nadšence. Čistokrevná závodní záležitost bez jakéhokoli příběhu, pouze parádní kamera, střih a charisma Steva McQueena. ()

Brejlil

Závodní část je extrémně poctivá, atmosféra by se dala krájet, a destrukce Porsche a Ferrari jsou naprosto úžasné. Bohužel dějová linka je "aby tam nějaká vůbec byla, jinak nám na to nikdo nebude chodit." Tak asi tak. "Pánové, nastartujte motory." ()

kubyno

Film? Spíš "pouze natočené závody", ale tak nesmírně syrově, reálně a parádně natočené a ozvučené závody, že jsem je hltal až do konce. Neskutečná atmosféra závodů 70. let, se svoji dávkou vyzařujícího nebezpečí. Krása. ()

arcticsky

Hmmm...řvoucí motory aut a polodokumentární záběry závodu mě nijak nevzrušují, proto tento film nejsem schopen ocenit jinak než jako průměr.... ()

papyrosaurus

„Dokumentární film“, který si najde své obdivovatele hlavně z řad automobilových nadšenců. Příběh příliš nezaujme, ale proč by také měl? Vůně spáleného benzinu je cítit z každého záběru, stejně tak každého zachvátí vlna nostalgie dob, kdy se závody jely doslova na život a na smrt. Steve McQueen toho ve filmu příliš nenamluví, o to více však působí autenticky, jako protřelý závodník, pro kterého je důležitější vědět, kdy správně zařadit rychlost. Když jsem si zjistil pár informací o pozadí natáčení, finanční náročnosti, skutečné tragické havárie i osobní výkony na silnici v podání hlavního hrdiny, nelze o filmu hovořit jinak než v superlativech. ()

Pedro Morales

Tohle není fim o závodění. Ten film prostě JE závodění. Nedočkáte se žádných na posledních metrech slavně vítězících outsiderů, ani žádných záporných postav, tajně poškozujících vozy svých soupeřů. Jen správných chlapů, toužících po vítězství. Troufám si tvrdit, že každý, kdo někdy aspoň trochu načichl k automobilovým závodům, tak si bude připadat jako v sedmém nebi, protože tvůrcům se podařilo naprosto bezkonklurenčně zobrazit a vystihnout vše, co je s tímto spojeno. Film si s tím vystačí s takřka minimalistickým scénářem, s nevelkým počtem dialogů ale zato s perfektně vybudovanou atmosférou a totálně dechberoucími scénami závodění samotného. ()

Blecha3

Perfektní. Havárie, zejména McQueenova, fakt stojí za to. Všude samé Porsche (pravda, nejen) - geniální :-). Normálního děje to sice moc nepobralo, ale ten se snad ani nečeká, ne? To je to poslední, co by mě trápilo. ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“