8 1/2

8 1/2

Eight and a Half

Drama / Fantasy

Itálie / Francie, 1963, 138 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $98,760Tržby Celosvetovo $-(16.4.2009)

No já Felliniho prostě až zas tak nemusim. U jeho filmů mě vždycky fakt hodně baví pár scén, ale zbytek je jen k prokousávání se dál. 8 1/2 se opět neobešel bez tradičních Felliniho figurek a existencí. Marcello Mastroianni je opravdu pan herec a jeho výkon je nezpochybnitelný. Dále je suprová scéna s bičováním pak stepující námořník je dobrej ale vrcholem filmu je Rumba taneček, něco takového jsem viděl asi jen v Glen or Glenda. Jinak některé záběry jsou opravdu pěkné a hudba je na jedničku, ale přesto jsem tento film asi úplně nepochopil a proto jen tak "nízké" hodnocení.(27.5.2005)

Typický Felliniho film. Spousta italského temperamentu. Výtečná hudba (např. Chačaturjanův šavlový tanec). Krásné ženy (Claudia Cardinale). Neuspořádanost a rámcově rozháraný děj. Marcello Mastroianni. Režisérovy autobiografické výlety do dětství. Film zraje jako víno, od nudného začátku po skvostý konec. 8 a půltý režisérův film.(11.5.2009)

Snad to není ani tak nepochopitelné, těžké a hluboké, ale je to k uzoufání dlouhé.(14.6.2008)

Dneska mi Fellini těžce nesedl. Nevím, jestli to zkusím někdy jindy. Pak je těžko hodnotit.(1.10.2014)

• - V roce 2002 byl magazínem "Positif" (Francie) zařazen na 3. místo v 50 nejlepších filmech v posledních 50 letech. (c.tucker)

• - V jeden okamžik Fellini uvažoval o obsazení Laurence Oliviera do hlavní role. (c.tucker)

• - Fellini přidal poznámku nad čočku kamery, kde bylo napsáno "Pamatuj, je to komedie." (c.tucker)