8 1/2

Eight and a Half

Drama / Fantasy

Itálie / Francie, 1963, 138 min

• Radyo

Se svými dvěma hvězdičkami si tady připadám jako jediný, kdo nepochochopil "wo co go". Sorry, ale tenhle film je sice filmové umění, ovšem tak těžce stravitelné, že ho běžný komerční divák rozhodně nemůže vydýchat bez nějakých následků na psychice. Já sice nejsem běžný komerční divák, ale měl jsem co dělat, abych to ustál. Každopádně tenhle film je od Felliniho asi nejsložitější.(18.7.2002)

Nevadila mi ani tak ta náročnost (na tu jsem byl připravený), ale spíš velká (a IMHO zbytečná) ukecanost a hektičnost celého snímku. Čekal jsem dílo plné strhujících snových obrazů ve stylu úvodní scény a dostalo se mi trochu odcizeného, (pro mě) emocionálně, ale i intelektuálně absolutně mrtvého artfilmu. Ale své nesporné klady 8 1/2 bezpochyby má (např. skvělý výběr vážné hudby a herecký ansámbl, jemuž bezprostředně vévodí Marcello Mastroianni, který je ve slunečních brýlích zatraceně cool). 60 %(30.8.2004)

• Chrustyn

Prostě Fellini, tak jak ho mají obdivovatelé rádi a konzumní, komerční diváci nenávidí. V tomto případě se přikláním ke komerci.(24.2.2012)

Moje první setkání s Fellinim a hned film pro extra náročné fajnšmekry. Filmy od Bergmana se mně vedle tohohle jeví jako pohádky pro děti. Na druhou stranu se chci u filmu trochu pobavit a odreagovat a ne být celou dobu napjatej, jestli mně neunikne nějaká pointa.(8.9.2011)

For ME 94%(25.9.2009)