8 1/2

8 1/2

Eight and a Half

Drama / Fantasy

Itálie / Francie, 1963, 138 min

Depresivní a humorné zároveň. Film se ani na chvíli nezastaví. Několik nezapomenutelných postav a parádní závěrečná scéna. Pro mě jeden z nejlepších Felliniho filmů.(19.3.2011)

• Falko

Ja sa skor priklanam ku komentarom uzivatelov Djkoma alebo Radya, lebo tiez som sa znazil pochopit, o co vlastne v tomto filme slo, ale bolo to velmi tazke a to som mal stastie, ze som nebol unaveny, lebo by som urcite zaspal. Ja osobne mam radsej komercnejsie filmy, ale dokazem byt otvoreny aj tazsim filmom, ale drama 8 1/2 bola na mna az prilis narocna a zbytocne dlha. Myslim, ze najkrajsie to vystihol Cival v komentari: "Já vím, o čem chceš vyprávět. O zmatku v nitru člověka. Ale musíš to říct jasně, aby tomu lidi rozuměli.“ No a ani tak neslo o to, ci som tomu rozumel, lebo aj keby som tomu rozumel, bolo to proste prilis nudne. Zatial som od Felliniho videl AMARCORD (1973) a SILNICE (1954) s Giuliettou Masina, ten posledne menovany sa mi pacil z jeho filmografie najviac... 22.07.2010 ________ Marcello Mastroianni - (Guido Anselmi) +++ Claudia Cardinale - (Claudia) +++ Anouk Aimée - (Luisa Anselmi) +++ Sandra Milo - (Carla) +++ Rossella Falk - (Rossella) +++ Barbara Steele - (Gloria Morin) +++ Hudba: Nino Rota +++(22.7.2010)

• Chrustyn

Prostě Fellini, tak jak ho mají obdivovatelé rádi a konzumní, komerční diváci nenávidí. V tomto případě se přikláním ke komerci.(24.2.2012)

Nevadila mi ani tak ta náročnost (na tu jsem byl připravený), ale spíš velká (a IMHO zbytečná) ukecanost a hektičnost celého snímku. Čekal jsem dílo plné strhujících snových obrazů ve stylu úvodní scény a dostalo se mi trochu odcizeného, (pro mě) emocionálně, ale i intelektuálně absolutně mrtvého artfilmu. Ale své nesporné klady 8 1/2 bezpochyby má (např. skvělý výběr vážné hudby a herecký ansámbl, jemuž bezprostředně vévodí Marcello Mastroianni, který je ve slunečních brýlích zatraceně cool). 60 %(30.8.2004)

Moje první setkání s Fellinim a hned film pro extra náročné fajnšmekry. Filmy od Bergmana se mně vedle tohohle jeví jako pohádky pro děti. Na druhou stranu se chci u filmu trochu pobavit a odreagovat a ne být celou dobu napjatej, jestli mně neunikne nějaká pointa.(8.9.2011)