Osm a půl

• Česko 8 1/2 (více)

Guido je úspěšný filmový režisér na prahu čtyřicítky. Má slávu, kterou si chce uchovat, má výkonný, úslužný štáb, velkorysého producenta, trpělivou manželku a poněkud tělnatou milenku. Je obklopen ochotnými vykonavateli, honěn prosebníky, zbožňován herečkami a přáteli. Má natočit film, na který již bylo vydáno sto milionů, byla postavena odpalovací rampa, zajištěna mezinárodní zvučná jména i statisté. Guido však prochází těžkou myšlenkovou krizí a ztrácí sebedůvěru, stává se vězněm rozběhnutého stroje. Spásu a odpočinek odjíždí hledat do lázní. Lázeňská krajina se však pro introvertního, egocentrického umělce mění v bílý, průsvitný kraj, zalidněný přeludy lidí, snů a vzpomínek, popelavý kraj, z něhož vystupuje minulost, zatímco skutečnost nabývá fantasmagorických, groteskních forem.
Do role režiséra Guida obsadil Fellini svého celoživotního přítele a spolupracovníka Marcella Mastroianniho, o němž v jednom rozhovoru řekl: „Je mým přítelem, kamarádem, někým, koho opravdu dokonale znám. Pomoc, kterou mi poskytuje Marcello, netkví pouze v jeho profesionálních schopnostech, ale i v jeho důvěře, s jakou se odevzdává do mých rukou a která mě zároveň inspiruje i k uskutečňování mnohých smělých experimentů". Po boku Mastroianniho si ve filmu zahrály Anouk Aiméeová (manželka Luisa), Claudia Cardinaleová (Claudia) a Sandra Miloová (milenka Carla). (Česká televize)

nash

Tak tohle je na mě už trochu moc "umění". Jo některé části jsou velmi dobré, třeba sny hlavního hrdiny o harému, ve kterém figurují všechny jeho životní lásky, a že jich není málo. Ale jinak pro běžného diváka asi docela těžko stravitelné. ()

DonFrolimo

Povedene o nepovedem, to byl nejspis zamer. Snazivy. I ta poezie, tak typicka, tu slidi kolem, jen ji musi vzdycky nekdo zastekat. Slapnout do hovna neni ostuda, ostuda je vymlouvat se na slavu jeho puvodce a to i kdyz je to hovno vlastni. ()

jiricek86

Těžko hodnodit film, na kterém už leží 50-ti letý prach. Zajímavé scény, ale Fellini jako režisér není "nestárnoucí".Dnes už by se film zkrátil na polovinu, dvě a půl hodiny je fakt dost. Téma je zajímavé, ale Fellini zkrátka není moje krevní skupina. Když se musím u filmu namáhat, abych neusínal a nutil se do toho, abych ho dokoukal do konce kvůli jeho hodnotě, nemůžu ho oslavovat. ()

Leenica

Když nevíte kudy kam, máte pocit, že na vás všechno kolem padá. Střih, rychlé scény, hodně postav, neutuchávající dialogy a chvílemi až dráždivá hudba - to všechno vám dává jasně najevo, jak se cítí hlavní postava filmu. Jedině v přítomnosti manželky Louisy a herečky Claudie se film i "hlavní hrdina" trochu uklidní. Říkám si, jak moc je to asi Felliniho biografie...? Možná by filmu slušela kratší stopáž. Jinak povedeně ztvárněná krize osobnosti. ()

Foogas odpad!

Taliánské, intelektuální, těžko uchopitelné nic o ničem. Snad jen úvodní lítací scéna snese přísnější měřítka. S Fellinim kamarádit určitě nebudu, od něj mohu doporučit pouze Cabiriiny noci. ()

buchannon odpad!

Další pseudoumělecká ******. Fellinimu bych těch pět Oscarů sebral a místo nich bych mu s radostí a nemalým uspokojením udělil pětkrát Zlaté maliny, které jediné si zaslouží. Fellini i s tím svým takzvaným uměním (které je jen pro "opravdové znalce, fajnšmekry a převelice moudré, erudované filmové kritiky", kteří blaženě slintají nad každou pseudouměleckou onanií) může jít do háje zelenýho. ()

sibskyn

Spousty krásy v obrazech, ale všechno upadá do studny nudy. Filmů o přemýšlení o životě a ženách je spousta, tenhle je jistě artově pěkný, ale znova bych na to nekoukal. ()

AlDelon

Čekal jsem mistrovské dílo. Určitě je to mistrovské dílo (maje na paměti fenomenální úvodní pasáž), mne se ale z neznámých důvodů nedotklo. Proto pro mě zatím evokuje Osm a půl: Labyrint zdlouhavého hledání se špetkou nudy a hrstkou zklamání. ()

J.Bourne89

Po prvním shlédnutí jsem byl trochu zmatený. Po druhém jsem byl ještě zmatenější. Touha po něčem absolutně dokonalém je pointou tohoto filmu. Nebyl jsem zmatený z děje, či scénáře. Byl jsem právě tak zmatený, jak zmateného mě chtěl režisér tohoto filmu mít..:-) ()

anonyym

Od Felliniho jsem čekala hodně, ale zklamal mě. Tenhle film neměl nic, čím by mě mohl aspoň na chvíli zaujmout, za celě dvě a čtvrt hodiny mě pobavil snad jenom taneček rumba. Nic to ve mně nezanechalo a za chvíli asi raději ani nechci vědět, že jsem něco takovýho viděla. Přemluvit se k dalším Felliniho dílům bude hodně těžké! ()

michalkop

Film, u kterého mi kazily zážitek nepřesné titulky. "Díky" tomu jsem u něj usínal a nemohl si ho plně vychutnat. Možná někdy jindy s lepšími titulky změním názor. ()

fola

Scéna s Rossellou na pláži nádherná (později jej inspirovala v Amarcordu), jinak kvalitní dílo kdy hodně záleží na individuální mentalitě člověka a náladovosti při jeho sledování. Chvilkama jsem se ztrácel ve snových pasážích, ale nejspíš to byl i záměr aby se divák ztotožnil s hlavním hrdinou. I přes jeho laxnost mě Guido přišel celkem sympatický, v jiných filmech by mě podobně napsaná postava asi pěkně štvala, tady zkrátka ne. Claudia Cardinale, hm grande bellezza! ()

carnacv

Obsah snímku zdál se mi poněkud zmatený, ale i tak uměl velmi příjemně naladit. A to se mi na něm velmi líbilo. Díky tomu se dal okolní chaos, kterým patrně Fellini zamýšlel vystihnout pocity hlavní postavy (režiséra), snadněji vstřebat. K obsahu musím namítnout, že jsem měl na mnoha místech problém, abych se ve snímku neztratil. Pak jsem to nějak přestal řešit a nechal se jen nést, což fungovalo mnohem lépe. Pokud si zákládáte na obsahu, raději se tomuto snímku obloukem vyhněte. ()

robbez

Il divo Marcello prožívá jako režisér tvůrčí krizi i problémy ve vztazích. Chtěl by zůstat věrný všem ženám ve svém životě a možná i všem ženám na světě. Jen ty starší by pak raději měli odejít žít do druhého patra. Chce točit film o všem možném, ale neví vlastně přesně o čem. Vzpomíná na dětství a sní o Claudii Cardinalové. V pitoreskním panoptiku postaviček, které mají zbytečně moc bezobsažných řečí a emocí často zanikají ty podstatné existenciální myšlenky filmu. ()

BesnaSrnka

Pokiaľ ma film dostatočne zaujme, vôbec mi nevadí, že mu nerozumiem. Keď v úvode vysvetľuje filmový kritik Guidovi, že jeho film nemá centrálny konflikt a že je len sledom epizód, ktoré akoby mali donútiť diváka pýtať sa: Čo tým chcel autor povedať? veľmi som dúfal, aby to nebol kľúč k tomuto filmu. Bohužiaľ ním bol, ale čo je ešte horšie, vôbec ma nedonútil sa nič pýtať. Nedokázal som som sa ponoriť do filmu natoľko, aby som si kládol otázky. Moja pozornosť bola otupená a môj mozog neutralizovaný. V plejáde ľahko zameniteľných postáv, čo sa mocú okolo Guida, som už netušil kto je kto, ale hlavne, ktorá je ktorá. Neupieram tomuto dielu filmárske kvality. Páčila sa mi kamera a mizanscéna, ale okrem istých fragmentov na mňa tento film ako celok nijak nezapôsobil. Osem a pól? Pche. Sotva dve**! ()

skok01

Zajímavé dílko. Docela dobrý děj, ale místy hodně zmatený, málo přehledný. Dobře vystižené a zahrané postavy. ()

Daniel Day-Lewis zpívající?

Daniel Day-Lewis zpívající?

19.05.2008

Je to vskutku podivná, svým způsobem zábavná představa zejména po roli nenávistného mrzouta v Až na krev, za kterou Daniel zaslouženě získal Oscara. Svérázný představitel právě rokuje o hlavní roli… (více)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

Remake Federica Felliniho!

Remake Federica Felliniho!

23.07.2007

Kdopak že si to troufnul sáhnout na jednu z největších legend světové kinematografie? Tím pohanem je Rob Marshall (režisér veleúspěšného Chicaga) a abychom byli spravedliví, tak se jedná o remake z… (více)