Ruut

Smekám - Duncan Jones i napodruhé (Moon že :-) zvládl komplikovanou a těžce zpracovatelnou látku. a u konce jsem málem brečel ... ()

Chlupis

K čemu je výborně natočený film, když nestojí na pevném základu? Ani Duncan Jones nedokáže utáhnout scénář, který si stanoví pravidla vytvořené reality a následně se jimi odmítá na úkor užití hollywoodských schémat řídit. ()

Rominator

Zdrojový kód je inteligentní sci-fi, které vtáhne do děje a strhne člověka k pátrání a přemýšlení společně s hlavním hrdinou. Po skončení se divákovi honí v hlavě tolik možných vysvětlení a hrozí, že se dalšímu zhlédnutí nevyhnete. ()

Allien.9

"Zdrojový kód" není špatný film, pár úprav by ale rozhodně snesl. Krom toho, že mi zápletka chvílemi připomínala o několik let starší "Déja Vu", mě nejvíce zamrzela unylost Michelle Managhan a tragicky zvolený závěr. Happy-end, který nám scénáristé naservírovali, totiž nedává vůbec žádný smysl, takže od scény, kdy se čas "zastavil", bych změnila nejspíš úplně všechno... Ve výsledku 3 hvězdy za Jakea, za Veru a za příjemnou nevědomost v úvodu.;-) ()

HAL

Chytře napsáno, chytře zrežírováno a s citem odehráno - tedy parádní věc a od Moon určitě o krok dál... ale pořád ještě ne dost daleko. Stále ještě v tom vidím spíš nesmírně nápaditou a zábavnou jednohubku, která dokáže zaujmout podobně jako dobrá sci-fi povídka, ale hloubky myšlenkového a emocionálního dopadu jako ty nejlepší romány zkrátka ani omylem nedosahuje. O filmu jsem předem věděl minimum a u většiny stopáže jsem se tetelil blahem jak dítě na řetízkáči, ale o žádný direct na solar nešlo. A není to jen vinou toho, že logika mechanismu "cestování v čase" je tam až do samého katarzivního závěru velmi chatrná. Nicméně v podstatě jediné co bych filmu vyloženě vytknul je prapodivné utnutí příběhové linie s atentátníkem - nebyla sice tím hlavním a nejdůležitějším v příběhu filmu jako celku, ale alespoň trochu dramatičtější vyvrcholení a minikatarzi si zasloužila. Nemluvě o tom že "motivace" hlavního záporáka je svou dementností až k smíchu, tady se scénárista opravdu moc nepředvedl. 8/10 ()

Vančura

Jake Gyllenhaal se už dávno stihl stát mým hereckým oblíbencem - když jsem tedy nedávno viděl, že v telce poběží tento film, který jsem dosud neviděl, neváhal jsem. Film mě zaujal i svým námětem, který mi samozřejmě ihned připomněl letošní divácký hit NA HRANÉ ZÍTŘKA s Tomem Cruisem. Za sebe můžu říct, že se mi film velmi líbil a bavil mě - napínavý děj pěkně odsejpá, všichni herci jsou výborní (byť na Veru Farmigu jsem dosti alergický) a s doběhnutím posledního záběru se ve mně rozlil pocit blaženosti - tahle podívaná za to stála, byť nezastírám, že jsem závěrečné rozuzení moc nepobral a připisuji ho spíše hollywoodské konvenci happy endů (film se mi dokonce líbil i navzdory nevalnému českému dabingu, v němž byl film na obrazovce ČT1 odvysílán). Při sledování mě zamrzelo jen několik věcí: kromě zmíněného herectví Farmigy, kterou nemůžu ani vystát, to byl především občasný výskyt určitých momentů, které nápadně připomínaly podobné snímky z posledních let - nemyslím si, že by to byla přímo žánrová klišé, ale přece jenom si v pozici člověka, který už viděl opravdu hodně filmů, cením scenáristické originality víc, než kdybych byl teenager, který na tenhle biják vyrazí se svou holkou. Film na mě navíc působil jakýmsi nepříjemným laciným lookem, jako kdyby to byla nějaká béčková nízkorozpočtová televizní produkce - v pár scénách má ostatně k té béčkovosti nakročeno více než slušně (třeba všude tam, kde se do děje vkrádá patos). Totéž by se ovšem dalo myslím říct i o režisérově starším snímku MOON, pokud si dobře vzpomínám, jak na mě před lety působil. I přes vyjmenované kritizované aspekty nemám za sebe problém dát tomuto filmu 4 hvězdy. ()

liskam

Jste vycvičený voják, jste připraven plnit rozkazy okamžitě a bez dotazů, jste ochoten padnout za svou vlast. Ale jsou chvíle,a situace kdy i voják má právo ""vědět"" a následně se rozhodnout podle svého rozumu a svědomí..... Velice povedený Thriller! Všechno šlapalo tak jak má. Herecké výkony, kamera, hudba,střih.. prostě parádní pokoukáníčko. celá atmosféra byla výborná a Gyllenhaalovy jsem věřil každé slovo. Pan Duncan Jones to vzal za správný konec, a doufám že bude i nadále pokračovat v podobném stylu. ()

Vavča

Perfektní film ať už svým námětem nebo zpracováním si nezadá kvalitou s těmi nejtěžšími váhami v ranku sci-fi. Jake Gyllenhaal je přesně ten pravý typ herce pro hrdinu, který je sympaticky, zároveň, ale není jen čítankový hrdina, má svoje rozpory a pochyby v motivaci jednání, jeho emoce mu věříte, podal úžasný výkon. Dostala mě hudba, vizuální zpracování, gradování děje a finále, tohle zaslouží reprízu. Letos to bude asi jeden z nejlepších filmů, ne-li nejlepší. Velmi silné dojmy ve mně tento film zanechal. Inception má silnou konkurenci. ()

Goldbeater

Source Code sice nepřetéká originalitou, ale napětí a dějové zvraty mu upřít nelze. Vévodí mu navíc velmi sympatické herecké obsazení v čele s Jakem Gyllenhaalem. Tenhle film mi poskytl moc příjemný zážitek z kina, který si klidně někdy znovu zopakuji (už ne v kině ovšem), a kdyby se takových filmů dneska točilo víc, byl bych rád. ()

mzss1

Celkově to pro mě byla příjemná podívaná při které jsem se vůbec nenudil. Film měl zajímavý příběh, který ale nebyl moc dobře dořešen. Ve filmu bylo dost velkých nejasností a bylo to pojato trochu složitě. Škoda, že film vypadal obyčejně, nemám na mysli rozpočet, ale mohl být nějaký větší nápad ve filmu a víc akce. To je asi tak všechno. Herce průměr, to samé i hudba. Na jedno podívání je to zábava. Film hodnotím na solidních 60% = *** ()

kingik

Sním či bdím nebo jsem se stal taky obětí nějakého simulačního programu, o kterém je v tomto maximálně nesmyslném filmu řeč?! A přitom výchozí situace vzbudila moji zvědavost. Ve vlaku směřujícím do Chicaga sedí na první pohled nervozní a roztěkaný muž (Jake Gyllenhaal). Mladá žena (Michelle Monaghan) sedící naproti němu tvrdí, že se znají, ale on ji v životě neviděl, při pohledu do zrcadla se nepoznává, respektive vidí někoho jiného a doklady, které má u sebe také nejsou jeho. A někde mezi cestujícími sedí terorista, který za pár minut odpálí vlakovou soupravu spolu s ním. Tohle bylo perfektní a dál už jsem jen tápal (asi to byl záměr tvůrců), smál se kupícím se nesmyslům a nevěřil jsem, jak tupý může být film na první pohled disponující inteligentní zápletkou. Nic proti složitě koncipovaným příběhům s originálním námětem, ale to by to muselo fungovat a scénář mít v oporu v režijním vedení, aby namlsaný divák pak nebyl zaskočen banalitou příběhu, která postupně nabírala na intenzitě a dávala si záležet na obehraných schématech kterak americký voják s hodností kapitána přišel o život a jeho funkční mozek se hodil pro nasazení na protiteroristickou akci v rámci tajného vládního programu. Pak už mně bylo jedno, jak bude hrdina pátrat po své totožnosti a bylo mně jedno, jestli mám méně nebo více informací než on, anebo jsem nebo nejsem, o krok napřed v jejich získávání. To všechno vzalo za své, protože se to zvrhlo v ultra nesmyslnou slátaninu hrající si na napínavý a snad i inteligentní scifi thriller, který scénárista ani režisér neustáli a kdyby byli v tom vybuchujícím vlaku, tak dobře jim tak. No a když Michelle Monaghan jako mrtvola zřetelně mrkla, měl jsem dost. Jen je škoda soustředěného výkonu Jake Gyllenhaala a perfektně hřmotné hudby. Ale jinak se mně film nelíbil. Vyklubal se z něj předvídatelný biják se štastným koncem bez nijakého finále a neuvěřitelně pohřbeným potenciálem. 40% ()

Payushka

Ano, místy to je patetické. Máme tu rozhádaný vztah s otcem, cíl projektu Zdrojový kód ochrana vlasti a Ameriky, ale na to se režisér nezaměřuje. Jde tu o napětí, jímž nás dusí minimálně první polovinu snímku, po které se bohužel prozradí hlavní část pointy (jinak to ovšem nešlo). O množství postav, z nichž může být každý vrah, následně o skutečný účel projektu Zdrojový kód a o budoucnost kapitána Stevense, který najednou existuje ve dvou realitách. V tom spočívá jedna z podobností s Moonem – ve složitosti a rozdvojení hlavní postavy. Navíc na vás na konci čeká happy-end, který ovšem po pozornějším prozkoumání jakékoli štěstí postrádá. V kinosále nebude mít vůbec nikdo důvod se smát, ačkoli se pasažéři vlaku díky Gyllenhaalovi smějí do jednoho. Včetně něj. ()

InJo

Napoprvé jsme se s Duncanem Jonesem maličko míjeli, ale tohle naše druhé "rande" už vyšlo skoro dokonale. Sebejistě a bez do očí bijích zádrhelů zfilmoval scénář, z jehož skvěle vystavěné zápletky a velmi dobrých zvratů bude většina sci-fi fandů poprávu vrnět blahem. Je to dostatečně zábavné, hezky se to vyhýbá neustále hrozícímu stereotypu, a co je nejlepší - ten film opravdu nutí k přemýšlení, za nějž následně dobře odměňuje (takže tentokrát žádné: "vypnu mozek a snad si to aspoň částečně užiju"). K úplné spokojenosti jen "přebývá" pocit, že v porovnání s MATRIXEM, POČÁTKEM apod. je ZDROJOVÝ KÓD vlastně docela malý a nepříliš zásadní žánrový přírůstek. Přitom snad každý z jeho příběhových elementů (psychologický rozměr Gyllenhaalovy postavy, romantická linie, pravidla a zákonitosti fungování celého toho fikčního světa) by se dal rozvést do orgastických parametrů. I tak ale tomuhle filmu strašně moc přeju úspěch na všech frontách (výdělky v kinech, ocenění), ale obávám se, že to bude boj s větrnými mlýny... 80 - 90 % ()

gilmore_girl

Hledat v tomhle filmu nejakou logiku je uplne zbytecne. S primhourenim oka jsem ochotna prijmout to, ze by si mozek mrtveho mohl pamatovat 8 poslednich minut sveho zivota, a ze by se do tech vzpominek mohl napojit nekdo jiny. To, ze si tam ten novy klidanko vytvari vlastni situace, se uz akceptuje hur, protoze by mel mit k dispozici jen ta data, ktera mrtvy videl, ne vetraci sachtu nad zachodem, ne nastupiste nebo dokonce nadrazi, ale budiz, je to scifi. Co mi nejvic vadilo, bylo neustale vraceni se do stejnych zaberu a stejnych dialogu, bez nejakeho pocatecniho vysvetleni ci planu. Potreti uz me to zacalo otravovat (vzdyt ani Lola nebezela stokrat) a pak jsem prestala pocitat a doufat ve zmenu k lepsimu. Nemluve o tom, ze jsem od zacatku vedela, kdo je pachatel, ackoli chudak Jake Gyllenhaal stale tapal a delal minimalni pokroky. Trapny pokus o oslavu zivota taky nevysel a samotny konec uz me neobmekcil. Je to zkratka slabe po vsech strankach. Jediny Jake to zachranuje a drzi na trech hvezdach. Co se tyce pi Spacilove a jejiho srovnani s Pocatkem, mela by se nechat vysetrit. Tohle neni ani zdaleka tak promyslene a domyslene, a ani nahodou tak zabavne a strhujici. Jak vubec muze srovnavat ruzne vrstvy snu (ktere jsou pokazde v jinem prostredi a jine situaci) a ruzne reality (ktere se odehravaji stale v tom samem ubijejicim prostoru)?? S petkrat nizsim rozpoctem bych se taky nechlubila, protoze zabery jednoho vlaku a jednoho donekonecna se opakujiciho vybuchu se daji udelat za par supu. No zkratka nechapu ji, ani zdejsi hodnoceni. ()

Šakal

Otázka. Jaký je rozdíl mezi inteligentní, komorní, NEpřekombinovanou, neotřelou sci-fi a tuctovou (rozuměj lehce zaměnitelnou) neoriginální šablonou „made in (dream)factory Hollywood“? Nabízí se odpověď několik mil. světelných let. V případě D. Jonese však, zdá se, stačily pouhopouhé dva (pozemské) roky aneb další zářez z té nekonečné řady zcela zbytečných snímků, bez jejichž existence byste se spolehlivě obešli a kdy už pár minut po popř. již při projekci, „nevíte, o čem, že to bylo resp. je vám to šumák“. Nemám rád, přesněji řečeno nesnáším, průměrnost a zbytečnost. Zde se sešlo obojí, navíc v hojné míře, což zejména k Duncanovu předchozímu sympatickému našlápnutí (byť již tam byly patrné dílčí nedostatky, nejsem zaslepenej) zamrzí hned dvojnásob. A ne, nebudu (protentokrát) shovívavý pouze kvůli skutečnosti, že tento žánr nabízí v současnosti tak málo a tudíž každý počin nezavánějící přímo stupiditou, je vítaný jak dromedár na Sahaře, s čutorou čiré tekutiny za sedlem, tudíž svádějící k nemístné shovívavosti. Nevadí mi (tolik) neoriginalita, logické lapsy..., avšak pouze v případě, že snímek dokáže nabídnout plnohodnotnou alternativu např. v podobě zábavy. I tu jsem však v případě Source code hledal marně. P.S. pokud bych D. Jonesovi resp. Zdrojovému kódu udělil 3* hodnocení, musel bych R. Johnsonovi resp. Looperovi nadělit hvězdy čtyři, protože ten alespoň místama (po)bavil. To, v samotném závěru, i Zdrojový kód, ikdyž troufám si rozhodně tvrdit, nikoliv cíleně a to svou naivitou. Na druhou stranu, 1* je málo, protože jestli něco nesnáším víc než průměrnost resp. zbytečnost (koprovka se nepočítá), je to kalkul. A ten jsem zde (při veškeré upřímnosti) nenašel resp. necítil. 45% ()

Webb

Source Code, nový film Duncana Jonese, ke kterému BOHUŽEL sám nenapsal scénář a také to podle toho vypadá. Postavit fikční svět na nestabilních základech připomínajicí domeček z karet, jenž podporují oxymoron a americký patos, považuji za veliké selhání a na mě tudíž doléhá divácké zklamání. [5/10] ()

IQ Tiqe

Mám problém s následující úvahou: "jsem v přítomnosti a dokážu nějakým způsobem ovlivnit minulost, tj. logickým důsledkem je změna přítomnosti; jenomže přítomnost je to, co aktuálně je, a pokud by to měla být jiná, bylo by již změněná". Tj. buď se zacyklím nebo docházím k myšlenkovému sporu a prostě nedokážu tenhle film pochopit. ()

Tsuki

Jak obal, tak popis tohoto filmu můžou být docela zavádějící. Po zhlédnutí musím konstatovat, že to nejen není klasický thriller nebo sci-fi, ale dokonce mnohem lepší film, než jsem původně čekala. V jádru je to totiž film velmi lidský. Omezený čas, který hlavní postava Colter Stevens má, nespočívá ani tak ve splnění mise, jako spíš v uvědomění si, jak být v těch posledních minutách lepším člověkem. Myslím, že o tom je v podstatě celé téma filmu. Snad bych jen úplně vyškrtla poslední scénu ve filmu, která mi už přišla příliš překombinovaná (protnutí jiné dimenze s realitou) a zbytečná. Jinak ale moc hezký filmový zážitek se skvělým Jakem Gyllenhaalem. ~(4,2)~ ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem