Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

6thSun

Do procentuálních záhad tohoto serveru přibyl další seriál, jehož vysokému hodnocení absolutně nerozumím. ()

GeusX

Velmi originální dramatický thriller. Viděl jsem kompletní první sérii. 90% edit: Na další série jsem se nedíval, když jsem zjistil, že to bude nekonečné (i když trochu i jiné a mnohými chválené). Holt čas je velmi omezený artikl a skvělých seriálů nepřeberné množství... :-) ()

PROROK14

Pilotný diel mi dych nevyrazil, ale zaujal ma natoľko, že som to začal sledovať. Teraz hodnotím po prvej sérii. Oceňujem hlavne to prostredie CIA, špionážne hry a hlavne Hviezdičku Claire. Po tretej časti druhej série dvíham hodnotenie na plný počet. Po dopozeraní poslednej časti druhej série zaraďujem seriál medzi obľúbené. 85% // Tretia séria sa mi páčila najviac. Najlepšia je jednoznačne 11. a 12. časť. ()

BoPo

Sú dva základné typy nekomediálnych seriálov. U jedného typu sa príbeh rozvíja jedine tým, že raz za dve, tri série odíde/pribudne postava. Typickým predstaviteľom je napríklad Kriminálka Las Vegas. Potom je tu zábavnejšia varianta, ktorú reprezentuje Homeland. Tu sa príbeh mení, vyvíja z dielu na diel. Síce sa tu rieši otrepané filmové schéma, Amerika a jej boj proti arabským teroristom, ale seriálová plocha tomu dala nový rozmer. Výborné herecké výkony ústrednej dvojice. Veril som im každý pohľad, gesto, každú jednu kvapku sĺz. K tomu naozaj kvalitne premyslený scenár plný vzťahových peripetií. Pokiaľ máte chuť na seriál filmovej kvality, tak Homeland prekoná Vaše očakávania. ()

maseer2

1. série - 5*, 2. série - 5* » bezesporu jedna z největších seriálových událostí poslední doby.. ožehavé téma, precizní zpracování, skvělé herecké výkony, nečekané zvraty.. první série velkolepě graduje směrem k vysoce očekávanému finále, které následně chytře připravuje půdu pro sérii druhou a seriál tak ve vysokém tempu upaluje i přes pár (ale jen opravdu malinko) slabších momentů dál až k dechberoucímu závěru druhé řady.. půda pro třetí sérii je tak opět připravena, takže nezbývá než doufat, že tvůrci udrží nastavenou laťku a nebudou muset vařit z vody.. po dvou sezónách střílím s radostí do plných a smekám před kabelovkou Showtime.. (4.11.2013) | 3. série - 4* » přes počáteční nedůvěru podpořenou dlouhou absencí Brodyho až k suverénní obhajobě pozice jednoho z nejzajímavějších a hlavně nejodvážnějších seriálů současnosti (Showtime se i nadále nebojí směle střílet do svých vlastních /amerických/ řad).. jakmile se děj přestane soustředit na zbylé členy Brodyovic famílie a začne kvaltovat kupředu trochu jiným směrem než doposud (což nemusí být každému po chuti), tak si to všechno hezky sedne a zejména poslední díly stojí opravdu zato.. jen bych byl asi radši, kdyby se epizodou S03E12 definitivně končilo (seriál byl prý od začátku plánován na tři série), ale pevně věřím, že mě tvůrci za rok přesvědčí o opaku... (20.12.2013) | 4. série - 5* » chvíli trvá, než si člověk zvykne, že vlastně sleduje zbrusu nový seriál, který s předchozími sériemi nemá krom postav takřka nic společného.. no a pak se to rozjede v tak nadupanou špionážní akčně-thrillerovou pecku, že se nestačíte divit.. jednoznačně nejlepší sezóna, na čemž nic nemůže změnit ani v pozvolném duchu se nesoucí závěrečný díl.. (6.1.2015) | 5. série - 4* » pátou sezónu nejlépe vystihují dvě slova - mrazivě aktuální.. to, jak se tvůrci tématikou teroristických buněk v samém srdci Evropy (naneštěstí) trefili do aktuálního dění, je skutečně "obdivuhodné".. série jako taková mě pak bavila o něco méně než o poznání akčnější čtverka, přičemž nejvíce mě zde mrzelo, že si tvůrci očividně nevěděli moc rady s postavou Quinna.. celkově ale spokojenost a jsem moc zvědav, kam nás Homeland zavede v následující sezóně.. (10.1.2016) | 6. série - 4* » šestá řada je zatím asi tou nejslabší a hodně pomalý rozjezd svědčí o tom, že by jí určitě slušel menší počet epizod, ale v momentě, kdy se v té pozvolněji rozehrané partii začnou vykládat karty na stůl a stupňovat tempo, je to okamžitě zase ten starý dobrý Homeland, kterému se v posledních sezónách daří tak umně trefovat do aktuálních témat, byť v tomto případě může pro někoho na atraktivitě trochu ubírat skutečnost, že to téma je primárně politické.. (11.5.2017) | 7. série - 4* » opět pomalejší a o poznání méně akční než některé z předchozích řad, ale zároveň opět trefa do černého, co se reflektování současné situace v USA, resp. ve světě týče - ruské ovlivňování, fake news a hluboké rozdělení společnosti.. opět palec nahoru! (8.8.2018) | 8. série - 4* ||| průměr = 4,4* () (méně) (více)

BigDeal

1. séria (100%): Najlepší seriál novej sezóny - funguje ako maximálne vygradovaný napínavý thriller, aj ako silná dráma hrajúca sa s detailnou psychológiou perfektne (a hlavne uveriteľne) napísaných postáv. 2. séria (100%): Po neskutočnom závere prvej série som bol presvedčený o tom, že ďalšie epizódy sa k nastavenej latke nikdy ani len nepriblížia. To som bol ale prekvapený keď túto (už aj tak hrozne vysoko postavenú) latku hravo prekonali a seriál zaviedli odvážne ďalej, než by hocikto čakal. ()

bouncer

Prvotřídní drama, které trpí jediným neduhem - a to je klasická rozvleklost prostředku sezóny a nesmyslné tempo v posledním díle, které předvádí tolik příběhových kotrmelců, až je člověku špatně. Takže za některé časti plný počet, za některé pohlavek... (1. sezóna - 75 %, 2. sezóna - 70 %, 3. sezóna - 60 %). ()

Baxt

První řada: První díl - Pilot: 95% ; Druhý díl - Grace: 85% ; Třetí díl - Clean Skin: 85% ; Čtvrtý díl - Semper I: 80% ; Pátý díl - Blind Spot: 90% ; Šestý díl - The Good Soldier: 90% ; Sedmý díl - The Weekend: 75% ; Osmý díl - Achilles Heel: 95% ; Devátý díl - Crossfire: 65% ; Desátý díl - Representative Brody: 80% ; Jedenáctý díl - The Vest: 85% ; Dvanáctý díl - Marine One: 95% Vynikající start, nejen v rámci sezóny (pilotní díl zůstává po celou dobu nepřekonán), ale i jako potenciální stálice televizní obrazovek nejméně na tři roky (držím palce). Přesná charakterová studie, střídmá v propouštění informací divákovi, po rozpletení všech vodítek ale dokonale zapadají do sebe. Herecké mistrovství soustředěného Damiana Lewise a fantastické Claire Danes. Přední je ovšem odvaha, s jakou seriál sbližuje tradiční (a nedotknutelné) americké rodinné hodnoty se světem politicky a sociálně pálivého Blízké východu. Druhá řada: První díl - The Smile: 70% ; Druhý díl - Beirut Is Back: 75% ; Třetí díl - State of Independence: 80% ; Čtvrtý díl - New Car Smell: 75% ; Pátý díl - Q&A: 85% ; Šestý díl - A Gettysburg Address: 80% ; Sedmý díl - The Clearing: 75% ; Osmý díl - I'll Fly Away: 80% ; Devátý díl - Two Hats: 70% ; Desátý díl - Broken Hearts: 80% ; Jedenáctý díl - In Memoriam: 70% ; Dvanáctý díl - The Choice: 75% Příklon od znepokojivého dramatu k slušnému hi-tech thrilleru bez většího ozvláštnění Homelandu neprospívá. Zdání reálné hrozby pohřbila jednoduchá propaganda západní rozpínavosti. A vnucená romantická zápletka dělá s příběhem divy, ale je jen lacinou (a strašně natahovanou) berličkou, jak dosáhnout silných emocionálních konfliktů. Pořád zábava, ale příští řadu už možná oželím. ()

cinefob

!!!!SPOILER!!! První série, až na ten nefunkční spínač, za **** a 1/2*. Závěrečné hodnocení (po II. sérii): 24 částí amerického seriálu o terorismu a homeland security a ani slovo o demokracii a svobodě, ani ždibek neodmyslitelného patosu? Zjevení. ()

Agatha

Na začátku jsem si jak velký kápo na seriály říkal...stejně to nebude lepší než Dexter...má cenu se tim vůbec zaobírat?... Po pár dílech mi začala zvolna padat čelist, kterou se teď po 10. díle pracně pokoušim dát na původní místo:-) Dextera to v mnoha hlediscích překonává (6. řadu každopádně), hlavně vraždy jako takové jsou seriálovou každodeností, chce to něco víc. Ale nečekal bych, že to "víc" mi přinese spletitost terorismu, diplomacie a tajných služeb. Bavím se náramně, jen tak dál! Dodatek (4/01/2013) - 2. série = absolutorium! Dodatek (10/12/2014) - 3. série = 90% - 4. série = rozjezd slabší, ale pak nastává neskutečná jízda 100% - 5. série = opět neskutečných 100% se sviní jaksepatří Mirandou Otto! ()

McClane

Hodnocení pilotu: Rozhodně nejlepší z letošních novinek, skvělí herci, slušná výprava a velmi zajímavé a aktuální téma. Zatím hodnotím 80%. ()

murakamigirl

Prvý seriál o terorizme, ktorý ma nehorázne baví, a súčasne je pre mňa maximálne uveriteľný a vzácny. Kým sa z neho spamätám a vydám zo seba niečo rozšírenejšie, budem s triaškou a horúčkou 40° vzývať príchod novej série! WATCH CAREFULLY... LISTEN CLOSELY... THE ONLY THING MORE DANGEROUS THAN THE LIES...... IS THE TRUTH ()

Johny_fork

Působivé nahlédnutí do paranoidního světa tajných služeb. V každé sérii se autorům daří velmi dobře vystupňovat napětí. Ke všem postavám jsem si vybudoval citovou vazbu. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Dojmy jsou jen a jen pozitivní. Herecké výkony jsou hodně vysoko, načrtnutá story taktéž. Damian Lewis (zdravím Band of Brothers) opět hraje výborně a fandím mu, ať už je dobrák či záporák. Překvapila mě atypicky a zajímavě pojatá agentka CIA v podání Claire Danes, která fuckuje o sto šest a s ničím se opravdu nepáře. Chytrý scénář, stylová hudba i znělka a dechberoucí závěrečný dvojdíl, který říká, že se máme opravdu na co těšit! Nicméně přeci jen mám trochu obavy z druhé série, protože tvůrci měli možnost první řadu hodně stylově a kontroverzně zakončit. Bohužel se tak nestalo a dali se "tou druhou" cestou, která je v rámci žánru tak trochu klišé a zároveň tak umožnili pokračovat v příběhu. Snad ta původně neplánovaná druhá řada nebude jen vařením z vody. I tak, novinka roku! Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Obavy se nenaplnily, převládá nadšení. Laťka se drží hodně vysoko, seriál mě baví čím dál tím více a neskrývám nadšení, protože už dlouho jsem se takhle silně netěšil na nové díly. Co dojmy z Homelandu hodně umocňuje jsou především herecké výkony a dialogy - trefné, dojemné, místy lehce vtipné a hlavně naprosto uvěřitelné se snahou vyhýbat se klasickým klišé. S blížícím se koncem série převládá nejistota: kam bude seriál směřovat? Nicméně závěrečný, nečekaný a hodně brutální twist mě utvrzuje v tom, že Homeland je dnešní seriálová špička a také v tom, že třetí série bude stát za to. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Líbí se mi, jak Homeland mění prostředí, nálady a filmové žánry. Zatímco první půlka série je paranoidní psycho, ta druhá je naopak nefalšovaný politicko-válečný thriller. Herecké výkony neustále překonávají má očekávání - od (neprávem) mnohými nenáviděné Dany, až po chladného Javadiho či vždy klidného Saula. Hlavními star jsou i nadále Brody a Carrie, jejimž hereckým představitelům bych z fleku udělil Oscary. V TV seriálu se totiž takhle poctivé a intenzivní hraní jen tak nevidí. Poslední tři epizody fungují přesně tak, jak fungovat mají. Gradují až do infarktového finiše, který by mohl být i naprostým koncem seriálu a trochu mě i mrzí, že tvůrci tak neučinili. Nejsem si jist, zda se jim tak vysoko nastavenou laťku podaří i nadále udržet. Hodnocení série: 5/5--- ČTVRTÁ SÉRIE --- Jedna kapitola se uzavírá a nová začíná. Pro Homeland začíná úplně nová dějová linka a děj se stěhuje ze stokrát ohrané USA do pákistánského Islámábádu a když Islámábád, tak žádné studiové kulisy doplněné o laciné CGI, ale reálné město. Nová série se totiž celá natáčí v Kapském městě a na věrohodnosti prostředí se to vskutku odráží. Bál jsem se, že další řada bude jen vaření z vody, ale tvůrci pro diváky přichystali další parádní jízdu, která se nebojí měnit tempo i náladu z epizody na epizodu a hlavně je všechno, jen ne předvídatelná. Herecké výkony jsou pořád vysoko nad standardem televizních seriálů, stejně tak celková uvěřitelnost a propracovanost scénáře. Že se tvůrci nedrží klasických klišé dokazuje i závěrečná epizoda, která namísto drtivých twistů přináší spíše takový klidnější epilog za celou sérií, což je od tvůrců poměrně odvážný krok. Dalo očekávat, že se na takový závěr snese vlna kritiky od rozmlsaných diváků lačnících po akci a to se taky stalo. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Už to začíná vypadat, že co série, to nová dějová linie. Ačkoli základ zůstává stejný a tím je boj proti teroristům, děj se tentokrát přesouvá do Berlína a s tím přichází nová zápletka a zbrusu nové charaktery. Jak už je na poměry Homeland zvykem, writing je velmi nadstandardní stejně jako celková technická stránka počínaje kamerou a konče hereckými výkony srovnatelnými s výkony herců stříbrného plátna. Přesto se mi zdá pátá série o trošičku slabší a to především proto, že je pomalejší a neobsahuje tolik drtivých twistů jako řady předchozí. Je to však stále hodně poctivý špionážní thriller, který tajné služby ukazuje zase z malinko jiného pohledu a celkový pocit ze sledování je oproti sériím předchozím mírně odlišný. Dějová linie tentokrát klade větší důraz na intriky uvnitř CIA a méně na hrozbu zvenčí. Ta tam sice pořád je a a pro děj je pořád dost důležitá (nehledě na to, že parádně reflektuje současné dění), ale oproti předchozím řadám je trochu upozaděná a v závěru bych řekl i trochu odfláknutá, avšak ve výsledku se mi jeví jako realistický vyobrazená (na úkor zážitku z gradace). Jak už je u Homelandu v posledních řadách zvykem, finále jde proti všem tradičním zásadám a namísto zdrcujícího finiše plného drsných dějových twistů přináší pomalejší dojezd s důrazem na postavy. A to se tentokrát nadmíru povedlo. Hodnocení série: 4,5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Diametrálně odlišná série, která přesouvá děj po letech zpátky do USA. Zatímco všechny předchozí série se zaměřovaly především na hrozbu zvenčí, řada šestá sleduje již naplno tu vnitřní. Tempo je ze všech sérii zdaleka nejpomalejší, prim hrají (stále skvěle vykreslené a mnohovrstevnaté) postavy - až jsem si místy říkal, že Homelandu nějak dochází dech. Jenže tvůrci ví moc dobře, co dělají. Zhruba v polovině řady nabere děj tempo, následně mírně zpomalí a nakonec vyrazí dech dost možná nejodvážnějšími momenty v celém seriálu. Uvěřitelnost je stále vysoká a i přestože se tato série už docela odchyluje od reálného dění, stále se jím velmi inspiruje a představuje takové to klasické "co by, kdyby." A i přes místy pomalejší tempo je to pořád ten Homeland, který mám tolik rád. Úplně jiný, ale přesto svým způsobem stejný. Prvotřídní politický thriller s vrcholovým writingem. Hodnocení série: 5/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Svět se mění. Homeland na to reaguje a pokračuje směrem, který naznačily již série předchozí. Nadobro se odkláníme od Islámu, tentokrát jsou hrozbou Rusové a Saul s Carrie se tentokrát vtipně nachází v naprosto opačné situaci, než tomu bylo doposud. Někdo by tuhle sérii nazval propagandistickou agitkou, já bych to spíš nazval sebereflexí. Homeland vždycky šel s dobou a kdy jindy vytáhnout fake news, informační válku a rasově-genderovou problematiku, která poslední dobou hýbe nejen Spojenými státy, ale i celým světem jakkoli se to plebsu nemusí líbit. Je pravda, že ty twisty už nejsou tak smrtící, občas je to možná až příliš politické a každou sérií mi více a více chybí Blízký východ, ale pořád je to ten Homeland, který máme rádi. Již trochu jiný, možná i o stupínek slabší, ale stále fantasticky napsaný, výjimečně zahraný a především vždy palčivě aktuální. Hodnocení série: 4/5 --- OSMÁ SÉRIE --- Návrat zpátky na vrchol a zároveň tam, kde byl Homeland vždy nejsilnější. Zatímco jiné seriály postupně upadají, Homeland si i po 9 letech udržel svůj standard a co víc, ve své poslední sérii obhájil svou výjimečnost naprosto perfektním, originálním, hořkosladkým, ale především velice uspokojivým a vypointovaným finále. Byla to jízda od začátku do konce a jsem rád, že jsem u toho mohl být. Hodnocení série: 5/5 () (méně) (více)

evilmind

Poněkud mimo žánry, na které se obvykle dívám, ale nakonec jsem neodolal, a nejoceňovanější show minulé sezony sjel najednou ve víkendovém maratonu. Kupodivu to nebyl patriotistický shit, jak jsem se obával, naopak hoši z Al-Kajda mi tady přišli jako ti hodní, což u US seriálu musím ocenit jako nečekané... :-) Asi bych byl raději, kdyby všechno vyšlo jak bylo plánováno, a nebyla žádná druhá řada, ale možná mě ještě tvůrci donutí v té letošní sezoně názor změnit. ()

jahol

(Po sedmi dílech) Důstojný zástupce moderního amerického dramatického seriálu od tvůrců "Dvacetčtyřky", která pro mne byla prvním zástupcem této kategorie. Mnohem méně akce, ale téměř stejné napětí, pouze schované do dialogů. Nakonec, když se to tak vezme, akce je už jen technickým provedením katarze napětí, které se v dialozích nahromadí, a její absence ani nemusí vadit. Damian Lewis a Claire Danes jsou nedostižní, ale ostatní jim i tak šlapou na paty. Vedlejší dějové linie místy svými vibracemi přebíjejí tu hlavní, občas působí přece jenom malinko ploše. Pořád ale ještě na maximální hodnocení. Homeland nesrší dynamikou, ale rozebírá vás zevnitř tím, že nikdy nic nemusí být tak, jak se zdá, a někdy to dokonce i tak může být. :-) Dodatek: zbytek první a druhá série skvělá. Třetí malinko slabší, ale to, co přinesla čtvrtá (bez Brodyho!) je absolutní vrchol seriálové tvorby a příspěvek do mého seriálového TOP5. Stává se už pomalu pravidlem, že naprostá seriálová špička (Breaking bad!) nepadá s přibývajícími sériemi a jde s kvalitou snad ještě nahoru. Kromě vnější fazóny je však čtvrtá série zcela unikátní především celkovým vyzněním, kde, snad poprvé v historii žánru, řečeno přímočaře, američané dostávají těžce na prdel, a hlavní hrdinové jsou dotlačeni k pocitům, úvahám a snaze o řešení naprosté bezvýchodnosti a nesmyslnosti toho, co oni, i jejich protivníci vlastně dělají. Podle mne je čtvrtá série Homelandu hluboce lidským dílem, které zcela a přitom nenásilně rozmetává zažitá klišé a stane se mezníkem v historii dramatického seriálu. ()

villon17

Americkej patriotismus jsem nikdy nebaštila, celý to bojování za vlast nechápu, takže na Homeland jsem začla koukat z prostějšího důvodu - mám ráda oba hlavní herce. První díl mě nijak zvlášť nenadchnul, ale neměla jsem co dělat (chápejte, nechtěla jsem nic dělat:)), a tak jsem koukla na další a další díl, až je první série za mnou:D. Jsou sice 3 ráno, ale ono to nakonec vážně má něco do sebe, tak uvidíme, co přinese druhá série... Po druhý sérii nadšení ještě stouplo a mám kromě toho za sebou i Newsroom a House of Cards a tak trochu mi to stavbou toho seriálu přijde podobný a z uvedenejch tří dokonce nejlepší!! ()

khedy

Konečně se po delší době objevil seriál, který je zábavný, nepředvídatelný a u kterého člověk doslova hltá epizodu po epizodě. První sérii tohoto naprosto originálního počinu jsem zvládl za 72 hodin a musím říct že jsem nadšen. Samožřejmě se sem tam nějaké to hluché místo najde, ale člověk nemůže neustále napnutý jako struna. Po první sérii 95% a už se těším na další. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace