Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Shakers

Pre mňa trošku sklamanie. No po finančnej stránke prekvapenie, ale ta ma až tak moc nezaujíma, pretože s tej si film neužijem a pravdu povedať, moc som si ho neužil. Jennifer Lawrence je poslednú dobu čoraz lepšia a lepšia a asi jej budem venovať viac pozorností a aj vďaka nej si ma tento film udržal. Nie že by ostatný herci boli zlý, Josh Hutcherson, ktorý sa nám už predstavil v ceste do stredu zeme to zahral tiež fajn aj keď za Jennifer zaostáva. Skratka po hereckej stránke tento film zlý rozhodne nie je. Skôr by som povedal, že hlavný problém je v tom, že tento film nemá žiadne tempo, žiadny spád. Celý film ide v rovnakej vlne a v tých neakčných scénach sa už človek pomalý nudí a čaká na tie akčné. A keď už príde konečne akcia, tak si zase tie akcie moc neužijete, pretože sú krátke, zlé natočené (kamera) a bez napätia. Problém filmu je aj ten, že je príliš dlhý a je tam dosť momentov kde sú hluché miesta. Chcelo by to prestrihať aspoň o dobrých dvadsať minút. Taktiež je problém aj s postavami, vedľajšie postavy sú dosť mimo a hlavne slabý sú aj záporáci. Vedľajšie postavy moc priestoru nedostali a keď niekto umrie, tak vám to je jedno, pretože tu postavu ste vlastne ani moc nespoznali. A nasledujúce scény potom brzdia film a efekt menom emócie, aký chceli dosiahnuť tvorcovia sa nedostavil. V celom filme je vlastne dosť málo scén na ktoré by som sa tešil. Záver filmu je na tom už konečne lepšie, má to trošku viac šťavy, konečne to ide dolu s kopca (tempo filmu) a aspoň záver vyzerá konečne zaujímavo, ale ja tak dopadne slabo. Najväčšie plus je ale aj tak hudba (opäť skvelého) Jamesa Newtona Howarda, bez ktorého by tento film nemal skoro žiadnu atmosféru a ani emócie. Ako celok slabý priemer, ktorý sa ale dá pozrieť. Stručne povedané - o mladých pre mladých. Obľúbený soundtrack: Healing Katniss, Horn Of Plenty, Tenuous Winners / Returning Home. 65% - 3* ()

burina

Hardcore sezóna Survivora s niekoľkými zaujímavými nápadmi zo strany producie. Sponzorské darčeky či vypustenie krvilačných šeliem medzi súťažiacich by sa určite ujalo aj v klasických sezónach. ()

lamps

Nenáročná a přehnaným egem opatřená zábava pro teen publikum, kterému je úplně šumák, co je to Battle Royale a jak moc je úspěch skvělého námětu závislý i na všech ostatních filmařských aspektech. Což o to, Hunger Games nejsou zase tak špatně natočeny, mají pár světlých momentů a především se mohou chlubit vynikající Jennifer Lawrence, která v japonském originále naopak v záplavě asijských tvářiček hodně scházela, ale přes všechno dobré a zábavné se pořád nejedná o nic víc než o další přefouknutou bublinu se značkou Hollywood, která sice zajistí prestiž a peníze, ovšem zároveň dokáže i sebelepší námět zastínit vlnou patosu a amerického hrdinství. Zatímco Battle Royale byla odvážná a kreativní satira, kterou nešlo brát úplně vážně, Hunger Games se tváří jako moderní stylizovaná sci-fi s vážnou myšlenkou totalitní budoucnosti, jejíž potenciál však končí přesně tam, kde začíná- tedy u námětu. Film drží pohromadě opravdu jen díky ústřední herecké dvojici, mezi níž se vytvořila uvěřitelná a velmi příjemná chemie. Nějak zklamán rozhodně nejsem, ale to jen proto, že podobný výsledek jsem dopředu očekával. 60% ()

Jacinda

KOMENTÁŘ BYL HODNĚ UPRAVEN PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ ADAPTACE KNIHY: vynikající - ***** FILMOVÉ KVALITY - ****. už vím proč jsem poprvé odcházela z kina mírně zklamaná. Neustále jsem hltala to co bude dál, jak to bude vypadat a neužila si to co bylo na plátně. Proto včera při druhém shlédnutí už jsem se pořádně soustředila na to co přijde. Pvodně jsem napsala, že mi přišla půlka neozvučená a že hudba hraje všeho všudy asi 5x. Vzniklo to z toho, že HG nemá hudbu typy Thor nebo LOTR. je velmi jemná, spíš podkres. Ale když se na ní soustředíte, je hezká. Ten druhý problém - kamera - celkem zůstal. Rozstřesená kamera, která nevtáhne do děje, ale nasere. Z bitek, praní a zabijaček není nic vidět. To je problém ratingu. Od začátku měl být film natáčen ve vyšším, aby tam byla krev a byla brutalita. Opravdu to filmu chybí. NA ZÁKLADĚ DRUHÉ SHLÉDNUTÍ ZŮSTÁVÁ TOTO:Nespokojenost 1)Obsazení Prim Ta šílená uřvaná kráva byla protivná na každém kroku a byla jsem štastná když konečně zmizela 2)Příjezd kočárů splátců Jestli něco promrhalo svou šanci, pak to byly kostýmy K a P a jejich oheň. Záběry na kočáry krátké, průjezd krátký. Místo promítání filmu na začátku losování měli 2minuty dát tomuhle ceremoniálu 3)Potlesk a ovace v Caesarově pořadu Peter Jackson při natáčení PP povídal, jak natočit kvalitní ohlušujicí skandování. Musíte jít na zápas superbowlu a natočit řev X 000 fanoušků. Zde někdo vzal 10 jásajících lidí, pokusil se to neúspěšně znásobit a výsledkem je naprosto ploché ryčení narvaného sálu, které sráží mou radost na kolena. Je to škoda, protože Caesar je boží! 4)Smrt splátců Šílená kamera zaznamenala nějaké klubko a pak už byl konec. 5) Roh hojnost Věc kterou jsem si jako jedinou představovala úplně odlišně. To kovové monstrum je příšerný SPOKOJENOST1) Herecké obsazení Všichni a to i Josh hrají skvěle. Nechápu jak mohl někdo napsat že nehrál dobře. Byl to prostě Peeta. Jenifer ztvárnila Katniss naprosto věrohodně 2) Peetovy pohledy z okna vážně jsem mu z kina zamávala taky. Kouzelný úsměv 3) Caesar F a jeho šílené promítané ksichty Stanley byl naprosto dokonalý. Nejvíc jsem si užívala scény s ním a strašně jsem ocenila jeho komentáře v průběhu her a taky ty zuby :-) 4) Technologické zpracování At už šlo o promítání hodnocení splátců, jejich kvality, ovládání arény nebo zhmotňování překážek. Tohle se mi líbilo nejvíc 5) Kostýmy Splátců, Cetkie, Haymitche, makeup všech. 6)Klenba arény a promítání statistiky na oblohu Oo, tak tohle opravdu stálo za to. Dost mi to spojilo i mou představu z knihy. 7) Routa úžasná a roztomilá, jako by opravdu vystoupila z knihy, její smrt byla smutná 8) Halucinace po bodnutí sršáněmi tady ocenuji šílenou kameru. Vypadáto jakobyste byli orpavdu zfetovaní. CELKOVÝ DOJEM Jako adaptace knihy je to skoro boží. Když pominu (pro mě příliš jemnou) hudbu a kameru, dialogy vystřižené z knihy, postavy všechny hrají přesně podle knihy. Ocenila bych trošku delší, větší a hlavně viditelnější boje, např. mezi Mlatem a Kordetou, i když tahle scéna patřila opravdu k výborným. (Kordy je fakt brutus) Opravdu se potvrdilo, že ukrutná potřeba jít na záchod může lehce zkazit závěr z filmu. Hodnocení mých kamarádů (nečtenářů) neregistrovaných na csfd: všichni 4-5 hvězd. pozn. mého táty: Líbila se mu jemná hudba i autentická kamera. TZN je to hodně o stylu člověka. Já mám ráda velkolepé filmy a proto mě ta hudba mrzela.Poslední pozn: něco tomu prostě chybělo () (méně) (více)

Pepinec

Kdo Přežije: Kapitol. Jeff by z téhle série asi neměl velkou radost. Žádní pořádní hráči, jen banda puberťáků, která vesměs pouze čeká, jak se to samo vyvrbí. Mám za to, že pokud bylo plánováno hrami zasáhnout teenagery, někdo tam zapomněl napasovat víc sprostých hlášek nebo víc sexappealu. Že se na pozadí odehrává jakási kritika americké společnosti je náctiletým asi šumák, když k tomu nevidí rajcovní kočku běhající po lese v kalhotkách a namakaného svalouše v obtáhnutých leginách, kterak za ní uhání na zkroceném koni a huláká na celý les "zabiju tě, svině!" No a mně, jako zástupci zastydlých puberťáků, tam zase chybělo větší vtáhnutí do fungování celého světa, těšil jsem se na mnohem nápaditější strategické manévry a akční bitvy při samotné hře, naopak bych se obešel bez těch kvant zbytečných chyb a hovadin. Co je mi tak platné, že mě naprosto uchvátil námět (hlásím se jako dobrovolník za svitavský okres), když provedení bylo zívačkou...? ()

Big Bear

Hladové hry mne bavily. A popravdě ani vlastně nevím čím mne to zaujalo. A tím spíš mne to utvrzuje v domněnce, že zaujmout může z hlediska zdejších žebříčků i šedomodrý outsider. Film má bavit a já se prostě u této sci-fi akční vyvražďovačky bavil. Viděl jsem oba díly Battle Royale a i z minula si vybavuji, že podobný námět tu už byl mnohokrát - konec konců jsou tu skoro všechny zmíněny v sekci - podobné. Přesto všechno mne tohle bavilo nejvíc. Pokud se film inspiroval královskou hrou, pak si z ní vzal to nejlepší. Námět. Odpadla japonská herecká (někdy spíše neherecká) křečovitost, přehrávání a řekněme si rovnou i krvavost. Herci byli příjemní obzvláště copánkatou ještěřicí Katniss (Jeniffer Lawrence) jsem se rád nechal okouzlit. Artdecové (skoro az Speerovské) kulisy Capitolu byly zvláštní a skvěle kontrastovaly se zaostalostí provincií. Leoš Mareš - Stanley Tucci jako vedoucí moderátor hry byl skvělý a celé to tak nějak parodovalo všechny tyhle nablblé soutěže typu talent, superstar ad... Snímek nepostrádal napětí od losování, přípravy na hru až po samotné vypuštění účinkujících do herního prostoru. Tady mám jediné plus Battle Royale - soutěžící byli do určitých sektorů směřováni díky obojkům na krku. Pokud někdo dlel mimo určené sektory (a tedy v relativním bezpečí) obojek vybuchl. Takto byly pořadateli her uměle vyvolávány střety na menších územích. Zde je to vyřešeno krapet hůře formou digitálních efektů, které však hráče mohou zranit či zabít. Potěšil i Harrelson a cynický prezident her Donald Sutherland. Závěr jsem očekával a je škoda, že nám tvůrci toto očekávání nějak neokořenili. Za mne jsou to poctiví tři reprodrozdi ! * * * ()

playboxguest

Jedna věc mi tady těžce neseděla a to náznaky virtuálního světa (strom, čoklové atd.), naštěstí těch náznaků bylo pomálu, ale stejně si myslím, že by bez nich měly Hunger Games větší sílu. Nějak se mi taky zdá, že mě v neromantických filmech čím dál víc leze krkem romantická zápletka, tak jako minule u Drive si i tentokrát myslím, že bez ní, nebo s její totální možnou minimalizací, by byl film o třídu lepší. Nijak zvlášť sympatický Hutcherson se dal po boku překrásné Jenn Lawrence každopádně přežít (skoro jsem v ní viděla další nenucenou krásku alá Emily Browning). Ale mám-li to říct na plnou hubu, jsou Hunger Games i přes určité výtky tím nejzábavnějším čtyřhvězdičkovým kusem (spolu s In Time), jaký jsem v posledních měsících viděla, ikdyž na dokonalý Battle Royale se nečapou. Na to mi připadaly moc uvolněné, přízemní a vůbec atmosférou podobné spíš Percymu Jacksonovi. Jeden z mála filmů, který jsem zkousla v průměrném camripu, jak moc jsem ho chtěla vidět a kupodivu nezklamal, ba naopak. PS: Zatraceně zajímavej vous ten Wes Bentley má :) ()

Madsbender

Po nutnom zopakovaní s blížiacim sa finále série o jednu hviezdu zvyšujem, musím uznať, že pár dobrých momentov (a hercov) to predsa má. I tak je to ale neskutočne blbý film, štýlom počínajúc, lacne dramatickými/patetickými scénami, plochými postavami a stupidnými dialógmi končiac. V réžii Garyho Rossa je to navyše s prepálenou stopážou ťažká nuda. Catching Fire, kde začína fungovať komplexný presah, je naproti tomu už nezrovnateľne zaujímavejší i záživnejší, aj keď do skutočne dobrého (teda dospelého a vyváženého) filmu má ešte ďaleko. 40% ()

sheen

I přes všechny komplikace na začátku, kdy na plátně v kině svítil text, že z technických problémů se začátek filmu odkládá o půl hodiny a pustí nám začátek filmu, který půjde následující den, což byl John Carter...a poté ještě další hodina čekání, kdy nám promítač řekl, že se film musí znova nahrát, to potěší. Ale i přes všechny tyto trable jsem si film opravdu užil a bavil jsem se mezi těmi lolitkami co se mnou byly v kině. Jako Stmívání se může jít těžce zahrabat. Hunger Games mají spád, akci, náboj, charaktery, skvělý základ a náběh pro pokračování, neviděl bych problém. A komu se to bude líbít? Hlavně mladým lidem mezi, nejvíce asi těm mezi 13-19, prostě teenegerům a hlavně dívkám, která z nich by nechtěla být tou krásnou a odvážnou hlavní hrdinkou:) Jak říkám, žádný totální trhák ale řemeslné dílo, které kdyby bylo o něco kratší, tak třeba o 20min a krvavější (PG13že) mohlo by sklidit plný počet. ()

Hromino

Tak tohle bylo pro mě těžké zklamání. Teda ne že bych od toho očekával nějaký pětihvězdičkový zážitek – to rozhodně ne, ale říkal jsem si, že ty jednohvězdy a dvojhvězdy zdejších hardcore kritiků jsou až příliš kruté. Knižní předloha byla docela fajn – sice ne takový zázrak, jaký jsem očekával, ale přesto pohodová četba na dlouhé večery. Od filmu jsem očekával alespoň tříhvězdičkový zážitek, ale bohužel se stalo to, čeho jsem se obával: autorka předlohy na pozici spolupisatele scénáře a výkonné producentky do toho až příliš strkala prsty, čili výsledkem jest pouhopouhá a nepříliš povedená ilustrace knihy. Své dojmy z Hunger Games bych přirovnal nejlépe k první části potterovských Relikvií smrti (zajímavé, že oba filmy produkovala autorka dané knižní předlohy): spousta zkratkovitých scén, zoufale hodně nedovysvětleností, nefunkčnost emocí, absence nějaké atmosféry, postupné gradace a tudíž i nějakého vyvrcholení snímku, a zpočátku svižné tempo, které postupem času řádně zamrzne (a v obou případech se tím bodem mrazu stávají scény v přírodě). Jak je vidno, tyhle filmy toho mají v mých očích společného opravdu hodně. Rozdíl je jen v tom, že v případě Pottera jsem dal slabé 3*, protože je to už sedmé pokračování – postavy tedy známe, s dějem jsme dostatečně obeznámeni, netřeba nikoho představovat (kromě pár miniaturních roliček) –, ale pokud má být takový úvodní díl jedné nadějné série, jehož prioritou má být uvedení diváka do tamního světa, obeznámení s postavami a navnazení k sledování dalších dílů, pak se o lepším hodnocení než 2* z mého pohledu mluvit nedá. Je to škoda. Opravdu jsem doufal, že ty místní dvojhvězdy jsou neoprávněné, ale výsledkem jsem byl vyveden z omylu. Jednu hvězdu dávám za bezpochyby talentovanou Jennifer Lawrence, půlhvězdu za úžasného Tucciho (ta podobnost s Kocourem je náhodná, nebo úmyslná?), druhou půlhvězdu za Harrelsona a malé bezvýznamné plus za závěrečné titulky proložené hudbou od Arcade Fire; jedinou část snímku, kterou jsem si dokázal vychutnat naplno. A když si člověk z celého filmu užije nejvíc závěrečné titulky, tak je holt něco špatně. Podobný film: Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (myšleno ve smyslu zpracování). ()

Indiana

První hodinu jsem se u toho docela nudil.Pak, jak je začali připravovat na ty hry a pustili do divočiny, se mi to líbilo o něco víc. Akční scény natočeny zoufale a tak, aby na to mohla jít celá rodina, ale dívat se na to dalo. Dobrej byl Woody Harrelson ve vedlejší roli. ()

Disk

Promarněný potenciál. Hunger Games chtěly být chytrou satirou, bohužel scénář (daný samozřejmě předlohou) ustoupil cílové skupině čtenářek Bravo Girl. Jennifer Lawrence a Woody Harrelson jsou jedinými důvody, proč by vás tento film mohl zajímat, protože jinak opravdu není o co stát. Navíc film má příšernou technickou stránku. Papundekl kam se podíváš a nemluvě o amatérské kameře a nepřehledně nasnímaných soubojích ()

Pilda17

Hunger Games měl být jeden z nejlepších filmů tohoto roku, místo toho jsem dostal průhlednou záležitost, která nesrší žádnou originalitou. První hodina je takřka o ničem, po hodině se vše rozjede a je daleko stravitelnější. Jenže 142minut? Si ze mě někdo dělá srandu ne? Minimálně o hodinu by se dal zkrátit. Takhle provází většinu času nuda a tak dlouhý film vůbec neutíká. Nejsem zklamán zase tak moc, protože se pár kladných momentů najde. Čekal jsem jich ale daleko víc, takhle jde jen o lehký nadprůměr.. 5/10 = 55% ()

Deimos

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Prostředí 8/10/// +námět, Jennifer Lawrence má své kouzlo, její postava je zajímavá, hodně mě zaujal svět a prostředí, to je ztvárněno dokonale, příběh má něco do sebe a mám i docela velká očekávání co se pokračování týče, některé momenty byli výborné -méně jsem spokojen s hudebním doprovodem, hudba je sice skvělá, ticho v momentě kdy mělo být je taky fajn, přesto té hudby bylo málo, zvláště v neakčních scénách mohla znít alespoň na pozadí, taky mi přišlo, že té akce je tu málo a v poslední řadě mají to být pořádný jatka, ale kamera pohledem uhýbá a žádné detaily nám nenabídne, stejně tak i pořadí v jakém jsou eliminováni soupeři je hodně náhodná, nepřehledná a vedlejší postavy jako by tu ani neměli sebemenší význam, jsou jen do počtu, ani je neznám/// Battle Royale po americku .-) konečně jsem se dočkal. Jenže musím srovnávat, bohužel. Protože zmíněný film (nebudu tvrdit originál) je pravděpodobně nepřekonatelný. Pokud však toto srovnání vynechám, tak Hunger Games má rozhodně co nabídnout a jeho komerční úspech mě jedině těší./// Celkem 70%/// ()

Rosaviva

"Happy Hunger Games and may the odds be ever in your favor." Musím se upřímně přiznat, že když jsem to viděla poprvé, nebyla jsem z toho něják extrémně nadšená. A pak jsem si přečetla knížky a hned je to něco jiného. Takže jsem se na to po přečtení knížky podívala znova a viděla jsem to úplně z jiného úhlu. Už jsem chápala souvislosti, chápala jsem kdo je kdo a co se děje, takže jsem se nemusela nikoho ptát, jako když jsem to viděla poprvé, protože tehdy jsem opravdu první půlku netušila která bije, kdo, co a proč. Takže moje rada je rozhodně si nejdřív přečíst knížky. Co se týče filmového zpracování, tak tomu opravdu nemám co vytknout, bylo to udělané dobře a bylo to udělané tak, že jsem se nenudila, i přesto, že to mělo přes dvě hodiny. Herecké výkony byly velmi dobré a hlavně chválím výběr herců, kteří odpovídali naprosto knižnímu popisu. Viděla jsem ten film nespočetněkrát a rozhodně se na něj v budoucnosti plánuju podívat ještě mockrát. The Hunger Games je moje velká srdcovka. 5* ()

Brygmi

Potenciál byl velký, ale bohužel výsledek je spíše rozpačitý. Bavila mě kamera, líbili se mi herci, nicméně motivace postav byla pochybná a logika celého světa a principu Hunger Games se objevovala a zase mizela podle libosti. Navíc mám pocit, že jako nečtenářce mi zásadní věci unikaly, a to je prostě špatně. --- Mmch kostýmy jsou boží. ()

Cappuccino

Battle Roayle pre mladších divákov s množstvom klišé a s mierne prestrelenou stopážou. Film však určite nenudí. Je to slušná akčná jednohubka, ktorú si pozriete (zväčša) bez krútenia očami, ale nič vo vás nezanechá. ()

Ruut

SUPER-EDIT: jak jsem zjistil, filmovému zpracování předchází velice zajímavá a mnohovrstevnatá knižní látka se silným společenským přesahem. No o to víc jsem zvědavý na reakce znalců knih na hotový film.--------- Totální přehlídka odflinknutých klišé, vykrádání nepatřičných stylizací a mytologií jiných filmů, natahovaný výcvik do poloviny filmu, pak už jen nezvládnutá naháněná v jednom jediném prostředí - lese. Ani nedovedu v tuto chvíli sepsat souvislou větu, jak jsem z toho všeho zhnusený a unavený. ----- edit 1: zjistil jsem, že na csfd diskusi mám svých 15 minut slávy (3 stránky). Děkuji! ----- edit 2: už jsem se trochu vzpamatoval: tento iflm by chtěl být chytrou sondou do zvrácenosti reality show. Ale vedle Truman Show působí jako .. no to se nedá přirovnávat. I ten sranda film Běžící muž se Schwarzeneggerem je kvalitnější a ucelenější zážitek než toto. ----- edit 3: jak tak pozoruji internetovou hysterii, tak tu máme asi co dočinění s něčím velmi podobným jako je Twiligh/AntiTwiligh sága ... pěkně děkuju ... ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel