Myšlenkově to uvízlo někde v dobách 'Běžícího muže'. Vize budoucího lidstva centralizovaného kolem 'televize' a s morálními hodnotami Jane Austen je sice ubíjející, jako filmová reality-show tehnle čtyřdílný celek ale docela funguje.(24.3.2016)

Je to dosť dobrá akčná dobrodružná dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je národ po ťažkej katastrofe rozdelený na mocné hlavné mesto a dvanásť chudobných krajov, ktorým tvrdo vládne a aby opäť nedošlo k vzbure, každoročne sa koná reality show, v ktorej skupina mladých ľudí zo všetkých krajov spolu navzájom bojuje, až kým nezostane posledný. Mladé dievča, schopná lovkyňa sa obetuje za svoju sestru a ide súťažiť miesto nej a tak nielen musí bojovať o svoj život, ale si aj plne uvedomuje nespravodlivosť tohto sveta. Spracovanie sa mi páči, síce na moje prekvapenie si na samotné hry treba počkať až do druhej polovice, ale v konečnom dôsledku s tým nemám ani najmenší problém, keďže aj prvá polovica je dobre zvládnutá. Samozrejme občas sa nájde nejaká scéna alebo prvok, bez ktorého by som sa kľudne obišiel, napríklad horiace šaty a aj celkovo sa to stále dalo podať aj o trochu dospelejšie, keďže hlavne to zobrazenie spoločnosti a politického systému mi príde trochu povrchné, ale hlavne, že zloženie postáv na čele s hlavnou hrdinkou sa skutočne vydarilo a vzhľadom na nadpriemernú dĺžku si to po celý čas udržuje až mimoriadnu dynamiku, takže o nude tu nemôže byť ani reči. Skôr ma mrzí, že to rebelstvo mi neprišlo dostatočne výrazné, ale aj nad to sa dokážem povzniesť, bavilo ma to. Veľkým plusom je aj zvládnutie žánrov, hlavne chválim, že romantika nemá moc priestoru a ešte aj ten je dobre využitý, takže mi nevadila vôbec, sci-fi slúži hlavne na vyjadrenie spoločnosti a tak je z toho hlavne príjemný dobrodružný film so štipkou spriaznených žánrov. Čo sa týka akcie a vlastne samotných hier, rozhodne sa nejedná o tradičnú vyvražďovačku s dôrazom na jednotlivé menšie akcie a úmrtia, väčšina účastníkov umrie hneď v úvode, celý čas je braná z pohľadu hlavnej hrdinky, takže divák vidí len tú akciu, pri ktorej je aj ona a navyše samozrejme chýba krv, ale až na to, že hlavná hrdinka si neprirodzene až príliš často potrebovala pospať ma to bavilo, má to svoje čaro a aj pár vydarených momentov, ako uctenie dievčaťa, explózia zásob alebo súboj s protivníčkou. Herecké obsadenie je výborné, Jennifer Lawrence je tu skutočne skvelá, po celý čas to ťahá s najväčšou ľahkosťou a na pomery žánru odvádza až prekvapivo kvalitný herecký výkon, takže až na pár detailov jej prakticky ani nemám čo vytknúť. Na moje prekvapenie nesklame ani Josh Hutcherson, k tomu tradične výrazný Woody Harrelson, v menšej úlohe aj Donald Sutherland a ešte viacero veľmi dobre zvolených vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka, za čo môže aj príjemné lesné prostredie, obstojná akcia a dostatočne seriózne prevedenie, stále sa to po všetkých stránkach dalo ešte trochu vylepšiť, ale aj tak mi to sadlo. A nesklame ani hudba. Tomuto filmu som sa pri premiére vyhol, bol som znechutený z tých detských blockbusterov, ktorých bolo v tej dobe až moc a myslel som, že toto bude jeden z nich, ale teraz som rád, že som tomu časom predsa len dal šancu. Síce podobný Battle Royale bol určite kvalitnejší, ale ani tu nemám dôvod dávať horšie hodnotenie, bavilo ma to. 77%(26.1.2014)

Hunger Games je další z řady zajímavých fantasy knižních příběhů, která se dočkaly filmového zpracování direktem přímo z Hollywoodu. Dlouho jsem tápal. Přiznám se, že ačkoliv mám fantasy filmy moc rád, nikdy nevím, co od nich očekávat a poslední dobou převládá spíš průměr až smutek. Nakonec jsem si ale jedno nedělní odpoledne udělal čas. Nedělní proto, že má film skoro tři hodiny. Takový film tak musí zákonitě mít koule na to, aby mě zaujal a já u něj neusnul. První půl hodina byla taková obecnější. Tvůrci představovali daný svět. Nic zvláštního se nedělo, ale mělo to smysl. Jakmile se ale „hladové hry“ naplno rozjely, i samotný film mě začal okamžitě neuvěřitelně bavit. Ta představa mi přišla hodně zajímavá, dost chytlavá a musím uznat, že i v ten moment se naplno projevil způsob natáčení, který není z řady těch obvyklých. Celý ten příběh je totiž hodně realistický s řadou dost zajímavých témat k zamyšlení. A musím říct, že jak jsem se za daný svět postavil ze začátku pesimisticky, postupem času se mně začal líbit a říkal jsem si, čím nás tvůrci a samotná knižní předloha překvapí příště. Ale jo, musím říct, že něco do sebe tenhle knižní svět má. Zpracování je také poctivé a dvě a půl hodiny utekly jak voda. Za mě určitě spokojenost. Jsem zvědavý na pokračování.(13.12.2013)

• Fr

,,JE JICH 24 A PŘEŽIJE POUZE JEDEN....“ /// Sporťáci maj Olympiádu a ti jenž trpěj hladem zase Hladový hry. Soutěž je to spravedlivá (kuš, to se tak povídá) a samotnýho mě zajímá, jak taková dětská vyvražďovačka může vypadat (vás kurva ne? Co jste to za lidi…). Zvlášť když vím, že Japonci v tom maj celkem jasno. Ale my? Civilizovaní, pro který je neštěstí nemít žádný kamarády – tož kurva – překvapení! (jako ta akcička!) Ale zpátky do reality: režisér je magor, kterej nedokáže atmosféricky natočit třeba hned úvod, kterej je na můj vkus tak nějak vo hovně. Vobsazení se mi do Do morku kosti nezažralo (soráč Woody, ani tvůj štěk to nezachrání) a nechcu vypadat jako intelektuál, ale nějaký ty souvislosti mi mohli udělat jasnější. Ale fakt je, že děcka to celkem bralo. AMAZONKA a ROMANTIK (bacha – kontrolní otázka: ,,Kterej z nich nudí?“) Bitva o život sbližuje (to sem se tenkrát sblížil….no vo život nešlo,ale…) - víte co, pak si jen přeju, aby se s tý amazonky nestal romantik! Takže – bez prdele: mohlo to dopadnout kurevsky hůř! (jako že by se to třeba nelíbilo ani mírumilovným dětičkám) A tak - za parchanty (ty moje) 3* a za mě …(tak schválně…se ukaž intelektuále…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Trilogii od Suzanne Collins (part 1: Aréna smrti – rok 2008) číst nebudu. 2.) Chtěl bych rozvinout (k dokonalosti) verš: ,,Osamělá v lese, Katniss svůj luk nese.“ . 3.) Thx za titule ,,Ferry“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(8.8.2012)

Takže především... Nejsem obeznámen s knižní předlohou a podmínky v kině byly ideální (počet <10, což jsem v premiérový den vážně nečekal). Jennifer působila velice sympaticky a příjemným překvapením byl pro mě i Woody (obsazení jsem před promítáním neprocházel) a jako vždy, zařadil se k plusům snímku. Díky ignoraci zvláštně extravagantních kostýmů a po první půlhodině i rozklepané kamery, jsem si film dokázal poměrně užít. Souhlasím s myšlenkou, že jsou Hunger Games ve všech směrech až příliš opatrné (''nedotažené''?), i dle mého názoru měli jak scénáristé, tak režisér zajít alespoň částečně do extrémů - mohla to být daleko zajímavější a dramatičtější podívaná. Nicméně jsem se i přes značné výtky po celých 142 minut ani chvilku nenudil a pokud se zfilmují i ostatní knihy, nebudu se bránit další návštěvě kinosálu. Snad v tom případě povolaní lidé šáhnou po vyšším ratingu a dospělí dostanou větší porci zábavy - 70%.(23.3.2012)

• - Podľa knihy sa pozdrav úcty robí troma prostrednými prstami ľavej ruky, a nie pravej, ako to môžeme vidieť vo filme. (Johnny.ARN)

• - Za první víkend vydělal film přibližně 155 milionů amerických dolarů, čímž se stal do té doby nejziskovějším filmem, který není pokračováním, a 3. nejvýnosnějším snímkem vůbec. (Jacinda)

• - Ve Velké Británii museli tvůrci z filmu vystřihnout sedm vteřin, aby si zajistili povolení k promítání pro širší publikum. (Sufferer)