• Mertax

Kostýmy a masky šílenější než ty na Gay Parade, postavy ploché a člověku ukradené jako celá banda z Predátorů. A to se herci velmi snaží - zejména Jennifer Lawrence a Woody Harrelson, (Hutcherson je dřevo bez charismatu). Kamera roztřesená (syrový, avšak zoufale nesurový digitál), střih chaotický, hudba nevýrazná a do toho ještě desítky klišé dialogů. Byť je zápletka neoriginální, je z filmu cítit potenciál, který však scenáristé promrhali. Svět působí nedotaženě, jeho fungování je jen lehce naznačeno./// Úvod je příliš zdlouhavý, nudný a celkově film nabízí jen minimum napětí a nějaké nápadité akce. To nás jako mají zvednout ze sedadla skautíci v lese, geneticky upravení sršni, CGI šelmy kočkovité nebo Legolas s copem, Rossi? Když tedy ne zábavný blockbuster, tak co aspoň nějaká psychologie postav... HG jsou přesně mezi a to jen ten problém - ani tupý trhák a ani propracované drama s přesahem. Kde jsou prostřihy na vzrušené voyeuristické publikum, které slintá, jako kdysi diváci při gladiátorských hrách? Kde je přesah a dotažená (nikoliv jen naznačená) reflexe fenoménu reality show? Proč se komentátoři objeví snad jen 2x a ještě prozradí, co se děje, abychom přišli o překvapení? Pořád se v HG mele o sponzorech a jak je nutné je získat. Proč skoro nic neposílají? Kde vězí ty znuděné figurky, které z růžového gauče rozhodují o bytí a nebytí účastníků her? A proč je sakra film PG-13, když už nabízí eticky extra provokativní téma jako vzájemné zabíjení mladistvých? Dva odstavce knihy vyznívají krutěji než cokoliv během filmu. Hladová po vzniku druhého dílu rozhodně nejsem... Je to vlastně takové komorní lesní drama, ehm. Pubertální P. S.: Lenny Kravitz jako gay stylista je boží. [Kino, originální znění](21.3.2012)

S celkom velkou zvedavostou som sa tesil na tento film, kedze som si nieco o Hunger Games a o knihe, ktora bola uspesna precital vo filmovom casopise, avsak film ma nenadchol tak, ako som to ocakaval. Na jednej strane prilis dlho trvala priprava, kym sa dostali do takzvanej dzungle smrti a ked sa tam uz konecne dostali, tak mi bolo fakt zvlastne sa divat na to, ako sa dospeli zabavaju tym, ze sa tam zabijaju v podstate deti. Trosku mi to pripomenulo BEZIACEHO MUZA (1987) s Arnoldom Schwarzeneggerom, kde takziez nechcene dostali ludi do televiznej show, pricom sa divaci zabavali na tom, ako tam zomieraju ludia, akurat ze sa ich tam snazili presvedcit, ze su to vsetko zlocinci, to aby im ich nebolo luto ich brutalnej smrti, avsak v tomto filme, aj napriek tomu, nech uz to skoncilo tak, ako to skoncilo, som az tak nadseny nebol. Z mojho pohladu to pokazila aj prilis dlha minutaz. ________ Jennifer Lawrence - (Katniss Everdeen) +++ Josh Hutcherson - (Peeta Mellark) +++ Stanley Tucci - (Caesar Flickerman) +++ Wes Bentley - (Seneca Crane) +++ Elizabeth Banks - (Effie Trinket) +++ Woody Harrelson - (Haymitch Abernathy) +++ Toby Jones - (Claudius Templesmith) +++ Lenny Kravitz - (Cinna) +++ Amandla Stenberg - (Rue) +++ Donald Sutherland - (Prezident Snow) +++ (Videl v kine 31.03.2012) +++(29.5.2012)

• hirnlego

Nebýt povinného PATHOS, byly by ty 3* móžná zasloužený. Ale spíš ne. Fakt neni těžký se v tom orientovat, ale je těžký na to koukat bez rozzlobeně zatnutých pěstiček (opička kamarádka a spousta dalších pipinovin). Jako bonus zdejší humoreska v podobě komentáře djkoma. Nie, radšej Battle Royale. (2,5*)(13.8.2012)

• Ainy

Filmy, kde děti vraždí děti a tváří se jako super námět pro mládež, já opravdu nemusím. Strašná hovadina todlencto. Pak se jeden nesmí divit, jak to na těch internetech dneska vypadá ...(30.8.2016)

Je to dosť dobrá akčná dobrodružná dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je národ po ťažkej katastrofe rozdelený na mocné hlavné mesto a dvanásť chudobných krajov, ktorým tvrdo vládne a aby opäť nedošlo k vzbure, každoročne sa koná reality show, v ktorej skupina mladých ľudí zo všetkých krajov spolu navzájom bojuje, až kým nezostane posledný. Mladé dievča, schopná lovkyňa sa obetuje za svoju sestru a ide súťažiť miesto nej a tak nielen musí bojovať o svoj život, ale si aj plne uvedomuje nespravodlivosť tohto sveta. Spracovanie sa mi páči, síce na moje prekvapenie si na samotné hry treba počkať až do druhej polovice, ale v konečnom dôsledku s tým nemám ani najmenší problém, keďže aj prvá polovica je dobre zvládnutá. Samozrejme občas sa nájde nejaká scéna alebo prvok, bez ktorého by som sa kľudne obišiel, napríklad horiace šaty a aj celkovo sa to stále dalo podať aj o trochu dospelejšie, keďže hlavne to zobrazenie spoločnosti a politického systému mi príde trochu povrchné, ale hlavne, že zloženie postáv na čele s hlavnou hrdinkou sa skutočne vydarilo a vzhľadom na nadpriemernú dĺžku si to po celý čas udržuje až mimoriadnu dynamiku, takže o nude tu nemôže byť ani reči. Skôr ma mrzí, že to rebelstvo mi neprišlo dostatočne výrazné, ale aj nad to sa dokážem povzniesť, bavilo ma to. Veľkým plusom je aj zvládnutie žánrov, hlavne chválim, že romantika nemá moc priestoru a ešte aj ten je dobre využitý, takže mi nevadila vôbec, sci-fi slúži hlavne na vyjadrenie spoločnosti a tak je z toho hlavne príjemný dobrodružný film so štipkou spriaznených žánrov. Čo sa týka akcie a vlastne samotných hier, rozhodne sa nejedná o tradičnú vyvražďovačku s dôrazom na jednotlivé menšie akcie a úmrtia, väčšina účastníkov umrie hneď v úvode, celý čas je braná z pohľadu hlavnej hrdinky, takže divák vidí len tú akciu, pri ktorej je aj ona a navyše samozrejme chýba krv, ale až na to, že hlavná hrdinka si neprirodzene až príliš často potrebovala pospať ma to bavilo, má to svoje čaro a aj pár vydarených momentov, ako uctenie dievčaťa, explózia zásob alebo súboj s protivníčkou. Herecké obsadenie je výborné, Jennifer Lawrence je tu skutočne skvelá, po celý čas to ťahá s najväčšou ľahkosťou a na pomery žánru odvádza až prekvapivo kvalitný herecký výkon, takže až na pár detailov jej prakticky ani nemám čo vytknúť. Na moje prekvapenie nesklame ani Josh Hutcherson, k tomu tradične výrazný Woody Harrelson, v menšej úlohe aj Donald Sutherland a ešte viacero veľmi dobre zvolených vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka, za čo môže aj príjemné lesné prostredie, obstojná akcia a dostatočne seriózne prevedenie, stále sa to po všetkých stránkach dalo ešte trochu vylepšiť, ale aj tak mi to sadlo. A nesklame ani hudba. Tomuto filmu som sa pri premiére vyhol, bol som znechutený z tých detských blockbusterov, ktorých bolo v tej dobe až moc a myslel som, že toto bude jeden z nich, ale teraz som rád, že som tomu časom predsa len dal šancu. Síce podobný Battle Royale bol určite kvalitnejší, ale ani tu nemám dôvod dávať horšie hodnotenie, bavilo ma to. 77%(26.1.2014)

• - První dva dny natáčení se na herce přišla podívat i autorka knižní předlohy Suzanne Collins. (Fevas)

• - Isabelle Fuhrman se kvůli své roli naučila házet noži. (Fevas)

• - Ačkoliv Katniss (Jennifer Lawrence) v lese zahvízdá onu úvodní melodii, nejedná se o pískání její představitelky Jennifer Lawrence. Krátký úsek musel být nadabován, protože představitelka neumí hvízdat. (Fevas)