Rychle a zběsile 6

Fast & Furious 6

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 130 min

• Zeck

Pětka byla totální sračka, která těžila z přehršle akce, stříleček, nového prostředí a zahraní na nostalgickou strunu uceleným hereckým castem. Díky tomu jsem v rámci "filmového zážitku" přehlížel to ignorování fyzikálních zákonů a jen tupě čuměl na obrazovku. Pokud ze mě ale chtějí tvůrci udělat úplného debila tím způsobem, že v pokračování nabídnou ještě více sci-fi, ale zároveň směšně primitivní scénář s předvídatelnou sterilní akci a mizernými efekty, tak co kurva čekaj? Že se z toho opět poseru a vyplácnu prachy v kině, aby mohli znásilňovat původní film donekonečna? Pokud se člověk při sledování vysloveně stydí za ten nával nelogických situací, rozhodování postav, smrtelně kreténských dialogů a nepovedených pokusů o vtipy a zvraty, díky čemuž se mu akorát znechutí samotné postavy, na které šel ve 12 poprvé do kina, aby je viděl túrovat káry, závodit, balit frndy a zabíjet, tak je scénárista diletantský kokot. Udělat z gangu zlodějů aut Rychlé šípy vykazující vlastnosti nezranitelných superhrdinů, to už chce velkou dávku tvůrčí krize. Hype jako prase (pětka), na kvalitativní úrovni Tokijské jízdy. Se sedmičkou si už laskavě vyližte výfuky! 10%(17.7.2013)

Je to celkom dobrý akčný film z tejto slávnej akčnej série. Má dobrý príbeh odohrávajúci sa krátky čas po udalostiach predchádzajúceho dielu, celá partia sa po dobre vykonanej práci rozišla po svete, aby si mohli užívať získané peniaze, ale keď sa Dom od Hobbsa dozvie, že jeho dávna láska stále žije a stala sa súčasťou mimoriadne schopnej a nebezpečnej zločineckej skupiny, rozhodnú sa zvolať celú partiu znovu dokopy, aby zločincov zastavili a ju zachránili. Spracovanie je celkom slušné, stále sa tu nájde dostatok scén, bez ktorých by som sa kľudne dokázal obísť, zápletka už nemá taký náboj, ako naposledy a navyše si nemyslím, že podobný typ filmu je vhodný pre takéto európske prostredie, ale aj tak to našťastie nenudí, je tu toho dosť, čo sa vydarilo, väčšinu času to príjemne graduje a tak sa je na čo pozerať až do konca. Akcie je tu dosť a je aj pomerne vydarená. Ako aj v predchádzajúcom diely je opäť veľkolepá, nadmieru deštruktívna a perfektne natočená, mnohí tvorcovia by si skutočne mali vziať príklad, ako sa má točiť veľkolepá akcia, prehľadnosť a množstvo strihov už takmer ani nemohli dopadnúť lepšie a ani tá prehnanosť mi vôbec nevadí, ale už nie je až tak nápaditá, nemá až taký silný náboj a navyše mi príde málo likvidačná, v obraze vidno len minimum usmrtených. Najviac sa mi páči celá situácia s tankom a pár celkom slušných súbojov, obzvlášť oba v metre, teda Gina Carano vs. Michelle Rodriguez, kde sa nájde viacero vydarených chvatov a samozrejme aj Joe Taslim proti dvom hrdinom, ktorý dopadol presne podľa mojich predstáv a zároveň opačne na pomery tradičných amerických postupov. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavná zostava sa prakticky nezmenila, The Rock je opäť výborný a poteší aj viacero nových tvárí, hlavne Joe Taslim, Gina Carano, ale aj Luke Evans, aj keď záporáci mi tentoraz neprišli celkovo až tak kvalitní. A ako bonus záverečné cameo. Réžia a technická stránka sú skvelé, iba o trošku zaostávajú za predchádzajúcim dielom, ale stále je to prakticky špička súčasnej americkej blockbusterovej produkcie. Piaty diel aj naďalej zostáva vrcholom série, mal zaujímavejší príbeh, nápaditejšiu akciu, lepšie lokácie a perfektnú chémiu medzi Vinom Dieselom a The Rockom, ale aj tak som spokojný, solídna akčná oddychovka, ktorú si ešte niekedy pozriem. 76%(9.7.2013)

Lin narazil na vlastní limity, jelikož mu situace, kdy jde o hrdiny a jejich citové interakce, unikají, čímž si řeže vlastní větev a ve finálním rozhodování nemůže nabídnout víc, než obětavé pohledy a teatrální gesta, což za předpokladu, že nevypaluje žádnou zásadní akční bombu, jen technicky stále brilantní aranžmá, které od minula opustilo jakous takous realitu a vydalo se do sci-fi žánru (navíc bez zásadního highlightu), nutně znamená slušný držťkopád, který nakonec brzdí herecká sestava, kde se všichni do svých rolí zaparkovali způsobem, jakoby se právě pro ně narodili.(12.6.2014)

|| Scenár: Chris Morgan | Hudba: Lucas Vidal | Produkcia: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Clayton Townsend | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Original Films, One Race Films | Rozpočet: 160 miliónov $ | Tržby: 317 mil. $ || Fast Five nasadil očakávania do nebies, takže bolo jasné, že to Lin napotretí krát nebude mať ľahké. Epické hlášky síce padnú (hlavne Dom) - ale na "This is Brasil" z 5ky to nemá ani zďaleka. A to aj presne vystihuje celok: Akcia prekrútená, hodnotový obsah neprekonaný, skôr omielaný. Ale aj napriek tomu je to dobre, pretože sa Lin nekopíruje, a pristúpil k materiálu viac tradične - pouličné naháňačky sú plnokrvné, s batmanovskými autami nepriateľa. Akcia je brutálna, občas na hranici neprehladnosti, Londýn chladný a vlhký ako sa patrí. Jediné, čo šiestemu dielu chýba, je beznádejnosť šíriaci záporák. Ale zo záverečného titulkového videa už vieme, že v F&F7 o to bude postarané :) Ps: Nutná druhá projekcia. Lin to s tým skokom Diesela nemohol myslieť vážne :D | Videno v CinemaCity Praha, 24.5.2013, sál 2 |(23.5.2013)

Pomohlo nehodnotit bezprostředně po zhlédnutí. Tenhle těžkotonážní výplach sice rozhodně zrát nebude, první dojmy ale byly hodně rozpačité. Já rozumím tomu, že se to nebere ani zbla vážně. Chápu, že slovo fyzika tu musejí hlavní postavy hledat ve slovníku cizích slov. Ale když má letištní runway tolik mil, že ji v nejrychlejším sporťáku na planetě neprojedete ani za deset minut, a Vin Diesel dělá ve scéně na dálnici opovážlivou konkurenci Snyderovu Man of Steel, stejně to diváka praští do očí. Neradi odpouštíte přehané scény na úkor zábavy? Tady budete trpět. A pak je tu ta nejdůležitější strana mince: v ní hláškují The Rock, Diesel a Tyrese Gibson jako o život, zavodí se tady mnohem častěji než posledně (už od super začátku!) a hlavně je to po x měsících první blockbuster se skutečně přehlednými akčními scénami. Žádné tři střihy na jeden úder pěstí - přesně naopak. A vůbec, co může být špatného na snímku, ve kterém udělá během výslechu Dwayne Johnson ze zadržovací místnosti s podezřelým doslova kůlničku na dříví? Asi nic. Nechte půl mozku doma, do sálu výjimečně kýbl pop-cornu, a užijte si Váš osobní "film roku". Wrong team, bitch!(21.5.2013)

• - Letty (Michelle Rodriguez) má ve filmu zbraň PSM ráže 5.45x18 mm. (dc125)

• - Ve scéně při honičce v tunelu Brian (Paul Walker) po přemetu s autem dopadá přes levé zadní kola na všechna 4, po střihu se auto však "klouže" po levém boku. (dandislav1991)

• - Během natáčení na Tenerife bylo využito přibližně 150 aut, 4 tanky a 400 komparzistů. (virus10)