Rychle a zběsile 6

Rýchlo a zbesilo 6

Fast & Furious 6

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 130 min

Pomohlo nehodnotit bezprostředně po zhlédnutí. Tenhle těžkotonážní výplach sice rozhodně zrát nebude, první dojmy ale byly hodně rozpačité. Já rozumím tomu, že se to nebere ani zbla vážně. Chápu, že slovo fyzika tu musejí hlavní postavy hledat ve slovníku cizích slov. Ale když má letištní runway tolik mil, že ji v nejrychlejším sporťáku na planetě neprojedete ani za deset minut, a Vin Diesel dělá ve scéně na dálnici opovážlivou konkurenci Snyderovu Man of Steel, stejně to diváka praští do očí. Neradi odpouštíte přehané scény na úkor zábavy? Tady budete trpět. A pak je tu ta nejdůležitější strana mince: v ní hláškují The Rock, Diesel a Tyrese Gibson jako o život, zavodí se tady mnohem častěji než posledně (už od super začátku!) a hlavně je to po x měsících první blockbuster se skutečně přehlednými akčními scénami. Žádné tři střihy na jeden úder pěstí - přesně naopak. A vůbec, co může být špatného na snímku, ve kterém udělá během výslechu Dwayne Johnson ze zadržovací místnosti s podezřelým doslova kůlničku na dříví? Asi nic. Nechte půl mozku doma, do sálu výjimečně kýbl pop-cornu, a užijte si Váš osobní "film roku". Wrong team, bitch!(21.5.2013)

Mezery mezi skvělými velkolepými akčními scénami jsou poctivě vyplňovány naprostou lobotomizovanou debilitou, která nejenom, že nedává nejmenší smysl, ale navíc se se svými rádoby oduševnělými keci typu "K rodině se nemůžeš otočit zády ani když se rodina otočí zády k tobě." stává nechtěně vtipnou. Prostě klasický kus do této série, co víc chtít.(5.7.2013)

Lehkosti pětky to bohužel nedosahuje, ale zábava je to pořád víc než solidní. A dvojí cat fight dvojky Rodriguez Carino patří stejně jako absurdně přepálená tanková nebo letadlová akce k vrcholům téhle série. Wrong team, bitch! 70%(25.5.2013)

Rychlá pětka způsobila jedno z nejpříjeměnějších zjevení na poli akčních filmů za poslední roky, a tak není divu, že tvůrci se v dalším pokračování drží úspěšného konceptu zuby, nehty. Rutinní zápletka, vynucený "poslední" job, který je třeba splnit, stará dobrá parta, kladoucí patetický důraz na přátelství přerůstající v rodinu, Dieslova pseudomoudra a svaly The Rocka... Paradoxně do očí b(l)ijící popírání fyzikálních zákonů a nezranitelnost hlavních hrdinů příliš filmu neškodí. Všudypřítomná nadsázka a obrovksá chytlavost akčních scén úspěšně zamezuje těmto excesům, aby vám zkazily královskou zábavu. 8/10(11.7.2013)

Všude na tuzemských webech se v článcích a diskuzích psalo, jak se u F6 nemá řešit logika a že scén popírajících fyzikální zákony bude hromada... Ty vole, ale tohle??? Tohle už je fakt dost! Už jedna z prvních scén, kdy Rock vyslýchá jednoho ze zadržených, vypadá jaksi divně, nevěrohodně a řekl bych zbytečně přehnaně. No a tak je to s celým filmem. Justin Lin se pro tuto sérii absolutně vyčerpal, přičemž pětka byla jeho vrchol. Zde se jen tlačilo na pilu v komponentech jako je: větší, silnější, rychlejší, přehnanější. Scénář, resp. dialogy a důvody k bleskovým přesunům z jedné lokace do jiné popsané jednou holou větou působí snad až směšné. Naštěstí se na to pořád dobře kouká, protože Linova režie je dynamická a hlavně mu před kamerou pochoduje hustá parta bouráků a drsňaček. Rock snad musí hrát jednoho z robotů v Pacific Rim, protože jinak si nedovedu vysvětlit, proč je tak obří. Dieselův chraplák zase nikdy neomrzí. Evans zahrál slušného záporáka, Walker se naučil pár bojových komb a Gibson sype hlody a fakt baví. Akční scény udivují drajvem, monstrozitou a bohužel až přepáleností. Profláklá scéna "Guys, they got a tank" je pro mě akčním vrcholem filmu, ke vší smůle jí zakončuje let alá Clark Kent po trajektorii Charger Daytona - Michelle Rodriguez - protější strana dálnice. Závěrečné inferno s letadlem, které asi 12 minut sviští po ranveji, raději moc rozebírat nebudu, tam už jsem chvílemi nevěděl, kdo se kdy a kde pere s kým. Osobní fighty vcelku dobré, těšil jsem se na Kima Kolda, leč 140 kilová obluda z Dánska se neměla možnost příliš předvést. Soundtrack fajnový, We Own It fakt dobrá. Sedmý díl bude muset trochu ubrat z chamtivosti být co nejvíc cool a mega, protože ještě něco víc už se lidem líbit nebude. Nicméně to, že na něj opět půjdeme do kina, zaručuje Jason "vypadám už 15 let stejně dobře" Statham... 70% 160 miliónů dolarů(rozpočet)/787 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(24.5.2013)

• - Postava Letty (Michelle Rodriguez) měla zůstat po událostech z filmu Rychlí a zběsilí (2009) mrtvá. Fanoušci ale tolik stáli o její návrat, že její postavu nechali obživnout. (S.W.A.T)

• - Ve scéně při honičce v tunelu Brian (Paul Walker) po přemetu s autem dopadá přes levé zadní kola na všechna 4, po střihu se auto však "klouže" po levém boku. (dandislav1991)

• - Během natáčení na Tenerife bylo využito přibližně 150 aut, 4 tanky a 400 komparzistů. (virus10)