Rychle a zběsile 6

Rýchlo a zbesilo 6

Fast & Furious 6

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 130 min

Jak mě pětka bavila, tak mi šestka přišla dokonale otravná a vykalkulovaná, ustupující od toho dobrého a více se věnující tomu "méně dobrému". Hromady CGI, absence vychytaných honiček v atraktivních lokacích typu favely (místo nich absurdní tyjátry jako supertanky valící dvoustovkou po dálnici), stopadesát kilometrů dlouhá ranvej, hopsy, skoky a lety tak daleko za hranicí reality, že to i v rámci žánru uráží, neskutečné kolísání tempa a odbočky "nutné" k tomu, aby se aspoň jakž takž vysvětlilo to s Michelle Rodriguez (kvůli které je tam minimum Elsy Pataky, kterou velmi pravděpodobně příště neuvidíme vůbec:P), celkově o dost slabší scénář mimo jiné s podivuhodným ignorováním zjevných hrozeb jen aby mohla být ta honička na stopadesátikilometrové ranveji. A to ještě není konec - Gina Carano je pohříchu poněkud nevyužitá, když to srovnám se vstupem Rocka do série (a že si holka jedna šikovná takové srovnání zaslouží;)) a bohužel vstup Rocka do tohohle konkrétního dílu je poznamenán naprosto zbytečným počítačováním tam, kde by si ranař jeho formátu vystačil s vlastními silami. Tohle pokračování se podle mě na rozdíl od pětky výrazně nepovedlo. Technické kategorie a design věcí i lidí to ale vytáhnou na 60%. No a snad to sedmička napraví. Statham na to potenciál rozhodně má:)(30.9.2013)

Pomohlo nehodnotit bezprostředně po zhlédnutí. Tenhle těžkotonážní výplach sice rozhodně zrát nebude, první dojmy ale byly hodně rozpačité. Já rozumím tomu, že se to nebere ani zbla vážně. Chápu, že slovo fyzika tu musejí hlavní postavy hledat ve slovníku cizích slov. Ale když má letištní runway tolik mil, že ji v nejrychlejším sporťáku na planetě neprojedete ani za deset minut, a Vin Diesel dělá ve scéně na dálnici opovážlivou konkurenci Snyderovu Man of Steel, stejně to diváka praští do očí. Neradi odpouštíte přehané scény na úkor zábavy? Tady budete trpět. A pak je tu ta nejdůležitější strana mince: v ní hláškují The Rock, Diesel a Tyrese Gibson jako o život, zavodí se tady mnohem častěji než posledně (už od super začátku!) a hlavně je to po x měsících první blockbuster se skutečně přehlednými akčními scénami. Žádné tři střihy na jeden úder pěstí - přesně naopak. A vůbec, co může být špatného na snímku, ve kterém udělá během výslechu Dwayne Johnson ze zadržovací místnosti s podezřelým doslova kůlničku na dříví? Asi nic. Nechte půl mozku doma, do sálu výjimečně kýbl pop-cornu, a užijte si Váš osobní "film roku". Wrong team, bitch!(21.5.2013)

Justin Lin povýšil túto sériu po predchádzajúcom diely na viac akčnú záležitosť a v tomto šiestom filme je toho všetkého ešte dva krát viac. Väčší rozpočet, viac hlášok, viac akcie, viac naleštených aut, viac polonahých báb, viac Hulkov, viac fightov, viac nábojov, viac výbuchov, viac terminátorov, viac Rambov, no proste všetko čo končí na ov. Rýchlo a zbesilo 6 je v podstate rovnaká zábavná blbina ako 5 až na to, že je tu skrátka všetkého viac. A to je snáď jediný problém. Nie že by to bolo zlé, ale niekedy by skrátka trebalo dať nohu z plynu a nie mať pedál stále na podlahe, alebo vymýšľať plán C,D,E. No na druhú stranu je to film kde sedíte stále s napnutou prdelou a čakáte čo príde ďalej. Moje oči a uši s toho rozhodne mali zážitok, aj keď nad niektorými akciami sa mi zastavil mozog a po chvíli mi pred očami nabehlo prepočítavam. No v tom momente som si uvedomil, že mozog som mal nechať asi doma a tak som našťastie stihol dať eskejp a vypnúť ten môj dementný program. Takže som s prižmúrenými očami tu extrémnu (ale za to sakra cool) pritiahnutú akciu za vlasy dokazal zhltnúť, aj keď len tak tak. Musím povedať, že je to teda veľké sústo, ale pokiaľ to zhltnete a necháte sa unášať filmom a hláškami, ktoré sa tu sypú rovnako ako peniaze strýka držgroša, tak máte vyhrané. Zabudol som ešte pripomenúť aj to, že The Rock nie je len Hulk ale aj sudca Dredd. V tomto filme je skrátka toho tak veľa, že miestami neviete komu fandiť, neviete sa rozhodnúť, ktorá akcia alebo hláška je lepšia, ktoré auto je rýchlejšie a do ktorej kočky sa zamilovať skôr. Ja som s týmto dielom, ktorý síce nie je tak dobrý ako ten predchádzajúci spokojný, pretože keby som sa videl, tak som sa určite usmieval celý čas ako dement. Rýchlo a zbesilo 6 má síce akcie aj navyše, ale celkovo sa jedná a skvelo zábavu, ktorá je skvelo natočená a divákovi ponúka presne to čo chce ... alebo možno aj niečo navyše, záleží len na divákovi ako sa k tomu postaví ... alebo ako si k tomu sadne. Update: na druhý krát som sa bavil snáď ešte viac a plný počet je namieste. 90% - 5*(26.5.2013)

Prosím už žádné další Fast & Furious!(5.10.2013)

Jak upozorní v jedné scéně Tyrese Gibson (šašek, který ale jako jediný říká králi pravdu, proto bychom ho měli brát vážně), Rychle a zběsile 6 je třeba chápat jako alegorickou výpravu za Moby Dickem, obrovským nákladním letadlem, do kterého hrdinové zabodnou harpuny a srazí ho k zemi jako nějakou ohromnou poletující velrybou. Dwayne Johnson posedlý dopadením Shawna tu pochopitelně zastupuje kapitána Achaba, tým kolem Doma zase posádku harpunářů, která mu v jeho úsilí navzdory různým nepřízním pomáhá. Tahle celkem originální adaptace Bílé velryby od Melvilla, kterou tu před námi tvůrci Rychle a zběsile 6 rozehrávají, je mimo to doplněna ještě o tři naprosto mimořádné automobilové honičky. Nevím přesně, kdo na těch scénách dělal, protože v Hollywoodu je běžná praxe, že akci natáčí úplně jiný tým než ten, co se motá kolem režiséra. Prostě se na to najme speciální firma. Kdysi mě třeba zarazil rozhovor s hlavním kameramanem Quantum of Solace, který tvrdil, že se natáčení akčních scén vůbec neúčastnil. Vtipné jsou z tohoto hlediska pak ovšem lidé, kteří chválí nějakého režiséra za akci a vytýkají mu slabší příběh, ačkoliv právě příběh je jeho hlavní a často i jedinou devizou, zatímco akce jde úplně mimo něj. Chci nicméně říct, že zejména honička na dálnici v Rychle a zběsile 6 snese srovnání s tím nejlepším, co tu za poslední dvě dekády na tomhle poli vzniklo. Je tam všechno - rovnoměrný přímočarý pohyb, zrychlený pohyb, pohyb po kružnici, rovnoměrně zrychlený pohyb po kružnici i nerovnoměrný pohyb.(13.7.2013)

• - Ve scéně, kdy se v úkrytu v Londýně Roman Pearce (Tyrese Gibson) snaží dostat k sladkostem v automatu na jídlo a agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson) rozstřílí sklo automatu, je možné vidět, že automat obsahuje americké sladkosti namísto britských. (Shadowspark)

• - Poté, co se O'Connor (Paul Walker) vrátí do USA, jde v utajení do vězení v doprovodu agenta Stasiaka (Shea Whigham), a aby se dostal k vězni Bragovi (John Ortiz), tak jako záminku využije rvačku, při které Stasiakovi zlomí mu nos, na což Stasiak zareaguje: "Už zase?" čímž odkazuje na scénu z Rychlí a zběsilí (2009), ve které jejich šarkátka skončila podobně. (Shadowspark)

• - Režisér Justin Lin dostal po úspěchu předchozího dílu Rychle a zběsile 5 (2011) mnoho nabídek na režii, mezi kterými se objevila například i možnost pracovat na snímku Smrtonosná past: Opět v akci (2013), ale zůstal věrný sérii. Prohlásil, že tady už má jeho slovo nějakou váhu, kdežto všude jinde by byl jen najatý řemeslník. (S.W.A.T)