Reklama

Reklama

První republika

(seriál)
  • angličtina The Manor House (více)
Trailer
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Hrají:

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(49)

Obsahy(1)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

(více)

Videa (21)

Trailer

Recenze (306)

Marci 

všechny recenze uživatele

Hodnocení po 9.dílu: původně jsem hodnotila za slušné 3*. Teď už jenom, řečeno slovy klasika, setrvávám ze zvědavosti, zda zbývající část bude stejně slabá, jako ta první, a ani nevím, zda se mi chce do toho ten čas investovat. Abych nebyla špatně pochopena, tento seriál měl dle tvůrců ambice jistě vyšší než je do historických kostýmů oděná telenovela, kde tedy ale bohužel mé sympatie mají spíše postavy vedlejší (včetně hereckých výkonů). Hlavni "klaďas" Vladimír nám předvádí několik názorovych veletočů vůči oběma milenkám, jejichž logika mi těžce uniká, pokud ovšem scénárista zamýšlel, že vám má jít hlavní hrdina na nervy, tak se to podařilo. Vůbec nelogičnosti v chování některých postav jsou do očí bijící. Pokud scénář psalo více lidí, měli se lépe domluvit nebo po sobě číst, co bude kdy která postava říkat, aby z toho nebyla slátanina. Škoda. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Několik kroutících se zadků, zepár vulgarismů, slovník, který rozhodně nepatří ani do minulého století, natož do období první republiky, herecké výkony, které by do ní naopak patřily, moc pěkné barvy a sympatická vila. To je výčet základních fišpuntálií, kterými se tento seriál snaží oblažit nebohého diváka. V Čechách nejsou mladí herci? Pokud jsou, nechápu, proč mi Koleník kolení můj rodný jazyk. S velikánem Járou da Cimrmanem se nemohu ubránit, že Valentové se odstěhovali do Prahy, do Podolí, do lékárny... ()

Reklama

zette 

všechny recenze uživatele

Na tento serial jsem se moc tesil, protoze filmu ci serialu z teto doby se u nas toci cim dal mene. Proti vyprave nic nemam, na televizni tvorbu si myslim, ze je vice nez dostatecna. Neurazi ani herecke obsazeni, kdy se dostalo i na mene proflaknute herce. I kdyz nektere herecke vykony jsou dost spatne, tak kvuli nim hodnoceni nesnizuji. Vadi mi spise spatny scenar, polopaticke vysvetlovani deje a mnohdy katastrofalni dialogy. Ale na druhou stranu nemohu tvrdit, ze se jedna uplne o nezajimavy pocin. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Regulérní telenovela, což fabule, dialogy a styl potvrzují. Navrch děsivě předvídatelná. Nebudu se zamýšlet nad dobovými reáliemi, o kterých sama nevím dost, jisté je, že úspěch "Panství Downton" je inspirující a podlehání nostalgiím si diváky vždycky najde. Škoda, že ČT není BBC. Při vší úctě: nechápu, proč ani ne 60tiletou Valentovu ženu hrála herečka ve věku a vzhledu jeho matky. A proč na českou limonádu roubovat magický realismus, který má místo spíše v latinsko-americké kultuře, kam přirozeně patří. No, zatím pořád jeden sympatický důvod mi stojí za tu hodinu týdně. Zato pochopit finanční hospodaření věřejnoprávní tv a různých institucí na podporu českého filmu, to je úkol minimálně pro nadčlověka. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Eh. No, vlastně... Eh. ~~~ Jednak nevím, čím to, zda kamerou, filtrem...?, ale nedýchá na mě žádné období 1. republiky. Ano, jsou tam historické kostýmy, povozy, vila, děj... ale stále mi to přijde nějaké divně moderní, Furt to vypadá tak nějak... neautenticky, těžko to popsat. i takové Četnické humoresky mi přijdou tak o úroveň jinde. Celé je to takové nějak divně strojené. A do toho ve flashbacích herci, kterým moc nevěřím, bez urážky,. jejich "tatínku, maminko, dceruško". Obávám se obávám, že tohle thák nebude. Škoda. Dojmy po prvním dílu. ~~~ Dovětek po 11. dílu: Tak tímhle dílem končím. Nesnáším natahování velmi jednoduchých dějů vykrystalizovávanými slaboduchými zvraty. Hraním si na dramata s krimi pozadím, kdy skoro všichni vědí, že rodiče jsou mrtví, ale bůhvíproč všem stále tvrdí, že jsou v Americe včetně vlastní rodiny, kdy zrovna tahle dějová drobnost by mohla ušetřit hned několik dílů, fakt doslova pitomá romance a teď ještě prděním do toho bratra zabitého šmelináře. No sorry, ale jestli tady chtěli českotelevizáři navázat na oblibu prvorepublikových Četníků s ve stejnou dobu zasazenými a jen žánrově posunutými rodinnými pseudoosudy, tak narazili. Nejen, že je to nudné a zvraty jsou k smíchu ("Ty vole, tak mu to řekni, jde o hovno a nebude to na dalších deset dílů!"), ale i vizuálně to působí nějak - lacině a moderně. Když se dívám na herce v kostýmech, prostě v nich vidím dnešní moderní lidi v dobových kostýmech ve starých budovách a z muzeí vypůjčenými vozy. Nevím, jestli za to může může nějak modernější a rozdílná technologie než u Četníků, ale tohle působí hrozně moc televizně. Ano, muselo to stát peníze a věřím, že se hodně lidí hodně snažilo, ale ten výsledek je jakýsi unylý. ()

Galerie (1 353)

Zajímavosti (35)

  • Herec Tomáš Töpfer, představitel cukrovarníka Karla Škvora, nosí i v seriálu svůj již neodmyslitelný plnovous. Za první republiky se to však obecně neslušelo, neboť zarostlá brada byla v té době spíše znakem nedbalosti, a u tak zámožného a významného obchodníka, jakým by pan cukrovarník jistě byl, by taková vizáž jistě nebudila příliš velkou důvěru. Muži, kteří dbali svého společenského postavení, tehdy chodili buď hladce oholeni, nebo nosili pěstěný knír; plnovous si mohli dovolit nosit pouze muži podstatně starší než byl pan cukrovarník. (Morttuus)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno