Reklama

Reklama

První republika

(seriál)
  • angličtina The Manor House (více)
Trailer
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Hrají:

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(49)

Obsahy(1)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

(více)

Videa (21)

Trailer

Recenze (306)

zette 

všechny recenze uživatele

Na tento serial jsem se moc tesil, protoze filmu ci serialu z teto doby se u nas toci cim dal mene. Proti vyprave nic nemam, na televizni tvorbu si myslim, ze je vice nez dostatecna. Neurazi ani herecke obsazeni, kdy se dostalo i na mene proflaknute herce. I kdyz nektere herecke vykony jsou dost spatne, tak kvuli nim hodnoceni nesnizuji. Vadi mi spise spatny scenar, polopaticke vysvetlovani deje a mnohdy katastrofalni dialogy. Ale na druhou stranu nemohu tvrdit, ze se jedna uplne o nezajimavy pocin. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Regulérní telenovela, což fabule, dialogy a styl potvrzují. Navrch děsivě předvídatelná. Nebudu se zamýšlet nad dobovými reáliemi, o kterých sama nevím dost, jisté je, že úspěch "Panství Downton" je inspirující a podlehání nostalgiím si diváky vždycky najde. Škoda, že ČT není BBC. Při vší úctě: nechápu, proč ani ne 60tiletou Valentovu ženu hrála herečka ve věku a vzhledu jeho matky. A proč na českou limonádu roubovat magický realismus, který má místo spíše v latinsko-americké kultuře, kam přirozeně patří. No, zatím pořád jeden sympatický důvod mi stojí za tu hodinu týdně. Zato pochopit finanční hospodaření věřejnoprávní tv a různých institucí na podporu českého filmu, to je úkol minimálně pro nadčlověka. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Chápem, že niekto nad týmto seriálom ohŕňa nosisko, ale mňa to celkom bavilo. Dokonca by sa dalo povedať, že v mojom prípade tu ide o akési guilty pleasure. Mám rád toto obdobie vo filme, výprava tu tiež nebol anajhoršia, tak prečo nie? Možno som aj ovplyvnený seriálom Downton, ktorý som videl iba nedávno. Dokonca aj detektívna časť dejovej linky bavila. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Na tento seriál jsem se strašně těšila. Snad proto, že jsem se v této době narodila a tudíž hodně pamatuji. Jako dítě jsem kolem sebe vnímala to dobré a hezké, ale kupodivu nebyla jsem slepá ke svému okolí, kde byla i chudoba. Mnohokrát jsem kladla otci otázku proč nemá Irenka stejně hezkou panenku jako já, ale ušitou se starých punčoch. Tatínek mi odpověděl : "Když ti to vadí, dej jí svou panenku ." Jednou jsem to udělala a nikdy nezapomenu na oči Irenky ( její tatínek byl švec). ! Večer přišla maminka Irenky panenku vrátit. "Jen si panenku nechte, když tak rozhodla má dcera, věděla jistě proč. Jsem na ni pyšný." řekl můj otec. Mám velké sociální cítění, které mám zřejmě v genech po svém jedinečném tatínkovi. A tak od seriálu očekávám trochu více než "zaplantanou" detektivku. P.S, zaplantaný = slezský výraz pro zamotaný. ()

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Ta inspirace Panstvím se nedá zapřít, dokonce 3 postavy jsou tam skoro totožné (Obrienová, Anna a Hraběnka). Začnu pozitivy, hodně mne překvapila výprava a historická přesnost v některých detailech, tam bych neměl námitek. Jasně efekty při válečných scénách nebyly z nejdražších, ale i tak mne celkově ta vojenská vložka překvapila. Naprosto tam herecky vládne Vlasák, to je na český poměry neuvěřitelnej herec, špičkovej kdekoliv se objeví. Snažím se to vnímat pozitivně, protože tohle období mám hodně rád, ale prostě to nejde. Tvůrci si podle mne ukousli hodně velké sousto. Dialogy jsou doslova primitivní a myslím, že průměrný přispěvatel do této sekce by jim to dokázal přepsat do lepší podoby a celkově to uvedení do děje strašně tragikomický. Fakt ty dialogy na úrovni nějaký céčkový telenovely, nepamatuju, že by těch pár dílů Vyprávěj co jsem viděl mělo tak tragický dialogy. Je to škoda, protože to nemá špatný obsazení a celkově tam snaha vidět je... 4/10 ()

Galerie (1 353)

Zajímavosti (35)

  • Jako hotel Polesí si "zahrála" vila č.p. 55 Slapy. Stavba vznikla jako opevněný dvůr patřící zbraslavskému klášteru. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji prezident pražské obchodní komory a průmyslník Leo Bondy nechal přestavět do pseudobarokního stylu, který si stavba doposud uchovala. Dotvořila i jiné filmy, konkrétně Babí léto (2001) anebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Leo Bondy se významně zasloužil o založení Umělecko–průmyslového muzea v Praze. V období 2. světové války byl nucen před nacisty uprchnout do zahraničí. Rybník, ve kterém se našel kočár, se nachází u Radějovic, okres Praha-východ. „Pražské Podskalí" vzniklo v okolí ulice 1. máje v Úštěku. Továrnu Valenta Vehicles si "zahrál" hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Kostel a tržnice vznikli v Brandýse nad Labem. Filmaři se podívali také  na zámeček Bon Repos u Lysé nad Labem. (Brtniik)
  • Herec Tomáš Töpfer, představitel cukrovarníka Karla Škvora, nosí i v seriálu svůj již neodmyslitelný plnovous. Za první republiky se to však obecně neslušelo, neboť zarostlá brada byla v té době spíše znakem nedbalosti, a u tak zámožného a významného obchodníka, jakým by pan cukrovarník jistě byl, by taková vizáž jistě nebudila příliš velkou důvěru. Muži, kteří dbali svého společenského postavení, tehdy chodili buď hladce oholeni, nebo nosili pěstěný knír; plnovous si mohli dovolit nosit pouze muži podstatně starší než byl pan cukrovarník. (Morttuus)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno