Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

pirulka

Sledovať tento film na veľkom plátne v kine bol zážitok, po celý čas som bola vtiahnutá do deja a s napätím som ho prežívala. Celkom mi priblížil svet horolezcov a milovníkov prírody, odvážlivcov s túžbou prekonať samých seba a spraviť niečo veľké pre seba, pre svet. Po opätovnom vzhliadnutí však vo mne zostal smútok a lomcovali mnou zvláštne emócie najmä pri závere filmu. Keď vie so mnou film nejakým spôsobom pohnúť beriem to vždy ako niečo čo ma obohatilo. A to Everest spravil. 95% ()

bearmeedek

Já tedy nebudu sdílet všeobecné nadšení. Celkově to vyznělo podobně jako nějaký hraný dokument. Tři hvězdy jen za krásné autentické lokality a pohledy ze vzduchu. Žádné emoce na na mě nepřišly, málem došlo na nudu. A ke všemu mě celý film provázel nepříjemný pocit z toho, co se tu vlastně odehrávalo. Horošplhací cestovky nalákají klienty na Everest, a po krátké přednášce se stručným varováním o pravděpodobných rizikách, se je snaží vyvláčet na vrchol. A tito lehkomyslní (nebo blbí) hazardéři občas cestou odpadnou, neposlechnou výzvu k návratu dolů a pak už si jen umrznou nebo hopsnou někam hodně hluboko dolů. Smutné je, že kvůli rozmaru nějakého starocha zařve i zkušený (?) šéf výpravy. Letmé odskoky do rodin ohrožených dobrodruhů to neurovnaly, právě naopak. Můj odstup to jen posílilo. Položil jsem si po filmu otázku, mám-li právo do hodnocení filmu zahrnout svou averzi proti tématu, ději nebo postavám. Po krátkém vyhodnocení jsem si odpověděl, že ano. Film je vždycky o pocitech. S tím už je předkládán, aby vytvořil v divákovi určité emoce a nadšení. To se u mě nekonalo. ()

Eventyrer

Rovnako ako vo filme Tracks, je najťažšou vecou fakt, že sa jedná o skutočnú udalosť, ktorá nie je takmer ničím zaujímavá. Idú podstúpiť cestu preto, lebo môžu. V živote je pramálo udalostí, ktoré by stáli za to sfilmovať, a podľa mňa Everest je film, ktorý vôbec nemusel byť. Fakt, že tam zomrelo dovtedy najviac ľudí ešte nie je dôvod na film. Avšak, na filme je odvedený kus dobrej práce od scenára, dialógov, hereckých výkonov, kamery, len tie efekty sú vidieť. A dosť. ()

balcazar

Či to je výkonom niektorých hercov, dejom alebo celkovým spracovaním, neviem, ale Everest si ma nezískal. S hlavnou postavou pri jej zomieraní súcitíte a chcete, aby prežila peklo, v ktorom sa nachádza, ale čo všetko ostatné? Často nemastné-neslané, diváka si ničím výnimočným film nezíska... ()

LordMysti

Ta čtvrtá hvězdička je tam navíc kvůli té skutečné události podle které to je a která mě chtě nechtě hodně ovlivnila. Záběry přírody a hor neskutečné, herecké výkony nadprůměrné, příběh hezky odvyprávěný a poutavý. Toto je jeden z těch nevýrazných filmů který vás i přes to chytí a nedovolí od něho odejít, musíte ho prostě dokoukat. ()

gemi

Půlku filmu se to rozjíždí, ale pak je to mazec. Hrůza. Nešel bych do toho, ani kdyby mi za to platili. ()

Inozuka

Jak si parta totálních lam vyrazila s cestovkou na výšlap k vrcholu nejvyšší hory světa ... Everest je osvěžující především v tom, že se na rozdíl od jiných horolezeckých filmů soustředí na komerční výstupy. V posledních letech je dle nedávno uveřejněných záběrů situace asi ještě horší, ale někdy v devadesátých letech začaly fungovat agentury, které za nemalý peníz umožňují výstup pomalu každému, kdo si zaplatí. A právě do této doby nás Everest zavádí a na osudech jedné z takových výprav ukazuje, jako to celé probhá a co se všechno může stát. Natočeno velice vkusně a dramaticky, bez žádného velkého spektáklu, přesto úchvatně. Přes známé herce udržen civilní rámec filmu i vypointování. ()

Ceberus

"Až se dostaneme sem nad jižní sedlo, naše těla budou umírat - doslova umírat - říká se tomu Zóna smrti, takže jde o to dostat vás na vrchol a zase dolů dřív, než k tomu dojde." Divák si uvědomí, že vylézt Mt.Everest není žádná legrace a nesmí se zapomenout na to, že pak je třeba tu horu taky slézt. Moc bych se nedivil, kdyby tenhle film byl "povinnou četbou" pro všechny aspiranty na zdolání střechy světa. Vzhledem k tomu, že převyprávění příběhu bylo postaveno na emocionální vazbě mezi Robem a jeho manželkou, tak obsazení Keiry Knightley byla kvalitní volba. Výsledný dojem jsou slabší tři hvězdy za celkem standardní drama. Toužíte-li místo syrové skutečné události vidět bayovsky laděný akčňák, pak se nabízí Vertical limit. ()

Hellknight12

Skvelý dobrodružný thriller, ktorý je veľmi dobre spracovaný. Máme tu skvelú kameru, herecké výkony a herci sú sympatický. Veľmi dobré vykreslenie charakteristík postáv, hudba. Príbeh je jednoduchý, síce už pár krát odohraný ale to nevadí. Atmosféra je tiež veľmi dobré zvládnutá. Začiatok je síce uvoľnenejší ale keď sa to rozbehne ide to až do konca a pekne sa to stupňuje. Pre niekoho môžu byť pasáže ako je napríklad začiatok alebo časti, kde sa telefonuje domov nudné. Mne to neprekáža, pretože to dodáva na dôveryhodnosti príbehu, ktorý je podľa skutočnej udalosti. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Nix

Jason Clarke je tu perfektní. Ukazuje, že opravdu umí hrát a celej film mu nejde nefandit. Film má taky skvělý vizuál a je celej udělanej skvěle. Ale nečekejte nic jiného než jen takový trochu survivor, trochu nerealita. Každopádně mám rád tyhle náměty a o akčnost taky není nouzi. Já se nenudil a pokud vás lákaj hory, mrkněte, stojí to za to. ()

joelly01

Tohle byl ovsem luxus nejvyssiho levelu!! Zacatek trochu ubrebenteny, ale dalo se prezit. Ovsem jakmile se vytahnou paty z base camp tak zacina drama srdcervouci a nehtohlodajici. 3D kino jeste umoznuje i tak paradni vizualno, no uznejte sami, hory jsou nejlepsi, nejkrasnejsi ze vsech! I me Mt. Everest laka, ale ja jsem rada ze jsem rada, ja lezu leda tak male skaly a kdyz se mi neco nedari jsem hystericka a Klenot me musi zachranit (ani boty na led si nedovedu poradne zavazat), procez asi nepolezu na Mt. Everest, ledaze by me tam nejaky statny serpa odnesl na zadech nahoru a pak zase dolu. Jinak ani vorel. Film me od lezeni ani od hor v zadnem pripade neodradil, takove veci se bohuzel stavaji a hora si proste zada svoje. Krasny, napinavy film. Nemam co bych vytkla, nejvetsi badass byl Anatolij co lezl bez kysliku! V kine jsem malem zacala kvilet, jak to bylo napinave. Takovy paradni film, to se opravdu zas tak casto nevidi! Btw. Keiru Knightley jsem SKORO nepoznala. ()

john.h

Hodně solidní film přeplněný hvězdami, který se trochu odlišuje od jiných horolezeckých filmů. Především je zde první polovina filmu, která je poměrně nudná, ale člověk přesto s úžasem sleduje, jak parta leze na Everest, vše je takové kamarádské a v pohodě. Až divák přestane očekávat nějaké nebezpečí a je smířen s tím, že parta prostě vyleze a sleze, možná dojde k nějaké menší komplikaci, ale tím to hasne. Neviděl jsem pořádně trailery a nevěděl o filmu zhola nic, takže druhá půlka pro mě byla v ostrém kontrastu s tou první a začalo pořádné napětí. Osudy postav jsou smutné, ale podobně horolezci končí i dnes, takže jsem postrádal nějakou pointu, něco opravdu zajímavého, co by ten příběh posunulo o úroveň výš. Nejsilnějším momentem filmu tak je rozhodnutí Jasona Clarkea vrátit se na vrchol s jedním členem expedice, protože "je to přece kousek támhle." Malé rozhodnutí, které zapříčiní velké věci. Ale říkám si, jestli to není málo. Na plnou palbu to určitě nestačí. ()

DD

Největší problém toho filmu je, že většina těch postav jsou prostě idioti, kterým se nedá fandit, takže celá ta závěrečná "loučící se" čtvrtina těžce nefunguje. Na druhou stranu je to formou absolutní a jak nejsem příznivec 3D (naposledy jsem ve stereu viděl Amazing Spider-Man 2), tak tady určitě doporučuji a co se využití týče řadím někam k Avatarovi, Life of Pi a Gravity. P.S.: V sále pro 262 lidí nás sice bylo jen 13 (či-li necelých 5%), ale nepamatuji projekci, při které by někdo v takové míře chodil stále na záchod, snažil se východ ze sálu najít ve zdi, neustále měnil svoje místo a choval se všelijak podivně. Bída, bída. :( [Cinestar Ostrava] ()

Uter123

Nuž škoda toho, mohlo to byť novodobým titanikom tohto tisícročia, ambície rozhodne malo. Máme tu katastrofický scenár podľa skutočnej udalosti spojení s jedným z najmedializovanejších výstupov na EVEREST a to aj vďaka knihe Into thin air, ktorú publikoval práve jeden z preživších. Tri hviezdičky som dal preto, lebo niektoré pasáže sa mi zdali dosť natiahnuté a iné odbité (celková búrka). Jedna hviezdička za prvých 30 minút, zoznamovanie, čaro nepálu a jeho kultúra a tradície. Druhú za panoramatické zábery na himaláje a everest, na imaxovom formáte sa nestíhate kde skôr pozerať. Tretiu za Roba Hall ktorý to čo spravil pre Douga sa na stupnici badass od 1 po 10, prideľuje číslom 11. Neamerický, neprikrášľujúci, bez zbytočných srdcervúcich lúčení, film o jednom osudovom výstupe. P.S Jediný, skutočne pravý zážitok vám ponúkne Dolby Atmos, vy všetci ktorý navštevujete random kiná ste boli na kriváni. 70%. ()

RAFT

Že by se konečně režisérovi Baltasar Kormákur začalo dařit.Everest je naprosto skvěle natočený film s parádním obsazením ve filmu.Každý z herců dostal svoji roli.Film utekl nějak rychle a to je pro mě záruka kvality.Everest má záběry přimo dokonalé ,krásná krajina to určitě musí být.Určitě se ve filmu najdou nějaké ty dech beroucí scény a to je jenom dobře.Everest krásné to místo.A matka příroda ukázala své že je silnější než člověk.Bylo by opravdu velká škoda tenhle film vynechat v kině .Soundtrack naprosto dokonalý už ho mám poslechnutý 2x celý.88% ()

Ravenus

Skvělý a sugestivní zážitek, který je sice v podstatě bez příběhu, což nevadí, jelikož vizuální a obsahová forma a samotná atmosféra stačí. Neviděl jsem Everest, ale byl jsem tam. Jediné výtky patří lehkému zmatku v postavách horolezců a málo prostoru charismatické postavě Scotta (Jake Gyllenhaal). ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)