Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Rodinný / Fantasy / Muzikál / Romantický

USA, 2017, 130 min

• skretik

ja teda neviem... ale emmin nepresvedcivy vykon to dost zabil...(26.3.2017)

• MartinezZ

Bylo to od Disneyho, bylo. Dalo se tedy čekat, že se tam bude zpívat, dalo. Ale ke konci to už bylo tak nudně zdlouhavé a oni ne a ne přestat a navíc to stále prošpikovávali dalšími a dalšími kviky (čti: zpěvy), že už to začalo lézt akt na nervy. Princ byl větší frajer jako ten lvíček (čti: zvíře) a i tak byl jaksi unylý a musely ho komandovat svícen a konev. Kde se v Emmě vzala ta láska taky jsi z filmu nevyplynulo. Bylo tam pár dalších nesmyslů, ale nejvíc asi zamrzelo, že zvíře nebylo žádné zvíře. A pak ještě o něco horší skutečnost, že tady byla ta rasová vyváženost tedy sakra nevyvážená a ačkoliv se nepokládám nějakého rasistu, tak ta přemíra afroameričanů v "historicky laděné pohádce z Francie" vyznívala fakt divně, nepřirozeně...weird. chyběl tam ale nějaký asiat, Havajan, americký Indián a nějaký ufon. Zmalovanost postav ke konci byla taky pěkně ... nevkusná. No, nic jiného holt v kině nebylo a venku bylo hnusně. dalo se to, ale znovu fakt už ne. Dost podobné francouzské verzi z 2014. --- PS: Chápu, že české titulky musí spíše odpovídat významu věty než přesnému doslovnému překladu, ale tady mnohdy nesedí slova, která by význam vůbec význam neměnila (chapter nine = třetí díl).(20.3.2017)

Myslím si, že hodnocení je opravdu nadsazené. Čekala jsem od tohoto filmu opravdu víc. Emma byla skvělá i Luke Evans byl dobrý, ale všichni se mi líbili víc, když byli věcmi, hlavně, když byl princ zvířetem, nějak mi tam neseděl. Začátek byl opravdu táhlý, děj zpomalovaly dlouhé hudební pasáže. Potom to bylo zajímavé, už se konečně něco začalo dít, ale konec to zase pokazil. Doporučuji, ale i tak, každý má jiný vkus a něco si v tom najde.(19.3.2017)

Nostalgie dětství, ale přesto tak nějak dospělejší. Trochu to ve mně vyvolalo takový pocit cestování časem, jakoby se snad někdo pokoušel udělat tuhle KRÁSKU A ZVÍŘE pohádkově, ale přesto spíš pro generaci, která už má teď mezi 25-30 lety a odrostla z animovaných Disneyovek. Za mínusy považuji nataženost snímku; zbytečné písničky, u kterých jsem si občas nebyla jistá, jestli koukám na Bídníky nebo na Disneyho, permanentní "duck face" zvířete a nevyváženost postav (Gaston má být záporák a ne labil). Naopak vyzdvihnout mohu obsazení, které mě neskutečně bavilo (byť nevím, Emma je pěkná holka, ale ne tak pěkná jako Belle), vysvětlení, co se stalo s Bellinou matkou (Walt by měl radost, vzhledem ke svému komplexu ze ztráty matky, která se nejdenou projevila v jeho filmech), a scéna, kdy Lumiére a Cogsworth a ostatní "zamrzají" a proměňují se ve skutečné věci - tam mě vážně zamrazilo. Bylo mi jich líto. Poslední věc kterou nezle nevytáhnout je historická korektnost kterého...16-18.století (?), kdy se na šlechtických bálech a ve městech úplně normálně vyskytují černoši, kteří mají vlastní živnost :D Ta "filmová rasová korektnost" začíná být celkem k smíchu. Teď už jen čekám aktivisty, co si budou stěžovat, že krásná herečka snědé pleti byla proměněna v bílou prachovku! BÍLOU!! :D(23.3.2017)

--- Všetky komentáre, ktoré boli napísané na základe dabingovej verzie, sú pre mňa bezpredmetné. --- Bál som sa tohto spracovania ako čert kríža, ale moje obavy boli našťastie zbytočné. Nakoľko som si pred zhliadnutím v kine nevyhľadal info o filme, netušil som, že sa jedná o "remake" pôvodnej rozprávky s takmer pôvodným autorským tímom a pôvodnými audiovizuálnymi motívamy. O to viac som bol okúzlený vkusným spracovaním, ktoré ruku v ruke ctí originál, a zároveň pridáva obohacujúce plus jak po dejovej, tak po hudobnej stránke. Hudba: Zo začiatku som mal pocit, že sa jedná o identické árie, ale po krátkej dobe som zistil, že sú často pozmenené jak formou, tak textom či rytmom. Najviac ma zaujala pridaná ária zvieraťa, "Evermore". Naopak, jediná pieseň, ktorá ma v tomto spracovaní nezaujala, bolo "Be our guest" - jediná bola totiž podaná digitálnymi postavami, čo len utvrdzuje moje presvedčenie o tom, že je treba sa digitálneho sajrajtu vo filmoch zbavovať, keď len je to možné. Dej: Príbeh je rozšírený prvkami, ktoré prehĺbujú psychiku postáv, a vysvetlujú veci, ktoré boli v rozprávke nepodchytené - tam na to nebol priestor ani potreba. Vojnová minulosť Gastona, či príbeh matky Belle prispievajú k celkovejšiemu, celovečernému príbehu. Výkony: Hlavná predstaviteľka po filmoch ako Colonia len potvrdzuje, že je elitnou herečkou, ktorá i krásne spieva. Síce je počuť, že sú na jej hlase použité všetky možné štúdiové kúzla existujúce pod slnkom, to ale nič nemení na tom, že je jej spevácky prednes civilne prirodzený a farbou pohlaďujúci. Herecky sa tradične chmúry viac, než by možno bolo potreba, ale inak je presná a uveriteľná v každom momente. Dan Stevens je neokukaný, šarmantný, dobre spievajúci prírastok Hollywoodu, ktorému sa dá zazlieť len záverečný "pomäkčilý" tanečný výkon. Paradoxne je kúzelnejší ako zviera, než ako človek, čomu ale tak bolo už i v rozprávke. Luke Evans bol skvelou voľbou pre ľuďského zloducha, ktorý sa behom deju charakterom podobne intenzívne premieňa, ako hlavná dvojica, a je to zaujímavé sledovať. Beauty and the Beast je pre mňa najvačším milým prekvapením z dielne Disney za posledné roky. Ps: Všetci, čo píšu, že je to film vyrobený na objednávku pre biznis, nikdy nemohli mať naozaj radi pôvodnú rozprávku z 91.-ho. Pre mňa bola i je jedna z najobľúbenejších, a na tomto filmu je na každom kúsku cítiť, že bol vytvorený zo srdca všetkých zúčastnených. ALAN MENKEN NAVŽDY!(16.3.2017)

• - Pro potřeby dekorací bylo při natáčení spotřebováno přes 8700 svíček (nebo též 265200 centimetrů vosku). (Zdroj: Falcon)

• - Světla na terase a schodišti zámku a na růžové kolonádě jsou odkazem na avantgardní film Jeana Cocteaua Kráska a zvíře z roku 1946, který byl pro Billa Condona zdrojem inspirace. (Zdroj: Falcon)

• - V erbu zámku zvířete najdeme lva, kance a iniciály WD (tyto iniciály mají zastupovat fiktivní postavu Williama Devereauxe, ale mohou být také vykládány jako iniciály Walt Disney). (Zdroj: Falcon)