Kráska a zvíře

Kráska a zviera

Beauty and the Beast

Rodinný / Fantasy / Muzikál / Romantický

USA, 2017, 130 min

Okouzlující a po Popelce znovu ryze starosvětská podívaná čechraná hlavně bez výjimky sympatickými postavami, kterým nechybí chemie. Kupodivu i Evans je asi o 300 procent živější než v Hobitech a bez problémů doplňuje ústřední tokání, které si nepotrpí na okázalá vyznání, ale jde vychytrale po jemných nuancích při odkrývání vzájemné minulosti. Emmička klasicky rozkošná a Stevens moderně cynický charismaťák i přes nános CGI make-upu. Condon ale vyhrává hlavně tím, že dokáže vykouzlit zájem i v digitálním nábytku (který na konci díky bohu nezabíjí jako v animáku) a při oprašování původního filmu přijde i s pár fajn aktualizacemi. Těším se hlavně na reakce "ortelistů" a podobně retardovaného lidského odpadu. Tomu z té moderní homo-trans-multi-kulti polevy budou hodně cukat nervy. P.S: Na dabovanou verzi může jít u muzikálu s francouzskými přízvuky snad jen naprostý idiot. Echt s překladem písní, který je svou tragičností vyloženě k breku. Jakékoli hodnocení podle něj je irelevantní.(17.3.2017)

Nakonec jsem dojat a mile překvapen. I když velký podíl na tom mají písničky Alana Menkena z původní animované verze z roku 1991. Sice jsem si na digitální nádobí musel jistou dobu zvykat, ale nakonec tleskám. A závěrečné titulky jsou jedna úžasná děkovačka.(16.3.2017)

Po stránce pohádky i muzikálu do absolutního konce odvedená práce, kde z kostýmů, výpravy, choreografie a Emmy Watson oči přecházejí. Film, který splnil všechno, co během předlouhého čekání slíbil.(21.3.2017)

--- Všetky komentáre, ktoré boli napísané na základe dabingovej verzie, sú pre mňa bezpredmetné. --- Bál som sa tohto spracovania ako čert kríža, ale moje obavy boli našťastie zbytočné. Nakoľko som si pred zhliadnutím v kine nevyhľadal info o filme, netušil som, že sa jedná o "remake" pôvodnej rozprávky s takmer pôvodným autorským tímom a pôvodnými audiovizuálnymi motívamy. O to viac som bol okúzlený vkusným spracovaním, ktoré ruku v ruke ctí originál, a zároveň pridáva obohacujúce plus jak po dejovej, tak po hudobnej stránke. Hudba: Zo začiatku som mal pocit, že sa jedná o identické árie, ale po krátkej dobe som zistil, že sú často pozmenené jak formou, tak textom či rytmom. Najviac ma zaujala pridaná ária zvieraťa, "Evermore". Naopak, jediná pieseň, ktorá ma v tomto spracovaní nezaujala, bolo "Be our guest" - jediná bola totiž podaná digitálnymi postavami, čo len utvrdzuje moje presvedčenie o tom, že je treba sa digitálneho sajrajtu vo filmoch zbavovať, keď len je to možné. Dej: Príbeh je rozšírený prvkami, ktoré prehĺbujú psychiku postáv, a vysvetlujú veci, ktoré boli v rozprávke nepodchytené - tam na to nebol priestor ani potreba. Vojnová minulosť Gastona, či príbeh matky Belle prispievajú k celkovejšiemu, celovečernému príbehu. Výkony: Hlavná predstaviteľka po filmoch ako Colonia len potvrdzuje, že je elitnou herečkou, ktorá i krásne spieva. Síce je počuť, že sú na jej hlase použité všetky možné štúdiové kúzla existujúce pod slnkom, to ale nič nemení na tom, že je jej spevácky prednes civilne prirodzený a farbou pohlaďujúci. Herecky sa tradične chmúry viac, než by možno bolo potreba, ale inak je presná a uveriteľná v každom momente. Dan Stevens je neokukaný, šarmantný, dobre spievajúci prírastok Hollywoodu, ktorému sa dá zazlieť len záverečný "pomäkčilý" tanečný výkon. Paradoxne je kúzelnejší ako zviera, než ako človek, čomu ale tak bolo už i v rozprávke. Luke Evans bol skvelou voľbou pre ľuďského zloducha, ktorý sa behom deju charakterom podobne intenzívne premieňa, ako hlavná dvojica, a je to zaujímavé sledovať. Beauty and the Beast je pre mňa najvačším milým prekvapením z dielne Disney za posledné roky. Ps: Všetci, čo píšu, že je to film vyrobený na objednávku pre biznis, nikdy nemohli mať naozaj radi pôvodnú rozprávku z 91.-ho. Pre mňa bola i je jedna z najobľúbenejších, a na tomto filmu je na každom kúsku cítiť, že bol vytvorený zo srdca všetkých zúčastnených. ALAN MENKEN NAVŽDY!(16.3.2017)

Po shlédnutí jsem byl mírně zklamán, očekával jsem mnohem lepší výtvor, no co už. První třetina filmu, mě moc nezaujala, byla moc táhlá a místy mě i nudila. Taky v ní bylo až moc pěveckých čísel, při kterých jsem kroutil očima. Druhá třetina z mého pohledu byla nejvíce zajímavá. Kde se člověk nenudil a zde by se možná i hodilo 3D. Také si člověk říká, to zvíře musí bejt pěknej humusák a zde je celkem solidně vyobrazen jako chlupáč z rohama, nic nechutnýho či hrozivýho. A pak tu máme rozuzlení, kde se vše spíše pokazilo, než aby to dojem vylepšilo. Hlavně zvíře, když se proměnilo v prince, tak ten princ mi přišel jako těžce nesympatický floutek. Asi chybka v obsazení. Také všechny věci, které se proměnily mi přišli o ničem, když je najednou hráli herci. Jediné co stojí za zmínku, je herecký výkon Emmy, která film táhne kupředu. Za mě mírné zklamání a průměrné hodnocení.(20.3.2017)

• Luke Evans

• - Na ušití Krásčiných žlutých šatů bylo spotřebováno zhruba 55 metrů velmi lehké saténové organzy. Při jejich šití, které zabralo přes 12 tisíc hodin, se spotřebovalo celkem 915 metrů nití a k jejich ozdobení bylo použito 2160 křišťálů Swarovski. (Zdroj: Falcon)

• - Podlaha tanečního sálu v zámku zvířete je vyrobena z 1115 čtverečních metrů imitace mramoru a její vzor vychází ze vzoru, který je k vidění na stropě benediktinského kláštera v německém Braunau. 10 skleněných lustrů, které v tanečním sále jsou – každý o rozměrech 4,3 krát 2,2 metru – se inspiruje skutečnými lustry ve Versailles, které byly následně patinovány, potaženy látkou a byly na nich zapáleny svíčky. (Zdroj: Falcon)

• - Emma Watson si původně měla zahrát ve verzi Krásky a zvířete od Warner Bros. Pictures, kterou měl režírovat Guillermo del Toro. (Michi88)