Krásná dcera zchudlého kupce Julie se dobrovolně vydá do zakletého zámku uprostřed hlubokých lesů, aby zachránila svého otce. Zde prožije hrůzný i nečekaně láskyplný vztah s tajemným monstrem… (Magic Box)

duklak2

No sice jsem čekal o trochu více, ale budiž. Působí to hodně depresivně a nedoporučuji se na to dívat lidem, kteří trpí psychickými problémy. Juraj Herz to pojal v hodně drsné a syrové poloze. Je to trochu takový pohádkový horor. Hudba je ale výborná, i když v mp3 přehrávači bych ji nechtěl :-). Je to prostě věčně živá pohádka o krásce a zvířeti. ()

Sifaka

ještě dnes mě naběhne husí kůže, když si vzpomenu na začáteční scénu v lese, kdy nedojedou kupci, ta atmosféra, ta hudba, brr, jako dítě jsem se hrozně bál. Opravdu hodně hororově natočeno i ten zámek ... ()

Mikah

Panna a netvor nabourává naši zažitou představu, že pohádky jsou určené dětem. Protože tento film pohádkou bezesporu je, ale určitě není vhodný pro děti. Více než cokoli totiž připomíná horor, ale něžný, poetický a krásný. ()

Sawy

Žádná pohádka,tohle je nekompromisní hororová fantasy a vidět to v takových deseti letech,aspoň měsíc neusnu hrůzou.Herz dokázal jen za pomoci zvuků a famózní hudby vytvořit tak hutnou atmosféru,že člověk chvílemi ani nedýchá.A samotný netvor má na hony daleko k vypulírovanému zvířeti ze známé disneyovky (ostatně,to celý film).Je skutečně děsivý,démonický,zakletý v samotě.A jeho narůstající láska k dívce,která ho v té samotě vyruší a nenávist k sobě samému,je přímo hmatatelná a dojímavá.Jediná má výtka směřuje k podivnému konci,který nic nevysvětluje,prostě nastane a nechá diváka,aby si vše vyložil sám.Ale možná to byl ten nejlepší možný závěr.Alespoň se nic nepokazilo a zůstal jenom jeden krásný film,v naší kinematografii řekl bych ojedinělý. 90 % ()

GeusX

Atmosféra pohádky je v některých momentech ponurá, tajemná až strašidelná, s kvalitní dramatickou hudbou, že není vhodná pro malé děti. 75% ()

Tommassi3

"Ta růže mě bude stát život.." Herz na vrcholu učinil z této adaptace naprostý žánrový skvost, jakkoli z pozice solitéra dokonale vychýlený.. ()

Padme_Anakin

K tomuto snímku jsem si našla cestu až jako dospělá, když jsem byla malá copatá, nelíbil se mi, připadal mi příliš strašidelný a nesmírně krutý.. Dnešníma očima to vnímám už trochu jinak, umím si v tom najít to, co je i pro mě, co dokážu prožít a procítit.. Zdena Studenková a Vlastimil Harapes jsou hezký filmový pár (na chvíli), ty sestry Jana Brejchová a Zuzana Kocúriková jsou ohromné dračice, no a pana Vosky je mi vždycky líto celý film.. Za zmínku stojí nepochybně působivá hudba Petra Hapky, která je v samotném závěru nádherná.. ()

corpsy

Groteskne temné a na svoju dobu veľmi odvážne dielo, pri ktorom som sa ako malý chlapec necítil najlepšie. Dnes to možno trošku zostarlo, ale výtvarná stránka filmu a jeho dusná atmosféra jednoznačne prachom nezapadla. ()

sidzej

Jeden z tych lepsich Herzovych filmov. Vyznacuje sa sice az prehnanou ponurostou a jednoduchym dejom ale taktiez posobivou atmosferou, vybornou Hapkovou hudbou, sympatickou Studenkovou a v zavere aj emociami nabitou osudovostou. Obcas mi vsak prekazalo umelecke stvarnenie niektorych scen (tento problem sa tyka aj reziserovho Devateho srdca a Galosov stastia). 70% ()

Kryton

Pustit to dětem tak se pose*ou až na strop a ještě týden potom jim musíte říkat , že to bylo jen jako. Herz umí atmosféru a hororé příběhy mu jdou a film je krásně stylizovaný. Jen jaksi by to chtělo odlehčit. ()

ledzepfan

Ve své podstatě je to vlastně krásnej a silnej film který ve všem důležitém a nosném funguje a pevně drží. Jednotlivé charaktery jsou přesně načrtnuté. Napětí mezi pannou a netvorem je intenzivní a hluboké. Atmosféra je těžká, temná a až surrealistická. Veškeré nešikovné momenty řeší Herz zručně pomoci jakési stylstické zkratky. Kamera je parádní.... Pět nedám asi jen proto, že Hapka sice odvedl hezkou práci ale všehovšudy jde snad jen o dva motivy které se do zblbnutí střídají a opakují-což mi časem trochu lezlo na nervy.. A taky bych si dovedl osobně představit, že by se v té surrealistické snovosti dalo dost přitlačit na pilu... Jinak ale překvapivě kvalitní a silný film. ()

Krt.Ek

Neskutečná pohádka. Strašidelná, mrazivá, ale nádherně romantická. Už po prvním zhlédnutí, které proběhlo až v roce 2011 (za což se stydím) vím, že bude ještě dlouho patřit k mým TOP českým pohádkám, kam se hned po skončení titulků dostál. A mimochodem je tu druhý film J. Herze (ten první byl Spalovač mrtvol), který jsem viděl a kterému jsem dál plný počet hvězdiček. Ten člověk mě začíná zajímat. 85% ()

NinonL

Tuto pohádku jsem jako dítě nevyhledávala, hrozně jsem se u ní bála. Ale jako lehký horor, pro děti, co se nebojí, skvělá. ()

Rosana

Tato pohádka není moc pro děti, je to spíš horor, ale pro mě je to zase nejlepší zpracování námětu "Kráska a zvíře" ()

Praxis

Ten netvor je tak zrůdný, že to neni pohádka pro děti, ale spíš pro dospělé...Opravdu mi tato pohádka přivodila bezesnou noc... ()

consuela1

Častokrát zde lze číst, že pohádka není pro děti. Horší je, že v mém případě není ani pro dospělé- už vícekrát jsem večer doma o samotě držela v ruce kazetu a moc se chtěla dívat- NELZE! Zbaběle vyčkám na večer, ve kterém nejsem sama a pak si tuhle krásu dopřeju. Výčet superlativů je dlouhý: krásná hudba Petra Hapky, každý záběr, který by se mohl stát obrazem (opravdu krásně udělaná scéna, do detailu- co záběr, skvost), hrůza úvodní scény, má velmi oblíbená chvíle, při které se jakkoli očekávaně lekám dvacet let- ruka dopadnoucí na rameno tatínka ve chvíli, kdy utrhne růži (+ úlek podpořen v tu chvíli zaznějící hudbou), výkon Václava Vosky (od začátku mne dojímá). Jako dospělou mne navíc film zaujal i pro nádherné dialogy- monology netvora- mají co říct, jsou to vlastně krásné filozofické úvahy. se kterými nelze, než se ztotožnit. Nakonec: ačkoli pana Harapese nemusím a nikterak mne neoslovuje, zde byla volba pana Herze velmi šťastná- až do závěru filmu zde herec nemůže působit mimikou, jeho dominantním hereckým projevem, kterým musí vyjádřit jakékoli rozpoložení duše, je pouze pohyb těla- logicky tak volba představitele hlavní role směřovala do řad baletních, či tanečních. ()

Karlas

Hororová pohádka s hlubokou filozofií života a smrti, lásky a nenávisti. Děsivý, ale krásný filmový výtvor, který ve svém žánru nemá rovného díla. Temnotou zakletého zámku nás provází silně emotivní dojemné drama a astrálně působivá hudba velkého mistra. ()

Sandiego

Klasická pohádka již děti asi neocení (stejně jako Deváté srdce či Malou mořskou vílo od Kachyni), ale pro ty starší je vyslovenou lahůdkou. Fantastická atmosféra, geniální Hapkova hudba, jež dojímá i mrazí a skvělé kulisy. Akorát jsem čekal špatný konec po tom všem co se viděl, ale pak by to Herz mohl vydávat asi rovnou za horor! ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018