Krásná dcera zchudlého kupce Julie se dobrovolně vydá do zakletého zámku uprostřed hlubokých lesů, aby zachránila svého otce. Zde prožije hrůzný i nečekaně láskyplný vztah s tajemným monstrem… (Magic Box)

Petfruf

Nádherný film... Viděla jsem ho znovu po necelých dvaceti letech. Tenkrát jako malá jsem se při něm šíleně bála. Dneska mě dojal. Úžasná kombinace ponuré atmosféry a Hapkovy hudby. ()

dyfur

....len jedna otázka-komu to bolo určené ? -pre deti moc depresívne...pre dospelých moc ....no nudil som sa ....a Z.S. úplne bez výrazu.... ()

kagemush

Už ten úvod,-jeden z nejlépe nasnímaných ponurých nehostiných lesů co jsem kdy viděl. Až je mi smutno nad částečně promarněným obrovským talentem pana Herze,který dostal za bolševika jen minimum prostoru se projevit. U filmů kde mohl je to hodně znát. ()

honajz2

Herz umí vytvořit atmosféru. To mu šlo skvěle a vždycky. Horší je, že ne vždy ji dokáže vytvořit podmanivou a u Panny a netvora to skončilo někde na půli cesty. Obecně se ten film zbytečně vleče, ale zase zde jsou scény, kdy mi to nevadí, protože jsou skvělé a pak jsou zde zase scény, které mi přišly nudné. Ono to hodně stojí na skvělé výpravě a na ještě lepší a naprosto skvěle udělané Hapkově hudbě, protože kdyby jedno z toho tady nebylo, za moc ten film bohužel nestojí. Chování hlavní hrdinky mi připadalo místy divné, herecké výkony taky nejsou zrovna nejlepší a vůbec to celé funguje jen díky pár dost povedeným prvkům. Každopádně právě díky nim to opravdu povedené je a navíc to i dokáže působit hororově, což cením, protože tenhle žánr se tady nikdy moc neuchytil (myslím v domácí tvorbě). Slabé 4* ()

Cafú

Smrtelnost si začal uvědomovat, až když poznal lásku. Již nebyl zvířetem, ale ani člověkem. Netvor, který chytá bezbranné kolouše jako predátor a přesto chová něžné city k nevinné čisté panně. Úžasné a některými obrazy i úděsné metaforické dílo, které snad nemá hluché místo. Romantická poezie i děsivý horor, pohádka spíš pro starší nebo méně veselé děti. ()

Martin741

Je Panna a netvor rozpravka? Ani moc nie. Tak co to potom je? Hlavne horor. Vyborny scenar, kvalitna rezia Herza, dusna atmosfera a mraziva hudba zaistuju tomuto filmu 86 % ()

tomtomtoma

Kvalitně stylisticky vizuální ztvárnění temné legendy o princi zakletém do zvířete, kterého vysvobodí pouze čistá láska. Netvor s ptačím profilem (Vlastimil Harapes s hlasem Jiřího Zahajského) prožívá vnitřní boj mezi svou lidskou a zvířecí podstatou. Zvířecí podstata, s chutí po krvi, mu dodává svobodu a šanci na přežití v syrových podmínkách opuštěného temného lesa, který je zahalen mýtickou posvátností a tajemnou hrůzností. Jeho lidská podstata touží po lásce, je ale také sebestředná, sobecká a pomstychtivá při trestání za trhání jeho bílých panenských růží. Bere si vše, co chce a přesto ho dokáže mírnit v jeho zvířeckosti ženský ladný půvab ztělesněný Julií (Zdena Studénková). Ta se vydává do rukou netvora, aby zachránila život svého nešťastného otce. Je pokorná a něžná, ale také nespokojená a rozmařilá. Bojí se a zároveň je přitahována tajemnou postavou svého hostitele. Její nespokojenost a neukojená zvědavost jí dovádí k odchodu, ale nevyhovující a stresující domácí prostředí jí přivádí zpět, aby čistá a oboustranné vysvobození dosáhly svého vytouženého cíle. Z dalších postav je zde Julinin laskavý otec (Václav Voska), kterého jeho dobrota a vlastní rodina opakovaně přivádějí na dno psychicky i finančně, Julininy chamtivé sestry Gábinka (Jana Brejchová) a Málinka (Zuzana Kocúriková), které touží po manželích a majetku, jejich vykutálení ženiši (Josef Laufer a Milan Hein), vedoucí obchodní karavany (Jan Přeučil), a tak trochu hysterická děvečka (Marta Hrachovinová). Zpracování o rozdvojené duši, o zvířeckosti ukryté v lidech a o naději. Temné a plné napětí, tajemné a burcující. ()

dubinak

Přesně takhle si představuju hororovou pohádku, ale škoda, že tam nebyl trochu větší důraz na děj, takhle to na mě bylo příliš poetické a pořád to samé dokola, ale oceňuji každý aspekt této tvorby a už první scéna mě zaujala. Dokážu si představit, že v dětství bych z toho mohla mít slušné neklidnou noc. ()

Fallen_One

Viděl jsem to jako malý a musím říct, že před Vetřelcem jsem se bál týhle potvory, respektive netvora. Skvěle natočená, výborná "pohádka". ()

Martrix

Naprosto příšerná rádobypohádka, ve které se realizuje rádobyuměleckou formou výrazu úchylný Herz. Dětem nepouštět a dospělí si víc užijí Vetřelec vs Predátor ()

MarekT

Opět si budu dělat ze žánrového zařazení trhací kalendář. Rozhodně bych toto dílko neoznačoval jako pohádku, dle mě více sedí nálepka "středověký horor". Myslím si to třeba proto, že pohádky osobně vnímám coby idylický tvar, zatímco zde máme pouze jedno typické schéma, které mi dokonale zapadá do mojí definice žánru pohádky. Podobně na tom je i visuální stránka, na československé poměry nebývale temná, Herz se neztrácí ani v porovnáním se západními tvůrci. V tomto směru bude jistě zajímavé porovnat si tuto versi s počinem Jeana Cocteaua. Podobně na tom je i hudba Petra Hapky (mnohem lepší než u Upíra z Feratu), která dokonce kvalitu některých scén dotvářela (například želbohu jedinou krvavější sekvenci). Navíc díky svým pocitům a dojmům z projekce nemohu na film takto jinak pohlížet, protože když jsem se v závěru ohlédl, myslel jsem si, že netvor není jen přelud, ale že sedí i u mě na lustru. Ale přece jen je označení "pohádka" k něčemu dobré. Až se budou moji eventuální potomci chtít "dívat s tatínkem na pohádku", zvolím buď nějakou animovanou od Zemana nebo tuhle, uspokojeny by mohly být obě strany... V některých momentech jsem si říkal, že film měl rozhodně větší potenciál, jenomže kdyby jej naplnil, asi by nebyla ráda tehdejší censorská komise. I tak beru tento snímek pouze z lepší stránky, skutečných hororů u nás moc není a tenhle patří mezi ně. 80% ()

zette

Ne vzdy mi ve filmu stylizace Juraje Herze sedela, ale musim uznat, ze atmosfera byla mysteriozni. Povedena byla i maska Harapese, ktera ve finale byla mozna hezci nez samotny herec:-). Pohadka je to velmi kvalitni, stejne jako samotny namet. Zdene Studenkove to ve filmu strasne sluselo. ()

pakobylka

Atmosférická, tajemná - a taky správně ponurá, místy až hororová pohádka. Její poetika se inspirovala temnou, odvrácenou stranou Měsíce, takže není tak docela vhodná pro ty citlivější z dětských dušiček. Myslím, že na tom nic nezměnilo ani digitální 21. století, které si velice rychle navyklo přikrmovat malé diváky čím dál výživnější směsí všeho možného (i nemožného) - patrně proto, aby je v předstihu připravilo na nadcházející střet s drsnou realitou. Mám v podstatě jen jednu závažnější výtku: Nějak jsem nepochopila, proč filmaři sebrali Netvorovi jeho plášť, když koňmo pronásledoval nebohou laň. Co je k tomu vedlo ??? Docílili tak sice zajímavého, leč nechtěně znevažujícího efektu. Vysoká, štíhlá, takřka subtilní postava nese na ramenou hlavu, která se v porovnání s tělem zdá být prostě OHROMNÁ ... jako obří fotbalový míč … jako medicimbal. Kdysi dávno jsem přesně v tomhle momentu ztratila před milým Netvorem veškerý respekt - a myslím, že tenhle prvotní dojem už nikdy nic nepřebije. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018