Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Rokle

Depresivní snímek, který v celé své nahotě ukazuje, jaký byl strach z moci a nikdo si nemohl být ničím jistý. Skvělé herecké výkony spolu s (na tu dobu) neobvyklými dialogy jsou vrcholy psychologického dramatu, jenž na dlouhou dobu ze zcela jasných důvodů musel zůstat v trezoru. ()

Akana

Vedle Kočáru do Vídně je tohle Kachyňovo asi nejsilnější dílo. Znovu tady vsadil na maximální sevřenost děje, kde jednotu prostoru a času narušují jen útržky vzpomínek na hlavounskou trachtaci, které postupně zesilují Ludvíkovo podezření, že s ním soudruzi právě rozehráli hodně nebezpečnou partii. Jinak se všechno odehrává v jednom domě během jedné noci. Napětí houstne, celé drama je perfektně vystavěné a nemá hluchá místa. Atmosféra podezírání, nedůvěry a státního špiclování prostupuje celým dramatem. Dvojice hrdinů se ocitá v pasti, do níž do té chvíle padali jiní a oni z toho těžili. Jejich už tak pokřivený vztah se v tom momentě začíná hroutit a teprve v úplném závěru, když prakticky rezignují na to, co má přijít, se místo vzájemného obviňování a urážek uchýlí ke spojenectví. Past nakonec zaklapne, i když úplně jinak a zlověstněji, než jak předpokládali. Oba hlavní protagonisté podávají bezchybné výkony, překvapivě silný je i výstup Jiřího Císlera. Kachyňa se neuchyluje k žádným jinotajům, dává režimu přímé údery a i když se film vztahuje k čistkám padesátých let, jeho nepřijatelnost v době vzniku musela být jasná od samého začátku. Veliký respekt, tohle je nadčasová, strhující záležitost. 90% ()

matthew.17

Hitchcockovská atmosféra je naozaj pôsobivá a film si udržuje perfektné napätie, na pozadí príbehu o nedôvere a mocenských sporoch je konflitk jedného manželstva a Pani Bohdalová a Pan Brzobohatý zahrali dvojicu ktorá sa miluje tak moc až sa nenávidí tak presvedčivo, že ich výkon mrazí viac ako čokoľvek ostatné. Klobúk dolu. ()

TerushkaJ

Konečně jsem se dostala k tomu si udělat čas na tento skvost. A to jsem ani netušila, co za Skvost mě čeká! Plně zaujatá a napjatá jsem byla po celou dobu trvání filmu. Herecké výkony Brzobohatého, který svým hlasem dokonale prokresluje nejhustší atmosféru doby a Bohdalka na zabití svými hysterickými výlevy. To bylo něco! ()

BazzoxCZ

Až na to že to není z mé obvyklé scény hodně nadprůměrné a to ze se to v tý době zakázalo byla jen jejich chyba. ()

Adm.Nelson

Toto je pre mňa spolu s Kladivom na čarodějnice a Krabatom najlepší český film vôbec. Stavbou príbehu je to podobná vec ako slávny Kto sa bojí Virginie Woolfovej, kvalitou by som to zaradil plne na úroveň tohto filmu. Gradácia deja, neskutočne ťaživá atmosféra, scenár, ktorý je obžalobou svojej doby, zaujímavá réžia (presné zakomponovanie flashbackov) a vynikajúce herecké výkony obidvoch hlavných protagonistov robia z tohto filmu nezabudnuteľný zážitok. 10/10 ()

brumbrum

Nebolo to zle, aj ked sa mi to az tak nelubilo - hodne tazive, ponure, tmave, stiesnujuce.. - no ved hej, malo to asi take byt, ale proste to nebolo ono ;-).. ()

Misery

"Na záchodě a v kuchyni můžou i funkcionáři mluvit!" Ústřední dvojice je geniální, to platí i o zbytku "postaviček". Dnes to tedy bude jednoduchý příklad: Herecký koncert + velmi dobře budovaná atmosféra (až jsem se skoro bála, jestli nenajdu "ucho" pod postelí) = pět hvězdiček. ()

HappyDeath

Vůbec se nedivím, že tohle byl trezorový film. Jeho síla a náhdera spočívá právě v poskvrnění komunismu, reps ukázání jeho reality a ne těch bludů a sraček co do všech valili. Myslí, že Jiřnka tu zvtárnila životní roli.Bravo! ()

Stíba

Pro české filmy je hodně netypické pohybovat se na tak malém prostoru jako je jeden byt a v tom mě Ucho dost zaujalo. Z Ucha mám ale hodně rozpačité pocity, místy jsem se celkem nudil, místy jsem cítil tu psychologickou "sílu", která z něho sálala. Slunečný letní podvečer nebyl asi tou nejvhodnější dobou na sledování psychologického dramatu a já zkrátka nemůžu hodnotit lépe. ()

Pesosek

Další z klenotů české kinematografie, jež se podařilo natočit koncem 60. let, v této u nás "hojné" době. Skvěle nabuzená paranoidní atmosféra, která mi připomněla Orwellův román 1984. Hold 50. léta v Československu byla hrůzným obdobím. Navíc vynikající herecké výkony obou hlavních aktérů, pana Brzobohatého a především Jiřiny Bohdalové. Sice si nemyslím, že je to úplně "čistých" *****, když však vezmu v potaz dobu, ve které film vznikal, tak nemohu dát nic jiného. ()

h4k

Opravdu povedený československý snímek, na který můžeme být právem hrdi. Ze snímku jde cítit napětí a úzkost díky kvalitnímu zpracování filmaře. Uvědomělé pohledy do kamery a tma v první polovině filmu tomu jen napomáhají. U mě určitě patří mezi českou/československou filmovou špičku. Vřele doporučuji. ()

Biopler

Klaustrofobický kus, ktorý však mimo atmosféry hodne nudil. Posolstvo chápem a výkony hlavných protagonistov si cením, ale efekt je slabý a záver poriadne neuchopený a neviem čo si mám z neho zobrať. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy