Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Klajnik

Připomíná to skvělý film (ze subžánru vztahové sondy) Kdo se bojí Virginie Woolfové, který by stále dokázal velmi bavit i současného diváka. U Ucha si toho však jistý nejsem. Zde není dynamika manželského dua ani postavy samé příliš zajímavé (přičemž co je zajímavé, to má podíl na zábavnosti), což může být problém, protože divák se od nich ve filmu prakticky neodtrhne. Ačkoliv to formálně funguje a jako celek to má nějakou výpovědní hodnotu o tehdejším životě v totalitě, tak to nebyl příliš zábavný ani zajímavý film. Vlastně jsem se jím pronudil. Z těch prostřihů na oslavu jsem pochopil, že má manžel obavy, že se ho funkcionáři zbaví, ale nepochopil jsem, proč by to měli chtít a o co přesně jde. Namísto toho sledujeme nepříliš zajímavou manželskou dvojici, která se hádá, ale vlastně toho moc neříká. Hádka je přitom situací, kterou scénárista může využít, aby toho v krátkém čase hodně řekl. Při hádce si postavy můžou na plnou hubu říct, co je tíží nebo štve (příkladem skvělého využití hádky je Malcolm & Maria). ()

Pavelos

Drsná, depresivní a temná podívaná, která zachycuje skutečnost jaká u nás v té době panovala.. Cokoliv kdo a kde řekl, mohlo hned znamenat kriminál.. ()

Gagner

Bravurní komorní drama se skvělými dialogy, podanými neméně skvělými herci. Scénář je vskutku famózní. Film chce v divákovi probudit především zděšení a úzkost a to se mu podařilo, hlavně u pekelného zvonění. Bravo ! ()

rotel

Ďalší z filmov ktorý mi nie je moc po chuti. Na také sa aj ťažko niečo píše a mne osobne aj ťažko hodnotí. No ak mám dať body tak to bude za slabé 3*.Dobre ohodnotené H34D ! ()

Pawlisman

Skvělá atmosféra, skvělé herectví, výborný závěr. Ale nějak na větvi jsem z toho úplně nebyl. Některé scény i přesto mi přišly hluché. Tomu vztahu a těm dialogům jsem věřil, což nebývá časté, i přesto - něco mi tam chybělo. 8,5/10 ()

Bivoy

Výborný film, ve kterém naprosto exceluje Bohdalová coby manželka odposlouchávaného funkcionáře. Její dialogy s Brzobohatým jsou na jednu stránu vážné, ale na druhou plné vtipu, takže slovo "drama" tak úplně nevystihuje žánr filmu, který má chvílemi blízko k tragikomedii až komedii a chvílemi se podobá spíš thrilleru. Ze scény, ve které Bohdalová do jisté míry vtipně "zakazuje" Uchu poslouchat v určitých místnostech, člověku až mrazí v zádech, když si uvědomí, že vlastně jde o (dosti zoufalé) gesto odporu. Atmosféru filmu silně umocňuje zajímavá kamera a neustálé návraty do minulosti, ve které manželé hledají náznaky toho, zda a kvůli čemu upadli v nemilost režimu. ()

Vesecký

Karel Kachyňa a Jan Procházka se odvážili po okupaci ČSSR natočit film, o němž předem museli vědět, kde skončí. Film o špehování kádrových sil i rezerv v dobách tzv. reálného socialismu, o němž každý i jen eventuálně postižený věděl, ale nedokázal si ho přiznat. Ponejprv pouhé zdání "ucha", z něhož si ministrův náměstek i jeho žena dělají spíše legraci, i když po ministrově zatčení si uvědomují závažnost svého postavení, se mění po nádherně sehrané hádce v koupelně v hroznou skutečnost... Ucho má kádrově prověřit budoucího ministra, který jen ztěží kdy bude moci dokazovat, že nezavinil věznění svého předchůdce. Doba, kdy každý na každého "něco" věděl... Rok 1968 měl skoncovat s metodami StB a nastolit skutečný demokratický socialismus, socialismus s lidskou tváří... Jenže sedmdesátá léta přinesla renovaci těchto metod. Bohužel, po dalších dvaceti letech již nebylo sil, které by novou dobu na pozici socialismu udržely. Ohromné, skutečně mistrovské dílo, jemuž je nutno dát pět hvězdiček. ()

Maryinka

Ucho je film, na který můžeme být patřičně hrdí, jasný důkaz, že československá tvorba nezaostávala ani ve ztvárnění vážnějších témat. Nechci psát něco, co už tady zmínil někdo přede mnou, a tak pouze potvrdím to, co je každému, kdo tento snímek ocení jasné, a to že tak fascinující kameru, režii, atmosféru, hudbu a v neposlední řadě úžasné herecké výkony se jen tak nevidí. 95 %. ()

beniczech

Parádní český thriller, který poměrně rychle vygraduje, nezaměnitelná mrazivá atmosféra a všudypřítomný velký bratr. Nadčasová věc, kterou stojí za to vidět vícekrát. Pátá hvězda za odvahu natočit tuhle věc na počátku 70. let. /90%/ ()

poet

Temne obdobie komunizmu v ČSR a atmosféra všeobecného strachu a nedôvery medzi špičkami politického vedenia štátu. A najlepšie postavy Brzobohaty a Bohdalova na vrchole hereckej kariéry... ()

husokachna

Člověk se na dobu filmovou před padesáti lety občas dívá jako na pravěk, který už mu nemá moc co dát, protože všechny ty postupy a přístupy už viděl ve filmech novějších, barevnějších a asi i stravitelnějších. Pak se ale podívá na film typu Ucho a vidí, že dobrej film sere na dobu, dobrej film je dobrej a hotovo. Ucho je vtahující, depresivní, klaustrofobický, zvláštní, nekompromisní, velký (na to že se odehrává v podstatě v jednom baráku jedné noci). A je třeba ho vidět, je to důležitej film a předpokládám, že koho film zajímá, ten ho už i viděl. Jediný co mi nepatrně vadilo, byl pro mě trochu přepálený vztah obou manželů a trochu přepálená paní Bohdalová. Ale to je mini výtka tomuhle skvělému filmu. Silný čtyři ucha. PS: Velice rád bych ten film viděl s mladými lidmi (rozuměj náctiletými) a strašně rád bych slyšel jejich názory. Chtěl bych vědět, jestli by to dokázali pobrat, jestli je pro ně něco takového vůbec představitelné. ()

Atheas

Rozhodně to není film, který bych si pustil znovu před spaním jako včera. Občas jsem se ztrácel ve scénáři, ale to asi tak mělo být. Divák se měl sám cítit zmatený, ztracený. Vnímal jsem ten film až hluboko ve své mysli. Probudil u mě pocity strachu, které jsem už dávno nezažil. ()

mirliflore

Silně znepokojující dílo. Karel Kachyňa vystihl atmosféru doby bez jakýchkoliv příkras perfektně. Co se týče filmových kvalit, nelze nezmínit překvapivě dobře fungující kameru - proslovy postav na večírku přímo do ní působí výborně, ani trochu rušivě nebo nepřiměřeně (obvykle proslovy přímo do kamery ve filmu nemám rád). O hercích toho bylo řečeno mnoho; já osobně bych je až tak neabsolutorizoval. Jistě, jak pan Brzobohatý, tak paní Bohdalová hrají dobře, ale - pro Radka Brzobohatého je to IMHO jeho standardně dobrý výkon, a výkon Jiřiny Bohdalové bych hodnotil nejvyššími superlativy pouze ke vztahu k její osobě. Pokud bych to bral z tohoto pohledu, určitě to byla její nejlepší role (soudě podle toho, co jsem s ní viděl), jenže já její herecký projev zrovna dvakrát nemusím. Z absolutního pohledu bych její výkon musel hodnotit střízlivěji, tedy jako slušný standard, dostatečně uvěřitelný, ale nikoliv až natolik výjimečný. Ale to jen tak na okraj, nechci být nespravedlivý, i herci přispívají svou troškou do mlýna s dostatečnou profesionalitou. Co si ovšem zaslouží pochavlu nejvyšší, je scénář pana Procházky, poněvadž ten je skutečně výjimečný. Tak dokonalou syntézu dobového strachu, politiky a manželských rozbrojů a tak dobrou psychologii postav aby člověk ve filmu pohledal. Jako celek nemůžu dát méně než 5*, protože Ucho mě opravdu zasáhlo. Konec budu muset trávit asi ještě dlouho. P.S. I když senabízí dobrá příležitost v komentáři znovu poukázat na zlo, které komunisti páchali už od začátku, neshledávám to jako vhodné ani potřebné, poněvadž seberozsáhlejší kritika a obžaloba komunistického režimu nemůže říct tolik jako Ucho. Vřele doporučuji. ()

RadimFišer

Tak a přišlo to jak jsem se na to těšil před vánocemi. Nemohl jsem uvěřit té odvaze co předvedli tak natvrdo a ještě na začátku nejtvrdší normalizace. Výborné a kvalitní. Nádherná zahrada. Herecké výkony ucházející. Jsem rád, že vidím kvalitu a hodnotu českého filmu díky takovýmto trezorovým záležitostem. Aneb co je kvalitní, to mezi lidi a prostý plébs nepatří. Oceňuji historii, útlak a vzpomenutí na to, co se již zapomnělo. Obrazová dokumentace a vyjadřující pocit je mnohem důležitější než miliony slov. Výborné, závěrem 5 hvězd. ()

Elgin

Podla mna je toto najlepsi ceskoslovensky film, kde vyslovene koncertuju Jirina Bohdalova a Radek Brzobohaty. Krasne vykreslena pochmurnost doby kde clovek nema tusenia kedy, kde a preco moze byt perzekuovany a odstraneny. Absurdne zaroven kedze hlavny predstavitel je vysokym predstavitelom strany. Damy a pani vazte slova, pretoze Velky Brat prave nastavuje Ucho. Klasika zanru bez debat pat hviezd. ()

ricardocz

Když se řekne film Ucho vybaví se mi mrazící a skvěle navozená atmosféra, na své poměry vysoce nadprůměrně hrající Jiřina Bohdalová, nadčasovost a vcelku autentické líčení doby, kterou jsem nezažil. Vyzdvihl bych jak výborný scénář pana Procházky tak i kameru a režii. Ve všech směrech výborné dílo, které je založeno na dusné atmosféře let padesátých v tehdejším Československu. U mě 5*. ()

grerar

Víte, nejsem znalec filmové tvorby - nevím co je těžké natočit, co naopak lehké. Vím jenom, že jsem při sledování tohoto filmu jenom nevěřícně kroutil hlavou - nad perfektní kamerou, perfektními výkony kroměřížských ochotníků, zajímavou poloretrospektivní kompozicí a samozřejmě nad bezchybným výkonem Radka Brzobohatého. Takhle si prostě představuji drama jako žánr. Součást mojí top ten. ()

Wawer

Na svou dobu neskutečně odvážný film, před tím klobouk dolů, jediné co mi ale místy vadilo bylo, že Kachyňa tak trochu nevěděl, co chce natočit. Psychologické drama nebo politický thriller z 50.let? Nakonec nemá dost prostoru ani odvahy dotáhnou jedno či druhé do konce ()

Fifer

Procházka byl jedním z nejlepších scénáristů, Kachyňa režisérů. A tak to dopadlo znamenitě. Ještě depresivněji film působí v okamžiku, kdy si uvědomíte, jak zemřel Procházka. Zabilo ho to stejné Ucho, o kterém tu píše. (Procházka zemřel nedlouho poté, co byl vyhnán z veřejného života a tajně nahrané rozhovory, kde pomlouvá své známé i čelní představitele státu, byly vysílány v televizi a v rádiu) ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy