13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi

Akční / Drama / Thriller

USA, 2016, 144 min

Asi to není špatný film, ale osobně mě moc nebavil a z počátku jsem i uvažoval, že z kina odejdu. Hlavní postavy mi nebyly moc sympatické - strašně mi vadily ty jejich hipsterské fousy, kvůli nimž jsem je od sebe v podstatě nedokázal rozeznat. Pár momentů je tam docela silných, ale jako celek se mi tam z mé strany příliš často vkrádala značná znuděnost. Z poslední doby mě více oslovil podobně laděný film Kandahár (rovněž natočený podle skutečné události).(3.2.2016)

Michael Bay vsadil ve filmu 13 hodin na neokoukané xichty a myslím si, že udělal dobře. Hemžilo se to tam sice hipstery či všelijakými zálesáckými dřevorubci, ale filmu to ve výsledku neškodilo, ba naopak. Chvílemi jsem mezi zvukem svištících kulek a drtivé hudby erpegéčkové palby přemítal o kopulaci mezi sestřeleným černým jestřábem a chodící smrtí. Film má slušné tempo, občas nějaké to klišé se mu může vytknout, ale rozhodně jsem rád, že Bay zmírnil svůj cit pro kýč a zbytečně jím nezatěžoval vojenské prostředí.(3.2.2016)

Na Baye překvapivě atmosferická řež, která - až jsem z toho v údivu - není vůbec tak patriotická, jak jsem původně čekal. Filmů jako 13 Hours je třeba si vážit, neb kvůli Transformerům jich Bay točí minimálně. Když mu ale nestojí za prdelí studio, dokáže neskutečný věci! 13 Hours je dynamická, výbušná, drsná a strhující akce, která nedá vydechnout ani v momentech, ve kterých se nic neděje. (Už je to fakt špatný, když se do kina přestalo chodit na akční filmy!)(26.5.2016)

Od Baye jsem toho moc neviděla, co jsem viděla, to mě bavilo. Tento film ale né tak moc. Posledních 45 minut mě bavilo dost, ale jinak jsem trochu tápala. Milion míst, milion postav, za celý film několik hlavních akčních scén. Momenty na odlehčeníí atmosféry mi v tomhle typu filmu taky dost vadí. Pokud mají tito lidé takový smysl pro humor, je to rozhodně obdivuhodné, nicméně mě, člověku válkou a bojem nepolíbeného, to ubírá na reálnosti. Ale jo. Jsem ráda že jsem film viděla. Herci byli všichni velice příjemní a dostatečně "v roli". Ale podívat se na to znovu asi nepotřebuji. 3*(6.3.2016)

Pokud máte rádi vojenské filmy, ve kterých má velký prostor akce a navíc můžete příběhy podle skutečné události tak se Vám bude tento snímek (stejně jako mě) určitě líbit. Trochu jsem se bál, aby zde nebylo moc vlasteneckých scén, jelikož jde o americky film, ale to se nakonec nekonalo (vyjma úplně posledního záběru, který použil Bay i během filmu Pearl Harbor). Jsem spokojen s obsazením, parádními akčními pasážemi, a veškeré efekty má Bay (jak už jsme u něj zvykli) skvělé. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází mi trochu připomnělo snímky Shake hand with devil a na život a na smrt, oba rovněž doporučuji. Hodnotím za 8/10.(14.2.2016)