13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2016, 144 min

• swamp

Jen jsem čekal, kdy povstane rozstřílená americká vlajka z bazénu a dá všem motivační patriotickou řeč aneb Stars and Stripes 4ever! Hromada hoven, která se line hlavním i vedlejším postavám z úst je opravdu kolosální (aby ne, na téměř 2,5 h stopáži). Vážně mě to docela mrzí, protože ten zbytek je vskutku dobrý a perfektně zmáknutý (i když 'lens flare' efekt mě už po pár minutách docela sral).(3.2.2016)

Na Bayovi si velmi vážím jeho jedinečného rukopisu. Ano, Míša je velký americký patriot což je mně sympatické, problém je v tom, že pro evropské publikum můžou být některé dialogy zdlouhové a zbytečné a když ne pro euro publikum, tak pro mě určitě. Ovšem jak dojde na akci, tak to je mls nad mls, ta uvodní chaosácká byla navíc podpořena geniální hudební kompozicí. Sestřihat film od keců a máme akční velebiják, ze kterýho paradoxně nejhůř vychází současnej americkej establišment. Bay sází na klasický hrdinský military patos což mě spešl u něj nikdy nevadilo.(16.2.2016)

Ty krávo. Čestný 1. místo za rok 2016 v kategorii nejtestosteronovější film - jo, sakra, už v únoru. Jenom pro chlapy. Chci víc války, chci víc Baye. A chci si zahrát Call of Duty. Nejepičtější akci současnosti točí Američan, smiřte se s tím. Všechen přepálenej patriotismus a rozstřílený vlajky bez problémů odpuštěný.(9.2.2016)

Zajímavý snímek, který má řadu skvělých okamžiků, ale i pasáží, které si nezískaly moji pozornost. Skutečnost, že je příběh natočen na reálném podkladě, dodává filmu na atraktivitě. Potěší herecké výkony a celkové obsazení, jež se neskládá z hvězdných jmen a získává tím na větší autenticitě.(24.8.2016)

Trochu pridlhé a celkom na konci podľa očakávania vypuknú orgie pátosu, ale inak kvalitný zástupca žánru "zopár machrov proti horde hulákajúcich debilov". Postavy a vzťahy Bay príliš nevie, ale toto je o politike a konkrétnej vojenskej akcii a to mu ide perfektne. Akčné scény vynikajúce, aj keď sa divák miestami ťažko orientuje, kto je kto a ktorý český kaskadér s handrou na hlave patrí k dobrým a ktorý k zlým. ;-) Ale o to tu trochu aj ide, že to bol aj v skutočnosti chaos a nevedelo sa, kto je s kým. Pocit neistoty dotiahnutý do dokonalosti.(15.6.2016)