13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2016, 144 min

Bay se hledá a neví kudy kam. Sice stárne a v jistých tvůrčích aspektech dozrává, zároveň však ale dramaticky ztrácí svůj režijní rukopis a z toho, co v devadesátkách a nulkách bavilo miliony fandů a skalních uctívačů tohoto mega hitmakera nezbylo skoro nic. Dneska už jsou to víceméně experimenty, které mají evokovat jakýsi posun divákova vnímání, ale sakra já chci zpět ten starý Armageddon a 14 střihů za vteřinu a ne half digital copycat Black Hawk Down, kde je umírání a marine feeling sice podobně syrový, ale formálně se to ztrácí před očima. Divák je výbuchy a kulkami nakonec přece jen udolán, ale ne úplně v pozitivním slova smyslu. Není to tak jak by mělo být.(5.2.2016)

Celkem zklamání. Nejvíc mě zamrzela neschopnost vytvořit hlubší a poutavější atmosféru, důmyslnější vtáhnutí do děje, jako tomu v BLACK HAWK DOWN. Srovnání s filmem R. Scotta, se prostě ubránit nelze. Určitě tu byl potenciál, kvalitní látka, téma, které je stále aktuální ve světě, v kterém nyní žijeme, ale.........Nemělo to vůbec šťávu. Pár dobrých válečných scén to nezachrání = průměr.(13.6.2016)

Já jsem první, kdo by po Bayovi díky jeho posraným robotům hodil nejen kamenem, ale rád i něčím mnohem větším a ničivějším, ale 13 hodin jsem mu žral. Ano, patos, ano, přehnané vlastenectví, ano, rozstřílená a polospálená americká vlajka, ano, hloupé a patetické dialogy. Ano. Ale bral jsem to. Říkal jsem si, jak jinak může Američan, notabene Bay, zpracovat takové téma bez těchto všech atributů. Potěšil David Costabile i John Krasinski. A chlapcům, kolem kterých běhá tlupa Arabů s kalachy a oni nevědí, jestli jim do zad začnou střílet nebo ne, fakt nezávidím... 80%(18.2.2016)

Tohle se Michaelu Bayovi vážně povedlo. Vrací se ke stylu svých starých filmů. Za levno natočený film s neznámými herci, ale přesto kvalitní. Celé je to dost reálně pojaté a máte pocit, jako byste tam skutečně s těmi vojáky byli. Akce je tam víc než dost. A tato parta vojáků to v nehostinné Libyi vůbec nemá jednoduché. Čeká na ně jedna past za druhou. Přece jen se toho ale nebojí a vydávají se vstříc nebezpečí. Akční scény jsou opravdu povedené. Chtělo by to víc takových filmů. Neměli to tam tehdy vůbec jednoduché. "Žádáme okamžitou leteckou podporu!"(16.6.2016)

[ČSFD projekce] Nebudu to tady nějak zásadně dlouho natahovat - pro mě nejlepší film od Baye. Napínavé, akční, drsné, humorné, s prvky dramatu - hutná směsice žánrů, kterou se podařilo zamíchat do (c)hutného koktejlu.84(3.2.2016)