Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Burrows

Velkolepé a předlouhé dílo, kterému chybí pamětihodné scény, a to mě mrzí. Skvělá hudba a atmosféra, občas příliš pomalé tempo. (hodnocena 227 min. verze, delší film jsem snad nikdy neviděl) ()

Exix

Rozmýšlel jsme se zda dát 4 nebo 5 hvězdiček.Nakonec jsem usoudil že si tohle genialní dílo zaslouší těch 5 hvězdiček a to také díky tomu konci.Další film do mé sbírky gangsterovek. ()

4k7

Z původního desetihodinového sestřihu se udělal šestihodinový, který se nakonec musel upravit "jen" na čtyřhodinový. Sergio Leone z toho opravdu radost neměl. Nechápu ale jeho uvažování, protože ty 4 hodiny byly opravdu strop. Možná to bylo způsobené tím, že scénář nosil v hlavě 12 let. Když člověk o něčem takto dlouho přemýšlí, dostane se do fáze, kdy se mu furt něco nezdá a má tendenci ledasco vylepšovat nebo přidávat. Ve finále to vede k tomu, že ztratí nadhled a zamotá se do toho tak, že víc věcí zkazí než vylepší. Toto bude tak trochu ten případ, řekl bych... Film je jakoby rozdělený na tři části, které se spolu v průběhu neustále prolínají. Jenže každá je o něčem jiném a zanechá jiné pocity. Divák má možnost sledovat vývoj několika lidí, kteří spolu už odmala přicházejí do kontaktu. Parta malých grázlů (mafiánků) a několik lidí okolo. Už tehdy si snaží ukořistit co se dá. Přechod a dostáváme se do doby, kdy jsou všichni dospělí a Nudličku (De Nira) pustili z basy za něco, co provedl jako kluk. Nyní jsou zase pohromadě už v rozjetém kšeftu a všem se daří. Přichází ale občas dohadování a jejich názory už nejsou tak jednotné, jako dřív. Přechod a kdo není starý, je už mrtvý. Opět uplně jiná atmosféra, kde jde zase o něco jiného a jak už to ve stáří bývá, vzpomínají na minulost, což je šance pro další přechod a jsme zase u party mladých kluků... a takhle různě to skáče 4 hodiny. Takže ať taky nenudím, film nebyl vyloženě blbý a po herecké stránce určitě zvládnutý. Ale ten děj ani příběh mi moc zajímavý nepřišel... místy sice jo, ale jako celek ne. A konec filmu potěší jenom v tom, že už je to opravdu konec. Nedivím se lidem, co si v průběhu dali šlofíka. Já kupodivu vydržel až do konce. Autor jakoby chtěl udělat co nejkrásnější a nejzajimavější auto, ale zapomněl na hnací motor ()

kubas369

Leonova epopej o životním příběhu jednoho průměrného gengstra odehrávající se 1polovině 20. století. Film o přátelství, které vzniklo na ulici. Sergio Leone znovu boduje ve výběru hudby. Další velký film, který ale bohužel nedosahuje dokonalosti Tenkrát na západě i když se o to velice snaží. Ale také film, který má skoro čtyři hodiny a přesto ani na minutu nenudí to si zasluhuje plnej počet. Poslední film jednoho velkého režiséra. ()

Dinsberg

Neskutečný čtyřhodinový epos, na který musíte mít náladu jinak ho nepoberete. Leone si hraje s každou postavou, s každým detailem. Je vidět, že tenhle scénář nosil v srdci dlouho. Ale pro mě je Leoneho top stále Tenkrát na Západě. ()

oasismanik

Film, ktorý má všetky predpoklady, aby sa stal mojou srdcovkou / legendárny režisér, legendárny hudobný skladatel, krimi gangsterský žáner, De Niro.../. Ale bohužiaľ to tak nie vždy funguje. Once Upon a Time in America je len zdlhavá nuda, ale nie taká filmársky dokonalá zdlhavá nuda ako napríklad Vtedy na západe. Už ani neviem ktorú verziu som videl, viem len, že si už žiadnu nikdy nepozriem... 5/10 ()

elishia

Bohuzel jsem videla jenom tu 229 minutovou verzi. Pribeh se odvijel tak krehce a pomalu, az zacal po chvilce priserne nudil, presto, ze byl velmi dobre propracovany. Az jsme se bohuzel museli smat 15 minut zvonicimu telefonu, nebo 5 minutovemu cekani na vytah. Chvilka napeti natahnuta na vic jak 5 minut bez jakehokoli deje prestava byt chvilkou napeti... ()

uodevr

Kovbojská gangsterka (nebo gangsterská kovbojka?) vrcholné kvality, z větší části zasazená do mých milovaných třicátých let. Je tředa dodávat víc? Tak snad jen - Robert De Niro! James Woods! Ennio Morricone! Hallefuckin'lujah! ()

CRYPT

Úžasný filmový kousek, který se jistě zapsal nesmazatelným písmem do světové kinematografie. Ačkoliv to nebyla úplná 5ti hvězdičková palba, musím "tleskat" Robert De Niro dokázal že je rozený filmový mafián. Obdivuhodný herecký výkon, který odrežíroval Legendární Sergio Leone. Fantastický hudební doprovod dokresluje nezapomenutelné zážitky u tohoto díla. Téměř 4 hodinová verze co jsem viděl já mne rozhodně nenudila, i když začátek byl hodně pomalý, ale přeci jen vydržet u tohoto stálo. ()

donnovann

Je až neuvěřitelné, jak rychle mi uteklo 229min a to musím říct že bych klidně tu hodinku navíc přidal. Skvělé prostředí Ameriky v průběhu času, o hudbě snad psát ani nemusím protože Ennio nikdy nezklame no a co se týče režie, když vezmu že Leone na tomto filmovém skvostu pracoval přes 12 let, je jasné že je bez jediné chybičky. Obzvlášť bych pozvedl část dospívání, kde každá scéna má tempo, akci a mistrný scénář. Důstojné zakončení jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů. ()

Kutkey

Nadhodnocená gangsterka, zbytečně protahované, místy dost nudné, znám daleko lepší, třeba Carlitova cesta, Mafiáni, Příběh z Bronxu, Gauneři atpd. ()

PAVLIS

Pro mě zajímavější než první Kmotr. Zvláště skvělá je hudba a atmosféra. Hodně také oceňuji snahu Leoneho dohnat na stará kolena absenci jeho filmografie v žánru erotický film...:-D Škoda jen, že nakonec nemohl vydat alespoň dva tříhodinové filmy. Zvláště v druhé půlce je poznat, že se stříhalo a děj je trochu zkratkovitější. Celkem paradox u téměř čtyřhodinového snímku. ()

matushiq

Epos o priateľstvach, sklamaniach, zlyhaniach, láske a osude v partii mafiánov v časoch prohibície. Podmanivá hudba a nezameniteľný rukopis Sergia Leone. Dlhé scény, kde emócie planú z tvári hercov. Must-see ako pocta poslednému filmu Sergia Leone. ()

J*A*M*B*O

Až na nudnejší začiatok ma film celý čas bavil. Mohol by som tam ešte vytknúť miestami dlhú hudbu, ale beriem to ako súčasť celku. Dávala tomu atmosféru. Robert De NNiro tam bol ešte mladý, aj keď nepodal 100% výkon filmu dávam 10/10 bodov. ()

kubilov

Tenkrát v Americe je jeden z nejúžasnějších filmů v celé historii kinematografie, jediná gangsterka od skvělého režiséra Sergia Leoneho, i když možná bych podle mnoha aspektů tento film hodnotil spíše jako žánr sám o sobě, než jen jako nějakou obyčejnou gangsterku, protože nic podobného se už nikdy nikomu natočit nepovedlo. Film je speciální třeba svou délkou, která však filmu nijak neškodí, právě naopak. Nebo tím, jak umně dokáže dokonalá hudba toho nejpovolanějšího, Ennia Morriconeho, posouvat děj kupředu a určovat atmosféru. Proto není pochyb o tom, že Tenkrát v Americe je opravdu monumentální dílo a jeho shlédnutí je neopakovatelný zážitek. Děj filmu mapuje život pěti chudých chlapců ze židovské komunity od těch nejranějších let, přes vězení, období nepříliš legálních obchodů, konec prohibice, až do opravdu pokročilému věku. Přes počáteční nerozdělitelné přátelství se však postupem času stávají chlapci obětmi zrad, smrti i lásky, ale nakonec zůstane jen jediný. Všechny tři životní fáze jsou zde nádherně popsané, citlivě a pečlivě natočené a opravdu báječně zahrané. Období mládí, které zahráli mladí herci velice pěkně, je nejvíce přehledné, zejména proto, že podává fakty syrově a prostě tak, jak doopravdy jsou. Druhé období, po návratu z vězení, už děj více komplikuje. Se spoustou peněz vydělaných poctivě i nepoctivě totiž logicky přicházejí i problémy a jejich vyřešení je ne vždy správné. Každopádně zde Leone výborně vystihl poměry, panující v této elegantní skororodině. No a v období třetím, několik desítek let poté, přijíždí zlomený Noodles z Buffala zpět a na jeho tváři je znát snad každý smutný rok, který prožil, a každá stará vzpomínka, která se mu vybavila. I přes rozvleklost působí film po skončení velmi kompaktně, protože s takovými scenériemi, hudbou, hereckými výkony i režií to snad ani nijak nejde. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration