Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

majky19

Velmi krásný seriál v režii Karla Smyczka, kdy se mu opravdu osobitým způsobem podařilo převést oblíbený humoristický román na TV obrazovky. Ze seriálu přímo dýchá téméř až idylická atmosféra bezstarostného dětství v období První republiky v prostředí malebného Rychnova nad Kněžnou, kam autor svůj román zasadil. Pozitivní je i ta skutečnost, že tvůrci seriálu příliš neodbočovali od knižní předlohy Karla Poláčka a vystihli takřka všechny stěžejní kapitoly a okamžiky tohoto románu. Skvělou práci bezesporu odvedli i organizátoři castingů, protože herecké obsazení bylo zvoleno výborně a v seriálu se dle mého soudu nevyskytuje žádná postava, která je lepší nebo horší, než ta druhá. Zkrátka a dobře, celý herecký ansábl pracuje dobře jako celek a na výsledku je to dobře vidět. Hodnotím zcela po právu plným počtem bodů. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,2/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 83,2% | Mezi českými dětskými jasná jednička, dle nás dokonce výrazněji lepší než Poláčkova knižní předloha, která nám až tak nesedla. Hezky zpracované, milé, zábavné, příjemné - zkrátka oddychovka jak má být! :-) Nebýt trapné poslední epizody, "Bylo by to opravdu pět" ... ()

niska98

Tak jsem splnila další rest české seriálové tvorby (tentokrát už jedu porevoluční). Další z toho lepšího co tehdy vzniklo. ()

ostravak30

Karel Poláček dokázal asi nejlépe zachytit prvorepublikovou atmosféru doby, protože ji zachycoval možná trochu romantickým způsobem, ale asi nejmilejším nebo nejlaskavějším. Pořád mi něco říká, že by si dnes velmi rozuměl se Svěrákovými, především Zdeňkem. A právě díky té již zmíněné mile, či chcete-li laskavé atmosféře, kterou se podařilo K. Smyczekovi zachytit, mám seriál velmi rád. Vždyť už úvodní melodie je hudebně v podstatě legendární. K tomu v seriálu hraje mnoho skvělých herců. Třeba Dagmar Havlovou a její herectví jsem nikdy neměl rád. Ale není role, ve které by mi byla sympatičtější. Oldřich Navrátil zase odstartoval role despotů, kteří si umí zařvat a pořádně se rozčílit právě touto rolí. A spousta dalších. Už jsem to několikrát zmiňoval, ale k hodnocení tohoto seriálu se to hodí nejvíce - dobu první republiky miluju a tento seriál k tomu také přispívá. ()

hrumsrt

Jedna z seriálových adaptací, která dostála předloze a hlavně je svým způsobem tak nádherná, že může (a snad i bude) bavit všechny generace, ať jste už koukáte na telenovely, westerny nebo na Marvelovky. Osobně miluji, když dílo (jedno jesli seriál nebo film, ale první jmenovaný to má snazší) dokáže vytvořit iluzi svého světa. Tedy, že si divák dokáže představit, že svět tam běží, i když to není součástí filmu, tedy že ten fikční svět je představen takovým pojetím, že by mohl fungovat i mimo zachycené osudy. A tohle je přesně ten případ! Protože já úplně vidím, jak Péťa den, co den poté, co se uzdravil z nemoci, dál jezdí s klukama na kole. Obsazení je totální trefa do černého, ať už hlavní postavy kluků, vedlejší strejda jako Vařecha, tak ale i skoro epizodní jako brácha Láďa. Jako kluk jsem neměl problém se s Péťou scítit a vidět svět jeho očima, či se dětsky zamilovat do krásné Evičky. A tak vždy. když slyším tu znělku, je mi zase 10 a všechny starosti jsou tatam. 75% ()

Pitryx

Dávám "jen" osmdesát, že se to více nedrželo knižní předlohy. Ale jinak je to překrásná věcička. Nádherný vzpomínka na dětství se skvělým stylem podání. Jednou do roka koukám znova a znova. ()

Dass

Bravurni momenty z Polackovy knihy se tvurcum bohuzel nepodarilo pretvorit a na misto toho sazeji na lacine situace. ()

(fjw)

Velmi překrásný seriál. Tohle se opravdu povedlo (opravdu vše na výbornou - hudba, herci...).Vánoční díl je nejlíp udělaný, přímo z něho čiší ta vánoční atmosféra a přestřelky mezi Bajzou a veleváženým manželem Svobodou:) Asi nejlepší český seriál jaký kdy byl u nás natočen. Gratuluji pane Smyczek ()

smrtubohem

Pokud bych měl posuzovat knihu, tak se mi vůbec nelíbila, ale film(resp. seriál) jsem si docela zamiloval. Olda Navrátil nemá chybu. Jen taková poznámečka - musela to bejt hodně silná protekce, že hlavní role dostali oba sourozenci Novákové. ()

Bratr

Spousta hlášek tohoto neuvěřitelně silného seriálu v naší rodině zdomácněla. Navíc je seriál velmi dobře obsazen a dokonce i dětští hrdinové jsou přirození a vtipní. Dávám jednoznačných pět * a modlím se za pravidelné televizní reprízy. ()

elgreco

Když už seriál, pak takto. Výborné převedení Poláčkovi knihy (plusem je posunutí vyprávění k dospěláčtějšímu vidění světa). Nebaví „indický“ díl, ale ten nebavil ani v knize – působí podobně zbytečně. Bavila atmosféra, jazyk a zejména báječní rodiče Bajzovi (D. Veškrnová - Havlová a O. Novotný, který si celý seriál v podstatě „ukradl“ pro sebe) a hrozný strýc Vařecha v podání P. Nárožného. ()

moviepill

Proste krásne. Tento seriál je "návratový typ", to je seriál, ku ktorému sa človek rád navráti... PS: ihneď som si kúpil originál DVD sériu, pretože toto je skvost. "Rupie? - - - "Jó, von rum pije! To jó!" ()

gotham

Skvělý rodinný seriál, jehož vtip a kouzlo je nepopsatelné a neopakovatelné. Partička dětských uličníků neustále vymýšlí nějaké lotroviny, ze kterých rodiče radost rozhodně nemají. Tomuto seriálu rozhodně prospívá fakt, že není zbytečně natahovaný, vždyť bylo natočeno pouhých 6 dílů po hodině. 80% ()

Dave_ff

Neuvěřitelně kouzelný seriál. Výborný humor, okouzlující dětské postavy a jakýsi zvláštní nádech celého seriálu - to je to, co se mi moc líbí. ()

rischa65

Pan Poláček by byl určitě spokojený. Laskavý seriál z doby, kdy kluci žili v partách a slovo muže ještě něco znamenalo. ()

route60

Karel Smyczek nemohl natočit tuto knížku Karla Poláčka lépe, Bylo nás pět je dnes seriálová klasika na kterou se rád kouknu vždy a s chutí už jen pro výbornou atmosféru předválečné doby, herecké výkony, skvělou režii a nádhernou hudbu Petra Hapky. ()

Oudis

Skvěle zinscenovaná knižní předloha od Karla Poláčka. Výborně zobrazené maloměstské prostředí. Příhody bandy kluků jsou nezapomenutelné, Petr Bajza (Adam Novák) jako vypravěč, který se snaží až přehršle mluvit spisovnou češtinou. Celý seriál doprovází různí komické situace u kterých se s chutí zasmějete. Je to prostě něco jiného než se zasmát u Toma a Jerryho :-) Navíc je to moje maturitní otázka, co víc si přát. :-D ()

PetrJulian

Vedle "Byli jednou dva písaři" asi největší český seriálový skvost. Oba seriály jsou pohlazením na duši a mají jediný nedostatek - že nemají více dílů. Ale možná je to tak lepší, že se nehrálo na kvantitu, ale na kvalitu. Opravdu co díl, to perla, v obou případech. Když si uvědomíme, kolik let od sebe dělilo oba seriály, docela bych se vsadil, že třetí takový seriál už natočen nebude. Dnes už se taková tvorba netočí, bohužel. Ale třeba nás ještě někdo překvapí, rok 2016 se blíží... ()

senecek

Výborný seriál (fantastický díl o vánocích), opět se potvrzuje,že při ,,spojení" super herci a kvalitní režisér vznikají nadčasové filmy a seriály. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka